Добрива для тепличних господарств

Добрива для тепличних господарств

У наш час на піку популярності – функціонування фермерських господарств, які при оптимальній організації всіх складових діяльності не тільки є джерелами натуральної їжі, але й здатні приносити чималі прибутки своїм господарям. Не виняток – тепличні господарства. Щоб все було правильно організовано, а результат відповідав, а то й перевершував очікування, необхідно докласти чимало зусиль, врахувати найрізноманітніші чинники, що стосуються облаштування теплиці, використовуваних матеріалів, техніки, дотримання температурного, вологісного і світлового режимів, а також підготовки розсади і подальшого догляду за нею. Далеко не останнє місце в усьому цьому займають добрива для тепличних господарств.

Добрива для теплиці – надважлива передумова рясних урожаїв різних культур у спорудах закритого ґрунту. Спектр речовин, які можуть бути застосовані – дуже широкий. Це, передусім, звичні для будь-якого фермера, садівника, городника органічні добрива: гній, торф, дерновий і листяний ґрунти тощо. Не меншою популярністю в наші дні користуються і різноманітні мінеральні добрива, позитивний ефект яких на тепличні рослини сумніву не підлягає. Це і моносклади, що живлять одним важливим елементом, і добрива-комплекси, які насичують відразу декількома (двома, трьома і більше) поживними компонентами.

Застосування різних добрив покликане сприяти виконанню великого переліку завдань:

- виведення посадкового матеріалу (насіння, цибулин, бульб, розсади...) зі стану спокою;

- коригування стану ґрунту, зокрема, його кислотності, а також поліпшення складу ґрунту, насичення його поживними елементами;

- збільшення сходження та скорочення періоду дозрівання;

- забезпечення рослинам здорового стану, цілісного зміцнення, підвищення стійкості до патогенних мікроорганізмів, стресових ситуацій та несприятливих умов зовнішнього середовища (низькі і високі температури, підвищена/знижена вологість, нестача освітлення тощо);

- інтенсифікація ефекту вкорінення, стимуляція розвитку і зміцнення кореневої системи, зеленої маси, суцвіть;

- забезпечення рівномірності вегетативного розвитку;

- насичення рослин мікро- та макроелементами в легко засвоюваній формі;

- підвищення врожаю;

- позитивний вплив на смак, зовнішній вигляд (розміри, колір, форму і т.д.), товарні характеристики (поліпшення лежкості, збереження свіжого стану, привабливості якомога довше) плодів ягідних і овочевих культур.

При використанні органічних і мінеральних добрив в якості основного внесення і підживлення важливо враховувати:

- тип вирощуваної культури, особливості її вимог до корисних речовин;

- тип ґрунту, на якому відбувається вирощування;

- температуру в теплиці, вологість, режим освітлення та інші умови;

- час року і доби, оскільки різні добрива потрібні в різні періоди життя рослини, а вносити їх бажано за певних умов;

- потребу рослин в різних формах добрив;

- поєднуваність агрохімічних речовин між собою і т.д.

Все разом сходиться до того, щоб отримати хороший і в якісному, і в кількісному плані урожай. Проте, з добривами потрібно вміти обходитися, знати, що, коли, в якій формі і в якій кількості необхідно вносити для різних культур. Тому дуже важливо розібратися в основних особливостях добрив для тепличних господарств, що ми з вами зараз і спробуємо зробити.

Підживка в теплиці

Із зазначеної вище інформації випливає, що тепличне підживлення, в цілому, можна розділити на два основні напрямки: насичення ґрунту органічними компонентами і мінеральними добавками. Далі – як то кажуть, кілька слів про головне стосовно кожного з них.

Органічні добрива вносяться, як правило, навесні та вважаються дуже важливими, найчастіше, незамінними для всіх, без винятку, культур. Завдяки їм до ґрунту потрапляє живлення, яке рослини здатні легко засвоювати. Вони також впливають на повітро-водо-теплові властивості землі й насичують її СО2. Вносяться в формі компосту.

Торф з верхніх, нижніх і перехідних шарів готують ще влітку шарами торф-гній-торф-покриття. І в такому вигляді залишають практично на цілий рік, до весни, коли використовують при перекопуванні грядок. За рахунок застосування цієї технології ґрунт стає пухкішим і більш насиченим живильним матеріалом.

Перегній найбільш потрібен розсаді, адже ефективно інтенсифікує мікробіологічні процеси. Він утворюється під час розкладання гною, листя і кореневищ. У свіжого гною є недоліки: він збільшує t ґрунту, може спровокувати небажане поширення бур’янів. Тому підготувати його для використання належним чином дуже важливо.

Це зовсім не означає, що свіжий гній використовувати не можна. Можна і потрібно. Тільки правильно! Вносити найкраще слід під осіннє перекопування (іноді допустимо навесні). З його допомогою легко формувати ефект теплих грядок. А розведеним з водою він може служити рідкою підживкою.

Дернова або листяна земля також вимагає низки заходів перед залученням: збір, складання в ящик з дерева, полив, компонування з суперфосфатом. Після цього суміш потрібно залишити на деякий час для перепрівання. Особливо примітна така підживка для овочевих культур.

Як створити дієвий компост? Берете торф, гній, опалу листяну масу, землю, деревну золу і гашене вапно, перемішуєте все це, додаєте воду і знову перемішуєте. Компост готовий до застосування!

Мінеральні добавки знадобляться як при основному весняному внесенні, так і при наступних підживленнях. У початковий період вони особливо важливі, якщо немає можливості скористатися ОД. Серед важливих МД:

- фосфорні. Ефективні підживлення за допомогою фосфоровмісних добрив трьох форм: розчинних у воді, розчинних у слабких кислотах, але не в воді, розчинних у слабких кислотах і таких, що важко піддаються розчиненню у воді. Перші підходять для будь-якого ґрунту і всіх культур. Другі на кислих ґрунтах виявляють посилений вплив, що обов’язково потрібно враховувати. Треті особливо ефективні на кислих нечорноземах і північних чорноземах.

Фосфор – складова частина білків. Він сприяє регенерації рослинних тканин, інтенсифікує розвиток і формування цвіту, а також покращує його якість. Використовувати його можна восени, навесні і в якості підживки. Він добре затримується в ґрунті і не вимивається. Максимально необхідний рослинам при цвітінні та формуванні плодів.

Щоб підвищити ефективність фосфоровмісних добрив, важливо забезпечити оптимальну кількість в ґрунті азоту, калію та мікроелементів. Якщо ж передбачається внесення гною, кількість фосфору слід скоротити наполовину.

- азотні. Насичують таким важливим елементом, як азот, який дуже важливий для обмінних процесів, є компонентом білків, вітамінів, алкалоїдів, нуклеїнових кислот, хлорофілу та ін. сполук. Азотовмісні добрива, залежно від того, в якій формі в них входить азот, діляться на: аміачні, амонійні, нітратні, амонійно-нітратні та амідні. Недолік нітратних полягає в тому, що з ґрунту вони дуже легко вимиваються, тому застосовуються вони не так часто, ніж, скажімо, аміачні. Серед позитивних характеристик останніх: більше концентрування, дешевизна, легке усунення спричиненої ними кислотності ґрунту за допомогою вапнування.

Азотні добрива, на загал, легко розчиняються у водному середовищі, завдяки чому швидко надходять до кореневої системи рослин. Вони виявляють ефективність на різних ґрунтах, особливо їх потребують підзолисті ґрунти.

Важлива умова застосування азотовмісних добрив – закладення вологим ґрунтом на незначну глибину або полив.

- калійні. Джерела калію, що регулює велику кількість життєвих процесів, добре впливає на фотосинтез, здійснює допомогу в синтезі цукрів. Серед інших функцій цього елемента: підвищення зимо- і посухостійкості, формування бар’єру для грибкових хвороб. Калієвмісні добрива бувають у вигляді сирих калійних солей і концентрованими. Всі вони добре розчиняються у воді, і це дуже добре, адже калій стає доступним рослинам тільки розчиненим.

Калійні добрива, крім калію, можуть містити хлор, який у великих обсягах може нашкодити насадженням. Тому найкраще їх вносити дозовано в кілька підходів, а не всю кількість за один-два рази в значних дозах.

- комплексні. Застосовуються найчастіше, оскільки дозволяють одночасно наситити рослини всіма потрібними компонентами. Можуть бути азотно-фосфорними, азотно-калійними, азотно-фосфорно-калійними та ін. В них практично відсутній баласт, а діючі речовини сильно сконцентровані.

Внесення комплексів можливе, передусім, навесні та влітку. Якщо до складу входить азот, необхідно використовувати добриво навесні, щоб уникнути вимивання азоту. Якщо азоту в складі немає, допустиме осіннє внесення. Якщо призначення таких добрив – підживлення, внесення можливе протягом усієї вегетації. Якщо ґрунт сильно виснажений, дози варто збільшувати наполовину.

Найбільшою популярністю користуються комплексні МД у формі гранул.

- мікродобрива. Містять бор, мідь, кобальт, цинк, марганець та інші мікроелементи. Їх значення не настільки велике, як основних добрив. Тим не менш, недооцінювати їх теж не можна. Кожен мікроелемент відповідає за свою ділянку роботи. Пари-трійки таких не вистачить – і рослини ослабнуть, захворіють, а врожайність впаде.

Як же з’ясувати, яка саме підживка потрібна тепличним рослинам? Придивіться до них – і все зрозумієте! Якщо бракує азоту, листя стає меншим і світлішим, плоди товщають і коротшають. Про фосфородефіцит свідчать ростові зупинки і посиніння молодих листків, про нестачу калію – уповільнення ростових процесів, виникнення салатової облямівки по краях старих листків і згинання їх всередину, набуття плодами грушоподібної форми.

Увага!!! Як згубний дефіцит, так само згубно може вплинути і надлишок. Причому, при нестачі вирішити проблему набагато легше (внесли потрібні компоненти – і отримали бажаний результат), ніж при надлишку.

Наслідки занадто великої кількості елементів:

- азоту (потовщені стебла, деформована зелена маса і її надмірно темно-зелене забарвлення);

- калію (подовження відстаней між вузлами, виникнення плямистості, жовта облямівка на старому листі);

- фосфору (пожовтіння і опадання зеленої маси, загибель насаджень);

- марганцю (набуття жилками старих листків червоного забарвлення, наявність безбарвних плям);

- хлору (занадто тверді стебла і занадто жорсткі листки).

Далі – перелік мінеральних добрив, які сьогодні найчастіше задіюють у тепличних господарствах:

Нітрат калію (калійна селітра). Вважається однією з найкращих форм калійних МД, поряд зі сульфатом калію. Виглядає як біла сильно гігроскопічна кристалічна маса, добре розчинна у воді. Найчастіше її використовують як додаткове підживлення для рослин, що не переносять хлор. Основні компоненти – 44 % калію і 13 % азоту. Такий тандем дуже сприятливо впливає на різні культури: зміцнює, не надмірно інтенсифікуючи розвиток зеленої маси, сприяє формуванню плодів і позитивно впливає на їх смак, якість та кількість, покращує лежкість і підвищує терміни зберігання.

Калійна селітра підходить для підживлення кореневим та позакореневим способами, як у сухому, так і в розчиненому вигляді. Але останній варіант задіюють найчастіше, оскільки саме так підживка діє оперативніше.

Монокальційфосфат. Комплексне добриво, що заповнює дефіцит фосфору і кальцію, у вигляді білого/сірого порошку/гранул. Добре розчиняється в воді і легко – в азотній кислоті, завдяки чому оперативно отримує форму, що комфортно засвоюється рослинами.

Монокалійфосфат. Сполука з фосфору і калію, повною мірою та швидко розчинний у воді. Особливо добре підходить для листових підживлень. Не має в своєму складі азоту, завдяки чому може використовуватися в різні періоди розвитку. Також не містить хлору і важких металів. Сумісний з кальцієвою селітрою, нітратом калію та сечовиною. Сприяє підвищенню ефективності залучення пестицидів.

Нітроамофоска. NPK-комплекс у вигляді рожево-бежевих гранул. Бюджетний варіант для отримання рясних врожаїв. Ефект досягається за рахунок високої концентрації поживних компонентів: азоту, фосфору та калію. Може вноситися перед посівом, як основне добриво і позакореневе підживлення для будь-яких рослин. Азот сприяє набиранню зеленої маси, фотосинтезу і обмінним процесам. Фосфор позитивно впливає на ростову діяльність, оскільки сприяє клітинному поділу і утворенню коренів. Заслуга калію – в збільшенні врожайності.

Хелат заліза. Мікродобриво, залізо в якому перебуває в хелатній формі в обсязі близько 30 г/л. Кислотність близька до нейтральної. Токсичність не спостерігається. Ця речовина добре розчиняється в воді і легко засвоюється рослинами, проявляє стійкість на всіх типах ґрунтів, добре показує себе при поєднанні з іншими поживними компонентами, отрутохімікатами, також не підпадає під вплив мікробів. При потраплянні в ґрунт у важкорозчинні сполуки перетворюється незначно, досить довго залишається рухомою.

У можливостях цього добрива: збільшення врожайності, підвищення якості плодів, запобігання та усунення хлорозу.

Рослини хелатом заліза можна обробляти як кореневим, так і позакореневим способами. Якщо вони хворіють хлорозом, то в такому випадку краще підійде позакоренева обробка.

Сульфат алюмінію. Водорозчинне МД, що особливо добре регулює кислотність ґрунту. Збільшує період цвітіння низки квіткових культур, інтенсифікує плодоношення.

Сульфат марганцю. Джерело марганцю та сірки, добротне доповнення до комплексних МД. Ефективно ліквідує дефіцит марганцю. Для рослин, що добре реагують на сірку, може застосовуватися протягом усієї вегетації.

Використовуються при тепличних підживленнях і різні кислоти, зокрема:

- азотна кислота (джерело азоту);

- ортофосфорна кислота (джерело фосфору);

- ОЕДФ (сприяє боротьбі з різними захворюваннями рослин);

- борна кислота (мікродобриво, що стимулює проростання насіння, підвищує врожайність, а також служить інсектицидом і фунгіцидом).

Підведемо підсумки. Перше, що не підлягає сумніву – це необхідність задіяювати різні добрива для досягнення бажаних результатів тепличного вирощування овочів, квітів та інших культур. Друге – доцільність оптимального компонування і органічних, і мінеральних водорозчинних підживлень. На щастя, і ті, і інші сьогодні коштують досить небагато, що не поставить вас перед вибором тих чи інших переваг: ви можете отримати їх всі!

Пам’ятайте, що купуючи будь-які з добрив, ви, а точніше ваші рослини, потребують їх у збільшеній кількості, в порівнянні з тими, які вирощуються в умовах відкритого ґрунту. Але не варто замовляти все і відразу. Різним культурам потрібні різні макро- і мікроелементи в різних кількостях і не в одні й ті ж терміни. Варто спочатку визначитися, що саме і коли вам знадобиться.

Не нехтуйте засобами, що захищають ґрунт і рослини від патогенних мікроорганізмів і різноманітних хвороб. При цьому враховуйте можливість їх токсичного впливу на людський організм.

Якщо у вас ще залишилися якісь запитання стосовно теми «добрива для тепличних господарств», звертайтеся до наших консультантів – ґрунтовні відповіді плюс допомога у виборі добрив, відповідно до особливостей вашої діяльності, гарантовані!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.