Лікування кетозу у корів
Лікування кетозу у корів
Кетоз – одна з найпоширеніших метаболічних хвороб великої рогатої худоби (ВРХ), яка суттєво впливає на продуктивність, відтворення, здоров’я і самопочуття тварин. У світі не знайти жодної ферми, на якій не доводилося б мати справу із кетозом. Відсоток хворих тварин, а також інтенсивність перебігу недуги, звісно, можуть варіюватися, але потреба вирішення цієї проблеми не обходить стороною усіх фермерів. Тому профілактика та лікування кетозу у корів – те, у чому потрібно добре орієнтуватися, те, що слід вміло реалізовувати на практиці задля захисту ВРХ, задля ефективності й прибутковості справи.
Ця стаття присвячена детальному розгляду проблеми кетозу у корів, причин його виникнення, симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики. Ознайомившись із матеріалом до кінця, ви будете обізнані у всіх нюансах, знатимете, як правильно діяти, аби мінімізувати ймовірні негативи та якнайкраще попіклуватися про поголів’я.
Що таке кетоз у ВРХ
Кетоз у ВРХ – це у виробничих умовах молочних ферм комплекс метаболічних розладів (порушень обміну БЖВ) в організмі дійної корови на початковому етапі лактації. Може характеризуватися як стан негативного енергетичного балансу. Виникає через недостатнє надходження в організм тварини глюкози з кормом на фоні підвищеної молокопродуктивності. Глюкоза – це основне енергоджерело для корів. Нестача глюкози провокує потребу отримувати енергію з інших джерел, як от з жирів. Це призводить до надмірного жиророзщеплення. Процес супроводжується утворенням і накопиченням в крові кетонових тіл (ацетону, ацетооцтової та β-гідроксимасляної кислот), органічних сполук з великою ймовірністю токсичного впливу. За нормальних умов кетонові тіла є постачальниками енергії для багатьох органів, зокрема для мозку та серця. Жир вступає в реакцію з глюкозою, відбувається розпад на воду і вуглекислоту, тіло насичується потрібними обсягами енергії. Коли ж відбуваються збої, актуалізується недоокислення жиру, кетони потрапляють у кров і, нагромаджуючись тут, призводять до порушень ЦНС, ендокринної системи, серця, печінки, нирок та інших органів. Так виникає кетоз. Інтенсивність прояву хвороби прямо пропорційна вмісту кетонів у крові.
Кетоз зазвичай розвивається у високопродуктивних корів у перші тижні після отелення, коли організм потребує великої кількості енергії для вироблення молока. Це класична недуга у післяродовий період, здебільшого пов’язана зі значною вгодованістю корів у сухостійний період і з недостатнім енергозабезпеченням у перший час після народження ними телят. Негативний вплив відбувається на піку, але наслідки зниження удою супроводжують усю лактацію. Відтак патологія може призводити до серйозних негараздів у тваринницькому господарстві, позаяк через неї може втрачатися до 70 % молокопродукції.
Причини кетозу
Ключове, що слід зрозуміти, розглядаючи причини, котрі актуалізують лікування кетозу: ця хвороба має поліетіологічну природу, тобто може провокуватися різними факторами. Так чи інакше усе стосується особливостей раціону і того, як він впливає на організм тварини. Проте тут важливі деталі. Тож перерахуємо основні причини кетозу, одразу відмітивши, що здебільшого вони є взаємопов’язаними:
- Негативний енергетичний баланс. Високопродуктивні корови часто не отримують достатньо енергії з корму для забезпечення своїх потреб. Особливу небезпеку енергодефіцит несе в перші дні після отелення та в період інтенсивної лактації, коли корови зменшено споживають корми, а енергії потребують не менше, ніж раніше, а то і більше. Тут же має значення кондиція тіла корови перед отеленням, оцінка якої дає можливість визначити енергетичний резерв молочної тварини. Показник 4 бали і більше свідчить про вищий рівень кетонових тіл, якщо порівнювати з нормально вгодованими або худими коровами.
- Неправильне харчування. Незбалансований раціон, недостатньо збагачений вуглеводами, з високими обсягами білка та жиру може сприяти розвитку кетозу. Ризикованими є усі патологічні стани, що виникають через неправильну годівлю корів: надлишок або нестача вітамінів та/або мінералів в організмі, зайва чи недостатня вага, дистрофічні процеси тощо.
- Погана якість корму. Згодовування тваринам кормів неналежної якості є безвідповідальним та вкрай небезпечним. Недоброякісний силос, цвілі корми, їжа, що містить надмір масляної та оцтової кислот – усе це запросто може спровокувати кетоз.
- Недостатність кальцію в крові (гіпокальціємія). Провокує чимало проблем, як от зменшене споживання сухої речовини, зниження надоїв, ендометрит, репродуктивні порушення. До цього переліку належить і кетоз. Взагалі будь-які порушення в організмі тварини, пов’язані з кальцієм, або ж неправильні дози цього елемента в раціоні – прямий шлях до виникнення кетозу.
- Стресові фактори. Порушення метаболізму можуть виникати через зміни умов утримання або раціону, через недостатнє перебування на свіжому повітрі, малорухливість та тепловий стрес, у зв’язку з хворобами, травмами, недосконалістю вакцинальної схеми чи інших ветеринарних заходів, через будь-що подібне із загальним негативним впливом на здоров’я тварин. Нерідко стрес, причому хронічний, провокує невідповідна підстилка у стійлах-лежаках. Негативно повпливати на стан тварини може навіть відсутність хедлоків у секціях утримування, адже для всіх технологічних робіт в такому випадку корова переміщується у спеціальні загони, додатково щораз стресуючи під час переганяння. І що частіше актуалізуються стреси, то вищі ризики появи хвороби, позаяк у стресовому стані корова менше їсть, а якщо це відбувається часто чи довго, метаболічні порушення тут як тут.
- Інші хвороби та патологічні стани. Запальні процеси, паразитарні ураження, гормональний збій, внутрішні неінфекційні патології, гіпоглікемія, хвороби ратиць, різні ускладнення під час отелення – усе це суттєво підвищує ризик кетозу.
- Спадковість. Слід також враховувати, що деякі породи корів мають генетичну схильність до кетозу. А ще така схильність може бути віковою чи індивідуальною.
Не зважаючи на значну поширеність та численні фактори, що провокують кетоз, сьогодні він не є страшною проблемою, а швидше результатом невмілої чи безвідповідальної організації роботи молочної ферми, котра спеціалізується на розведенні та утриманні ВРХ. Він цілком підлягає профілактиці й лікуванню. І якщо своєчасно вживати відповідні заходи, спектр усіх негативів ймовірно звести до мінімуму. В світлі цього вкрай важливо розібратися, що сигналізує про хворобу.
Симптоми кетозу
Прояви кетозу можуть бути як явними (клінічно вираженими), так і прихованими (субклінічними). Субклінічна форма здебільшого спостерігається упродовж ранньої лактації й піддається виявленню шляхом тестування молока або крові. Серйозні випадки хвороби з проявленою клінікою легко встановлюються без спеціальних тестів.
До основних проявів кетозу у корів належать:
- проблеми з апетитом. Корови починають їсти менше або відмовляються від концентрованого корму, відчуваючи його смак спотвореним. При цьому сіно та корми, здобрені мелясою, можуть споживати краще;
- зменшення продуктивності. Вироблення молока іде на спад. Плюс може погіршуватися його якість, позаяк організму стає складніше протистояти запальним процесам;
- втрата ваги. Продуктивні корови швидко худнуть;
- збої у роботі рубця. Суттєво зменшуються частота та сила його скорочень;
- слабкість і млявість. Тварини стають менш активними, сонливими, можуть повільно реагувати на кормороздачу, тривало перебувати в позі «собаки» з опущеною головою, багато лежати й важко підійматися. Іноді може доходити до сопору і навіть до коматозу;
- сумний і сердитий вигляд. Пригнічений стан з одночасно підвищеною рефлекторною збудливістю;
- задишка і тахікардія. Кількість дихальних рухів на хвилину – до 60, а серцевих скорочень – понад 90, а то і до 130 ударів/хв. Причому у період пригнічення дихання може сповільнюватися до 12 разів на хвилину;
- запах ацетону. Специфічний запах від видихуваного повітря, молока або сечі;
- підвищена чутливість шкіри поряд зі зниженим нервово-м’язовим тонусом. Можуть спостерігатися тремор м’язів і скрегіт зубами;
- зміна консистенції фекалій. Фекальні маси стають надмірно сухими.
У чому небезпека кетозу?
Кетоз є небезпечним у кількох розуміннях. По-перше, тому що може мати різну інтенсивність проявів й навіть зовсім не сигналізувати ніякими симптомами. Можна втратити важливий час для вирішення проблеми, а ситуація за той період дійде до пошкодження нервової системи або навіть летальних наслідків. По-друге, небезпека полягає у чималому переліку серйозних ускладнень:
- зниження імунітету. Корови стають більш схильними до інших захворювань;
- збої у функціонуванні ШКТ (наприклад, зупинка шлунка у корови, що потребує специфічного лікування);
- порушення репродуктивної функції. Кетоз може викликати порушення циклу та проблеми з відтворенням. Через негативний енергобаланс після пологів може значно подовжуватися період до овуляції, а рівень заплідненості після осіменіння – знижуватися;
- ризик розвитку інших метаболічних хвороб, зокрема ацидозу, ліпідозу печінки тощо;
- актуалізація післяпологових проблем, таких як метрит чи мастит.
По-третє, кетоз, з урахуванням двох перших факторів, має негативний вплив на економічну ситуацію у господарстві: знижуються надої, підвищується відсоток вибракування тварин.
Відповідно, причин, щоб кетоз ВРХ лікування мав своєчасне, а ще краще профілактику, є предостатньо.
Діагностика кетозу у корів
Раніше виявлення хвороби зосереджувалося переважно на спостереженні зовнішніх ознак. Але оскільки вони далеко не завжди проявляються, ба більше, можуть тлумачитися ветеринаром як симптоми інших захворювань, логічно, що в наш час надають перевагу надійнішим методам діагностики кетозу. Клінічний огляд (оцінку зовнішніх симптомів та загального стану тварини) доповнюють такими аналізами:
- крові. Визначення рівня кетонових тіл у сироватці крові корів за допомогою спеціального приладу – кетометра (вираховує точну кількість та дозволяє обрати найефективніше лікування) або тест-смужок (забезпечують швидкість постановки діагнозу без використання складного обладнання). Нормою рівня кетонів у крові вважаються значення у діапазоні 0,6-0,8 ммоль/л. Коли показник доходить до одиниці, все ще норма, але слід уважніше придивитися до стану високопродуктивної корови. Результат 1-1,4 ммоль/л свідчить про розвиток хвороби і необхідність лікування, а якщо 1,5 ммоль/л чи більше, це означає, що кетоз прогресує й потребує невідкладних дій;
- сечі. Тест на наявність кетонових тілець у сечі з залученням реактиву Лестраде. Переваги: доступність дослідження і коректність результатів;
- молока. Визначення рівня ВНВ у молоці за допомогою експрес-тесту.
Патологічне збільшення кетонових тіл у крові (кетонемія), сечі (кетонурія) та молоці (кетонолактія) – характерні ознаки кетозу. Відносна частка β-оксимасляної кислоти в крові стає меншою, а ацетооцтової кислоти й ацетону – суттєво більшою. Як результат, інтенсифікується токсична дія. Кетонемію супроводжує збільшений вміст ацетонових тіл у сечі та молоці, а ще розвиток гіпоглікемії. Усе це важливі критерії постановки діагнозу поряд із врахуванням структури й повноцінності раціону корів, їхньої продуктивності та лактаційного періоду.
Перераховані аналізи допомагають виявити субклінічний кетоз у молочної худоби, розпізнати хворобу до того, як вона набуде клінічної форми. Їхнє регулярне виконання – елемент протоколу досліджень корів на підприємстві. Постійний контроль – запорука вчасного виявлення проблеми, своєчасного проведення лікувальних заходів та запобігання появі незворотних негативних наслідків.
Чим і як лікують кетоз у корів
Лікування кетозу у корів має відбуватися комплексно, поєднуючи такі аспекти:
- Забезпечення тваринам спеціальної дієти без концентратів та неякісних кормів. Корекція раціону має бути спрямована на збільшення вмісту легкозасвоюваних вуглеводів та зменшення вмісту білка і жиру.
- Нормалізація в крові рівня глюкози для швидкого енергонасичення. Досягається шляхом внутрішньовенного введення безпосередньо глюкози як основного джерела енергії. Зверніть увагу, що потрібна саме глюкоза, а не звичайний цукор чи патока, позаяк ті перетравлюються в рубці, не потрапляють у кров і, відповідно, не забезпечують необхідного ефекту. Також на допомогу приходять гормон глюкагон (інтенсифікує виділення цукру в кров печінкою) і антикоагулянт гепарин (покращує засвоєння глюкози в клітинах). Ефективним засобом протистояння кетозу є й пропіленгліколь, оскільки він сприяє швидкому підвищенню глюкозного рівня в крові та захищає печінку від руйнування. Розповсюджена схема: пропіленгліколь фармакопейний всередину + глюкоза внутрішньовенно + інсулін підшкірно.
- Використання супутніх препаратів з метою покращення загального стану корів. Для стимуляції апетиту і збільшення споживання корму можуть застосовуватися кортикостероїди, пропіонат кальцію, карнітин та амінокислота метіонін. Остання, до того ж, сприяє виробленню глюкози в печінці. Те, що спрямоване на відновлення електролітного балансу і запобігання зневодненню – глюкозо-сольовий розчин. Також доцільна вітамінотерапія, а саме введення вітамінів групи В (ніацину, холіну) для підтримки обміну речовин. Можуть використовуватися й пребіотики та пробіотики, позаяк вони покращують мікрофлору кишківника і всмоктування поживних компонентів.
Чим і як найкраще лікувати кетоз в конкретному випадку, залежить від тяжкості перебігу хвороби, від стану та індивідуальних особливостей тварин, від того, що саме є причиною кетозу, а ще від інших чинників. Тому для вибору оптимального варіанту терапії рекомендовано проконсультуватися з надійним ветеринаром.
Пропіленгліколь для лікування кетозу у ВРХ
Пропіленгліколь є одним з найбільш ефективних та популярних лікарських засобів від кетозу в корів. Він швидко засвоюється організмом, підвищує рівень глюкози в крові та зменшує кількість кетонових тіл, повністю компенсуючи дефіцит глюкози в організмі. Тварина отримує безпечну енергію, годівля оптимізується, молокопродуктивність і відсоток білка та жиру в молоці підвищуються.
Зазвичай пропіленгліколь вводять перорально або згодовують разом з кормом. Як правило, для лікування легких форм хвороби використовується суха форма речовини, а для важких – рідка. Рекомендується давати 200-300 мл пропіленгліколю на день протягом 5-10 днів. Але загалом схема та дози можуть варіюватися. Починати оптимально ще в сухостійний період, а завершувати тоді, коли фізіологічний стан тварини нормалізується (потреба в застосуванні препарату нівелюється).
Як запобігти кетозу
Профілактика – найкраще, що може бути у випадку з кетозом. Робити усе можливе, аби не допустити появу захворювання, забезпечуючи корів потрібною кількістю енергії – максимально безпрограшний варіант.
Профілактика кетозу передбачає такі важливі заходи:
- повноцінне і збалансоване харчування, здатне забезпечувати коровам достатню кількість енергії та нормальний рівень поживних речовин;
- регулярний моніторинг (профілактичний огляд) тварин на наявність кетозу задля своєчасної корекції раціону та уникнення зайвих витрат на лікування;
- мінімізація стресу, створення комфортних умов утримання та догляду за тваринами;
- використання дієвих профілактичних добавок, як от пропіленгліколю, у періоди високої продуктивності.
Тобто, щоб запобігти кетозу, потрібно правильно організувати менеджмент на господарстві, передусім у процесах відтворення, передзапуску, запуску, сухостою, отільного й новотільного періодів. Слід відповідально управляти годівлею, застосовувати смачні та високоякісні корми. Важливо виключати стрес-фактори, такі як перенаселення корівника, часті переганяння між секціями для виконання різних маніпуляцій, спільне утримання різних груп корів, неналежні умови перебування тощо. Й також не варто забувати, що є дієві засоби для профілактики кетозу в корів, чільне місце серед котрих посідає пропіленгліколь.
Пропіленгліколь для профілактики кетозу
Пропіленгліколь – надійний помічник не лише в лікуванні, а й у профілактиці кетозу. Його застосування для корів фахівці в галузі годівлі вважають оптимальним способом підвищення в крові обсягів глюкози. На відміну від інших пропанових спиртів (пропанолу та пропантріолу), він майже не задіюється мікрофлорою передшлунків і не зазнає у них хім. змін. Легко піддається всмоктуванню слизовими, через кров потрапляє в печінку, де дві його молекули синтезують одну молекулу глюкози.
Пропіленгліколь додають до раціону у період підвищеної продуктивності або при зміні годівлі, щоб забезпечити додатковим джерелом енергії та запобігти розвитку енергетичного дефіциту. З його допомогою також покращуються молочна продуктивність і запліднюваність тварин, нормалізуються метаболізм та біохімічні процеси в організмі, скорочується сервіс-період. Пропіленгліколь допомагає добре знизити інтенсивність кетогенних процесів й налагодити фізіологічний стан корови у післяотельний період.
У різних джерелах можна натрапити на різні схеми використання пропіленгліколю з профілактичною метою. Наприклад, можна давати по 100-200 мл матеріалу на день протягом 1-2 тижнів. Можна за два тижні перед отеленням використовувати щодня по 100-150 г, у день родів – 500-600 г, а потім ще впродовж місяця – по 150-200 г на день з розрахунку на одну тварину. Визначитися з оптимальним варіантом допоможе фахівець. Головне ж, що вже зараз слід запам’ятати: профілактикувати кетоз можна ефективно, якщо у вашому розпорядженні буде фармакопейний пропіленгліколь. Купити в Україні його можна в нашому інтернет-магазині за хорошими цінами та з оперативною доставкою. Спеціалісти компанії нададуть усю необхідну інформацію, допоможуть закрити кількісні потреби й організують комфортні поставки пропіленгліколю за потрібною адресою. Інтернет-магазин ПП «Система Оптимум» – до ваших послуг.
Що ж, кетоз у корів, лікування його і профілактика тепер не є для вас чимось страшним і незрозумілим. Дотримуйтеся рекомендацій, забезпечуйте коровам правильний догляд та здорову годівлю, не нехтуйте профілактичними заходами й регулярно моніторте ситуацію, аби своєчасно виявити і вилікувати кетоз. Це допоможе вам зберегти високу продуктивність та здоров’я тварин, що в кінцевому результаті сприятиме підвищенню ефективності тваринництва. А ще слідкуйте за нашим блогом. Ми періодично публікуємо корисні матеріали. Нові статті можуть стати в пригоді для успішного розвитку вашої справи.