Крейда кормова: склад, види, норми годівлі

Крейда кормова: склад, види, норми годівлі

У більшості людей крейда асоціюється з чим завгодно, тільки не з сільським господарством. Письмо крейдою на шкільній дошці, малювання на асфальті, поліграфічна продукція з крейдованого паперу, різні будівельні матеріали (шпаклівки, штукатурки, портландцемент…), що включають більший чи менший відсоток крейди, виготовлення скла, фарб, гуми – це все зрозуміло. Але яке ж сільськогосподарське застосування зазначеного матеріалу?

Один із напрямків – рослинництво: крейду можна використовувати для покращення якостей ґрунту та підживлення різних садових і городніх культур. Також класична практика її застосування – побілка дерев та кущів. Але в нашій статті мова піде не про це. Ще один с/г сегмент, у якому актуальне застосування крейди – тваринництво. Про роль кормової крейди в житті тварин та птиці, як та для чого її можна (і навіть потрібно!) використовувати, зараз і поговоримо.

Що таке кормова крейда, з чого складається й якою буває?

Крейда – це природний мінерал, що займає близько 4 % складу земної кори. До нього входять різні мікроелементи, але основа – це незмінно карбонат кальцію (91-98 %). Промисловість використовує крейду у роздробленому вигляді. Залежно від виробничого варіанту, бувають різні сорти та марки, що підходять для тих чи інших цілей. Якщо природна сировина видобувається в екологічно чистих місцях, обробляється винятково механічним способом і не містить шкідливих хімічних добавок, вона підходить для харчового вживання й для згодовування тваринам.

Кормова крейда – це екологічно чистий продукт, природний подрібнений мінерал у вигляді білого м’якого та розсипчастого порошку, позбавленого яскраво виражених ароматичних характеристик. Також у продажу можна зустріти цілісні шматки і гранули. Але саме порошкоподібна форма бажана для тварин, тому що шматки крейди вони просто їсти не будуть. Птахи в цьому сенсі не такі вибагливі, можуть дзьобати гранули і навіть шматкову крейду. Проте все одно дроблення ніколи не завадить.

Вологість крейди – до 10 %. Будучи гідрофобним матеріалом, вона майже не піддається розчиненню у воді, також не розчиняється у спирті. Ступінь помелу залежить від марки та виробника.

Головний структурний елемент – кальцій (37 %). На вуглекислий кальцій (СаСО3) припадає щонайменше 85 %. Додаткові компоненти: фосфор, калій, натрій, кремній та інші у вигляді карбонатів та оксидів, плюс трохи кварцу та кальциту. Не містить токсинів.

Класифікація кормової крейди, згідно з варіантом подрібнення, виділяє такі різновиди:

 • сиромелена. Виглядає як дрібні грудки й призначається для компонування з готовими кормовими сумішами;
 • сухомелена. Застосовується, в основному, для гранулювання. Але також може бути добавкою до корму, наприклад, для свиней і птиці.

Загальна класифікація крейди:

 • природна. Присутня в природному вигляді в землі. Після видобутку підлягає мінімальним трансформаціям. Не містить небажаних домішок, лугів та забруднень;
 • садова. Доповнюється низкою поживних речовин;
 • технічна. Містить усілякі хімічні добавки.

У тваринництві використовують лише якісну природну крейду з позначеннями МК (кормова), ММ (мелена), ЖП (для тварин та птиці) та ПК (для виробництва комбікормів). Виготовленням займаються провідні галузеві компанії. Виробники забезпечують відповідність продукту вимогам та нормам стандартів, технічних умов та ін. На підтвердження якості видається сертифікат.

Значення кормової крейди для тварин

Крейда – надважливий компонент раціону сільськогосподарських тварин та птиці. Є найбільш економічно ефективною та екобезпечною натуральною кормовою добавкою, що збагачує організм кальцієм. За допомогою крейди можна нормалізувати й балансувати мінеральне харчування великої та малої рогатої худоби, коней, свиней, кроликів, курей, качок, гусей, індиків, перепілок та будь-яких інших с/г видів.

Переоцінити значення кормової крейди як харчового елемента, що постачає великі обсяги кальцію, неможливо, оскільки він виконує безліч позитивних впливів на тваринний організм. Він піклується про загальне здоров’я та високопродуктивність усіх сільськогосподарських тварин. Особливо необхідний молодим особинам, що ростуть, і в періоди лактації. А застосування для вагітних самок потребує підвищеної обережності.

Першорядна важливість кальцію полягає у підтримці опорно-рухового апарату, формуванні та реалізації міцності, твердості й еластичності кісткової тканини. Кальцій – ключовий будматеріал кісток та зубів. Він оптимізує і нормалізує ростові процеси та розвиток молодняку. Відповідає за відновлення тканин, сприяє правильній роботі м’язової системи, підтримує тонус м’язів. Запобігає чималому переліку захворювань, зокрема рахіту, остеопорозу, дистрофії та кістковим деформаціям.

Чималу значимість кальцій має для серцево-судинної системи, стимулює її діяльність, бере участь у кровотворенні, благотворно позначається на згортанні крові та обміні заліза. Спільно з інсуліном сприяє проходженню глюкози клітинами. Ще цей елемент зміцнює імунну систему, нормалізує теплообмін та нервову діяльність (зокрема трансляцію нервових імпульсів), ініціює м’язове скорочення (утворюючи актино-міозиновий комплекс), активізує травлення, налагоджує метаболізм, вуглеводний обмін, виводить з організму токсичні сполуки, вдосконалює якість пера у птахів та вовняного покриву в овець, кіз і кроликів.

Кальцій покращує репродуктивний потенціал: добре позначається на дітородних функціях дорослих особин, підвищує їхню продуктивність, піклується про здоров’я потомства, виживання та збереження молодняку. Він задіюється у виробленні різних ферментів, необхідних для здорової та повноцінної життєдіяльності тварин. Підвищує засвоюваність їжі та сприяє зниженню кормовитрат. Якщо тварини та птиці вживають достатньо кальцію, то витрата корму на особину за добу мінімізується, якщо ж ні, то навпаки, суттєво підвищується.

Також хочемо згадати про максимізацію приросту м’язової маси, скорочення періоду відгодівлі, про допомогу в створенні яєчної шкаралупи, збереження дієтичних властивостей яєць і підвищення несучості у птахів, про збільшення надоїв, підвищення жирності молока й поліпшення якісних параметрів молока та м’яса.

Логічно, що такий величезний перелік позитивних ефектів кальцію здатний у рази збільшувати рентабельність фермерського господарства. Головне, щоб цей елемент систематично був присутній у раціоні тварин, аби його кількості відповідали потребам конкретних видів, віку та ваги. Кормова крейда – ідеальна в цьому сенсі добавка до кормів.

Небезпеки нестачі та надлишку кальцію в організмі тварини

Якщо правильно вводити кормову крейду до раціону тварин і птиці, описані вище результати з максимальною ймовірністю забезпечені. Але що ж буде, якщо не приділяти цьому питанню достатньо уваги? Чи надто негативною вийде загальна картина? Наша відповідь однозначна: так, дефіцит крейди в раціоні, а відтак нестача кальцію в організмі, призведуть до негативних змін, як то кажуть, на всіх фронтах. Забігаючи наперед, скажемо, що поганий і надлишок зазначеного елемента. Тому все має реалізовуватися з дотриманням міри.

Чим небезпечний кальцієдефіцит?

При бідному на крейду раціоні годівлі організм для свого функціонування забирає кальцій з кісткових тканин з усіма супутніми наслідками. Насамперед страждає опорно-руховий апарат. Найбільша небезпека чатує на молодняк. Зростаючий організм піддається рахіту, гальмується ріст, викривляються хребет, трубчасті кістки та ребра. Зміна зубів відбувається із затримками. Виникають гіпохромія та атонія ШКТ. Негативи росту та розвитку відчуває молодняк усіх, без винятку, тварин та птахів.

Дорослі особини при тривалому кальцієдефіциті страждають від різних патологій, порушень обмінних процесів. Їх тіло виснажується, скелет перебудовується, кістки розм’якшуються, демінералізуються, набувають підвищеної крихкості, погіршується м’язовий тонус. Так, зростає частотність переломів, що особливо небезпечно для самиць ВРХ у період вагітності та для інших тварин зі значною вагою. Усі параметри продуктивності, зокрема об’єми надоїв та жива маса, різко знижуються, а продукти тваринництва характеризуються низькоякісністю. Водночас, кормоспоживання суттєво збільшується.

Кури та інша доросла с/г птиця піддаються метаболічним порушенням, виснаженню. І це, незважаючи на те, що їсти вони починають більше. Несучість птахів (кур-несучок) зменшується, а ті нечисленні яйця, які, все ж таки, отримуються, мають погіршену якість й потоншену шкаралупу. Дистрофічні процеси в м’язах погано позначаються на якості та виході м’ясної продукції.

Які ризики від надлишку кальцію?

Буває, що фермери, боячись наслідків нестачі кальцію в раціоні харчування тварин, зловживають кормовою крейдою, не дотримуючись норм, вводять підвищені обсяги добавки в корми. І з цього теж не виходить нічого доброго. Надлишок кальцію анітрохи не кращий, ніж його дефіцит. Він призводить до втрати апетиту, аналогічно знижує несучість.

Тут важливо врахувати такий момент: жуйні тварини менше схильні до подібної небезпеки. Здебільшого шкоду надлишку кальцію здатні нівелювати достатні концентрації фосфору в раціоні. Інакші справи з надлишком кальцію у свиней та птиці. Вся симптоматика, зокрема погана продуктивність і порушення відтворювальної функції, відображає вторинний дефіцит таких мікроелементів, як P, Mg, Zn, Cu та ін. Зазначене відбувається в результаті інгібування їх абсорбції в кишківнику.

Задля справедливості зазначимо, що ситуації, коли кальцію до тваринного організму надходить надмірно багато (тобто відбувається значне перегодовування) на практиці актуалізуються істотно рідше, порівняно з надходженням зменшених обсягів. Але все-таки вони мають місце. Тому ви повинні про них знати. Адже всім відомо: обізнаний – значить озброєний.

Висновок, який слід зробити, щоб тваринництво не знало проблем із нестачею та надлишком кальцію: раціон повинен бути збалансованим. А для цього важливо знати та застосовувати на практиці норми годівлі для різних видів.

Невеликий відступ, або Не кальцієм єдиним…

Як вже стало зрозуміло, ключова сила кормової крейди полягає у постачанні кальцію для тварин та птиці. У формуванні кісток, яєчної шкаралупи, в нормалізації травлення, кислотно-лужного балансу, серцево-судинної системи та артеріального тиску, регуляції м’язового, нервового й репродуктивного функціонування, підвищенні захисних властивостей організму.

Проте, якщо ви повернетеся трохи назад, до місця, де ми розповідали про склад цього додатку, то згадаєте, що він містить і інші елементи. Так, їх концентрації набагато менші. Однак позитивні впливи їм також характерні:

 • фосфор, як і кальцій, потрібний для правильного формування кісток, скорочення м’язів та енерготранспортування. Він – структурна частина білків і ліпідів. Потрібний для створення яєчного жовтка. Запобігає розм’якшенню кісток, репродуктивним порушенням, рахіту у молодих особин та остеопорозу в дорослих;
 • калій – ще один елемент, що бере участь в утворенні кісток та яєчної шкаралупи. Крім цього, нормалізує роботу ШКТ, серцеву, м’язову й нервову діяльність, репродуктивний функціонал як у самиць, так і в самців. Благотворно позначається на імунітеті;
 • натрій. Бере участь у створенні різних тканин. Реалізує підтримку осмотиску, регулює водно-сольовий обмін, що важливо для стабілізації функцій кишківника, серцевих, м’язових і нервових структур. Якщо розглядати дію натрію, загалом, то якоюсь специфічною роллю він не наділений. Однак оптимальні життєдіяльні процеси у тканинах без нього неможливі;
 • кремній. Є у складі переважної кількості тканин. Задіюється в утворенні основної речовини кісток та хрящів, може залучатися до мінералізації кісткової тканини. Ключове значення кремнію полягає у сприянні синтезу глікозаміногліканів та колагену.

Особливості введення та дозування кормової крейди для різних сільськогосподарських видів

Оскільки кальцій тваринам та птиці необхідний (ми це з вами з’ясували), його треба якось ввести в раціон. Їжі, здатної повністю задовольнити цю потребу, немає. Навіть якщо корми куплені, навіть якщо комбікорми найякісніші, швидше за все, достатні кількості кальцію в них не присутні. Логічно, що стає доцільним застосування добавок. Також зрозуміло, що найкраще виконати завдання, за допомогою кормової крейди – не технічної чи якоїсь іншої, а саме спеціально очищеної кормової. У її складі не повинні бути камені, зайві домішки, бруд та інше, що властиве аналогу матеріалу, який знаходиться початково в природному середовищі. Не має бути нічого, що може погіршити здоров’я тварин та птиці.

Благо, сьогодні хороша кормова крейда є у продажу та доступна для придбання на спеціалізованих ресурсах. Купити її – не проблема. З цим, ми впевнені, ви і самі розберетеся. Зараз хочемо поговорити про її застосування, а саме, як і скільки кормової крейди давати тваринам. Адже способи введення добавки до раціону та актуальні норми для різних с/г видів – це дуже важливі питання.

Ключові правила використання кормової крейди:

 1. Щоб збагатити корм і збільшити його конверсію, аби максимізувати продуктивність тварин, а також якість тваринницької продукції, кормову крейду слід зробити щоденною добавкою до раціону (акцент на слові «щоденною»). «Сьогодні дати, а завтра ні» та інші схеми з перебоями – не варіант.
 2. Потрібно визначитися з методом вигодовування – добавка буде вводитися в корм чи воду. Врахуйте, що це не самостійний корм, а доповнення до основного раціону. Для великої рогатої худоби та свиней підійде компонування із сухим кормом, зерном або вологими мішанками. Крейда просто підмішується в кормовий матеріал у відповідних об’ємах. Потім тварини споживають її під час їжі. Птиці крейду можна насипати в окрему годівницю з мушлею та гравієм. Вона буде дзьобати продукт за потреби. Незалежно від с/г виду, має бути забезпечений постійний доступ до води.
 3. Кормову крейду необхідно використовувати у певних кількостях. Актуальна добова доза відповідає виду, віку, вазі, фізіології та стану конкретної тварини. Потрібно враховувати наявність/відсутність будь-яких патологій у певний момент.

Приблизні добові дози кормової крейди для різних с/г тварин такі:

 • корови. Тваринам у віці до одного року, півтора року та дорослим необхідно 15-50, 60-100 та 80-250 грамів крейди на особину, відповідно;
 • коні. Норма для молодняку до 2-х років – 10-30 г, після досягнення дворічного віку – 40-75 г;
 • вівці та кози. У перший рік життя ягнятам і козенятам необхідно згодовувати по 3-7 грамів крейди щодня. Дорослим представникам цих видів оптимально давати по 10-15 г;
 • свині. У них зміна дозування відбувається в віці пів року. До настання цього періоду добавку дають у кількості 10-40 г, надалі – по 50-70 г. У раціоні поросят на крейду має припадати 1 % сухої речовини корму, у свиней – 2 %;
 • кролики. Добова норма – 1 грам.

Інформація щодо дозувань кормової крейди для с/г птиці (із зазначенням грамування на 10 голів):

 • кури. Тут віковий критерій для розрахунку дози необхідно враховувати максимально ретельно. Курчатам і півням кальцію потрібно менше, курям-несучкам – більше. У віковому діапазоні до 17, 25 та 50 тижнів об’єм добавки на добу повинен становити 30, 50 та 80 г, відповідно. Після п’ятдесятого тижня збільшення дози припиняється і залишається в діапазоні 90-100 грамів;
 • качки. До шести місяців – 30-35 г, після – 65-75 г;
 • гуси. Дозування аналогічно змінюється у пів року: раніше – 30-35 г, далі – 45-50 г;
 • перепілки. До 6 тижнів – 25-30 грамів, потім – 60-70 г;
 • індики. Індичатам у віці до чотирьох місяців потрібно давати 40-45 грамів крейди, дорослим птахам – 60-70 г;
 • цесарки. Молодняку до віку 4 місяці – 25-30 г, дорослим особинам – 60-70 г.

Загалом кормова крейда в раціоні різної птиці повинна становити 0,5-3 % від загального корму.

Зверніть увагу! Кальцій також потрібний ставковій рибі, тому якщо у вас – рибне господарство, вам аналогічно не обійтися без кормової крейди. На добавку повинен припадати щонайменше 1 % (а краще 2 %) від добової норми комбікорму. Метод введення – підмішування до корму.

Запобіжні заходи. Якщо все робити правильно, застосування кормової крейди не буде супроводжуватися жодними побічними явищами. З протипоказань може бути хіба що персональна чутливість до складників кормової добавки. Якщо тварина ненавмисно заковтне багато крейди, їй потрібно дати випити більше води.

Зберігати добавку варто окремо від харчових продуктів, гербіцидів, зооцидів, інсектицидів та інших отрутохімікатів, без доступу для тварин і дітей. Вдале місце – сухе закрите приміщення з температурою 0-15 °С.

Тваринницька продукція за наявності кормової крейди в раціоні може використовуватися без будь-яких обмежень.

«Система Оптимум» – ваш надійний постачальник кормової крейди

Якщо ви ознайомилися з написаним у статті й зрозуміли, що раціон ваших с/г тварин потребує доповнення кормовою крейдою, саме час закупити матеріал у необхідних об’ємах, а по можливості налагодити вигідну співпрацю на постійній основі. Компанія «Система Оптимум» здійснює постачання якісної кормової крейди по всій Україні. Усі характеристики товару (відсоток основної речовини, відсутність зайвих домішок, фізичні та хімічні властивості, експлуатаційні параметри тощо) повністю відповідають специфіці застосування. Якість підтверджується сертифікатом. Ціна на дрібні та великі оптові партії кормової крейди – одна з найкращих у країні. Доставляється товар в обумовлені при оформленні замовлення терміни способом, який зручний для клієнта.

Кормова крейда – найкраще, що можна придумати для збагачення раціону харчування сільськогосподарської живності кальцієм. А «Система Оптимум» – надійне підприємство, яке реалізує кормову крейду. Все, картинка склалася: що потрібно, для чого і де це взяти, ви тепер знаєте. Ну, а якщо будуть запитання чи доповнення стосовно цієї теми, залишайте коментарі – конструктивний діалог завжди вітається.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.