Застосування лимонної кислоти у виробництві та побуті

Застосування лимонної кислоти у виробництві та побуті

Напевно, не знайдеться жодної людини, яка не чула про лимонну кислоту. Все тому, що застосування цієї речовини дуже широке та різнопланове. Її використовують у багатьох виробничих процесах, особливо як добавку на підприємствах харчової промисловості, у сільському господарстві та медицині. Вона – справжня паличка-виручалочка для господинь на кухні й не лише.

Сьогодні про лимонну кислоту, її застосування у виробництві та побуті хочемо поговорити максимально детально. Розглянути, так би мовити, усі грані та нюанси. Розкрити секрети, які допоможуть осягнути повноту можливої ​​користі та ефективності у вирішенні величезного переліку актуальних завдань.

Лимонна кислота – це…

… Природна фруктова кислота.

… Органічна сполука із класу ациклічних оксикислот (представляє трьохосновні карбонові кислоти), з молярною масою 192,1 г/моль і густиною 1,665 г/см³.

… Кислота середньої сили у вигляді сухої, однорідної та сипкої кристалічної маси, що має біле забарвлення, сильно кислий смак без будь-якого присмаку і не володіє ароматичними параметрами.

… Хімічна речовина, яка приходить на допомогу у найрізноманітніших сферах, напрямках та процесах насамперед як консервант, підкислювач, емульгатор та буфер для виготовлення харчових продуктів, напоїв, косметики, фармацевтичних препаратів, хімічної продукції та ін.

З фізичних властивостей першочергової уваги заслуговує хороша розчинність у воді та спирті, зокрема, етиловому, а також у гідрофториді, ДМСО та діоксані. У сірчаному ефірі розчиняється слабо, як, втім, і в пентилацетаті, метановій кислоті. У таких середовищах, як метилтрихлорид, феніловий водень, фенілметан і дисульфід вуглецю, розчиненню зовсім не піддається.

Безводна форма характеризується гігроскопічністю та вологопоглинанням з повітряного простору.

Солі та естери лимонної кислоти (Citric Acid) – це ніщо інше, як цитрати. Найбільш відомі з них як харчові добавки цитрати калію і кальцію, а в ролі пластифікатора – триетилцитрат.

Хімічним реакціям ця речовина піддається при нагріванні (175 ℃ – умова появи пропілентрикарбонової к-ти), зокрема при сухому відгоні (виникає диметилкетон, ангідриди метиленбутандіової та метилмалеїнової кислот). При дії марганцівки окислюється і дає β-кетоглутарову та щавлеву кислоти (при t 35 ℃ та 85 ℃, відповідно). Спільне плавлення з їдким калі приводить до утворення етанової й етандіової к-лот.

Кислота, що розглядається, формує 3 ряди солей. У розчині реалізується електролітична дисоціація. У водному р-чині з’являються хелати з іонами Ca, Мg, Cu, Fe та ін. Іноді в утворенні комплексів задіюється кілька кислотних молекул.

Звідки береться лимонна кислота?

Якщо вже лимонна, тоді з лимонів? Взагалі, припущення цілком логічне. І саме лимонні плоди стали сировиною, з якої ця сполука була отримана вперше. Відкриття належить арабському алхіміку Джабір ібн Хайяну, а ось отримання – шведу-хіміку Карлу Шеєле. Саме він першим у 1784 році почав переробляти незрілі лимони, одержуючи лимонну кислоту (а точніше лимоннокислий кальцій як її попередник) із соку лимонів. І саме це дало речовині звичну до сьогодні назву. Чисту кислоту вдалося виділити з цитрату кальцію в 1860 р. І з того часу якийсь період сполуку синтезували винятково з соку недозрілих лимонів, який компонували з окисом кальцію для осадження поганорозчинного цитрату.

Але не лимонами єдиними… У природі лимонна кислота – структурна частина й інших цитрусів (апельсинів, грейпфрутів, мандаринів, помело…), а також яблук, слив, томатів, ананасів, різних ягід (малини, чорної смородини, журавлини, полуниці, вишні…), інших овочевих та плодово-ягідних культур. Присутня вона і там, де зовсім не очікуєш, наприклад, у стеблах тютюну та хвої.

Сучасне промислове отримання зосереджується на біологічному синтезі, глибинній чи поверхневій ферментації. Сировиною виступають такі джерела як гідролізати кукурудзи, батату та касави, кристалічний тростинний цукор і меляса. А продуцентом – спец. штам мікроскопічного гриба «Aspergillus niger».

Низка технологічних рішень передбачає задіяння для вироблення лимонної кислоти відходів с/г виробництв.

Приблизно 70 % від загального обсягу речовини витрачається на потреби харчової галузі. Тому з неї й розпочнемо розглядати застосування.

Лимонна кислота та харчова промисловість

Лимонна кислота має цілу низку важливих для харчопрому властивостей і є низькотоксичною сполукою. Вона, як і її солі, найбільш відома як харчова добавка Е330, яка регулює кислотність, підкислює, здійснює антиокислювальний вплив, має бактеріостатичну дію, сприяє пластифікації білків, диспергуванню та подрібненню, формує комплекси з металами, є природним консервантом і ароматизатором.

Як яскраво вираженого підкислювача (з освіжаючим і м’якшим, ніж у інших харчових кислот, смаком) та ефективного коригувальника рівня pH речовину залучають, головним чином, у кондитерському, лікеро-горілчаному напрямках, при виробництві безалкогольних напоїв, газованої води тощо. Її додають у морозиво, десерти, креми, варення, джеми, згущене молоко, харчові концентрати, есенції, приправи, маргарини, майонези, кетчупи та інші соуси. Використовують при рафінуванні рослинних олій, для облагороджування тютюну шляхом зв’язування його летких основ, обробки свіжої риби, забезпечення еластичності й легкості намазування на хліб плавлених сирів та ще в чималому переліку технологічних процесів.

Цікава інформація щодо кожного з харчових сегментів:

Виробництво алкогольних, прохолодних безалкогольних газованих та негазованих напоїв. За допомогою аналізованої речовини різні напої наділяють свіжістю, що відчувається при їх вживанні. Ще інтенсифікують роботу антиоксидантів, зокрема вітаміну С. У соках, компотах, сиропах та киселях підвищують кислотність, покращують смакові якості, забезпечують освіжаючий ефект і запобігають розкладанню пігментів.

Виноробство. Коли переробляється дуже зрілий виноград чи інші плоди, ця добавка допомагає освітлювати вино, запобігає наявності каламутного осаду. Сприяє вирішенню таких технологічних нюансів, як недостатній вміст натуральних кислот у сировині, мала міцність напою та його збільшена темінь. Також її вводять у вина із підвищеним відсотком солей.

Заготівля фруктів і овочів, плюс продуктів їх переробки. Розчином лимонної кислоти промивають фрукти та овочі, тим самим стабілізуючи колірно-смако-ароматичні характеристики. Плюс, коли необхідно, здійснюють бланшування.

Кондитерська промисловість. Кислоту для підкислення та ароматизації (удосконалення смако-ароматичних параметрів) використовують, виготовляючи карамель, пастилу, цукерки, вафлі й іншу кондитерку. Желейні вироби, як, наприклад, яблучний мармелад, створюють із застосуванням цитрату натрію. Сіль лимонної к-ти вводять у пюре з яблук перед цукром, тим самим уповільнюючи процес утворення консистенції желе. Ефіри моногліцеридів оксикислот цінні для шоколадовиробництва. Вони – помічники у зниженні в’язкості шоколадної глазурі, зменшенні витрати какаової олії та недопуску кристалізації цукру, що надає шоколаду апетитного блиску.

Хлібобулочне виготовлення. Е330 слугує складовою частиною розпушувачів для тіста і поліпшувачів хліба. Разом із лужними сполуками (приклад – гідрокарбонат натрію) приводить до бурхливих реакцій, що супроводжуються вивільненням вуглекислого газу. Це робить тісто пишним та повітряним.

Олійно-жирова галузь. Ключове завдання, яке ставиться перед зазначеною кислотою – якнайкраще зменшення ймовірності, що жири, тваринні олії та маргарини набудуть гіркоти. Цього вдається досягти, за допомогою запобігання розкладанню слідів важких металів, завдяки формуванню з ними сполук-комплексів. Це має неабияке значення при виготовленні жирів і майонезів.

Обробка м’яса, риби та морепродуктів. Відомо, що підкислення не дає розвиватися мікроорганізмам. Ця здатність лимонної кислоти є основою обробки перед холодним зберіганням м’яса і м’ясопродуктів, свіжої риби, креветок, крабів та іншого. Продукція в результаті отримує стабілізований колір, смак та запах.

Виготовлення консервів. Добавка виконує функції консерванту. Чудово замінює у цій ролі оцет. Також пом’якшує смак маринаду. Її нерідко вводять в овочеві, грибні, м’ясні та рибні консерви для поліпшення їхнього збереження.

Значення лимонної кислоти для здоров’я: застосування в медицині та фармацевтиці

Лимонна кислота цінна у фармакологічному сенсі, позитивно діє на людський організм. Тому активно застосовується у медичній і фармацевтичній сферах.

З важливих для людини властивостей:

  • стимуляція роботи підшлункової залози;
  • нормалізація травлення;
  • вдосконалення енергообміну в циклі Кребса;
  • прискорення метаболізму;
  • поліпшення апетиту та засвоєння їжі;
  • зняття набряклості;
  • сечогінний ефект;
  • перешкоджання тромбоутворенню;
  • кровоочищення і зміцнення судин;
  • зниження рівня глюкози;
  • боротьба із запаленнями;
  • налагодження роботи ендокринної системи;
  • зміцнення імунітету;
  • очищення, виведення шлаків та токсинів;
  • захист печінки + виведення каменів із нирок;
  • стимуляція мозкової активності;
  • поповнення дефіциту кальцію, магнію та інших мінералів шляхом сприяння їх засвоєнню;
  • пом’якшення болю у горлі при застудах;
  • зниження похмільного синдрому;
  • дезінфікуючий, протигрибковий та противірусний впливи (ефективність проти низки вірусів, наприклад, норовірусів, що провокують харчові розлади).

Участь у метаболічних процесах організму та інші властивості зумовлюють введення кислоти у низку лікарських препаратів в якості діючого компонента.

При отруєннях свинцем трансформує цей елемент у форму, яка складно всмоктується. Ця здатність використовується для отримання розчинних у воді солей фарм. значимих основ (цитраткофеїну, цитраткофеїнамонію та ін.).

Іноді лимонну кислоту застосовують для просочення дезінфікуючих медичних серветок. Її розчином у стоматології промивають кореневі канали. А її сіль – цитрат міді – в офтальмології використовують як засіб із в’яжучою та протизапальною дією.

Зверніть увагу: кожен із перерахованих вище ефектів не супроводжується сильними спеціально спрямованими результатами. Тобто не можна просто взяти лимонну кислоту і позбутися проблем зі здоров’ям. Швидше цю субстанцію слід розглядати в загальнооздоровчому плані, як хорошого помічника разом із правильно складеною медикаментозною терапією.

Крім цього, кислота лимонна нерідко виступає функціональною добавкою до ліків, зокрема консервантом. Завдяки кислому смаку, чудово маскує неприємні смакові відчуття як ароматизатор. Задіюється під час створення таблеток-шипучок, вітамінів, препаратів для знеболювання тощо. Сприяє прискореному розчиненню твердих та порошкоподібних форм ліків, що полегшує їх вживання. Сіль цитрат натрію допомагає заготовляти донорську кров у великих обсягах шляхом блокування іонів кальцію (не допускає згортання крові та формування згустків, покращує консервацію і збереження).

Хороший помічник у питаннях краси, або Застосування лимонної кислоти в косметології

Виробництво косметологічних продуктів сьогодні також важко уявити без цієї добавки. З її залученням випускається ціла низка косметики, переважно лікувально-відновлювальної.

Основні завдання, які вона покликана виконувати в косметичних засобах: консервація, подовження терміну придатності, розведення, хелатування, зв’язування, покращення спінювання, наближення кислотності до здорового рівня pH шкіри.

Лимонна кислота – популярний інгредієнт такої косметики для шкіри та волосся, а також засобів особистої гігієни, як: креми (від ластовиння й пігментних плям, для очищення та депіляції), маски для догляду за обличчям, еліксири, лосьйони, тоніки, молочко і пінки для тіла, шампуні, ополіскувачі, фарби й фіксатори для волосся, пілінги, шипучі суміші, солі та бомби для ванни, лаки для нігтів. Її цитрати застосовуються для пластифікації мила.

Кислотні маски для обличчя допомагають позбутися висипань і чорних цяток, покращують колір обличчя, не дають вільним радикалам руйнувати такий важливий для шкіри колаген. Ополіскувачі роблять волосся міцним, добре розчісуваним, гладким і блискучим, регулюють роботу сальних залоз, прибирають лупу. Засоби для догляду за нігтями зміцнюють нігтьову пластину, підвищують гладкість і надають блиску. Спеціальні продукти ще й допомагають тримати тіло у формі, дотримуватися дієти та позбуватися зайвих кілограмів, регулюючи апетит.

А загалом, перелік дій різних засобів дуже великий: очищення, позбавлення від комедонів і перешкоджання утворенню нових прищів, відбілювання й освітлення пігментації, інтенсифікація ліфтинг-ефекту, відлущування, звуження пор, себорегуляція, стимуляція регенерації клітин, поліпшення циркуляції крові, зміцнення шкірних капілярів, збільшення активності клітинного дихання, омолодження та ін.

Складно втриматися, щоб не скористатися можливою користю й не стати красивішими. Але слід враховувати, що в деяких людей не є винятком підвищена чутливість до цієї речовини. У такому випадку необхідно ретельно вивчати склад будь-якого косметичного засобу.

І ще: в косметології, як і в медицині, сама по собі лимонна кислота дива не зробить, але при грамотному тандемі з іншими діючими речовинами все описане вище стає реальністю. Тому в косметичних цілях так важливо використовувати не просто порошок, що є на кухні, а спеціалізовані засоби для догляду за шкірою і волоссям, до складу яких введена добавка, що розглядається.

Чистячі та мийні засоби на основі лимонної кислоти

Широким є застосування зазначеної речовини у виробництві побутової хімії, різних чистячих композицій у якості одного з основних діючих елементів. Завдяки йому очищувальний ефект вдається збільшити в рази.

Ця, як і інші оксикислоти, здатна утворювати комплекси. В цьому випадку цікаві комплексні сполуки із залізом, що важливо при виготовленні порошків для чищення поверхонь з металу та засобів для миття посуду.

Лимонна к-та є високоефективною при збільшеній твердості води. Забезпечує лужність і буферність мийних продуктів. Це дозволяє використовувати її в побутовій хімії для пом’якшення.

Прекрасно очищує нагрівальні поверхні, прибирає накип із чайника, протистоїть іржі, усуває запахи та олійно-жирові забруднення. Реагуючи з солями, дієво розчиняє відкладення, сприяє їх легкому відтиранню. Як результат не лише повертає обробленим металевим поверхням початковий вигляд, а й підвищує їхню стійкість до корозійного впливу і негативних зовнішніх факторів.

Чищення та миття за допомогою зазначеного матеріалу актуальні як у домашніх масштабах, так і у виробничих. У деяких промислових галузях технічною кислотою розчиняють нехарактерні нашарування на металоконструкціях. Окалина, корозія та інші утворення забираються зі сталі, кольорового металу й сплавів.

Здійснюють нею і хім. чищення різних видів. Розповсюджена клінінг-опція – очищення к-тою дистилятора для вилучення лужних нашарувань на конструктивних деталях механізму.

Сільське господарство, кормовиробництво та бджільництво

Без лимонної кислоти не обходяться різні сільськогосподарські напрямки. Тут першочергове значення мають її бактерицидний і антисептичний впливи, усунення нею цвілі та збереження користі силосних кормів, знезараження й зниження кислотності води, здатність формувати хелатні комплекси.

Речовина активно використовується у сільському господарстві для:

  • очисних та дезінфікуючих заходів;
  • боротьби з бактеріями і цвіллю;
  • регулювання рН поливної води;
  • очищення зрошувальних систем;
  • підкислення ґрунту;
  • забезпечення КЛБ агрохімікатів (гербіцидних, інсектицидних, фунгіцидних та інших);
  • поліпшення дії пестицидів;
  • боротьби із хлорозом;
  • підвищення доступності поживних компонентів тваринним організмам.

При створенні кормів кислоту застосовують для їхнього підкислення. Задіюються її потужний антибактеріальний ефект, антистресовий фактор, каталізація метаболізму, синергія антиокислювачів. З її допомогою активують ферменти й наділяють корми покращеною засвоюваністю.

Що стосується бджільництва, добавку рекомендовано вносити до зимових кормів для бджіл, щоб ті краще кристалізувалися. В результаті досягається мінімізація інфекційних уражень, розвиток недуг сповільнюється. Бджоли, що мають у раціоні лимонну кислоту, живуть довше. Інвертований цукровий сироп з Е330 – чудове штучне високовуглеводне підживлення для комах, що збирають нектар.

Інші сфери застосування

Як ви здогадуєтеся, описані вище напрямки формують далеко не весь перелік можливих промислових застосувань лимонної кислоти. Також хочемо згадати такі галузі та сегменти:

  • нафтогазова промисловість (нейтралізація кислотності бурового розчину для буріння свердловин нафти та газу після лужних ванн);
  • енергетика (промивання пароводяного тракту енергоблоків на електричних станціях під час використання пари високого тиску);
  • металургія (електрохімічне травлення міді та її сплавів);
  • текстильне виробництво (зміцнення тканин, підвищення стійкості до зминання, участь у нанесенні принтів, кольорофіксація при фарбуванні одягу);
  • лакофарбова та пластмасова сфери (розчинення й пластифікація);
  • будівництво (гальмування схоплювання розчинів цементу та гіпсу);
  • фотосправа (у р-чинах барвників для кольорових фотографій, при створенні фотопаперу і кіноплівки).

Побутове використання лимонної кислоти

Якщо всі попередні аспекти застосування мають більш вузьку спрямованість, то залучення лимонної кислоти в побуті стосується кожного з нас. Ми можемо мати з нею справу щодня, навіть не здогадуючись про це, наприклад, використовуючи покупну побутову хімію. А можемо спеціально купити пакетик порошку та залучати цілеспрямовано для вирішення низки завдань.

Перше і найзвичніше застосування лимонної кислоти в побуті зосереджується на приготуванні їжі. Кулінарна цінність пояснюється насамперед набором примітних властивостей, доброю розчинністю, низькотоксичністю та безпекою. Її додають у випічку та різні солодощі, перші та другі, м’ясні і рибні страви, підливи, соуси, особливо грибні, напої тощо. У різну їжу, яка потребує підкислення без шкоди для початкового запаху, оскільки сама кислота ароматичними параметрами не наділена і їжу ними не наділяє.

Ось основні процеси в кулінарії, де вона може знадобитися:

  • випічка (надає тісту об’ємність та еластичність, а булочкам, пирогам та іншій домашній здобі – пишну консистенцію й цитрусову ноту в смаку);
  • виготовлення десертів з глазур’ю або кремами (дає кислинку, прибирає надмірну приторність);
  • консервація овочів, фруктів і ягід (захищає від псування, робить маринад м’якшим, ніж це під силу оцту, а саму їжу залишає хрусткою);
  • приготування свіжих киселів, компотів та закатаних у банки (антисептичний вплив запобігає бродінню);
  • маринування м’яса, наприклад, шашлику (підвищує м’якість яловичини, баранини та ін., готову страву наділяє особливим приємним присмаком та ніжною текстурою);
  • готування борщу (фіксує насичений буряковий колір, злегка підкислює без наділення страви непотрібним запахом);
  • заготівля варення, джемів та желе;
  • створення майонезу, кетчупу й інших домашніх соусів.

Друге і, мабуть, найширше застосування у домашньому господарстві – як альтернатива побутовій хімії. Лимонна кислота стане в нагоді для прибирання будинку, очищення різних поверхонь і техніки на кухні, у ванній та інших кімнатах. Вона якісно усуває мінеральні нашарування на унітазах, раковинах, душових кабінках та іншій сантехніці, на кахлі, склі, змішувачах, шлангах для душу тощо. Ідеальна там, де використання абразивних очищувальних матеріалів під забороною.

Їй під силу впоратися із найскладнішими та застарілими забрудненнями, іржею, жирними, винними, ягідними, фарбовими, чорнильними та іншими плямами. Чудово відбілює текстиль і сантехнічні поверхні, прибирає з них жовтизну. Підходить для стерилізації банок. Також може застосовуватися у тандемі з іншими сполуками для дезодорації повітря, усунення неприємних запахів.

Складно знайти речовину, рівноцінну їй (що так само добре поєднує ефективність, доступність і безпеку) у плані очищення від накипу та нальоту. Серед гарантованих переваг: зниження робочих зусиль, абсолютна екологічність, економна витрата й доступність для всіх господинь.

Розглянемо найпопулярніші приклади у цьому напрямку:

  1. Очищення чайника від накипу. Рецепт простий. Набираєте воду, всипаєте дві ложки порошку, кип’ятите 10 хвилин, чекаєте півгодини. Якщо накипу дуже багато, здійснюєте попереднє замочування мінімум на годину (сприяє поліпшеному розчиненню нашарувань), на додачу кип’ятите ще раз і залишаєте повторно на 30 хвилин. Потім розчин, який вже зробив свою справу, виливаєте, натомість заливаєте чисту воду і знову кип’ятите, аби прибрати залишковий накип і, можливо, сліди кислоти. На завершення виливаєте все з чайника (воду із залишками накипу) – і отримуєте бездоганну чистоту.
  2. Усунення нагару та жиру з пательні. Для цього вам знадобиться каструля, в якій може вміститися сковорідка. Наливаєте в неї воду й додаєте лимонну кислоту з розрахунку 1 ст. л. на літр. Ставите на плиту, вмикаєте, поміщаєте в розчин пательню й кип’ятите приблизно чверть години. Насамкінець залишиться тільки зняти жир і нагар за допомогою дерев’яної лопатки.
  3. Чищення мікрохвильовки. Берете глибоку ємність, наливаєте туди 200 мл води і всипаєте чайну ложку кислоти. Ставите ємність із розчином у мікрохвильову піч і запускаєте її на 15 хв. Потім дістаєте, а внутрішні поверхні приладу протираєте вологою ганчіркою – жир і бруд легко видаляються. Готово.
  4. Промивання барабана пралки. У відсік для прального порошку насипаєте 150 грамів речовини, вибираєте температуру мінімум 95 ℃ і запускаєте холосте прання повного циклу. Під час споліскування розм’якшений наліт буде виведений з барабану. До подібних маніпуляцій рекомендовано вдаватися не частіше ніж один-два рази на рік, щоб не було шкоди для гумових деталей.
  5. Вилучення накипу з праски. Берете склянку води, всипаєте в неї 30 г лимонної кислоти та виливаєте розчин у водний резервуар праски. Потім вмикаєте прилад, вибираєте макс. потужність і температурний режим, натискаєте кнопку пароподачі й витрачаєте все наповнення. Для перевірки, чи не залишаються сліди, пропрасовуєте гарячою праскою якийсь лляний або бавовняний клапоть тканини. Після цього кількаразово виконуєте аналогічну процедуру, але вже залучаючи чисту воду. Й можете далі користуватися праскою.
  6. Чищення та дезінфекція поверхонь. Робите слабкий розчин кислоти і обробляєте за його допомогою підлоги, столи, внутрішній простір холодильника, кухонні шафи, сантехніку та інше. Наносите губкою/ганчіркою, трохи трете і змиваєте водою. Якщо забруднення дуже стійкі, перед змивкою чекаєте кілька хвилин, аби активний компонент краще подіяв. У результаті бруд легко видаляється, розводів та вапняного нальоту не залишається. Паралельно прибираються неприємні запахи та забезпечується антибактеріальний вплив.
  7. Видалення іржі. Берете літр гарячої води, висипаєте туди 25 грамів лимонної кислоти, перемішуєте і здійснюєте обробку заіржавілих предметів. Якщо від іржі необхідно очистити металопредмети, наприклад, старий сталевий інструмент, йдете трохи іншим шляхом. Спочатку знежирюєте виріб (можна мийним засобом), а потім замочуєте в контейнері з робочим середовищем (концентрат кислоти 80 г/100 мл при t води 60 ℃). Час обробки може відрізнятися, залежно від ступеня ураження: від 3 годин до доби. Наприкінці процедури метал буде повністю очищеним, іржа видалиться навіть із найважкодоступніших місць. І як бонус сформується оксидна плівка для майбутнього захисту від корозійного ураження. Щоб максимізувати такий ефект, після завершення робіт натріть виріб машинним мастилом або соняшниковою олією і відполіруйте ганчіркою.
  8. Виведення засмічень із каналізаційних труб. Засипаєте 100 грамів кислоти в зливний отвір, туди ж – 250 мл окропу. Через 20 хвилин відкриваєте гарячу воду, і вона проштовхує по системі залишки вапняного нальоту. Лимонка чудово розбиває вапняний камінь та інші відкладення на стінках труб. Засмічення завдяки їй видаляються швидко та ефективно.
  9. Очищення килимів, диванів, матраців. Робите 10 % розчин кислоти і очищаєте забруднену поверхню. Такий робочий матеріал підходить для обробки різних текстильних та синтетичних покриттів, ефективно видаляє всілякі плями.
  10. Позбавлення від винних плям на одязі. Для цього використовуєте розчин такої концентрації: столова ложка кислоти на сто мл води. Наносите його за допомогою ватного диска або пульверизатора на пляму від вина, трохи протираєте тим самим диском або губкою. Залишаєте, бажано на сонці, й чекаєте хвилин 5-10. Після цього споліскуєте річ, перете й висушуєте, як зазвичай. Процес виведення плями від вина завершено.
  11. Видалення потових плям з білих речей. Розчиняєте чайну ложку речовини у склянці води і рясно змочуєте забруднені ділянки, як варіант – одяг повністю. Чекаєте близько години. На завершення перете, використовуючи порошок або мило, сушите – й готово. Біла річ повернула свою білизну.

А ось ще кілька варіантів побутового застосування лимонної кислоти:

  • позбавлення потемнілих срібних виробів, як от прикрас чи посуду, від нальоту та повернення їм привабливого вигляду;
  • створення поживних розчинів для зрізаних квітів (переважно для троянд і хризантем), щоб букет простояв свіжим і ароматним якомога довше;
  • догляд за кімнатними рослинами та розсадою шляхом періодичного поливу кислотним розчином (підходить для культур, які люблять ґрунт з більшою кислотністю, ніж стандартна, наприклад, для азалії);
  • винищення набридливих комах (мух, комарів, мурах) у будинку, альтанках, на терасах;
  • усунення цвілі будь-якого типу з різних поверхонь;
  • очищення рук при забрудненнях, що в’їлися, наприклад, від горіхів, ягід або молодої картоплі;
  • зміцнення й відбілювання пожовклої нігтьової пластини;
  • здійснення домашніх косметичних процедур (масок від пігментних плям і ластовиння, пілінгів для очищення пор, ополіскування волосся після миття для надання йому блиску та гладкості, позбавлення від лупи й надмірної жирності шкіри голови);
  • звільнення від зайвої ваги шляхом зменшення розміру порцій та допомоги у дотриманні дієти на основі зниження апетиту й покращення травних процесів;
  • тонізація, втамування спраги, прискорення пробудження зранку (справляється краще, ніж звичайна вода, завдяки характерній кислинці, використовується деякими людьми замість кави для отримання підбадьорливого ефекту);
  • виведення токсинів, звільнення від непотрібних метаболічних продуктів, стимуляція клітинного обміну;
  • боротьба з похміллям, прискорення виходу з гнітючого стану, завдяки нейтралізації продуктів розпаду етилового спирту.

Корисно знати! 1 столова ложка лимонної кислоти – це 25 грамів, чайна – 8 г. Так вам буде легше зорієнтуватися у різних домашніх рецептах побутової хімії та інших засобів.

Чи є небезпека?

Оскільки застосування лимонної кислоти дуже широке, причому активно вона задіювана саме в харчовій промисловості, плюс у медицині, косметології та побуті, досить значимо з’ясувати, чи може вона завдати шкоди.

Е330 є у списку добавок, дозволених для застосування в Україні та інших країнах Європи і світу. Усі авторитетні міжнародні організації, які контролюють харчову продукцію, зараховують її до безпечних для здоров’я речовин. Так, наприклад, європейське законодавство дозволяє її застосування у практиці GMP. А американський саннагляд FDA дає їй визначення GRAS (статус безпеки, який присвоюється харчовим продуктам).

Це зовсім не означає, що лимонна кислота може бути у раціоні в необмежених кількостях і повсюдно безконтрольно застосовуватися. Не завдають шкоди невеликі обсяги речовини, що використовуються, відповідно до встановлених норм. Якщо в організм надходитиме надто багато Е330, можуть проявитися такі негативні наслідки, як травні розлади, кислотний дисбаланс, подразнення й пекучі відчуття на шкірі, пошкодження зубної емалі + інтенсивний розвиток карієсу, з огляду на нейтралізацію кальцію. Запобігти будь-чому з цього можна, лише проявляючи елементарну обережність у побуті й не перевищуючи рекомендовані дозування.

Проте є низка ситуацій, коли від вживання речовини (читати – від продуктів, що її містять) краще (а іноді – обов’язково) слід відмовитися. Насамперед при шлунково-кишкових захворюваннях і підвищеній кислотності, щоб не спровокувати значні больові відчуття, не посилити перебіг хвороби та не нашкодити здоров’ю, загалом.

Особливо шкідлива ця кислота у сухому вигляді та високих концентраціях, як вона найчастіше застосовується на виробництвах. Тому потребує відповідної обережності у поводженні. Якщо довго вдихати пил від порошку, може сильно подразнюватися слизова оболонка дихальної системи. Подібний вплив спостерігається при контакті зі шкірою (легший, ніж в інших випадках), слизовою оболонкою очей і при попаданні великого обсягу матеріалу в ШКТ. В останньому випадку не виключені не тільки подразнення, але й біль, кашель та блювання зі слідами крові. Щоб уникнути згаданого, на всіх виробництвах потрібно дотримуватися техніки безпеки.

Напевно, можна підсумовувати. Лимонна кислота – ефективна і безпечна добавка, без якої не обходяться різні виробництва і яка знайшла різнопланове застосування в домашньому господарстві. Вона – володар примітних властивостей та незаперечних переваг. Переоцінити її значення для харчопрому й кулінарії, медицини та фармацевтики, багатьох інших промислових галузей, а також для побуту складно. Вона доступна, не викликає труднощів використання, при дотриманні нескладних правил і рекомендацій чудово справляється з кожним своїм завданням. Погодьтеся, далеко не кожна хімічна сполука може похвалитися подібним.

Ми були раді розширити ваші знання про цю супер добавку. Навіть якщо лиш частина з наведеної інформації стала для вас новизною, сподіваємося вам і це принесе практичну користь.

За бажанням зможете детальніше ознайомитися й з іншими речовинами (не лише кислотами) у нашому блозі.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.