Сучасні засоби для дезінфекції та гігієни
Асортимент спеціальних засобів для виконання дезінфекційних і гігієнічних заходів чималий. Десятки видів і підвидів, сотні, а то й тисячі товарних найменувань... Різні активні речовини і величезний перелік допоміжних компонентів. Універсальні та специфічні продукти з вузькоспрямованим використанням. А ще необмежена широта застосування, загалом ... Все це добре, оскільки задовольнити, таким чином, можна будь-які запити. Але як не розгубитися в усьому цьому розмаїтті? Як вибрати саме той засіб, який підійде за всіма пунктами? Таке реально тільки в тому випадку, якщо добре розбиратися в темі або ж мати, звідки почерпнути необхідну інформацію.
У цьому матеріалі ми спробували зібрати, систематизувати і надати в доступній формі всі відомості, що стосуються дезінфекції, а також сучасних засобів для дезінфекції та гігієни. Далі ви дізнаєтеся, що вони собою являють, з чого можуть складатися (які основні та додаткові компоненти використовуються при виготовленні), де і для чого застосовуються і т.д. Впевнені, що певний обсяг інформації буде корисний кожному, чи то оптовим або роздрібним клієнтам, чи то власникам різномасштабних підприємств для робочого задіяння або будь-кому іншому для застосування в побуті. Приділіть трохи часу прочитанню – не пошкодуєте.
Дезінфекція та гігієна як невід’ємні аспекти всіх сегментів життєдіяльності
Куди не глянь, на будь-яку навколишню поверхню, на будь-який предмет, на свої руки, одяг або що-небудь інше, скрізь присутні численні мікроорганізми. Навіть у повітрі навколо нас вони теж є. Набагато складніше сказати, де їх немає. Всілякі мікроби всюди. Так, ми їх можемо не бачити неозброєним поглядом, але від цього вони нікуди не діваються. Вони є і крапка. Добре це чи погано? Це факт, про нього потрібно знати, його необхідно враховувати, також слід правильно діяти, керуючись цією інформацією. Але не все так однозначно.
Є корисні мікроби і бактерії, а є патогенні, або інакше – «корисна» й «шкідлива» мікрофлора. Хороший мікробіом, скажімо, шкіри в нормі на ній мешкає і взаємодіє з її клітинами за схемою, яка налагоджена еволюційно. Шкірна мікрофлора є елементом захисної частини гідроліпідної мантії і функціонує як складова імунної системи шкіри. Деякі мікроорганізми задіюються в схемах антиоксидантного захисту, інші – в процесах регенерації клітин. Більше того, склад мікрофлори шкірних покривів навіть їх тип деякою мірою визначає. З іншого боку, на шкірі можуть бути присутніми і шкідливі мікроорганізми, що провокують, наприклад, інфекційні захворювання. На сьогодні екологічна рівновага далека від ідеалу, найдрібніші мешканці планети (патогенні мікроби, бактерії, віруси, спори) є одним з основних ворогів людини.
І так з будь-якими іншими поверхнями: і добра, і погана мікрофлора найчастіше в наявності. Але якщо з першою все зрозуміло (є – і чудово), то з другою потрібно боротися, щоб запобігти будь-яким негативним впливам. Яким чином? За допомогою засобів для дезінфекції та/або гігієни.
Спеціально розроблені дезінфікуючі засоби – вірний шлях до ефективної боротьби з патогенами. Завдяки їм можна або винищити небажаних «відвідувачів», або хоча б знизити їх кількість до безпечного рівня. Дезінфектантам нового покоління під силу як сповільнювати, так і повністю зупиняти розвиток великого числа інфекцій, що викликаються різними джерелами (вірусні, бактеріальні тощо). Тобто не можна недооцінювати значення такого поняття, як дезінфекція.
Дезінфекція, або знезараження – це заходи, спрямовані на обробку певного середовища/ділянки з метою знищити або видалити збудників інфекційних недуг, як слід вплинути на патогенні й умовно-патогенні мікроорганізми, що перебувають на зовнішніх об’єктах і виступають факторами передачі інфекції.
Близько до поняття дезінфекції перебуває поняття гігієни. Гігієна – це перелік правил та умов, спрямованих на підтримку тіла в стані, який максимально сприяє здоров’ю. Дотримання гігієнічних заходів включає раціональне харчування, догляд за тілом із застосуванням гігієнічних засобів, зокрема миття і купання, належний догляд за одягом і предметами побуту, а також низку інших процесів, що реалізуються в побуті й на виробництвах. Елементарний приклад гігієни – регулярне миття рук. Будь-які порушення в цьому плані підвищують ймовірність нашкодити не тільки собі особисто, а й іншим. Якщо людина не дотримується вимог особистої гігієни, це може мати негативні наслідки не тільки для її здоров’я, але й для цілих груп людей (для сім’ї, колективу тощо).
І дезінфекція, і гігієна дуже важливі в різних сегментах життєдіяльності. Так, десь цим питанням повинна приділятися посилена увага, наприклад, у медичних установах, на підприємствах харчової промисловості та ін. Але й в інших промислових сегментах, а також у побуті нехтувати ними не слід. Чистота і безпека актуальні всюди і завжди.
Що таке засоби для дезінфекції і де вони застосовуються?
Як відомо, дезінфекція буває фізичною та хімічною. Перша може реалізовуватися шляхом кип’ятіння, висушування, УФ впливу, ультразвукової дії, обробки повітрям або парою. Друга передбачає задіяння спеціальних засобів (твердих розсипчастих матеріалів для приготування рідких робочих середовищ або готових розчинів, рідше – газоподібних хім. продуктів), які повинні відповідати суворим вимогам.
Істотний мінус фізичної дезінфекції – необхідність залучення для її виконання складного у використанні і в більшості випадків дуже дорогого технічного оснащення. Це пояснює, чому все частіше від цього варіанту відмовляються, віддаючи перевагу високоефективній і більш доступній хімічній дезінфекційній обробці, яка передбачає застосування спеціальних засобів.
Дезінфікуючі засоби (препарати/засоби для дезінфекції, дезінфектанти, дезінфектори, дезінфікатори, деззасоби, антисептики, санітайзери) – це об’ємна категорія хімічної продукції, яка застосовується з метою дезінфекційної обробки. Це спец. реактиви, які повсюдно використовуються для миття і чищення – процесів, спрямованих на винищення/запобігання появі збудників різних інфекцій (грибків, вірусів, бактерій) і/або на інактивування/видалення токсинів. Крім того, з їхньою допомогою можна боротися з гризунами та шкідниками. Це не тільки медичні витратні матеріали, не тільки частина хім. продуктів, що використовуються для прибирання, це обов’язковий атрибут будь-якого приміщення. У числі іншого якісний дезінфектант важливо мати вдома серед засобів побутової хімії, а антисептиком необхідно комплектувати домашню аптечку. Деззасоби – незамінні учасники багатьох дезінфекційних заходів, суть яких полягає в знезараженні будь-яких поверхонь (підлог, стін, стель, меблів...), техніки, інструменту, інвентарю, предметів побуту та догляду за хворими (текстилю, одягу, посуду й іншого), шкіри рук і т.д. Вони підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації в законодавчо встановленому порядку.
Деззасоби можуть виготовлятися на основі однієї або кількох діючих речовин. Саме від них, від активних компонентів, залежить, як готова композиція виконує своє завдання. Вони є базою дезінфікуючих засобів, відповідають за якість та ефективність. Що виступає в якості діючих речовин? Найчастіше галогени, альдегіди, спирти, луги, кислоти, пероксидні сполуки, а також феноли і крезоли плюс їх похідні, ПАР та ін. Зрозуміло, що не обходиться і без додаткових елементів, у тому числі без стабілізуючих добавок, регуляторів кислотності, мийних компонентів й іншого.
Сучасні дезінфектанти – це, як правило, збалансовані комплекси активних речовин, що забезпечують максимальну ефективність впливу на переважне число шкідливих і стійких мікроорганізмів. Це засоби широкого спектру впливу, нерідко – багаторазового використання, дія яких постійно вдосконалюється. З примітних характеристик: високі бактерицидність і віруліцидність, легкість застосування, безпека для людини. Завдяки низькій токсичності, ці матеріали можна використовувати як у медицині, так і в побуті у ролі мийно-чистячих засобів.
Переваги дезінфекторів нового покоління:
- широкий спектр дії і різнопланова активність, ефективність щодо великого числа мікроорганізмів;
- оперативне надання результату;
- додаткові мийні та дезодоруючі властивості;
- економна витрата;
- тривале зберігання;
- багаторазове використання;
- досить висока поверхнева активність;
- низький ступінь токсичності або взагалі її відсутність щодо людей і тварин;
- неподразнення і неперешкоджання ранозагоюванню;
- примітність в плані небезпеки загоряння і вибуху (такі засоби не спалахують і не вибухають);
- зручне використання й зберігання;
- безперешкодне розчинення у воді;
- хімічна стійкість;
- нерозповсюдження надмірно різких ароматів;
- відсутність негативного впливу на оброблювані поверхні та матеріали, зокрема непровокування корозії металевих ділянок обладнання.
Завдяки кожній зі згаданих характеристик, завдяки їх оптимальній сукупності, сучасні дезінфікатори заслужено і обґрунтовано вважаються найбільш результативним способом як профілактики, так і боротьби з інфекційними захворюваннями.
Застосування деззасобів не має обмежень. Спектр дії сучасних матеріалів для дезінфекції – надширокий. Вони ефективні при наявності рідин організму і продуктів розпаду тканин. Швидко діють в кислих і лужних середовищах. Їх задіюють у всіляких промислових напрямках, у медичних установах (в т.ч. в лікарнях, поліклініках, аптеках), наукових, навчальних і спортивних, торгових і розважальних, громадських (у транспорті, офісах, організаціях) і харчових (кафе, барах, їдальнях ...) закладах. Без них не обходиться функціонування жодної лабораторії та комунального об’єкта, ветеринарного і тваринницького підприємства. Їх постійний споживач – індустрія краси, зокрема косметичні салони, перукарні, кабінети манікюру і педикюру, спа-центри, солярії й т.д. Вони важливі для побуту, зокрема для обробки (чищення, миття, знезараження) житлових і нежитлових приміщень.
Для якого із сегментів вам би не знадобилося купити дезінфектант, врахуйте декілька моментів. Це необхідно, щоб засіб максимально підійшов потребам, умовам і вимогам, а також потішив якістю і безпекою обробки. Йдеться, зокрема, про ефективну концентрацію, режим і порядок виконання дезінфекційних робіт, спосіб обробки, походження (органічне/неорганічне), а також про клас небезпеки, оптимальність абсорбції, необхідність задіювати будь-які ЗІЗ і можливість використовувати в спеціальних промислових агрегатах. Крім того, слід звернути увагу на цілісність упаковки і дотримання термінів придатності.
Ще хочемо відзначити, що незважаючи на універсальність багатьох дезінфікаторів, не кожен продукт може бути використаний у всіх напрямках, для вирішення будь-якого супутнього завдання. Важливо підбирати деззасіб, відповідно до конкретних потреб і специфічних завдань.
І ще один серйозний аспект... Мається на увазі безпека. Залежить вона як від виробника, так і від людини, що виконує дезінфекцію. Перший повинен подбати про правильні інгредієнти, їх поєднання і співвідношення, про характеристики засобу тощо. Друга зобов’язана ретельно вивчити інструкцію і чітко дотримуватися всіх рекомендацій щодо застосування, наприклад, таких:
- запобігати контакту засобу зі шкірою та слизовими, особливо при наявності в складі агресивних компонентів;
- не вдихати пари;
- використовувати захисні засоби (рукавиці, маску, спеціальний одяг).
У випадку будь-якого, хоч навіть мінімального, негативного впливу на здоров’я, спровокованого порушеннями виробництва або експлуатації, необхідно мінімізувати токсичність способом, зазначеним в інструкції. Якщо ж це не дасть належного результату, слід звернутися до лікаря.
Зберігати дезінфектанти необхідно, виключивши можливість доступу для дітей і тварин, дотримуючись температурного, вологісного й світлового режимів. Після закінчення терміну зберігання застосування засобу повинне бути припинене.
Класифікації дезінфектантів
Всі препарати для дезінфекції класифікуються за низкою критеріїв, основні з яких ми і розглянемо далі.
За типом/формою випуску дезінфектори бувають рідкими, суспензійними, порошкоподібними, гранульованими, таблетованими, у вигляді гелю, пасти, спрею або просочених серветок. За способом обробки – призначеними для миття, чищення, протирання, занурення, зрошення, аерозольного розпилення. За походженням (хімічною будовою) – органічної (ароматичні та аліфатичні сполуки, антибіотики зовнішнього задіяння) і неорганічної (галогени і галогеновмісні сполуки, гідроксиди лужних і лужноземельних металів, окислювачі, сполуки важких металів та кислоти) природи. За специфікою і масштабами застосування – професійними й для побутових умов.
Деззасоби можуть відрізнятися, крім усього іншого, обсягами, ефективністю, зручністю використання і багатьма іншими критеріями. Скільки виробників – стільки різних варіацій. Тому при виборі обов’язково проявляти пильність до всіх деталей.
Мабуть, одна з найголовніших класифікацій, якій ми хочемо приділити особливу увагу, визначається покладеною в основу діючою речовиною. Відповідно до неї, виділяють такі дезінфектанти:
- спиртові (в основі – спирти, в т.ч. етанол, ізопропанол, пропанол, бутандіол). Користуються чи не найвищим попитом. Особливо примітні спиртовмісні антисептики для рук, їх гігієнічної та хірургічної обробки, а також для знезараження шкіри перед ін’єкціями. Їхні переваги, крім ефективності, полягають в тому, що вони не залишають слідів, оперативно випаровуються, не є небезпечними і коштують недорого. Виглядають, в основному, як рідкі прозорі композиції, безбарвні, але іноді з легкими кольоровими відтінками. Можуть доповнюватися компонентами для догляду за шкірою, для її пом’якшення і зволоження, регулювання водно-жирового балансу, регенерації структури і загоєння ран. Популярні антисептичні засоби цієї групи: АХД 2000 ультра, Дезодерм, Неостерил;
- хлоровмісні (на основі хлору). Порошкоподібні, таблетовані та рідкі композиції з широким знезаражувальним впливом (допомагають боротися з мікробами, бактеріями, вірусами і грибами). Як правило, універсальні, діють швидко і безпечно, мають характерний хлорний запах. Підходять для очищення одноразових медичних виробів, перев’язувальних матеріалів, харчових відходів, інвентарю, посуду, води тощо. Застосовуються для поточних, профілактичних, завершальних і генеральних прибирань, для дезінфекції, антибактеріальної та санітарно-гігієнічної обробки в побуті та промисловості. Активно залучаються в тваринництві. Поглинають неприємні запахи. Здатні знебарвлювати тканини і провокувати корозію металу, що необхідно враховувати при використанні. Затребувані найменування: Гіпохлорит натрію, Вапно хлорне, Йод однохлористий, Бланідас 300, Дезактін, Ді-Хлор, Жавель Клейд, Клорсепт, Новохлор-Екстра (Неохлор), Хлорамін Б, Хлорантоїн, Лагоцид 300, 600;
- фенольні (діючими речовинами виступають фенол і його похідні). Характерна здатність – формування плівки-захисту, що складно забирається з обробленої поверхні. Завдяки цьому дезінфекційний ефект зберігається в рази довше. Це, зокрема, чистий фенол, а також трикрезол, креолін, лізол та ін.;
- альдегідні (з активними компонентами альдегідами). Оліїсті рідкі засоби широкого спектру дії, які борються навіть зі спорами грибів. Мають антибактеріальні і в’яжучі властивості. Ефективно дезінфікують та стерилізують воду, приміщення й різні поверхні в них, транспорт, інвентар для прибирання, комунальні об’єкти та ін. Активно залучаються в медустановах і лабораторіях. Легко проходять до мікробних осередків на матеріалах, не шкодячи тканинам і металам. Це, зокрема, Глутаровий альдегід та Формалін;
- пероксидоводневі (з перекису водню). Цікаві відсутністю специфічних ароматичних параметрів та подразнювальної дії, а також низькою токсичністю. Вважаються найбезпечнішими для зовнішнього середовища деззасобами. Підходять для знезараження корозійностійких металевих, скляних і пластмасових поверхонь. Перш за все, мається на увазі сам Пероксид водню 35 %, 50 %, 60 % (засіб активного кисню, прозора безбарвна рідка речовина);
- з третинних амінів. Малотоксичні, з високими мийними параметрами, ефективні проти переважної кількості штамів бактерій. Це, наприклад, Клерсайд Амін, Ультрадез, Оптімакс та інші;
- з четвертинних амінів (в т.ч. з алкілдиметилбензиламонію хлориду, алкілдиметилетилбензиламонію хлориду). Аналогічно до попереднього різновиду, мають малу токсичність, виявляють ефективність проти шкідливих мікробів, діють на бактерії, віруси, гриби, плісняву і спори. Можуть застосовуватися для передстерилізаційної обробки, стерилізації, знезараження обладнання, поверхонь, меблів, посуду та іншого, для поточних і генеральних прибирань. Як правило, доповнюються функціональними добавками. Примітні високою економічністю. Наприклад: Дезефект, Максісан, Санімакс, Саніфект, Санокварт;
- органічні (у вузькому сенсі). Головне призначення – дезінфекційна обробка систем гемодіалізу. Це найновіші та найбільш перспективні продукти, можна сказати, новітнє покоління дезінфектантів, що характеризується максимальною безпекою. В Україні виробляються органічні деззасоби зі срібла азотнокислого – реактиву з визначними антибактеріальними властивостями. Такі засоби не випаровуються і не вивітрюються. Робочим розчинам присвоєно найвищий IV клас безпеки. Вони мають яскраво виражені бактерицидні, віруліцидні, фунгіцидні та спороцидні властивості. Ефективно знешкоджують збудників паразитарних захворювань. Популярний представник цієї групи – Аргенвіт. Спрей, що складається з концентрату колоїдного розчину наночастинок срібла. Підходить для поточної та кінцевої дезінфе/item-argenvitкції, обробки інфекційних осередків. Легко справляється з очищенням металу, скла, кераміки, дерева та інших матеріалів. Може бути задіяний в якості антисептика для рук. Буквально незамінний в періоди спалахів вірусних інфекцій, позаяк здатний запобігати епідеміям і значно знижувати кількість хворих;
- гуанідинові (на основі гуанідину і його похідних). Здійснюють переважно бактерицидну і віруліцидну дії. Утворюють після обробки стійкі захисні плівки. Завдяки нетоксичності активно застосовуються в харчопромі;
- комбіновані (мають в своєму складі кілька активних компонентів з різних груп). Цікаві здебільшого широким спектром впливу на бактерії і мікроби, а також збільшеним числом функціональних переваг. Яскраві приклади:
√ Деконтадез/Деконтадез АФ (гуанідинова речовина полігексаметиленбігуанідин гідрохлорид + четвертинна амонієва сполука дидецилдиметиламоній хлорид). Продукт для антибактеріального очищення шкіри і слизових, що характеризується антивірусною дією. Працює оперативно, додатково прискорює загоєння ран, зволожує і пом’якшує шкіру. Іноді задіюється для знезараження малих поверхонь і нескладного інструментарію;
√ Деконтасофт. Комплексний рідкий дезінфектант з діючими речовинами, аналогічними до попереднього пункту, тобто розроблений на основі гуанідину і четвертинного аміну (полігексаметиленбігуанідину гідрохлориду та дидецилдиметиламоній хлориду). Використовується для миття і дезінфекційної обробки рук, тіла і волосся. Характеризується швидкодією. Є чудовою альтернативою милам і мийним лосьйонам;
√ Стериліум. Нашкірний рідкий антисептик, активними компонентами якого є спирти (1-пропанол, 2-пропанол) і четвертинно-амонійна сполука (мецетроній етилсульфат). Додатково містить добавки для догляду за шкірою. Характерні риси: широкий спектр антимікробної дії, швидкий і пролонгований ефект, відсутність подразнювального впливу на шкіру і непровокування проблем з її водно-жировим балансом;
√ Віроцид. Рідкий дезінфектант, що має прозору текстуру з коричневим відтінком. Запах – легкий специфічний. Склад представлений комплексом: хлоридами алкілдиметилбензиламонію і дидецилдиметиламонію, глутаровим альдегідом, ізопропанолом і терпентину дериватом. Особливою популярністю цей засіб користується у тваринницькій сфері. З його допомогою запобігають хворобам тварин і зараженню тваринницьких продуктів, здійснюючи обробку приміщень, поверхонь, об’єктів та обладнання. Крім того, актуальне його застосування в харчопромі, переробному напрямку і на транспорті;
√ Дескосепт. Безальдегідний, безформальдегідний і безфенольний дезінфектант, що випускається у формі спрею. Основа – спирт (етанол) + четвертинна амонієва сіль. Зазвичай з його участю дезінфікують поверхні та інструмент;
√ Кристал 700, 900, 1000. Дезінфектант, що виробляється в рідкій формі на основі альдегідів (глутаральдегіду, гліоксалю) і четвертинної амонійної сполуки (бензалконію хлориду). Найчастіше застосовується для очищення обладнання, меблів, посуду, білизни та іншого. Особливою популярністю користується у ветеринарному сегменті для дезінфекційної обробки фермерських приміщень;
√ Лізоформін 3000. Ще один комплекс альдегідів (глутарового, гліоксалю) та ЧАС (дидецилдиметиламонію хлориду). Матеріал для ефективної дезінфекції і стерилізації. Задіюється для поточних, кінцевих та профілактичних дезінфекційних заходів, генерального прибирання, обробки різних поверхонь і знезараження інструменту. Дезодорує, змочує та емульгує;
√ Фамідез. Комбінований концентрований дезінфектант з потужною мийною здатністю, безпечний, зручний у використанні, з мінімальним запахом. Призначений для очищення і дезінфекції поверхонь і обладнання. Діючими речовинами виступають альдегід гліоксаль і четвертинна амонієва сіль з натуральної кокосової олії;
√ Саноксил 004, 010, 100. Універсальний неспиртовий рідкий антисептик, в основі якого – перекис водню і нітрат срібла. Жодних подразників і неприємних запахів. Примітний екобезпекою, високоефективністю щодо бактерій, вірусів і грибків. Залежно від концентрації, може призначатися для дезінфекційної обробки рук з пом’якшенням і зволоженням, а також для оперативної та результативної дезінфекції поверхонь, тари, води, водопостачальних мереж та ін.
Крім того, в світлі цієї теми уваги заслуговує така група продуктів, як технічні мийні засоби (ТМЗ). Вони використовуються для дезінфекції та очищення певних поверхонь від забруднень олійної, білкової і жирової природи. Вони затребувані, перш за все, на різних виробництвах, у нафтопромі й машинобудуванні, в легкій, харчовій та інших галузях промисловості. Це, наприклад, Лабомід 203, Сінвал та інші популярні у наш час ТМЗ.
Деззасоби для медичних установ
Медицина – особлива сфера життєдіяльності та один з найактивніших споживачів засобів для дезінфекції. Діагностика і лікування різних хвороб, зміцнення здоров’я та збереження життя людини нерозривно пов’язані з регулярним здійсненням комплексу заходів, які полягають в обробці всіх приміщень, поверхонь, обладнання, інструментів, інвентарю для прибирання, предметів догляду за хворими та інших зовнішніх об’єктів для їх очищення від усіляких хвороботворних мікроорганізмів. Використання дезінфектантів у лікарнях, поліклініках, стоматологічних кабінетах і т.д. – обов’язкова умова їх функціонування. Адже саме лікарі, медсестри та інші медпрацівники найбільше схильні до ризику заразитися якою-небудь вірусною інфекцією, оскільки постійно контактують з біоматеріалами людей (кров’ю, тканинами та ін.).
У будь-якому медзакладі повинні дотримуватися загальновстановлені санепід вимоги, в тому числі мають використовуватися винятково медичні деззасоби, дозволені Міністерством охорони здоров’я. Дезінфекцію і стерилізацію необхідно виконувати таким чином і за допомогою таких засобів, щоб максимально убезпечити як пацієнтів, так і персонал, запобігши будь-яким додатковим загрозам. Актуальні концентрації, способи розведення, режими застосування прописуються в інструкціях до деззасобів – обов’язкових компонентах поставок. Якщо порушувати правила дезінфекції, якщо використовувати дезінфектанти не ті або не так, підвищується ймовірність інфікування медперсоналу і пацієнтів. Як результат, можуть стрімко розвиватися внутрішньолікарняні інфекції. Допустити цього не можна ні в якому разі.
Слід зазначити, що існують три рівні дезінфекції медінструментів. Який саме актуальний, залежить від мети виконання очисних заходів. Так, високий рівень дезінфекції спрямований на знищення всіх вегетативних форм бактерій, вірусів, грибів і більшості спор. Застосовується для знезараження «напівкритичних» предметів мед. призначення. Середній приводить до знищення всіх вегетоформ бактерій, переважного числа вірусів і грибів, але не спор. Задіюється для обробки «некритичних» і низки «напівкритичних» інструментів. Дезінфекція низького рівня може бути використана для обробки тільки «некритичних» мед. виробів, оскільки здатна винищувати лише деякі бактерії, гриби і віруси.
Ось частина дезінфікуючих засобів, активно застосовуваних в медицині: Аргенвіт, Бланідас 300, Лізоформін 3000, Сано Борербад, Формалін та ін. Популярні серед медпрацівників різні спиртові композиції (рідкі засоби, просочені серветки), які використовуються зовнішньо як антимікробні матеріали і стерилізатори. З їх допомогою підготовлюють шкіру до ін’єкції, дезінфікують руки, інструменти та інше.
Щоб купити хороший медичний дезінфектор, необхідно врахувати низку моментів, передусім, спектр антимікробної активності (бактерицидну, віруліцидну, фунгіцидну і спороцидну дії), зіставити його зі специфікою медустанови. А щоб ефективність влаштувала максимально, слід взяти до уваги й інші ключові характеристики добротного медичного деззасобу:
- забезпечення належного результату при незначній експозиції;
- безпека для людей і навколишнього середовища, відсутність необхідності задіювати складні та дорогі ЗІЗ;
- наявність комплексу властивостей дезінфікування + миття + дезодорування;
- сумісність з матеріалами виробів, поверхонь, які підлягають обробці (непровокування ушкоджень, зокрема корозійного впливу);
- легкість створення робочого розчину (простий розрахунок дозування, оперативне розчинення у воді тощо);
- технологічне та зручне застосування;
- стійкість при зберіганні.
Засоби для дезінфекції в організаціях громадського харчування
Виконувати санітарні вимоги (в тому числі здійснювати правильну і своєчасну дезінфекцію) не менш важливо на підприємствах громадського харчування. Це дозволяє гарантувати високі якісні параметри та безпеку продукції, яка пропонується споживачам.
На підприємствах громадського харчування (в кафе, барах, закусочних, піцеріях, кулінарних магазинах, їдальнях та ін.) дезінфекційній обробці повинні підлягати:
- поверхні у всіх приміщеннях (на виробничих ділянках, складах, в обідніх залах…);
- сан.-тех. обладнання;
- інвентар для прибирання;
- посуд і кухонне начиння;
- сміттєзбірники;
- руки кухарів, офіціантів, барменів та іншого персоналу.
При виборі деззасобу для цього напрямку слід, передусім, враховувати його безпеку для людей, спектр антимікробної дії, наскільки він зручний у застосуванні і які, власне, режими задіяння, а також чи є продукт економічним (звичайно, без шкоди всім іншим характеристикам). Оптимально для громадського харчування – купувати дезінфектанти, у яких яскраво виражені мийні та дезодоруючі якості, які виявляють активність стосовно забруднень органічного характеру і не є агресивними (не несуть шкоди поверхням, що обробляються). З огляду на це, найкраще зробити вибір на користь дезінфекторів, виготовлених на базі катіонних ПАР, у тому числі ЧАС. Тобто купити Дезефект, Максісан, Саніфект, Лойран про 12 або інший подібний продукт – не прогадати. Всі вони добре розчиняються у воді, практично не пахнуть, характеризуються низькотоксичністю, мають бактерицидну активність по впливу на збудників гострих кишкових інфекцій, харчових токсикоінфекцій, а також на цвіль. Як варіант – застосування комбінованих деззасобів, в яких четвертинні амонійні сполуки є одними з діючих компонентів, наприклад, Фамідез, Кристал 900, Дескосепт та ін.
Дезінфектанти для ветеринарної галузі
Не можна недооцінювати значення ветеринарної дезінфекції. Вона покликана забезпечити худобі та птиці здорові умови проживання, від яких залежить успіх функціонування галузі, загалом. Дезінфікувати необхідно приміщення, де утримуються тварини, і будь-які об’єкти, які при цьому задіюються. Ветеринарна дезінфекція може бути профілактичною, поточною та завершальною. Перша покликана запобігати виникненню захворювань, друга і третя є лікувальними дезінфекційними заходами. Перед кожною з них необхідно виконувати ретельне механічне очищення за допомогою спеціального інвентарю, в т.ч. лопат, вил, скребків та іншого. Це обов’язкова умова, яка дозволяє в підсумку отримати бажаний ефект. Але також не менш важливо правильно здійснювати дезінфекційну обробку, інакше кажучи, робити таке:
- вдаватися до вологого методу, що винищує патогенну мікрофлору, як треба;
- дотримуватися порядку обробки поверхонь (підлога, гнойові канали, решітки, перегородки, нижні частини стін, інші площі, ще раз гнойові канали, решітки та підлога – і не інакше);
- хлоровмісні і формальдегідні матеріали використовувати холодними методом дрібноструменевого обприскування, лужні, фенол-крезольні та інші – підігрітими (вони активні тільки так) й інакшими способами;
- здійснювати дезінфекцію з урахуванням того, чи перебувають в цей момент тварини в приміщенні;
- реалізовувати ретельну герметизацію приміщення при хім. дезінфекції після механічного очищення;
- враховувати постдезінфекційний період – в середньому шість годин.
Популярні ветеринарні дезінфектанти: Алюмінієва пудра ПАП-1, Йод однохлористий, Формалін 37 %, Параформ, Хлорамін Б, Хлорне вапно, Гашене вапно, Негашене вапно, а також гідроксид натрію, мурашина і оцтова кислоти.
Хороший засіб для дезінфекції у ветеринарному сегменті має відповідати таким характеристикам:
- великий спектр дії;
- відсутність шкоди тваринам, людям і довкіллю;
- непровокування побічних явищ на перспективу;
- ефективність при різних температурах;
- високоактивність навіть в малих концентраціях;
- зручна для застосування форма випуску.
Сучасні антисептики для рук
З усього масиву засобів для дезінфекції яскраво виділяються антисептики для рук. Обробка поверхонь, приміщень, інвентарю, обладнання і так далі – все це дуже важливо. Але не менш важливо дбати про чистоту своїх рук. Застосування антисептиків відіграє чи не найважливішу роль в питаннях турботи про здоров’я, має ключове значення в допомозі імунній системі у питанні протистояння шкідливим зовнішнім впливам. Чиста шкіра рук, позбавлена шкідливих мікробів і бактерій – повсякденне завдання кожного з нас. Застосування дезінфектора – чудовий спосіб перестати турбуватися про зараження. Адже антисептик для рук – це своєрідна паличка-виручалочка в різних ситуаціях. Він приходить на допомогу завжди, коли необхідно помити руки (в дорозі, на прогулянці тощо), а можливості такої немає.
Для обробки рук сьогодні використовуються найрізноманітніші види деззасобів, що дозволяють захистити людину від різних інфекцій, гепатиту, грипу, герпесу. Спреї, гелі, спеціальні серветки... Спиртові, вироблені на основі ЧАС, пероксиду водню, сполук срібла і інших примітних активних компонентів, а також комбіновані. Більшість з них зручна в застосуванні, практична і не викликає складнощів у плані зберігання. Їх можна брати зі собою куди завгодно. А купити їх не складає труднощів – вони є в офлайн- і в онлайн-продажу, в магазинах (не тільки спеціалізованих, скажімо косметичних, але й в звичайних супермаркетах), аптеках і т.д. Оптові пропозиції на постійній основі надходять від різних виробників і постачальників, як від українських, так і від зарубіжних.
Ось кілька антисептиків для рук, які ми рекомендуємо до застосування, позаяк вони не даремно завоювали довіру у численних споживачів: АХД 2000 ультра, Дезодерм, Деконтасофт, Неостерил, Саноксил 004, Санософт, Стериліум. Що характерно, вони переважно не тільки дезінфікують, а й благотворно позначаються на стані шкірних покривів, зокрема, зволожують, запобігають зневодненню, пом’якшують, регулюють водно-жировий баланс, відновлюють ліпідний шар, регенерують, загоюють рани. Тобто, вибравши хороший антисептик для рук, можна не тільки ефективно протистояти різним патогенам та запобігати виникненню усіляких інфекційних захворювань, а й одночасно забезпечувати прекрасний догляд за шкірою.
Однак тут увага! Всі дезінфікуючі засоби добрі в міру. Якщо занадто часто і у надмірно великих кількостях обробляти руки антисептиками, водно-жировий баланс шкіри може порушитися. Що ще гірше, може зникнути не тільки шкідлива, а й корисна мікрофлора, необхідна для здорового стану шкіри. Тож не варто впадати в крайнощі. Використовуйте антисептики в міру необхідності.
Дезінфекція – процес мега значимий в різних професійних сферах і напрямках життєдіяльності. У більшості випадків ним не те що не варто нехтувати – категорично заборонено. Від якісних, своєчасних і правильних дезінфекційних заходів залежать здоров’я і життя людей та тварин, відсутність/наявність шкоди для довкілля.
Якщо вам потрібні засоби для дезінфекції, пропонуємо ознайомитися з асортиментом від ПП «Система Оптимум». Наша компанія реалізує великий перелік сучасних дезінфектантів і санітайзерів для різних галузей. Кожен з них відповідає оптимальному співвідношенню в парадигмі «ефективність – якість – ціна». Високий якісний рівень і відповідність санепід нормам підтверджуються всією необхідною документацією. Придбати будь-який продукт можна гуртом і в роздріб, щоб забезпечити надійний захист себе, своїх рідних або співробітників свого підприємства/установи/організації/закладу.
Вибирайте надійність та якість! Беріть ситуацію під 100 % контроль! Купуйте сучасні засоби для дезінфекції у компанії «Система Оптимум»!