Ветпрепарати для великої рогатої худоби

Ветпрепарати для великої рогатої худоби

Розведення великої рогатої худоби є стратегічно важливим і перспективним тваринницьким сегментом. На продукцію (молоко і м’ясо) існує стабільний попит. Стартовий капітал досить оперативно окуповується, справа починає приносити прибуток.

Фермерам, які бажають розвиватися у цьому напрямку, необхідно подбати про низку аспектів, зокрема вирішити питання щодо вибору породи і правильно обладнати ферму. Слід визначитися, як будуть обігріватися приміщення, подаватися корми, забиратися гній, а також підібрати весь необхідний інвентар, контрольно-вимірювальні пристрої та ін. Ключове завдання – подбати про здоров’я стада. Від цього безпосередньо залежить продуктивність і рівень доходів господарства. Здорова ВРХ = переважний відсоток успіху справи.

У цій статті ми розглянемо, чому так важливо стежити за здоров’ям великої рогатої худоби і як швидко усувати проблеми, що виникають. Розповімо про основні хвороби корів, биків і телят. Також поговоримо про ветеринарні препарати для лікування і профілактики захворювань ВРХ. Якщо для вас актуальна зазначена тема і ви хочете отримати обґрунтовані відповіді на свої запитання, тоді читайте далі.

Забезпечення здоров’я великої рогатої худоби – ключове завдання фермера

Тваринний організм – механізм настільки ж складний, наскільки й людський. І аналогічно він схильний до негативних впливів різної природи, в результаті яких виникає цілий перелік захворювань. Тіло тварини далеко не завжди може впоратися з проблемою за рахунок власних ресурсів. Ба більше, тварина не скаже людині, що у неї щось болить. Про це можуть свідчити деякі ознаки, про що ми поговоримо трохи нижче. Фермер повинен сам відслідковувати ці самі ознаки і вчасно вживати відповідних заходів.

Суть підтримки здоров’я тварин полягає в успішному веденні господарства. Якщо не здійснювати належну профілактику і лікування із застосуванням правильних ветеринарних препаратів, про успіх можна забути. Отримання продукції знизиться в рази, відповідно, піде на спад прибуток підприємства – і це ще не найстрашніше, що може трапитися. Якщо не дбати про здоров’я ВРХ, як слід, не стане винятком отримання неякісних і небезпечних для споживача продуктів, втрата стада і, як наслідок, повний занепад справи.

Слід відштовхуватися від того, що будь-яке захворювання загрожує серйозними збитками. А цього допускати не можна в жодному випадку. Правильні догляд, раціон харчування і умови утримання допоможуть мінімізувати ризики виникнення різних захворювань. І навпаки низка факторів тільки посприяє протилежному результату, тобто підвищить ймовірність хвороб стада. Це передусім невідповідний режим утримання (недостатнє провітрювання, неналежний температурний режим тощо), недотримання гігієни, слабкий імунітет, бідний на вітаміни та інші корисні речовини раціон. Взагалі неякісне годування ВРХ – одна з найпоширеніших причин виникнення хвороб. Низькопробна їжа, питна вода із забрудненнями, недотримання режиму годування на додачу до відсутності в кормі потрібних тваринам елементів – те, чого допускати не можна.

Крім сказаного вище, важливо опрацювати питання щодо ветеринарних препаратів. Іноді буде достатньо просто знати, які ветпрепарати існують і з чим вони допомагають упоратися, щоб при необхідності купити, що потрібно, і швидко, а головне, прицільно усунути проблему. У деяких випадках буде доцільною завчасна закупівля певних ліків. Якщо виявлені хворі особини, якщо проявляються явні симптоми будь-якої хвороби, зволікати не можна, інакше недуга пошириться на все стадо, проблема набуде значних масштабів. Затягувати з її рішенням не можна. Своєчасне вжиття заходів/звернення до фахівців максимізує позитивний вихід із ситуації – розведення здорового поголів’я. Це, в свою чергу, дасть впевненість у завтрашньому дні.

Ознаки хвороб, або Коли потрібно діяти швидко?

Як би це суперечливо не звучало, але переважна кількість хвороб у ВРХ супроводжується явною симптоматикою, що досить добре. Адже коли бачиш, що щось не так, знаєш, що необхідно діяти. Багато захворювань корів дають про себе знати на початкових етапах, коли можна вирішити питання своєчасно і без негативних наслідків.

Рекомендуємо регулярно оглядати тварин, аби вчасно виявляти нехарактерні зміни. Як правило, достатньо періодичних зовнішніх оглядів, стеження за поведінкою і вимірів ваги тварин.

Основні ознаки захворювань великої рогатої худоби:

  • різка втрата ваги;
  • поганий апетит;
  • млявість, пригніченість, переважно лежаче положення або постійне стояння з опущеною головою;
  • млява, рідкісна або відсутня жуйка;
  • неправильна температура тіла (занадто висока або низька);
  • тьмяність очей, виникнення на них нальоту;
  • гаряче і пересушене носове дзеркало;
  • прискорене дихання;
  • здуття і шлункові розлади;
  • зниження обсягів молока (погіршення молочної продуктивності).

Будь-який, хоч навіть один, із зазначених симптомів – серйозний привід звернутися до фахівця, щоб була проведена більш детальна діагностика і призначені відповідні ветеринарні препарати. При легких недугах може знадобитися просто мазь, при складних – антибіотики або ін’єкційні препарати іншого спектру. Але в будь-якому випадку, не полінуємося це повторити, лікування повинне бути своєчасним. Майже всі хвороби ВРХ починаються із вказаних вище симптомів. Будете їх відслідковувати і вчасно вживати заходів, тварини будуть здоровими, а їх розведення – результативним.

Профілактика захворювань худоби

Як відомо, проблемі краще запобігти, ніж потім її усувати. Так, не завжди це можливо. Але у випадку з доглядом за ВРХ найчастіше запобігання хвороб все-таки реальне.

Профілактичні заходи в цьому сегменті можна окреслити таким переліком:

  • недопуск порушень в годуванні (повноцінний, збалансований і якісний раціон харчування);
  • постійна наявність якісної питної води;
  • дотримання гігієни, правил утримання і догляду за тваринами з особливою увагою в спеку та холод;
  • запобігання протягам, збільшеній вологості, слабкій вентиляції тощо;
  • правильна організація щоденного прибирання продуктів життєдіяльності;
  • дотримання техніки безпеки при випасі на траві;
  • непорушення технології доїння;
  • систематична дезінфекція корівників;
  • зонування робочого простору (окремо зберігання кормів, побутові приміщення, ізолятор, склад для готової до продукції та ін.);
  • систематичне проведення досліджень на предмет відсутності/наявності збудників інфекцій;
  • дотримання встановленої схемою вакцинації.

Види хвороб ВРХ

Супротивника потрібно знати в обличчя. Тоді з ним легше впоратися. Тому перед тим, як перейти до розгляду безпосередньо ветеринарних препаратів для великої рогатої худоби, ми коротко розповімо про те, з чим вони допомагають боротися.

Основні групи захворювань ВРХ:

  1. Заразні (інфекційні та інвазійні).

Різні інфекційні хвороби виникають при ураженні організму тварини вірусами і бактеріями. Найпоширеніші з них: бруцельоз, некробактеріоз, мікоплазмоз, актиномікоз, лептоспіроз. Лікування передбачає застосування антибіотиків.

Інвазійні захворювання проявляються, коли в організм проникають паразити (внутрішні та зовнішні), нерідко – разом з кормом і/або водою. Це насамперед нематодоз, трематодоз, цестоди тощо. На допомогу приходять протипаразитарні засоби.

  1. Незаразні. Це всілякі травми й поранення, теплові удари та обмороження, отруєння, бронхопневмонії, метаболічні порушення, деякі захворювання внутрішніх органів (серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів і т.д.). У дійних корів нерідко бувають специфічні проблеми з маткою, вим’ям, уражаються соски, шкірні покриви, звужуються соскові канали, виявляються нетримання або, навпаки, затримання молока, агалактія/гіпогалактія.

Котрісь зі згаданих хвороб більш страшні, інші – менш. З одними можна легко і швидко впоратися, інші вимагають тривалого і складного лікування. Але якщо все робити за ветеринарним протоколом, біда відступить, а тварини віддячать вам здоров’ям і продуктивністю.

Групи ветеринарних препаратів для великої рогатої худоби

Залежно від того, яка недуга актуалізувалася, до якого різновиду захворювань вона належить, слід вибрати ветпрепарати та схему для її лікування.

Основні групи ветпрепаратів для ВРХ такі:

- антибіотики (антибактеріальні препарати). Необхідні при бактеріальних ураженнях усіх систем і окремих органів. З їх допомогою лікують, наприклад, мастит, метрит і пневмонії. Раціональна антибіотикотерапія не тільки позбавляє від конкретної хвороби, а й підвищує виживаність молодняка, інтенсифікує ростові процеси, розвиток, збільшує продуктивність, скорочує відгодівельний період. Зверніть увагу, що не завжди одні й ті ж антибіотики підходять для дорослих особин і молодняка. Визначити потребу і вибрати правильні ліки цієї групи для максимального результату лікування завжди допоможе грамотний ветеринар;

- протипаразитарні препарати. Сильно позначаються на ефективності росту великої рогатої худоби та її продуктивності. Вірогідність заразитися паразитами у корів, биків і телят дуже висока, навіть якщо ті утримуються чи не в ідеальних умовах. Вип’ють щось не те або їх вкусить комаха – вже може виникнути потреба в протипаразитарній терапії. Паразити здатні погіршити роботу окремих органів і організму, загалом. Через них порушуються життєво-важливі функції. Загальний стан здоров’я тварини погіршується, продуктивність знижується. Не є винятком навіть загибель особини. Правильний підбір протипаразитарного ветпрепарату та своєчасне точне лікування з його допомогою збереже життя і здоров’я сільськогосподарським тваринам, у тому числі коровам, бикам і телятам;

- вітамінно-мінеральні комплекси. Препарати, в яких реалізується баланс корисних для великої рогатої худоби речовин. З їх допомогою можна нормалізувати ріст і розвиток, підвищити виживаність молодняка, зміцнити імунітет, мінімізувати ризики інфекційних уражень, виробити стресостійкість, усунути проблеми зі статевим потягом і репродуктивним функціонуванням, поліпшити обмінні процеси, домогтися збільшення приростів тощо. Тварини, як і люди, постійно потребують вітамінів і так само часто не отримують їх у достатніх обсягах. Особливо важливо давати ВРХ вітаміни і мінерали при рідкісних вигулах, переважно перебуванні в стійлі. Найважливіші для корів вітаміни: А, В, С, D, Е. З мінералів першочергову увагу слід приділяти цинку, марганцю, міді, кобальту, залізу, магнію і кальцію;

- акушерсько-гінекологічні ветпрепарати. Різні розчини (для внутрішньоматкового та ін’єкційного введення, внутрішнього і зовнішнього застосування), суспензії й таблетки, які допомагають у забезпеченні плодючості, вирішенні всіляких гінекологічних проблем, нормалізують репродуктивність, стимулюють пологи, протистоять післяпологовим хворобам, а також дозволяють коровам швидше пройти реабілітацію після пологів в обхід стресів і ускладнень;

- дезінфекційні засоби. А також антисептичні, мийні та всі інші матеріали, покликані максимізувати біобезпеку тварин. Дезінфекційна обробка всіх поверхонь приміщення, де утримується худоба, а також обладнання, техніки та іншого має величезне значення. Дозволяє ефективно і в найкоротші терміни позбутися від бактерій, орган. забруднень, різкого запаху та інших негативних факторів. Застосування засобів для дезінфекції при догляді за ВРХ встановлюється санітарно-гігієнічними вимогами.

Крім того, для профілактики хвороб і відновлення здоров’я тварин можуть знадобитися протимаститні, жовчогінні, протизапальні, протигрибкові та низка інших ветеринарних препаратів, стимулятори обміну речовин, седативні матеріали й для наркозу, вакцини і розчинники до них. Кожна група потрібна і важлива для того, аби тварини були здорові, а тваринницьке підприємство успішно функціонувало.

Огляд ветпрепаратів для ВРХ від ПП «Система Оптимум»:

Альбендазол. Високоефективний антигельмінтик широкого спектру дії, що належить до групи бензимідазолів. Використовується для дегельмінтизації великої рогатої худоби, для профілактики і лікування гельмінтозів. Проявляє ефективність проти нематод, цестод і трематод, зокрема їх статевонезрілих форм. Характеризується наявністю овіцидного впливу (винищує яйця гельмінтів). В основі дії лежить порушення транспорту глюкози, внесення специфічних змін в мікротубулярну функцію і гальмування фумаратредуктази у гельмінтів. В результаті м’язи паразитів паралізуються і ті виснажуються, а потім гинуть. Примітна особливість альбендазолу – можливість задіяння без голодної дієти і проносного.

Ацетилсаліцилова кислота (аспірин). Нестероїдний препарат, анальгетик, представник групи саліцилатів зі жарознижувальною, протизапальною, протиревматичною дією і здатністю пригнічувати агрегацію тромбоцитів. Застосовується для симптоматичного лікування телят при патологіях, які супроводжуються перегріванням, запаленнями і больовими відчуттями різного ступеня та генезу. Це можуть бути лихоманка, хвороби шлунково-кишкового тракту і дихальної системи, синдром ММА, ревматоїдний і остеоартрит, болі в м’язах і постопераційні, тепловий стрес.

Левоміцетин. Синтетичний антибіотик з широким спектром антимікробної дії. Застосовується при пастерельозі, вібріозі, тейлеріозі ВРХ, паратифі, колібактеріозі, некробацильозі кінцівок, пневмонії та бронхопневмонії телят. Допомагає впоратися з гострими ентеритами і диспепсією молодняка, які розвиваються через порушення обміну речовин у корів-матерів та з інших причин. Задіюється в хірургії, гінекології, при опіках, екземі, метриті й ендометриті, різного роду маститах, вагініті, цервіциті, фурункульозі і пошкодженнях вимені. Антибіотик швидко відновлює функціонування організму, запобігає важким септичним ускладненням.

Левоміцетин впливає на мікроби як у стадії спокою, так і активності, порушуючи білковий синтез у мікробній клітині. Резистентність до нього розвивається порівняно повільно. Перехресна стійкість з іншими антибіотиками, як правило, не проявляється.

Метилпарабен і пропілпарабен. Метиловий і пропіловий ефіри пара-гідроксибензойної кислоти, що застосовуються в якості консервантів і антисептиків. Активно пригнічують ріст грампозитивних бактерій, меншою мірою – грамнегативних, а також цвілі. У ветеринарії переважно використовується в комплексних препаратах спільно з іншими діючими речовинами. Метилпарабено- і пропілпарабеновмісні ветпрепарати застосовують для профілактики і лікування маститів у корів у сухостійний період та період лактації.

Метіонін. Незамінна амінокислота, яка бере участь в різних метаболічних реакціях. Є прекурсором цистеїну, впливає на синтез гемоглобіну. Запобігає втраті апетиту, проблемам з обміном білків, м’язовій атрофії, анемії, інтенсифікує регенерацію тканин, нормалізує ліпідний обмін, роботу печінки і відтворну функцію. При нестачі цього ветпрепарату знижується ефективність перетравлення кормів і засвоєння поживних компонентів. Метіонін – перша лімітована амінокислота для ВРХ. Її введення до раціону тварини – чудовий спосіб збалансувати харчування за незамінними амінокислотами.

Метронідазол. Протипротозойний і протимікробний препарат широкого спектру дії. Призначається при трихомонозі, гіардіозі, кишковому кокцидіозі, газовій гангрені, некробактеріозі, некротичному маститі великої рогатої худоби. Допомагає при анаеробних інфекціях, які актуалізуються в післяпологовий період, після акушерських втручань. Телятам показаний при ентеротоксеміях, що провокуються клостридіями.

В основі дії метронідазолу – блокування нітрогрупи білків і пошкодження балансу ОВР у клітині найпростіших. В результаті в патогенних мікроорганізмах накопичуються токсини, які при взаємодії з їх ДНК призводять до загибелі.

Норсульфазол. Ефективний антимікробний матеріал, якого бояться численні коки (стрепто-, менінго-, пневмо-, гоно-), а також ешерихії, сальмонели, пастерели та інші мікроби. Часто використовується при диплококовій септицемії телят, катаральній бронхопневмонії, плевритах, стафілококовому сепсисі та інших бактеріальних інфекціях тварин.

Окситетрациклін. Антибактеріальний ветпрепарат для системного застосування. Антибіотик ШСД пролонгованої дії з активністю проти значного числа грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів, низки грибів та вірусів. Дає максимальний результат при лікуванні хламідіозу у худоби. Застосовується при проблемах шлунково-кишкового тракту, дихальної і сечостатевої систем, шкіри. Примітний при запущених стадіях хвороби. Є відмінним варіантом, якщо складно діагностувати інфекцію.

Піперазин лимоннокислий (піперазину цитрат). Ефективний протигельмінтний препарат, який чудово знищує і дорослі особини, й личинки. Активно застосовується у ветеринарній практиці, у зв’язку із низькотоксичністю. Його можна, не боячись, згодовувати групі тварин разом з кормом для дегельмінтизації. Дія на нематод полягає у внесенні перешкод в нервово-м’язову регуляцію, провокуванні гіперполяризації мембран нервових клітин і паралічу. Піперазину цитрат пригнічує сукцинат-убіхінон-оксидоредуктазу, каталазу і ацетилхолінестеразу.

Пірантелу памоат. Ще один протигельмінтний препарат, який діє на нематод (гостриків, анкілостом), збудників трихоцефальозу і аскаридозу. Провокує нервово-м’язову блокаду, виводить гельмінтів з шлунково-кишкового тракту без активізації та сприяння міграції уражених глистів. Діє на зрілі форми і ранні етапи розвитку паразитів. Стосовно личинок, що мігрують тканинами, ефективність не проявляє.

Празіквантел. Продовжуємо розглядати популярні протигельмінтні препарати. Празіквантел – антигельмінтик ШСД, що є похідним піразиноізохіноліну. Ефективно бореться з хворобами, які провокують цестоди і трематоди. Його бояться і дорослі стрічкові черв’яки, й личинки.

Механізм функціональної дії продукту полягає в збільшенні проникності покриву гельмінтів до іонів кальцію, що, своєю чергою, паралізує м’язи. Також празіквантел руйнує тегумент, а відтак паразити гинуть від травних ферментів/імунних клітин носія. Примітно, що ВРХ досить добре переносить дегельмінтизацію празіквантелом.

Пропіленгліколь. Популярний при вирощуванні корів матеріал. Глюкопластична сполука, що використовується організмом для вироблення вуглеводних сполук, безпосередньо енерговироблення. Застосовується у ветеринарії для підвищення надоїв, профілактики кетозу у першотільних і не лише корів. Йому характерне оперативне всмоктування в рубці й значна доступність для проміжного метаболізму в ролі глюкопластичного середовища. Він ідеально компенсує можливий дефіцит енергії в годуванні жуйних тварин і логічно користується попитом в якості протикетозного засобу.

Стрептоміцину сульфат (стрептоміцин сірчанокислий). Бактеріостатичний і бактерицидний препарат, аміноглікозидний антибіотик ШСД, ефективний проти багатьох грампозитивних і грамнегативних патогенів, а також анаеробних бактерій. Пригнічує білковий синтез на рівні рибосом у клітині мікроба. Часто використовується у ветеринарії для оздоровлення травної, дихальної та сечостатевої систем, шкірних покривів і м’яких тканин у ВРХ. Призначається при лептоспірозі, невірусних пневмоніях, стрептококозі, маститі, ендометриті, рановому й післяпологовому сепсисі, злоякісній катаральній гарячці, кампілобактері та променевогрибковій хворобі.

Стрептоцид. Ефективний і популярний у ветеринарній практиці протимікробний препарат з бактеріостатичною дією, а в деяких випадках – і з бактеріолітичною. Використовується для боротьби зі стрепто- і пневмококами, кишковою паличкою, газовою гангреною та ін., але не приносить необхідних результатів при впливі на стафілококи. Стрептоцид, як правило, призначають при ангінах, миті, бронхопневмонії, післяпологовому сепсисі й деяких інших хворобах. Він – чудовий зовнішній засіб для профілактики і лікування ранових інфекцій. Спільно з іншими діючими речовинами застосовується при риніті у великої рогатої худоби.

Тилозин тартрат. Антибіотик-макролід для профілактики і лікування низки інфекцій у ВРХ. Здійснює бактеріостатичний ефект, пригнічує білковий синтез у клітинах. Рекомендований при маститі у корів, бронхопневмонії у телят і абсцесах печінки у великої рогатої худоби загалом. Також відомий як стимулятор росту.

Фебантел. Нематодоцидний глистогінний ветпрепарат, протигельмінтний засіб з групи пробензимідазолів. Руйнує мікротубулярну функцію нематод і призупиняє синтез білка тубуліну, тим самим забезпечуючи необхідні результати (гельмінти гинуть швидко, ефект залишається надовго).

Фуразолідон. Антибактеріальні нітрофуранові ліки, що застосовуються для всіх видів сільськогосподарських тварин, для корів, биків і телят у тому числі. Здійснює антимікробну дію більшою мірою на грамнегативні мікроорганізми і трохи меншу на грампозитивні. Препарат ефективний проти сальмонел і ешерихій, призначається при балантидіозі, еймеріозі, трипаносомозі та трихомонозі. Примітний пригніченням розвитку сульфаніламідо- й антибіотикорезистентних бактерій. Гальмує виникнення стійкості бактерій до ліків.

Холін хлористий (холіну хлорид). Це вітамінний препарат, а саме вітамін В4. Цю речовину додають в комбікорми для худоби, з метою підвищення поживної цінності їжі, профілактики і лікування гіпо- та авітамінозів. Холін – компонент лецитину. Не переоцінити його значення в обміні фосфомідів. Ще ця речовина добре впливає на синтез і закріплення глікогену в печінці. При її нестачі в тваринному організмі виникають такі проблеми, як жирова інфільтрація і геморагічна дегенерація печінки та нирок, а також інволюція тимусу.

Цинк оксид (окис цинку). Джерело важливого для тварин мікроелемента – цинку. Ця речовина є компонентом гормонів. Від неї залежать ріст, розвиток і відтворення. Вона важлива для сечостатевої системи, кісткового апарату, шкіри, вимені, копит і рогів. Дозволяє скоротити сервіс-період, знижує обсяги соматичних клітин в молоці, допомагає при кетозах, прискорює ранозагоєння, зміцнює імунітет, усуває хитання і анкілоз задніх кінцівок у телят, нормалізує кормовживання.

Приходьте за ветеринарними препаратами для ВРХ до нас!

Якщо у вас виникли запитання стосовно розглянутої теми або є потреба купити ветеринарні препарати зі списку, звертайтеся до менеджерів ПП «Система Оптимум». У нас – тільки високоякісна продукція за оптимальними цінами. Оптові закупівлі – з додатковими знижками. Умови оплати та доставки – на вибір клієнтів. Відповіді на додаткові запитання – в телефонному режимі. Телефонуйте – будемо раді продуктивному діалогу та взаємовигідній співпраці.

Найкращі ветпрепарати для великої рогатої худоби – це про компанію «Система Оптимум»!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.