Кормові добавки

Кормові добавки

Яку з сучасних галузей сільського господарства не розглядати, чи то птахівництво або тваринництво, чи то розведення риби, кожна з них відчуває певну залежність від інноваційних технологій, розробок, покликаних покращувати, прискорювати, підвищувати ріст, розвиток і продуктивність птиці, худоби і риб, відповідно. Центральне значення в досягненні успіху відводиться годівлі, використанню всіляких кормів і добавок до них.

Сьогодні найчастіше купують кормові добавки в інтернет-магазині. При правильному виборі постачальника в Україні забезпечується абсолютна впевненість у придбанні високоефективних матеріалів з бездоганними якісними параметрами. Так реально досягти оптимальної швидкості і належної якості росту для с/г тварин без шкоди для їхнього здоров’я. В наші дні не становить труднощів знайти в онлайні найкращі кормові добавки для всіх видів тварин і птиць. Більше того, більшість продуктів цієї категорії не тільки позитивно позначається на ростових процесах. Кормові добавки ДСТУ ще й максимізують продуктивність тварин, гарантують їх збереження і нерідко підвищують рентабельність виробництва. Що важливо, вони сертифіковані та безпечні.

Що таке кормові добавки?

Хочемо почати з відповіді саме на це запитання. Адже, щоб зрозуміти значення вказаної продукції, специфіку і доцільність застосування, необхідно, передусім, заглибитися в суть.

Отже, кормові добавки – це надважливі доповнення до раціону харчування тварин, покликані збалансовувати його за певними поживними елементами. Мета – збільшення ефективності застосування поживних речовин.

Сьогодні для сільськогосподарських тварин використовують різні продукти органічної, мінеральної та синтетичної природи. У раціон худоби та птиці повсюдно вводять протеїни, мінерали, вітаміни, ферментні препарати, антибіотики, смако-ароматичні добавки, що виступають джерелами дефіцитних поживних речовин.

Виробництво кормових добавок – справа відповідальна. Розробники і виробники цієї категорії продукції повинні володіти не тільки потужним науковим потенціалом, а й мати чималий досвід роботи в зазначеному сегменті. Тільки якісні, добре продумані і правильно виготовлені композиції здатні привести до бажаних результатів, на виході підвищивши ефективність вашого с/г бізнесу.

Варті уваги кормові добавки в тваринництві, їх роль у вирощуванні тварин складно переоцінити. Ці джерела важливих вітамінів, мінералів, білків, жирів, енергетичних запасів, необхідних для росту і розвитку, як уже було сказано, дарують можливість скорочувати період зростання, підвищувати продуктивність і економічну ефективність. Мабуть, саме такі завдання ставить перед собою кожен керівник підприємства будь-якої сільськогосподарської галузі. Тому залишати добавки без уваги, пробувати обходити їх стороною – вірний шлях до завдання шкоди своїй роботі. А ось добре вивчити їх різновиди, особливості застосування та інші важливі аспекти – значить немислимо наблизитися до успіху, завершальним кроком досягнення якого стане безпосередньо використання кормових добавок.

Класифікація кормових добавок

Як існує багато класифікацій самих кормів, так і є різні поділи добавок до них. Розглянемо кормові добавки, класифікація яких виглядає так: мінеральні, синтетичні азотовмісні речовини, вітаміни, ферменти, спеціальні різновиди. Не можна також не згадати про рослинні, технологічні, балансуючі й енергетичні продукти. Всі кормові добавки, види яких будуть детально описані далі, відрізняються за походженням, складом, специфікою впливу та іншими факторах. Їх перелік – величезний. Так, до азотистих продуктів належать карбамід та кормові дріжджі, до мінеральних – крейда, деревна зола, вугілля, сіль кам’яна, солі йоду, марганцю та ін. Вітаміни – ціла сукупність різних препаратів: вітаміни А, Е, Н, К3, D3, РР (нікотинова кислота), В1, В2, В12, В6, В9 (фолієва кислота) та ін. Якщо говорити про спеціальні добавки, то сюди зараховані різні антибіотики, амінокислоти, біостимулятори тощо.

Кормові добавки рослинного походження

Рослинні, вони ж фітогенні кормові добавки – це частина натуральних матеріалів, застосовуваних у тваринництві, джерелами отримання яких слугують рослини (продукти рослинного походження, прянощі, екстракти, зокрема ефірні олії). У їх складі – чималий список активнодіючих інгредієнтів, які не просто покращують смакові характеристики кормів, вони забезпечують щось більше. Зокрема, будучи складником раціону с/г тварин, вони покращують ще й якісні параметри як їжі, так і подальших продуктів харчування для людей. Крім того, підвищують плідність поголів’я і корисну дію продукції тваринної етимології.

Для підвищення фінансової складової, примноження прибутку шляхом вигодовування тваринам дають різні варіанти фітогенних добавок. Важливо: вони не тільки повинні працювати на рентабельність, на підвищення якості тваринницької продукції, але і йти в ногу з прагненням до стабільного поліпшення безпеки їжі та відповідності нормам сільгосп галузі. Тільки так буде реалізований потенціал добавок природного походження, що забезпечує оптимістичні перспективи галузі.

Варто зазначити, що рослинна сировина важлива не тільки для тварин. Вона з давніх часів застосовується в медицині і харчопромі. Рослини позитивно впливають як на людей, так і на тварин. Є перевіреними, безпечними і ефективними, в зв’язку з чим і користуються неймовірним попитом. Часто продукція на їх основі виступає чудовою альтернативою синтетичній, підтримує прагнення багатьох до використання природних харчових матеріалів.

Активні рослинні компоненти – основа для високоякісних фітогенних добавок до кормів, які навіть у невеликих обсягах здатні проявляти чималу ефективність. До того ж, їх дію можна додатково підсилити шляхом компонування в необхідних пропорціях і належної обробки.

Технологічні кормові добавки

Різні групи добавок працюють в своєму функціональному сегменті. Існує поділ за характером їх призначення. Тоді, як харчові покликані покращувати здоров’я і продуктивність, сенсорні – позитивно впливати на кормоспоживання за рахунок змін кольору і аромату, а зоотехнічні – сприяти перетравлюванню поживних елементів, технологічні добавки призначені збільшувати гігієну корму та показники його обробки. Використовуються для підвищення гігієни корму, наприклад, органічні кислоти (мурашина кислота, молочна кислота, а також кремнієва і пропіонова к-ти).

Завдяки технологічним добавкам (приклади: сорбат калію, бензоат натрію, піросульфіт натрію, уротропін), вдається запобігати забрудненню і зараженню сировини, кормів та технологічних ліній. Також поліпшуються умови перевезення і зберігання, подовжуються терміни придатності кормової продукції. Часто за ними – дезінфекція та санація. При цьому важливо дотримуватися існуючих технологій змішування з іншими компонентами.

Балансуючі кормові добавки

Сюди належать білковий, білково-вітамінний, білково-вітамінно-мінеральний, карбамідний та ін. харчові концентрати. Це гомогенні сукупності подрібнених до потрібної величини високобілкових кормів і добавок, внесених у незначних обсягах. До перших належать дріжджі, макуха і т.д., до других – вітаміни, антибіотики, мінеральні солі… Вони використовуються для створення комбінованих кормів і формування режимів харчування, що базуються на зернофуражі й соковитих кормах.

Залежно від того, скільки в добавці протеїну, біоактивних речовин і яка потреба в них у різних тварин (видових, статевих, вікових та виробничих груп), БКД вводять в зерносуміші в кількості 5-25 % по масі. Певна порція зерна при виробництві кормів з БВК може замінюватися зерновідходами, трав’яним борошном тощо. При цьому всі складники корму необхідно ретельно перемішувати, щоб вийшла однорідна маса.

Вказану категорію продукції можна розділити на такі підкатегорії:

  • високобілкові кормові добавки. Повноцінні продукти з великою концентрацією протеїну, вітамінів, мінералів, ферментів, антиоксидантів та інших компонентів, що забезпечують органічне, ефективне і збалансоване годування с/г тварин і птиці. Крім того, в їхніх можливостях – забезпечення здорового розвитку, інтенсифікація ростових процесів, зміцнення імунітету та оптимізація метаболізму. Відтак вони виступають профілактичними засобами від різних інфекцій.

Найбільш часто білкові добавки розробляються для певного с/г виду. У них міститься багато макро- і мікроелементів. Їм характерні конкретні пропорції відсоткового введення під певну зерногрупу, завдяки чому істотно підвищується якість продукції.

Сюди належать рибне, м’ясне, м’ясо-кісткове, кров’яне, пір’яне борошно, дріжджі, крейда кормова, гемоглобін, соєва олія та макуха;

  • вітамінні. Нерідко до раціону с/г тварин включають вітамінні препарати, що містять вітаміни групи В, А, D3, Е, каротин, тривітамін. Вони збагачують і врівноважують систему харчування. Також при вітамінодефіциті, з метою його усунення, можливе введення в їжу чистих вітамінів;
  • пробіотичні кормові добавки. Регулюють баланс мікрофлори в травному тракті. Здатні зв’язувати токсичні метаболіти, покращувати розщеплення клітковини, білків. Позитивно впливають на травлення, загалом.

Зверніть увагу! Згодовувати тваринам чисті БКД неприпустимо. Рецепти їжі необхідно складати з урахуванням різноманітності та складу місцевої сировини.

Мінеральні кормові добавки

Залучення мінеральних добавок (МД) при розведенні тварин і птиці – одна з головних передумов забезпечення високоякісної продукції та досягнення економічної вигоди. Цій групі матеріалів під силу гарантувати рентабельність справи і повною мірою виправдати витрати на неї. Популярність МД постійно зростає. Їх застосовують і приватні фермери, і великі тваринницькі підприємства. Вони необхідні для біосинтезу, реалізації оптимального рівня життєдіяльності, боротьби з різними захворюваннями.

Продуктивні тварини найбільшу потребу мають у кальції, фосфорі, магнії, залізі, цинку і йоді. У них нерідко виникає дефіцит вітамінів А, В, D, Е, К. Тому важливо своєчасно поповнювати організм згаданими речовинами. Є також перелік мінеральних компонентів, введення яких необхідно обмежувати, наприклад, подібних до миш’яку, ртуті, свинцю, фтору і хрому.

Запам’ятайте: всі кормові мінеральні добавки добрі в міру. І дефіцит, і надлишок у більшості випадків не призводять ні до чого позитивного. З негативних наслідків: погане реагування імунної системи, проблеми відтворювального характеру, втрата продуктивності, виникнення хвороб і зменшення поголів’я, а також ставання продукції (м’яса, молока, яєць) менш якісною. Найбільша потреба в МД існує у високопродуктивних особин, що живуть в закритих умовах. Особливо добре згодовувати їх вагітним самицям.

Мінеральні добавки – це джерела тих речовин, в яких відчувають потребу тваринні організми, але самі в них не утворюються і повинні надходити ззовні. Їх оптимальна кількість в загальному раціоні – 5-7 %. А їх застосування – запорука підвищення продуктивності до 25 %. Завдяки їм, тварини краще засвоюють корм і оперативніше насичуються. Таким чином, реалізується економія корму, а виживання поголів’я збільшується до 40 %.

МД просто необхідні тваринам для нормального рівня життя. З їх участю утворюється кісткова та інші тканини, стимулюється метаболізм і виробляється енергія. Завдяки їм тварин не покидає здоров’я, вони добре показують себе в сегменті репродукції, а молодняк росте і розвивається належним чином. А ще доведена їх економічна доцільність. Не використовувати МД сьогодні вкрай нерозумно.

Особливості застосування. Перед тим, як внести мікроелементи в кормові матеріали, їх потрібно розчинити в прохолодній воді. Цим р-ном рівномірно окропити корм, потім перемішати. Якщо додавання здійснюється в сухому вигляді, обов’язковим є ретельне перемішування. Бажано мікроелементи давати разом з комбікормами, враховуючи специфіку зони місцевості і потреби конкретного виду.

Головні види мінеральних підгодівель:

  1. Кальцієві підгодівлі. Кальцій – надважливий матеріал для формування кісток, регулювання кровоплину і згортання крові. Чи не найсильніша потреба в цьому елементі існує у с/г птиці, тим паче в період, коли та активно несе яйця: кожне знесене яйце – мінус 2,2 г кальцію у курки. До популярних у сільському господарстві кальцій-підгодівель належать:
  • крейда кормова (вноситься в концентровані або силосовані корми);
  • вапняки (використовуються лише в подрібненому вигляді).
  • борошно з мушель, мідій, молюсків;
  • кісткове борошно;
  • висушені шкарлупки яєць;
  • сапропель;
  • карбонат кальцію;
  • зола.
  1. Фосфорні підгодівлі:
  • мононатрійфосфат (необхідний для жуйних, у яких проявляється надлишок Ca і протеїну + дефіцит P);
  • ДНФ (важливий для молодих особин і молочних телиць, якщо в організмі – нестача Р і Na);
  • гексаметафосфат натрію (для жуйних);
  • моноамонійфосфат (найкраща добавка, якщо занадто мало Р і протеїну);
  • гідрофосфат амонію (також для жуйних видів);
  • фосфат карбаміду (задіюється для підгодовування молодих особин ВРХ).
  1. Ca-P добавки:
  • фосфат кормовий;
  • монокальційфосфат;
  • дикальційфосфат;
  • трикальційфосфат.

Також не можна не згадати про важливі мінеральні продукти, які постачають інші мікроелементи. Це, зокрема, кухонна і йодована сіль, хлорид калію, магнезія палена (магній оксид), магній сірчанокислий, сульфат заліза, двоосновний фосфорнокислий натрій, йодид калію.

Синтетичні кормові добавки

Поряд з мінеральними, популярністю користуються синтетичні азотовмісні добавки. Небілкові сполуки з азотом – чудова альтернатива для заміни протеїну в системі харчування жуйних при його дефіциті. У передшлунках азотовмісні речовини трансформуються в аміак, який після того використовується мікроорганізмами для формування повноцінного мікробного білка. Синтетичні азотокомпоненти дозволяють компенсувати до 35 % від сукупної потреби тварини в перетравлюваному білку. Це і обумовлює попит на азотні кормові добавки.

Однією з найбільш загальновідомих азотовмісних добавок є карбамід. Згодовується він разом з комбікормами або сукупностями-концентратами. Є попит також на карбамідний концентрат, фосфат сечовини (амідофосфат), бікарбонат амонію (для зимового застосування), сульфат амонію (використовується разом зі сечовиною), аміачну воду і безводний аміак. Скільки якої добавки використовувати, залежить від протеїнодефіциту в раціоні. При цьому сечовина і її концентрат не можуть бути задіяні в дозах, що перевищують максимально прийнятні норми згодовування.

Амонійні солі кислот (H3PO4 і H2SO4) краще поєднувати зі сечовиною, визначаючи їх величину по азоту (щоб дорівнювала обсягу CH4N2O).

Введення азотистих добавок до складу комбікормів – мабуть, найефективніший спосіб їх застосування. У комбікорми-концентрати для ВРХ допустимо вносити 1-1,5 % добавки, а для овець – 1,5-2 % по масі.

Варто знати: добавки, що містять азот, здатні провокувати токсикоз, який проявляється через 20-40 хвилин після згодовування. Симптоми, що свідчать про отруєння: пригнічення, тремтіння в м’язах, збільшена пітливість, атаксія, проблеми з диханням, прискорене випускання сечі, що супроводжується дефекацією, відсутність відрижки газів і тимпанія рубця. Як допомагати тваринам в екстрених ситуаціях, залежить від тяжкості ураження і симптомів, що проявляються.

Також хочемо звернути вашу увагу на те, що за присутності в системі харчування азоторечовин необхідно використовувати досить чимало мікро- і макроелементів. Спеціальне місце відводиться сірковмісним продуктам, оскільки оптимізований біологічний синтез мікробного білка в рубці неможливий без правильної пропорції N і S.

І ще. Кормові азотисті добавки можуть використовуватися для консервування і насичення кормів. Їм під силу покращувати збереження зелених кормів при заквашуванні та підвищувати кількість в них N, збагачувати протеїном. Вибираючи добавку, варто брати до уваги, підходить вона тільки для того, щоб консервувати корм, лише для азотозбагачення, або ж покликана і в консервуванні брати участь, і насичувати зазначеним елементом.

Ферментні кормові добавки

Кожен хім. процес у природі відбувається за участі спеціальних біологічних каталізаторів – ферментів. Вони є у всіх живих клітинах. З їх допомогою виконуються генетичні дані, відбувається метаболізм і енергообмін. Існують ферменти прості (в структурі – тільки білок) і складні (крім білкових компонентів, містять коензим). Ефективність їх роботи пояснюється істотним зменшенням енергії активації реакції під час формування проміжних ферментів. Процеси з ферментами перебігають набагато оперативніше, ніж ті ж самі без їх участі.

Без них не розщеплювалися б головні поживні речовини (білки, жири, вуглеводи) в шлунково-кишковому тракті тварин. Усі поживні інгредієнти в тій формі, в якій вони входять до корму, без ферментативного поділу просто не здатні засвоюватися тваринним організмом. А ось присутність ферментів у шлунково-кишковому тракті забезпечує необхідні трансформації поживних р-вин, наявних у кормах: повільні вуглеводи діляться на моносахариди і органічні кислоти, білки трансформуються в сукупності пептидів і амінокарбонових кислот, жири стають жирними к-тами і гліцеролом. Уже в такому вигляді відбувається всмоктування складників у стінки шлунка і кишкового тракту, разом з кров’ю вони поширюються по всіх органах і тканинах.

Завдяки саме ферментам, в організмі тварини поживні компоненти трансформуються в енергетичні й такі структури, які необхідні для ростових процесів і відтворювання, формування продукції та реалізації інших важливих дій.

Сьогодні годування с/г тварин здійснюється із залученням ферментних препаратів (ФП) двох походжень: грибного і бактеріального. Виробництво перших відбувається поверхневим (зовнішнім) способом, тому вони вказуються літерою П. Другі виробляють глибинним методом (відтак їх позначення – Г).

Від того, який ступінь очищення ферментного препарату, він належить або до технічної групи, або до очищеної. Технічна – це продукти неочищені, чистіші, порівняно з нативними, лише втричі. Активність же представників очищеної групи перевищує нативні в десятки разів – в десять, п’ятнадцять, двадцять. Назва ФП – це головний фермент + видове найменування мікроорганізму.

У тваринницькій галузі, головним чином, використовуються ферменти з класу гідролаз: аміло-, протео- і пектолітичні. Вони є комплексами, оскільки містять не тільки основний інгредієнт, але й інші ферменти. Їх стандартизація здійснюється за активністю головних ферментів.

Ось кілька найменувань з цієї категорії добавок: пектофоетидин, целовіридин, амілосубтілін і протосубтілін (ГЗХ), целовіридин Г20Х, амілорізин та пектоваморін П10Х, МЕК-СХ-1 і МЕК-СХ-2.

Енергетичні кормові добавки

Є низка добавок, які покликані поповнювати запаси енергії в тваринному організмі, тим самим створюючи сприятливу основу для перебігу деяких процесів і захищаючи від впливу негативних факторів. Сучасні підприємства, що працюють в цій сфері, випускають різні енергетичні добавки до кормів, покликані поповнювати обмінну енергію. Такі добавки вводять в звичайні або комбікорми з метою балансування раціону с/г тварин по енергії (виступають джерелами енергозапасів і поживних компонентів). Особливо вони необхідні коровам у період лактації та іншим тваринам, птиці восени-взимку, коли знижена якість кормів.

Популярні інгредієнти енергетичних кормодобавок: шоколад, горіхи, жири, клітковина, вітаміни, лізин, гліцерин, пропіленгліколь та ін.

Чималий попит є на продукти, в структурі яких присутнє поєднання гліцерин + пропіленгліколь. Вони бездоганно справляються з профілактичною дією і виліковуванням кетозу. ПГ в печінці не бета-окислюється, тому не впливає на вироблення кетонів. Це фізіоджерело глюкози, яка необхідна, щоб молоко в достатніх обсягах вироблялося залозистою тканиною вимені.

Гліцерин-пропіленгліколеві добавки можуть використовуватися самостійно і в комплексі з іншими речовинами. Їх починають давати тваринам за два-три тижні до отелення і продовжують це робити протягом 100 днів після. Так вдається захищати здоровий стан і реалізовувати генетичний потенціал корів та інших с/г видів з високим удоєм.

Застосування для тварин

Щоб ефективність застосування добавок була максимальною, необхідно добре орієнтуватися, що коли і якій саме тварині, в якому вигляді і в яких кількостях давати. Те, що добре для ВРХ, зовсім не обов’язково можна використовувати, наприклад, для курей-несучок. Те, що потрібно телятам, не підійде собакам або кроликам. Одним словом, давайте розбиратися.

Кормові добавки для птиці

Розведення м’ясних і яйценосних порід птиці (перш за все, курей, але також перепілок, індичок, гусей, качок, цесаркових і навіть страусів) вимагає створення оптимальних умов харчування і забезпечення належного рівня утримання. Раціон харчування повинен бути правильним і продуманим, щоб здійснювалася підтримка всіх генетично закладених якостей виду на необхідному рівні, щоб птах отримував усі важливі поживні речовини (білки, жири, вуглеводи, мінерали, вітаміни…). Отже, застосування високоефективних кормових добавок не підлягає сумніву.

У чому саме полягає мета використання кормових добавок для курей та іншої сільськогосподарської птиці? У вирішенні таких завдань:

  • зміцнення здоров’я та імунітету птахів, реалізація стійкості до різних інфекцій;
  • боротьба з низькою якістю яєць + підвищення харчової цінності;
  • позбавлення від проблем, пов’язаних з поганою якістю шкаралупи;
  • підвищення несучості, подовження продуктивного періоду;
  • поліпшення засвоєння інших речовин з корму;
  • скорочення витрат на корм;
  • усунення негативів, пов’язаних з незбалансованим харчуванням;
  • прискорення росту молодняка;
  • полегшення формування скелета;
  • збільшення приросту живої маси, що припадає в середньому на добу;
  • зниження періоду відгодівлі;
  • запобігання хворобам кісткових структур, ослабленню ніг, видозмінам суглобів;
  • зменшення втрати оперення, роздзьобування;
  • забезпечення сприяння під час линьки;
  • захист від ожиріння;
  • стабілізація досягнення статевої зрілості;
  • зменшення вибракування, мінімізація смертності поголів’я, підвищення відсотка виживання.

Без добавок практично нереально організувати повноцінне збалансоване годування, позаяк вони містять інгредієнти, які або відсутні в основному кормі, або є там, але в недостатньому обсязі. Результат їх правильного введення – благотворний вплив на птицю в різних сенсах, максимізація продуктивності, поліпшення якісних параметрів м’яса і яєць. Це, в свою чергу, є запорукою підвищення виробничої рентабельності і зниження собівартості корму без нанесення шкоди функціональній стороні.

Відомо, що клітковина призводить до погіршеного перетравлювання поживних речовин. Тому при застосуванні сировини, яка її містить, важливо доповнювати раціон підвищеними обсягами біологічно активних компонентів (амінокислот, вітамінів, ферментів, енергодобавок). Якщо ж раціон продуманий і ніякої зайвої клітковини не передбачає, достатньо буде обійтися хорошим вітамінно-мінеральним преміксом.

Якщо говорити про харчування індичок, то тут варто акцентувати увагу на необхідності отримання достатнього обсягу обмінної енергії. Максимізація сирого протеїну в кормі з дотриманням якісного білкового складу (з достатньою кількістю амінокислот) – одне з першочергових завдань.

Значна жива маса і оперативність її набуття – передумови для того, щоб була досягнута міцність скелета. Будьте пильні до кількостей мікроелементів, мінералів і вітамінів, що входять до раціону. Слідкуйте, щоб Р і Са поєднувалися один з одним в оптимальних обсягах. Також варто враховувати використання ферментів. Наприклад, якщо береться фітаза (її завдання – покращувати фосфорозасвоєння), необхідно знизити використання Р і Са.

При зростанні індички мега значимо досягти безпомилкових пропорцій застосування амінокарбонових кислот, мікроелементів і вітамінів. Чому? Тому що, порівняно з іншою птицею, цей вид потребує збільшених обсягів білка і амінокислот, особливо в початкові два місяці життя. Тоді вкрай важливо використовувати молочні матеріали, правильний премікс і кормові добавки для птахів.

Яким добавкам для с/г птиці надати перевагу – вітчизняного або зарубіжного виробництва? Вибирайте з товарів найближчого заводу, що спеціалізується на виробництві цієї категорії продукції – не прогадаєте. Пам’ятайте, що вітаміни і мікроелементи досить швидко псуються, а отже втрачають початковий позитивний вплив. Після закінчення терміну придатності вводити їх до раціону тварин просто немає сенсу.

Хочете досягти найкращих результатів птахівництва? Подбайте, щоб птиця не була обділена вітамінами (групи В, А, D3, Е, К і Н), мікроелементами (Fe, I, Mn, Cu, Zn, Co, Se) і амінокислоти (Met, Lys). Зробіть акцент на присутності в раціоні таких продуктів, як сульфат цинку і форміат кальцію.

Неабияке значення для птиці має цинк, а відтак і його джерело цинк оксид. Цинк – компонент багатьох ферментів, він бере участь в кислотному і вуглеводному обмінах, білковому синтезі, гемопоезі. Без нього не обходиться утворення кісток, шкарлупки і пір’я. Він позначається на ростових процесах, розвитку і плідності, відповідає за зачаття і розмноження. Оптимальна кількість цинку – 70 грамів на 1 тонну комбінованого корму (не менше 27 мг на кілограм живої ваги).

Сульфат міді здійснює регулювання ОВР, впливає на ростові процеси, розвиток і репродукцію, має величезне значення для створення кісток і належного зроговіння пера, сприяє збільшенню обсягу ціанокобаламіну та аскорбінової кислоти в пташиному організмі, а саме в печінці. А у випадку з вітаміном Е, прибирає його надлишок. Що важливо, сірчанокисла мідь повністю засвоюється.

Ось ще кілька добавок, які відіграють для птахів чималу роль:

  • аскорбінова кислота. Максимально підвищує живу вагу і приріст, зберігає поголів’я, покращує засвоюваність поживних складових корму, скорочує стреси, підвищує продуктивність, створює стимул для зростання і життєстійкості. Все це в обсязі 50 мг на 1 кілограм корму;
  • лимонна кислота. Смакодобавка, що коригує кислотність. Сприяє засвоєнню поживних речовин з корму, шляхом допомоги у виробленні ферментів. Створює бар’єр для всіляких інфекцій, позаяк має бактерицидні і фунгіцидні властивості. Благотворно впливає на продуктивність і припиняє канібалізм. Як правило, вводиться в систему годування разом з питною водою;
  • фумарова кислота. Це генератор і активатор енергії. Особливий ефект проявляє в періоди стресів (вакцинації, пересадки, перевезення…). Збільшує апетит і сприяє перетравлюванню корму. Є стимулятором для синтезу м’язів і кісток, інтенсифікує створення яєць. Також у функціональних обов’язках цієї добавки – стабілізація мікрофлори кишківника, пригнічення росту патогенів, захист при кисневій недостатності та збільшеній наявності двоокису вуглецю. Не накопичується, не має негативного впливу на м’ясо і не характеризується ембріотоксичним ефектом. Дається птиці спільно з кормом в обсязі 0,25-8 %;
  • селеніт натрію. Запобігає дефіциту селену, який загрожує зменшенням синтезу гормонів щитоподібної залози і здатний стати фактором розвитку аутоімунного тиреоїдиту;
  • глюкоза. Відновлює енерговитрати організму, які тягнуть за собою зростання і розвиток, а також діє антитоксично. Найбільш важлива на початковому життєвому етапі. Необхідно розчинити глюкозу в воді і споїти курчаті, що вилупилося, для розсмоктування залишкового жовтка.

Багатьма виробниками в добавки вводяться Са і Р, а їх поєднання коригується крейдою, мушлею, кістяним борошном і фосфатами. Чудове свідчення, що добавка якісна – наявність серед інгредієнтів антиокислювачів, що перешкоджають окисленню вітамінів.

Зверніть увагу! Залучення добавок для птиці повинне бути правильним. Корм потрібно давати винятково сухим, а поблизу завжди забезпечувати наявність чистої води з t 15-25 °С. Щоб запобігти руйнуванню спец. компонентів і вітамінних добавок, не варто запарювати комбікорм перед використанням. До того ж, робити так не слід і через такі причини:

  • мокрий корм, який залишається в годівниці, кисне, що загрожує діареями, інтоксикаціями і навіть летальним результатом;
  • якщо розбавити корм гарячою водою (50-55 °С), а вже тим більше кип’яченою, зруйнуються біоактивні інгредієнти, необхідні для прискореного росту і оптимальної життєдіяльності;
  • якщо розмочити комбікорм заздалегідь, він буде вилітати з дзьоба і перетворюватися в середовище розмноження патогенів.

Якщо використовувати правильні добавки і так, як це потрібно, практично унеможливлюються будь-які загострення і побічні дії. Результат виправдає прикладені зусилля.

Варто зазначити ще один момент. Великі птахоферми неспроста дають птиці сухі кормодобавки. Вони призначені для спільного задіяння з зерном. А це дозволяє механізувати створення і роздачу кормів.

Кормові добавки для телят

Щоб потенціал молодняка ВРХ, передбачений генетикою, був реалізований максимально, необхідно теж застосовувати кормові добавки для телят. Які саме, залежить від вікових параметрів. Особливо ретельно потрібно підходити до представників молочного періоду поголів’я.

Багато десятиліть стимуляція ростових процесів у с/г сегменті здійснювалася за допомогою антибіотиків. Це, м’яко кажучи, не схвалювалося покупцями продукції. Сьогодні є чудова альтернатива – мега ефективні добавки-премікси з пробіотиками, які і на життєвих показниках тварин благотворно позначаються, і шкоди людям не не завдають.

Від народження і протягом 2-х тижнів телятам дають молоко, потім поступово вводять до раціону сіно, що сприяє еволюції рубця, максимізації його м’язових ділянок і обсягу. Якщо замінити цільне молоко спец. матеріалами, ШКТ буде розвиватися оперативніше, випоювання можна буде припинити раніше. У молокозамінниках міститься багато поживних речовин, які формують належну мікрофлору в шлунково-кишковому тракті і мінімізують загибель молодняка. Застосовувати їх допустимо вже для чотирьох-п’ятиденних телят.

Чималою популярністю для активізації росту користуються фітогенні добавки. На перших етапах вони вводяться в молокозамінники, а потім – в стартові корми. Завдяки їм стимулюється створення шлункових ферментів, слини і жовчі, що, в свою чергу, добре позначається на травному процесі і ваговому прирості.

Тут не можна не згадати про білкові добавки і тандеми вітаміни + мінерали, які активно використовуються в годуванні телят. Завдяки їм зміни кормів відбуваються безболісно. У них входять протеїни, жири, клітковина, амінокарбонові кислоти, вітаміни групи В, А, D3, Н. Вони постачають молодняку ВРХ Fe, Zn, Mn, Cu, Co, I, S і Se. Рекомендовані для застосування з віку один тиждень в розмірі 20 % від загальної кількості комбінованого корму.

Початкові вісім тижнів життя – період, коли харчування телят змінюється не один раз. А це чималий стрес для молодого організму. Шлунок піддається великим навантаженням, можуть виникнути труднощі з травним процесом, уникнути яких і допомагають добавки. Більше того, вони підвищують приріст ваги і забезпечують стабільний стан телят, запобігають діареям та іншим порушення функціонування шлунково-кишкового тракту, які є головною причиною смертності молодняка. Важливо, що добавки дозволяють прискорити введення основного корму, а молоко виводити на реалізацію.

Міцне і бадьоре теля – передумова високопродуктивності майбутньої корови. Щоб молодняк розвивався належним чином, його харчування повинне характеризуватися збалансованістю. Саме з цим завданням покликані справлятися різні добавки до кормів.

Кормові добавки для курей

Не переоцінити значення кормів і кормодобавок, коли мова йде про розведення м’ясних бройлерів. Оптимізоване годування (максимальна ефективність їжі при мінімальних витратах на неї) – шлях до вигідного збільшення м’ясовіддачі без небажаного підвищення собівартості м’яса. Сучасне м’ясне птахівництво неспроста прагне не до вдосконалення виробничих технологій, а до оптимізації кормової бази, до задіяння високоякісних білкових джерел. Нові розробки, зокрема, ферментні та енергетичні кормові добавки для курей, ростові стимулятори, вітамінно-мінеральні премікси актуальні і мають надзвичайний попит. Купити кормові добавки для бройлерів сьогодні не становить труднощів, оскільки і за асортиментом, і за якісними аспектами є маса вартих уваги пропозицій.

Яйценосні породи без функціональних добавок також не потішать бажаними результатами. Не буде птах настільки продуктивним, як хотілося б, якщо його раціон не доповнювати ефективними кормодобавками, якщо їх замінювати дешевою сировиною, що зменшує засвоюваність корму. Цікаві кормові добавки для курей-несучок на ринку присутні в чималій варіативності. Вибирайте відповідні саме для несучок варіанти – і досягайте найкращих результатів у плані несучості.

Окреме місце посідають кормові добавки для курчат. Бажані цілі в цьому випадку виглядають так:

  • підвищення виводимості;
  • максимізація швидкості росту;
  • скорочення періоду відгодівлі;
  • уникнення проблем з формуванням скелета;
  • поліпшення збереження птиці.

Як свідчать досвідчені фермери, введення до раціону молодняка правильних добавок дозволяє запобігти ожирінню, передчасному статевому дозріванню, поліпшити рознос молодих курей і зменшити число відбракованих.

Кормові добавки для собак

Як виглядають здорові собаки? У них блискуча шерсть, вони мають багато енергозапасів, у них відсутні проблеми з апетитом, харчуванням. Вони здорові і зовні, і внутрішньо. Якщо зовнішній і/або фіз. стан улюбленця далеко не ідеальний, необхідно задуматися, що трапилося і як підтримати друга.

Формування раціону годування собаки повинне здійснюватися, з урахуванням його специфічних потреб. Необхідно, щоб на м’ясо/м’ясопродукти припадало 50 %, а краще 60-70 % їжі. Ці цифри взяті недарма, адже саме вони забезпечують збалансоване за всіма необхідними поживними речовинами харчування. Але тут є певна складність. Під час термообробки руйнівний вплив спіткає більшість важливих амінокислот, жирних кислот і вітамінів, а вживання сирої їжі загрожує ураженнями паразитами і бактеріями, що сприяють розвитку хвороб. Ковбаси часто не мають належної якості. Каші, супи і рагу складно визначити, як повноцінні джерела потрібних собаці вітамінів, мікро- і макроелементів. Як же бути?

Можна застосовувати готові комплексні мультивітаміни для собак. Але вони здатні лише частково вирішити проблему нестачі корисних речовин. Навіть готовим кормам не під силу повною мірою наситити організм всіма потрібними компонентами, адже передбачити, як кожен з них відреагує на інші і засвоїться по всьому шлунково-кишкового тракту нереально. Щоб створити раціональну схему харчування, запобігти дефіцитним станам важливих р-вин, а також виконати профілактичні дії для запобігання низці хвороб і патологій, слід використовувати спец. кормові добавки для собак. Ці продукти виробляються на основі наукових досліджень, їх компонентний склад урівноважений по максимуму і ідеально підходить для домашніх вихованців.

Варіативність вітамінів і добавок як для цуценят, так і для дорослих собак чимала. Розробники враховують різні ознаки, риси і потреби домашніх улюбленців у той чи інший період життя і при всіляких хворобливих станах. Собаки, раціон яких своєчасно доповнюється вітамінно-мінеральними комплексами, довше живуть, а якість їх життя значно покращується.

Вітаміни та мінерали потрібні собакам для здоров’я і комплексного розвитку. Вони покращують стан шерсті: роблять її блискучою і шовковистою. Також зміцнюють кістки. Кормосуміші є джерелами речовин, які важливі в хворобливі періоди, при активному розвитку і в міжсезоння.

Найбільш важливі вітаміни – А і D. Особливу потребу в першому відчувають цуценята. Він розвиває стійкість організму до інфекційних уражень, коригує функціонування слізних і слинних залоз, реалізує підтримку зору і роботи нирок. Якщо вітаміну А в раціоні недостатньо, слабшає імунна система, вражається шкіра і роговіють слизові. Вітамін D – невід’ємна частина активного розвитку. Він необхідний для профілактики рахіту, допомагає скелету правильно формуватися. У початкові місяці життя цуценята відчувають потребу в надходженні 500 МО цієї речовини щодоби спільно з кормом.

Не варто нехтувати і вітамінами групи В. Вони позитивно впливають на обмін речовин і поліпшують шерстяний покрив. Вітамін С зміцнює сполучні тканини, сприяє засвоєнню кальцію. У функціональному спектрі вітаміну Е – належна робота серця і судин, підтримка балансу гормонів і допомога в розщепленні жирів.

З мінералів, які собакам необхідні найбільше: Na, Ca, K і P.

Також цим тваринам потрібні кормові добавки, які поєднуються з їжею. Приклад – кісткове борошно, яке виступає джерелом збалансованого поєднання Ca і P. Це також можуть бути L-карнітин та таурин (сприяють засвоєнню їжі), сушені водорості (нормалізують метаболізм), кофермент R, протеїни, дріжджі та ін.

Усі добавки до кормів для різних порід собак поділяються на кілька груп:

  • загального впливу. Крім м’яса, риби, дріжджів, молококомпонентів і субпродуктів, мають в складі вітаміни А, В, D, Е, С, РР, а також Ca, Na, P, K;
  • коректори. Регулюють стан шкірних і шерстяних покривів, опорно-рухової системи. Можуть бути призначені для дрібних або великих порід. Також розробляються спеціально для собак, які старіють;
  • посиленого впливу. Необхідні для певних категорій тварин, наприклад, для тих, які активно тренуються, або бійцівських порід. Можуть виготовлятися для ослаблених представників, для відновлення після операційних втручань, травмувань, хвороб і т.д. Продумані поєднання інгредієнтів зміцнюють імунітет, сприяють набору м’язів, збільшують стійкість і міцність.

Завдяки добавкам до кормів, загалом, можна впоратися з такими проблемами у собак: недуги ротової порожнини і зубів, тьмяна шерсть, слабка імунна система, шлункові розлади, поганий зір, тривожні і стресові стани, погіршений апетит і примхливість у питаннях їжі, артрит і запалення суглобів, поява зайвих кілограмів + ожиріння, надмірно мала вага. Особлива потреба в правильному раціоні існує у вагітних особин, довгошерстих тварин, а також під час линьки.

Щоб купити добавку, яка максимально підійде для потреб собаки, необхідно враховувати її вікові риси, вагу, фіз. динамічність. Для повної впевненості можна порадитися з ветеринаром.

Кормові добавки для великої рогатої худоби

Те, що скотарство – одна з найголовніших тваринницьких галузей, є фактом. Велика рогата худоба (ВРХ) – джерело найцінніших продуктів харчування (м’яса, молока) і сировини для харчопрому, різних напрямків легкої промисловості. Для сучасного вирощування ВРХ недостатньо належного випасу влітку і заготовок кормів на зиму. Потрібні кормові добавки для великої рогатої худоби. Завдяки їм тварини залишаються здоровими, рухливими, мають добрий апетит, а їх продукція приносить господареві прибуток.

Одна з основних проблем фермерів – низькі удої. Тому особливе місце серед продуктів для ВРХ посідають кормові добавки для дійних корів. Це важлива умова для високої молочної продуктивності. Вони позитивно впливають не тільки на кількісні параметри, а й на якісні, покращують технологічні та смакові характеристики, інтенсифікують синтез молочного жиру, підвищують жирність і т.д. Кормові добавки для збільшення удою повинні містити Ca, P, Cu, Zn, Co, I, Se, вітаміни A, D, E, легкозасвоювані цукри і компоненти, що насичують енергією. Підбір продукції для молочних корів, на загал, нескладний. Тим більше, що сучасний ринок багатий на цікаві пропозиції в цьому сегменті.

Також уваги заслуговують добавки для відгодівлі бичків. Молоді бички швидко набирають вагу. Корм при цьому використовується не в таких великих обсягах. Важливо зробити так, щоб добре розвивалися м’язи, а не жирові тканини, щоб м’ясо було не твердим, а соковитим, смачним і дієтичним. Значимий для цього період – від півроку до року. Добавки для молодняка ВРХ повинні містити протеїн, кальцій, фосфор, каротин, кухонну сіль, трикальційфосфат.

Окремо існують кормові добавки для биків-плідників. Щоб запобігти погіршенню спермопродукції, важливо вводити до раціону амінокислоти, мікроелементи і дріжджі.

Подбайте про корів, биків і молодняк правильно. Збагатіть їх корм кальцієм, фосфором, міддю, кобальтом, марганцем, йодом, цинком, кухонною сіллю, вітамінами А, D і Е. Використовуйте добавки, що містять поживні речовини, в належних дозах і згідно з потребами конкретних особин. Тоді результати перевершать будь-які ваші очікування.

Кормові добавки для котів

Тут, як і у випадку з продукцією для собак, досягаються такі цілі: гарна шерсть, здоровий розвиток кістково-м’язової системи, достатні енергетичні запаси. Кормові добавки для котів і кошенят, вітаміни і мінерали доступні у великій різноманітності. Особливим попитом користується сірка мелена кормова.

Задовольнити потребу в певному наборі елементів на різних життєвих етапах не важко. Тим більше, що така продукція нерідко доповнюється смаковими добавками, а відтак з охотою вживається тваринами.

Кормові добавки для кроликів

Вирощування кролів сьогодні теж складно уявити без використання добавок. Щоб мінімізувати смертність і благотворно впливати на стан тварин, потрібно збалансувати раціон, увівши до нього відповідні кормові добавки для кроликів. Важливі білок, клітковина, амінокарбонові кислоти і вітаміни з біозахисними властивостями.

Кролики все життя піддаються негативному впливу патогенної мікрофлори, особливо, якщо вони утримуються у відкритих клітках. Слабкі особини першими піддаються міксоматозу. Необхідно зміцнювати їх імунітет, підтримувати мікрофлору шлунково-кишкового тракту, з огляду на специфіку його будови саме у кроликів.

Кормові добавки кроликам покликані також збільшувати живу масу, допомагати переживати стресові періоди і ситуації (зміна раціону харчування, використання кормів від різних виробників і т.д.), вирішувати проблеми, які провокують неякісна вода, перегрівання влітку та ін.

Кормові добавки для свиней

Важливо усвідомлювати, що свині – основне джерело м’ясної сировини. Отримання доброго м’яса за невеликі часові проміжки з оптимальним застосуванням кормів – пріоритет сучасного свинарства. Високоінтенсивні життєві процеси пояснюють вимогливість свиней до повноцінного годування та належних умов утримання. Годування має базуватися, передусім, на фізіологічних особливостях травлення. Виведення домашніх свиней, їх повноцінний ріст і розвиток також пояснюють необхідність задіювати кормові добавки для свиней. Збалансоване харчування, достатні обсяги вітамінів і мінералів – запорука міцної імунної системи та інтенсифікації ростових процесів.

Сучасних добавок для цього виду тварин – більш ніж достатньо. Завдяки їм поліпшується розвиток, підвищується продуктивність, годування стає більш вигідним в економічному плані.

Особливе місце посідають стероїди для росту. Сприяють, головним чином, нарощуванню додаткового м’ясного шару. Бувають гормональними, негормональними, ферментними і фосфатидними. Можуть діяти в одному з таких напрямків:

  • збільшення м’язової тканини, шляхом впливу на білковий синтез і поліпшення обмінних процесів;
  • сприяння швидкому перетравлюванню кормів, кращому засвоєнню їжі, у зв’язку з її оперативним розщепленням;
  • прискорене засвоєння шлунком поживних компонентів.

Всі кормові добавки для відгодівлі свиней повинні відповідати стандарту якості і мати певний набір характеристик. Важливі також їх відповідність основному корму і/або застосовуваним ліками, нешкідливість і нетоксичність для тварини, швидке і легке виведення з організму. Особлива потреба у свиней існує в незамінних амінокислотах і вітамінах групи В. Організм їх не синтезує, вони повинні надходити ззовні. Також враховуйте особливості застосування добавок для поросят і свиноматок. На продуктивність останніх, до речі, позитивно впливає бурштинова кислота.

Увага! Свині майже так само, як і люди, відчувають смак їжі. Чим смачніший корм, тим його більше буде з’їдено. А це, в свою чергу, вплине на приріст маси. Тому до кормів для свиней нерідко додають смакову добавку глутамат натрію.

Кормові добавки для коней

Коням також можуть знадобитися добавки, наприклад, якщо вони не отримують оптимальну прибавку у вазі або їх здоров’я має будь-які «але».

Кормові добавки для коней необхідно використовувати, якщо:

  • основне джерело харчування тварин – сіно, бідне на вітаміни A, E і D;
  • на тверді комбікорми припадає менше третини раціону;
  • використовується простий корм з недостатньою кількістю вітаміну Е;
  • випасання тварин відбувається там, де спостерігається дефіцит поживних речовин.

Діляться такі продукти на дві категорії:

  1. Широкого спектру впливу. Містять багато вітамінів, мікроелементів і мінеральних компонентів. Застосовуються, насамперед, якщо кінь вживає мало твердої їжі або та взагалі в його раціоні відсутня.
  2. Спеціальні. Покликані вирішувати певне завдання, зокрема поліпшувати стан копит, реалізовувати баланс електролітів або налагоджувати роботу суглобів.

З джерел натуральних добавок, на які добре реагують коні, хотілося б зазначити фрукти і овочі, стимулятори травлення (пребіотики і пекарські дріжджі), олію і насіння льону. Що стосується добавок промислового виробництва, то ті часи, коли коням давали лише кухонну сіль, кормову крейду, ну і ще премікси «Успіх» або «Крепыш», вже давно залишилися позаду. Асортимент сучасних добавок чималий.

Вибирати необхідно, відповідно до періоду життя тварини. Наприклад, у зростаючого молодняка різко підвищується потреба в додатковому отриманні мінералів, вітамінів, білка та іншого. Те ж стосується вагітних і лактуючих кобил. Необхідні кормові добавки для спортивних коней, коли вони інтенсивно тренуються, а також для хворих, слабких і старих.

Кормові добавки для овець

Займаєтеся розведенням овець? Ваша мета – добування ніжного м’яса, корисного молока і сиру, високоякісної однорідної вовни? В її досягненні також допоможуть кормодобавки.

Тут обов’язково потрібно враховувати, що різні компоненти працюють в своєму сегменті. Перелічимо основні з них:

  • вуглеводи покращують метаболізм і підвищують енергозапаси;
  • Ca, P, Mn і вітамін D зміцнюють кістки і м’язи;
  • вітаміни А і Е необхідні для репродукування і налагодження ростових процесів;
  • Mg сприяє інтенсивному нарощуванню м’язової маси;
  • S допомагає формувати незамінні амінокислоти, забезпечує збільшення вовняного покриву, зміцнює копита;
  • Cu і Zn нормалізують гемопоез;
  • Co, I, Se важливі для оптимального відтворення;
  • хлорид натрію покликаний регулювати водно-сольовий обмін.

Якщо вітамінів, біоактивних і мінеральних компонентів в їжі недостатньо, погіршується продуктивність, тварини стають більш сприйнятливими до різних негативних чинників, захворювань. Якщо ж вони надходять в потрібних обсягах, спостерігаються такі позитивні ефекти для ягнят і овець:

  • збільшується продуктивність;
  • поліпшуються якісні параметри м’яса, молока, вовни і пуху;
  • мінімізується час відгодівлі;
  • підвищується ефективність застосування кормів;
  • зміцнюється імунна система і тварини рідше хворіють;
  • здійснюється запобігання таким захворюванням, як остеомаляція, анемія і рахіт;
  • ягнята не вимирають;
  • відбувається благотворний вплив на функцію відтворення;
  • пологи проходять легше, а постпологове відновлення скорочується.

І інші види

Вище ми більш детально описали, в яких добавках, поживних речовинах відчувають потребу найпопулярніші сільськогосподарські види. Але є ще деякі тварини і птиця, про добавки для яких не можна не згадати. Ось вони:

  • для голубів (гравій, крихта червоної цегли, кухонна сіль, гашене вапно, яєчна шкаралупа, кропив’яне борошно, сода харчова, риб’ячий жир, вітаміни, комплекси мінеральних речовин та ін.);
  • для гусей (протеїн, мікроелементи, амінокислоти, вітаміни, ферменти, антиоксиданти, поліпшувачі смаку…);
  • для індиків (джерела білка, жирів, вуглеводів, клітковина, мінеральні сполуки, холін хлористий (вітамін В4), вітаміни A, D, К, Е, В, Н, С);
  • для нутрій (кормові дріжджі, водорості, вітамінні премікси, мінеральні добавки);
  • для кіз (Mg, K, S, Fe, Co, Cu, Mn, Zn, I, Se, вітаміни А, D, Е, К…).

Премікси

Слово «премікси» у всіх на слуху. Що ж це за продукція? Це різні вітамінно-мінеральні добавки до комбінованих кормів, які передбачають наявність у складі важливих для тварин вітамінів, мікро- і макроелементів. На вигляд це гомогенні порошки (менш поширені розчинні премікси, що вводяться в рідкі корми або питну воду). По суті – сукупності біоактивних компонентів і наповнювальних матеріалів (ними слугують подрібнене зерно і продукти його переробки, порошкоподібна макуха, шрот, кормодріжджі або сахароза).

Примітний ефект від застосування преміксів обумовлюється наявністю серед інгредієнтів у правильних дозах і пропорціях:

  • вітамінів (А, D3, Е, К, С, групи В);
  • мікроелементів (Fe, Cu, Mn, Co, I, Se);
  • макроелементів (Mg, S);
  • антиоксидантів (іонол, сантоквін);
  • антимікробних компонентів (зокрема, антибіотиків).

Премікси для тварин збільшують засвоюваність поживних інгредієнтів твердої їжі до 20 %, забезпечують їх абсолютне засвоєння. У функціональних можливостях вітамінів і мікроелементів – запуск та інтенсифікація діяльності різних систем (ферментативної, гормональної та імунної). В результаті продуктивність збільшується до 15 %, також максимізується плодовитість і зміцнюється здоров’я, відбувається виведення токсинів, отрут і радіоактивних елементів, які надійшли до організму ззовні, зокрема разом з їжею/водою.

Премікси для курей несучок, для гусей та ін. птахів, а також для тварин, приготовлені з місцевої сировини, збільшують цінність їжі, максимізують продуктивність поголів’я, знижують кормовитрати на одиницю продукту і витрати на ветпрепарати. Популярний компонент, який мають в своєму складі, наприклад, премікси для корів – хлорид кальцію. І в сухостійних, і в лактуючих особин ця сполука здійснює профілактику гіпокальціємії.

Великим попитом користуються кормові добавки-премікси для свиней, ВРХ (зокрема, для бичків), для кроликів, коней, овець, кіз та ін. Як доповнення до харчування вони додаються в розмірі 0,5-1 % від сухої речовини корму (точна цифра залежить від концентрації преміксу). Найкраще поєднання з комбікормами. І не забудьте про достатнє перемішування.

Нетрадиційні корми і кормові добавки

Є певні фактори, які погіршують здоров’я тварин, роблять їх конституцію слабшою, призводять до спотворень метаболізму і знижують продуктивність. Це перебування великої кількості особин на тісних територіях, постійне розташування в закритих приміщеннях тощо. Саме ці випадки потребують особливої уваги до повноцінного годування. В системі харчування повинні бути присутніми всі необхідні поживні та біоактивні речовини. Одного засобу, який, як за помахом чарівної палички, здатен впоратися із цим завданням, не існує. Однак є методи і продукти, за допомогою яких харчування реально доповнити компонентами, яких бракує. Це нетрадиційні корми і кормові добавки. Їх використовують практично всі тваринники. Вони забезпечують можливість значно економити на кормах і дуже потрібні при кормодефіциті. Перелік таких матеріалів великий. Далі наведемо ті, які можуть використовуватися майже в будь-якому господарстві:

  • рідкі матеріали (вичавки, соки і настойки, продукти-концентрати, пасти, одноклітинні водорості);
  • свіжі та соковиті корми й доповнення до них (хвоя і листя, гілковий корм, лісовий силос, опале листя, трав’яниста рослинність (дикоросла і культурна), ГЗК та ін.);
  • сухі корми (деревне сіно, кормовіники, вітамінна кормова мука);
  • концентровані добавки (трав’яне і деревне насіння, концентрати вітамінів, суха біологічна маса личинок мух і мікроводоростей, кормові дріжджі та ін.).

Говорити про кормові добавки для с/г тварин і птиці, для домашніх улюбленців можна довго. Добре, що сьогодні не становить труднощів знайти необхідну інформацію, досвід фермерів, відгуки про різні продукти в інтернеті і скористатися отриманими знаннями на свій розсуд. Головний висновок, який потрібно зробити – це необхідність використання кормових добавок, адже без них досягти бажаних результатів дуже складно, а часом взагалі неможливо.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.