Спирти в антисептиках – який кращий?

Спирти в антисептиках – який кращий?

Антисептики для рук на основі спирту

Популярність антисептиків для рук останніми роками суттєво зросла, з огляду на усім відомі причини. Якщо раніше їхнє застосування обмежувалося певним переліком сфер, переважно медичною практикою, то сьогодні без санітайзерів (ще одна назва антисептиків для рук) мало хто обходиться взагалі. Виготовляються такі засоби, як правило, на основі спиртів. Етанол, пропанол та ізопропанол для дезінфекторів – ось ті спирти, які приходять на допомогу при виготовленні. Що важливо, більшість експертів сходиться на думці, що дезінфектор для рук на основі спирту – єдиний максимально дієвий варіант антисептичної рідини, якій під силу ефективно та оперативно (як це вимагається від засобів зазначеної категорії) подолати шкідливі мікроорганізми.

А що таке антисептик, дезінфектор, санітайзер? Усе це справжні помічники там, де немає можливості помити руки з милом, а гігієни дотримуватися необхідно. Можуть використовуватися як альтернатива чи доповнення до миття рук. Будучи спеціальними дезінфікувальними розчинами, вони не дають поширюватися патогенній мікрофлорі, вірусам та грибкам. Але працюють тільки в тому випадку, якщо застосовуються у правильних дозах, з дотриманням рекомендацій нанесення.

Також надважлива умова ефективності, яку зобов’язаний забезпечити виробник – створення з належних матеріалів за ретельно скомпонованою дієвою формулою. Це означає, що потрібно вміти вибрати спирт для дезінфекції як сировину для антисептика та використовувати його у відповідному обсязі. А ще, як ви здогадуєтеся, самим лише спиртом не обійтися. Склад антисептика повинен передбачати й наявність допоміжних компонентів: загусника, зволожувача та ін. Потрібно знати, що задіювати для створення санітайзера, як і в яких пропорціях правильно поєднувати інгредієнти між собою та інші важливі нюанси виготовлення.

Подальший матеріал присвячений отриманню відповіді на головне запитання: якому саме спирту краще віддати перевагу – етиловому, пропіловому чи ізопропіловому? Ми розглянемо властивості й характеристики кожного з них, щоб зробити закономірні, а головне, правильні висновки. Що ж, давайте, мабуть, починати.

 Ізопропанол для дезінфекторів

Що таке ізопропіловий спирт, які властивості має і чому цей матеріал не можна залишати поза увагою? Відповімо на ці запитання в порядку черговості.

Ізопропіловим спиртом, а також ізопропанолом, втор-пропанолом і диметилкарбінолом (скорочено – ІПС) називають рідку речовину органічної природи, що є найпростішим вторинним спиртом з одним гідроксилом. Вона належить до сполук аліфатичного ряду. Має молярну масу 60,09 г/моль та густину 0,7851 г/см³. У стандартних умовах на вигляд це прозора рідина без будь-яких колірних параметрів. Запах – різкий специфічний. Розчинна дія проявляється при впливі на великий перелік ефірних олій та алкалоїдів, на низку синтетичних смол й інших хім. сполук, на деякі пластики і гуми. Сама речовина розчиняється в таких середовищах, як диметилкетон та феніловий водень. А з іншими органічними розчинниками та водою піддається змішуванню у різних співвідношеннях.

Ізопропіловий спирт має хімічні властивості, які характерні вторинним жирним спиртам. Утворює прості ефіри та естери, взаємодіючи із лужними металами – алкоксиди. Гідроксогрупа може бути заміщена атомом галогену. З аренами ІПС конденсується, у результаті чого виникають похідні (кумол і цимол). Під час реакції з сильним окислювачем з’являється ацетон.

Спирт ізопропіловий застосування знаходить у різних сферах, починаючи з медицини, косметичної та парфумерної галузей, закінчуючи різними промисловими напрямками. Але зараз нас з вами цікавить його роль як компонента антисептиків, дезінфікуючих засобів для рук.

Як якісна основа із чималою кількістю переваг сьогодні ІПС є одним із найпопулярніших матеріалів для створення дезінфекторів. Ефективність антисептика на базі цього спирту доведена науковими дослідженнями. Він визнаний надійним способом боротьби з мікробами на руках і навколишніх поверхнях. Рецепт санітайзера, який передбачає наявність ізопропанолу, схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Рецептура, в основу якої покладено ізопропіловий спирт, зарекомендувала себе такими плюсами:

  • швидкодія щодо мікробів;
  • мінімум ймовірності розвитку резистентності мікроорганізмів до спиртового продукту, якщо той виготовлений та застосований, як належить;
  • зручність використання в будь-яких місцях (удома, у дорозі, на роботі тощо);
  • виконання не тільки основної, а й додаткової (на додаток до миття) гігієни рук у місцях з особливим значенням чистоти, наприклад, в установах сектору охорони здоров’я;
  • оптимальна швидкість розчинення, практично не проникнення в організм, здійснення винятково зовнішньої антибактеріальної обробки;
  • безпека для людини за умови надійного та відповідального виробництва, з дотриманням норм та вимог, суворим контролем якісного рівня.

З урахуванням перелічених переваг, ізопропанол – чудовий спирт для створення дезінфекторів.

 Антисептики на основі етанолу

Етиловий спирт (етанол, метилкарбінол) також активно використовується для виготовлення антисептичних продуктів. Тому з’ясувати, які властивості цієї речовини і як вона себе показує в якості компонента санітайзерів, не менш важливо.

Органічна сполука етанол – представник спиртів з однією гідроксильною групою. В нормальних умовах – летка горюча рідина. Колір відсутній, смак – пекучий, запах – специфічний. Спирт легший за воду і має густину 0,789 г/см³. Молярна маса – 46,069 г/моль. Метилкарбінол добре розчиняє багато орган. речовини та частину неорганічних солей. У різних співвідношеннях поєднується з такими матеріалами, як вода, бензен, гліцерин, етоксиетан, диметилкетон, карбінол, трихлорметан і етанова кислота.

З хімічних властивостей:

  • легка займистість, горіння з утворенням води та вуглекислого газу;
  • схильність у певних умовах до контрольованого окислення до етаналю, оцтової та щавлевої кислот;
  • вступ у реакції з лужними металами, магнієм та алюмінієм з виділенням водню і формуванням солеподібних алкоголятів.

Етанол застосовується в хімічній промисловості, парфумерній і косметичній галузях, харчопромі, медицині та ін. Етиловий, як і ізопропіловий, спирт важливий для медичної сфери як розчинник медикаментів, екстрагент та антисептик. Ним дезінфікують медичні інструменти, знезаражують поверхні, обробляють руки.

За своєю антисептичною дією етанол близький до дії ізопропанолу: працює швидко, розвиток стійкості у мікробів не провокує, характеризується універсальністю застосування. Етиловий спирт проявляє активність до вірусів, зокрема сімейства коронавірусів, до Грам (+) та Грам (-) бактерій. Діючи на патогени, руйнує їх білкову оболонку-захист. Що вища концентрація водного розчину речовини, то більший антисептичний ефект. Але водночас дієвість суттєво знижена, якщо спирт концентрований, а водою не розбавлений. Іншими словами, обробляти руки чистим матеріалом неефективно, якщо поставлена мета – знезаразити. А використання для її досягнення правильно приготованого розчину – зовсім інша справа.

Етанол вважається безпечним, малотоксичним і не здійснює подразнювального впливу на непошкоджену шкіру. Навіть часте застосування засобів на його основі не провокує сухість, зміну КЛБ, зниження числа ліпідів на шкірній поверхні. Тобто антисептик, виготовлений на основі метилкарбінолу, підходить для щоденного застосування та добре при цьому переноситься.

Все описане вище логічно пояснює, чому етанол є одним із поширених інгредієнтів дезінфекторів.

 Пропанол як основа антисептика

Пропанол (він же пропіловий спирт, етилкарбінол) аналогічно належить до органічних одноатомних спиртів. Зовнішні характеристики – все ті ж самі: рідина без кольору, зі спиртовим ароматом, що нагадує етанольний. Змішуючись із водою, формує азеотропну суміш. Потрапляючи в етанол, розчиняється, як у випадку і з етиловим ефіром, ацетоном, бензеном та іншими органічними розчинниками. Молярна маса – 60,0952 г/моль. Густина – 0,80 г/см³. Що стосується хімічних властивостей, ситуація та сама: характерно все, що властиве первинним спиртам з одним гідроксилом.

Речовина, що розглядається, добре відома у ролі розчинника широкого переліку матеріалів. Її використовують при виготовленні поліетилену, для знежирення металів, пластифікації плівок з ацетату целюлози та в низці інших процесів. А як щодо пропанолу-антисептика? З його участю в медицині створюють дезінфікуючі тампони, дезінфектори для рук. Ним дезінфікують тару та інструменти. Дослідження показали, що пропанол має чудову ефективність щодо вірусів та бактерій, найбільш виражену бактерицидну активність, якщо порівнювати із двома раніше описаними спиртами. Але, якщо перебрати міру, якщо не дотримано рецептури (і, до речі, є інші подібні «якщо»), етилкарбінол здатний подразнювати слизові та негативно впливати на ЦНС. Втім, а хіба подібне не можна сказати й про будь-який інший розглянутий спирт?

До слова, для мінімізації негативів пропанол до складу антисептиків вводиться найчастіше разом із іншими спиртами. Таке рішення є оптимальним у плані співвідношення ефективності та безпеки.

 Який спирт вибрати для антисептика?

Як можна було зрозуміти з написаного вище, всі три спирти – етанол, пропанол та ізопропанол – не просто застосовуються у виробництві антисептиків. Усі вони мають свої переваги, сильні сторони, закономірні аргументи на користь вибору. Це й зрозуміло. Ми з самого початку говорили, що антисептики для рук на основі спирту (будь-якого зі згаданих) користуються найбільшим попитом. Але як же зрозуміти який з них кращий? Чи, може, кращих немає, всі вони хороші в рівноцінній мірі й брати будь-який – значить не прогадати? Не поспішайте з висновками. Лідера можна виділити. Ім’я йому – ізопропанол! Що це буде саме цей спирт, очікували? Найімовірніше, адже це цілком закономірно. Переваги ІПС незаперечні.

Ми, маючи величезний досвід роботи в зазначеному напрямку, своїм клієнтам однозначно радимо для створення дезінфекторів купувати втор-пропанол. Вище ми перерахували переваги цієї сполуки. Але хочемо ще раз зробити на них акцент, тим самим аргументуючи своє твердження. Ізопропанол прискорено розчиняється і при зовнішньому використанні не проникає глибоко в організм, завдяки чому виключається токсична дія. При цьому він добре розчиняє ефірні олії, на поверхнях не залишає розводів, не діє подразнювально на шкірні покриви, а із забрудненнями та шкідливими для здоров’я мікроорганізмами справляється на «відмінно». Щоб запобігти такому нюансу, як провокування сухості шкіри, достатньо до складу ізопропанолового антисептика додати гліцерин. А перебити різкий запах допоможуть ароматичні речовини. Втім, про рецептуру трохи нижче. Головне, що потрібно знати: за допомогою ізопропанолу можна створювати високоефективні антисептики для рук за оптимальною вартістю. Таке співвідношення параметрів не може не тішити.

 Антисептик на основі ізопропілового спирту – як виготовити?

Про які б масштаби не йшлося під час виготовлення дезінфікуючих засобів – вдома, для індивідуального застосування чи на масовому промисловому виробництві – значення завдання не можна недооцінювати. Хоча у великих масштабах значимість набагато вагоміша, адже йдеться про безліч подальших споживачів, які можуть не отримати очікуваних ефектів, що супроводжуватиметься характерними негативними наслідками. Але й у побутових реаліях, погодьтеся, дуже погано, якщо антисептик не справлятиметься зі своєю роботою.

З приходом пандемії коронавірусу, коли було складно знайти готові антисептики у продажу, багато хто як вихід із ситуації вибирав самостійне виготовлення дезінфікуючих засобів. Виходило чи ні? Далеко не завжди. То інгредієнти були не повністю ті, що необхідні, то пропорції не відповідали і т.д. Хоча загалом процес не такий складний, як здається на перший погляд. Трохи розуміння специфіки та знання справи – і все вдасться.

Компоненти. Головна речовина, яка потрібна для виготовлення дезінфектора – спирт. Максимально добре, якщо ізопропіловий і, звичайно, якісний (що підтверджує сертифікат). На нього, за даними ВООЗ та CDC, має припадати щонайменше 70 %. А чистота матеріалу не може бути меншою, ніж 99,7 %.

Також вам знадобляться:

  1. 3 % пероксид водню (знищить всі спори в тарі, які можуть виникнути в процесі приготування).
  2. 98 % гліцерин (слугує зволожувальним складником, що покращує переносимість розчину).
  3. Дистильована вода (варіант для дому – кип’ячена охолоджена).

Не обов’язковий, але часто бажаний інгредієнт – ефірна олія (1 %), що надає приємного аромату та виступає в ролі додаткового зволожувача. Ефірні олії можуть застосовуватися різні, але обов’язково з обережністю. Наприклад, лавандова, мандаринова, олія лимона, евкаліпта або розмарину. При виборі цього компонента важливо простежити, щоб він не залишав плям на шкірі та одязі. Ну а виробники можуть піти далі, розглядаючи варіант застосування різних віддушок і навіть парфумів. Так, така практика теж має місце.

Пропорції. Щоб приготувати, скажімо, 10 літрів антисептика, візьміть:

  • ІПС – 7 л 515 мл;
  • перекис водню – 417 мл;
  • гліцерин – 145 мл;
  • воду – 1 л 923 мл.

Ефірні олії за різними рецептурами додаються в обсязі одного відсотка, що у нашому випадку дорівнює 0,1 л.

Послідовність дій. Іншими словами, що за чим і куди додавати? Насамперед потрібно підготувати чисту та суху робочу ємність. Спочатку вилити в неї необхідний об’єм спирту, додати гліцерин і, якщо вирішили, ефірну олію – добре розмішати. Потім внести воду та перекис – знову перемішати. І залишити все це, як рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я, відстоятися на 72 години. Після цього – розлити в зручну тару з дозаторами й можна використовувати.

І ще. Аби кінцевий продукт (у цьому випадку – антисептик, рецептура якого дотримана ідеально) мав високу якість і, як слід, справлявся зі своїм призначенням, він має бути створений із якісної сировини. Тобто, купуючи спирт та інші складники, поставтеся до процесу з усією відповідальністю. Довіряйте лише надійним та перевіреним виробникам, які не на словах, а на ділі гарантують належну якість хімічної продукції.

Якщо знадобиться купити ізопропанол, звертайтеся в компанію «Система Оптимум». Продукт реалізується з точною відповідністю заявленим характеристикам, має сертифікат якості. Наявність на складі достатніх обсягів товару дозволяє завжди виконувати запити клієнтів без зволікань. Доставка по Україні здійснюється в оптимальні терміни.

Вважаємо тему ізопропілового спирту для дезінфекторів повністю розкритою. Але якщо у вас залишилися хоч найменші запитання, ви завжди можете їх уточнити у менеджера компанії.

Обирайте найкраще (і товар, і продавця), адже тільки так можна в результаті забезпечити кращу якість і самих антисептиків!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.