Як підібрати найкраще добриво для картоплі?

Як підібрати найкраще добриво для картоплі?

Добрива для картоплі

Картопля – одна з найпопулярніших городніх культур в нашій країні. Її вирощують у різних регіонах на невеликих приватних ділянках для власного застосування та на значних посадкових площах на продаж. Якщо є город, то хоча б якась його частина, але майже завжди відводиться під висаджування картопляних бульб поряд з томатами, огірками, зеленню та ін. Все тому, що картопля і сама по собі, й як компонент різних страв присутня в раціоні практично кожного українця. Хочеться їсти картопельку – треба садити та вирощувати. Це всі знають. Але як це робити, а передусім чи потрібно добрива для картоплі використовувати, і якщо так, то які – питання, що часто залишається відкритим.

А водночас підживлення у цьому сегменті мають чимале значення. Щоб урожай вдався добротним (смачним, якісним та багатим), потрібно все робити правильно. Слід розібратися, якого живлення і коли саме потребує культура, й під час вирощування грамотно (своєчасно, у відповідних обсягах, із залученням належних удобрювальних матеріалів) задовольняти актуальні потреби. Лише так на виході можна розраховувати на успіх.

Хочете осягнути всі нюанси процесу підживлення картоплі з знанням справи, щоб потім успішно застосовувати їх на практиці? Тоді просто зараз цим і займемося.

Навіщо підживлювати картоплю?

Почнемо із загальної, але, мабуть, першочергово важливої інформації. Адже перед тим, як щось виконувати, слід розібратися, з якими цілями це потрібно робити. Може, вони не такі вже й значущі, щоб витрачати час. Або навпаки, їхнє значення настільки велике, що залишати поза увагою не можна в жодному випадку. Друге якраз і стосується картоплі. Тут без варіантів – удобрювати важливо та потрібно. І ось навіщо.

Щоб урожай картоплі тішив якістю та кількістю, необхідно забезпечити культурі доступ до всіх елементів, яких вона потребує: до N, P, K, Mg, Cu, Zn, B та Mn. Особливу увагу слід приділяти цьому питанню при висаджуванні на тих полях і городах, на яких роками відбувається винесення поживних речовин насадженнями. Якщо ґрунт буде небагатим на макро- та мікроелементи, на примітний урожай можна й не сподіватися.

Особливість рослини, що розглядається – досить млявий розвиток кореневої системи. Щоб бульби утворювалися великі та смачні, їх необхідно інтенсивно живити. Хто вже має хоч якийсь досвід вирощування картоплі, знає, як відрізняється результат із застосуванням підживлень та без. У першому випадку кількість врожаю може в кілька разів перевищувати обсяг зібраних бульб, порівняно із ситуаціями, коли необхідне живлення забезпечене не було.

Якщо вносити добрива для картоплі правильно, використовувати їх зі знанням справи, докладені зусилля з лишком виправдаються такими ефектами:

  • оптимальний ріст і розвиток куща;
  • підвищена витривалість рослини у різних зовнішніх умовах;
  • мінімізація ризику виникнення низки хвороб, зокрема грибкових уражень;
  • великі розміри, здоровий колір, приємна текстура, збалансований хім. склад та хороший смак картоплин;
  • багатий урожай, що повністю виправдовує витрачені сили та час для внесення добрив;
  • належне збереження якості картоплі при тривалому зберіганні, аж до наступного сезону.

Звичайно, не підживленнями єдиними. Вирощування цієї культури супроводжується й іншими нюансами, які потрібно враховувати. Неабияке значення має дотримання правильної сівозміни. Місце висадки культури рекомендовано з року в рік змінювати або хоча б чергувати ряди з міжряддями. Не можна в якості попередників використовувати перець, баклажан та помідор. Крім сівозміни, значення мають і такі процеси, як полив, захист, а часом ще підгортання та закривання. Але все це навіть ідеально реалізоване не приведе до бажаних результатів, якщо грядки будуть бідні на поживні компоненти. Відтак значення добрив при вирощуванні картоплі в жодному випадку не можна недооцінювати.

Щоб культура зростала швидше, була високою і сильною, не хворіла, гніздо бульб радувало обсягами, а картоплини – розмірами… Щоб урожай характеризувався належним відсотком крохмалю в бульбах та інших речовин, важливих для людини… Щоб усю зиму можна було не турбуватися й у будь-який потрібний момент дістати з льоху кілька картоплин і приготувати поїсти... Під час вирощування особливу увагу слід приділити посиленому живленню. І, що не менш важливо, виконувати його в потрібний момент – з урахуванням того, коли насадження мають потребу в тих чи інших елементах.

Добрива для картоплі – на що обов’язково слід звернути увагу?

На різних вегетаційних етапах можна використовувати органічні та/або міндобрива для картоплі. Культура досить вимоглива до умов підживлення. Добре реагує на таку комплексну композицію, як нітроамофоска (азофоска). Потребує калійні добрива. Чудово відгукується на органіку, що реалізує поставки азоту, фосфору, калію, кальцію, сірки та інших поживних компонентів. Актуальні такі процеси, як передпосадкова ґрунтообробка, додавання удобрювальних речовин в лунки при посадці, кореневі й позакореневі підживлення.

Яке добриво найкраще для картопляних насаджень? Чи є універсальне вирішення питання, так, щоб можна було сказати, беремо ось це в таких-то кількостях, вносимо так-то й тоді-то – і все вдасться? Відповідь однозначна: так не буває. Вирощуються різні сорти, ґрунт може мати суттєво варіативні характеристики та потреби. Відповідно, у різних ситуаціях по-різному можуть справлятися ті чи інші підживлення. Причому будь-які добрива у землю потрібно вносити в досить великих об’ємах. На це не в останню чергу слід орієнтуватися. Вистачає органіки – чудово, беріть її в роботу. Є можливість використовувати потрібну кількість мінеральних комплексів – не менш примітно, насадження неодмінно віддячать вам за ваші старання.

Органічні добрива для картоплі, якщо знати, що до чого, цілком здатні забезпечити все необхідне для росту культури та дозрівання бульб. З їхньою допомогою можна підвищити родючість ґрунту. Крім цього, при їх розкладанні у ґрунтовому шарі формується діоксид вуглецю, що впливає на ростові процеси в бульбах. З поширених органічних матеріалів, застосування яких може бути актуальним під час вирощування картопляних насаджень:

  • деревна зола. Забезпечує необхідне живлення ґрунту, чудово його знезаражує, мінімізує ймовірність гниття, протистоїть нашестю колорадських жуків;
  • лушпиння цибулі. При компонуванні з мульчею добре справляється з картопляними шкідниками;
  • компост і перепрілий гній. Добрий живильний субстрат для ґрунту;
  • пташиний послід. Джерело великих обсягів азоту з усіма позитивними впливами.

А ось що з органіки використовувати не потрібно, то це свіжий гній. Через нього картопля може вирости несмачною, водянистою, а в рослин підвищується ризик заразитися фітофторозом і паршею.

Мінеральні добрива для картоплі – нічим не гірший помічник під час вирощування. Якщо використовувати правильні матеріали в оптимальних дозах та у відповідний час (вносити МД доцільно у кілька етапів), результати будуть неймовірні. Що у випадку з ними важливо врахувати:

  • склад має бути якісним, ефективним та збалансованим;
  • найкраще рішення – віддати перевагу нітроамофосці, примітній економічністю та ідеальною відповідністю потребам картоплі. Три її основні компоненти – азот, калій та фосфор – обов’язкові для нормального розвитку культури. Добриво стимулює ріст коренів та розвиток вегетативної маси, зміцнює, захищає й добре позначається на терміні зберігання картоплин. Застосування актуальне при яровизації бульб та висаджуванні культури. Підходить для кореневих і листових підживлень до настання цвітіння. Після цвітіння це міндобриво задіювати не можна, щоб не зашкодити врожайності та якісним параметрам бульб;
  • як додаток можна використовувати сірчанокислий калій або калієву селітру, оскільки калій сприяє водному балансу, підвищує імунітет, покращує стійкість до низьких та високих температур, стимулює фотосинтез, допомагає крохмалю накопичуватися в картоплинах, зміцнює й інтенсифікує розвиток кореневої системи, вдосконалює лежкість готової продукції;
  • важливо проявляти крайню обережність із добривами, що містять хлор, зокрема і з калійними. Надлишок хлору може перешкодити накопиченню крохмалю;
  • більш бажані сульфатні форми добрив. Вони навпаки допомагають накопичувати крохмаль. Та й з ними не прогадаєш, оскільки картопля любить ґрунт із рівнем рН 5,5-6.

Якщо спробувати узагальнити, то не важко буде сформувати робочу систему добрив і під час вирощування по пунктах виконувати необхідні дії.

Навесні, перед тим, як перекопувати ділянку, добре буде застосувати сукупність органіки і мінеральних матеріалів як запоруку максимально втішного майбутнього врожаю. В цей час можна скомпонувати аміачну селітру з сірчанокислим калієм, перепрілий гній з деревною золою і нітрофоскою. Також гарний варіант – перегній + сірчанокислий калій + нітрат амонію + суперфосфат + вапнякове борошно. Якщо з органічними речовинами є труднощі, беріть нітроамофоску – не прогадаєте. У тих випадках, коли на городі присутні сидерати, при їх весняному заробленні у ролі носія азоту додатково можна задіювати тандем сірчанокислого калію та аміачної селітри. Всі добрива у весняний період застосовуються шляхом поверхневого внесення (розкидаються по полю) з подальшим заробленням глибоким перекопуванням. Закладення в ґрунт сприяє досягненню помітно вищої ефективності.

Наступні етапи, які передбачає дієва система удобрень, схематично можна відобразити так:

  • кінець травня-початок червня (період інтенсивного нарощування бадилля). Актуальне застосування азотосумішей. Яскравий приклад – аміачна селітра;
  • бутонізація – оптимальний час для використання калійних матеріалів, наприклад, сульфату калію або деревної золи;
  • початок цвітіння – вдалий момент для залучення удобрювальних продуктів-джерел фосфору. Чудово показує себе суперфосфат (забезпечує постачання азоту, фосфору і деяких мікроелементів).

Рекомендація, яку дають багато городників із досвідом – міксувати. Не надіятися цілком і повністю на одне добриво, а грамотно поєднувати кілька добавок. Це правильний шлях для забезпечення успішної врожайності.

А тепер пройдемося більш детально по коротко згаданих вище етапах.

Передпосадкові заходи: чим удобрити землю під картопляну грядку?

З настанням весни, коли вже не за горами – висаджування картоплі, удобрювати ґрунт слід, з урахуванням його типу. Насамперед для важкої, глинистої землі потрібно використовувати торф чи перегній, для піску та супіску – глинистий ґрунт, для торф’яної землі – пісок. Це перші дії, що дозволяють збалансувати склад та структуру.

Далі можна переходити до живлення ділянки, виходячи з параметрів родючості. Якщо ґрунт родючий, достатньо буде на сотку взяти по 2 кілограми таких матеріалів, як компост та суперфосфат, у поєднанні з 1,5 кг калійного добрива. Якщо родючість можна охарактеризувати як середню, кількість перших двох найменувань належить збільшити до 3 кг кожного, калійного компонента – до 2,5 кг, плюс додати 3 кг агрохімії, що містить азот. Коли ґрунт сильно виснажений, внесення в цей період добрив має максимальну значимість і вимагає внесення значно більших загальних обсягів. Так, на допомогу можуть прийти все на ту ж сотку площі до сотні кілограмів перегною в комплексі з аміачною селітрою (1 кг) та суперфосфатом (3 кг). Також безпосередньо перед посадкою увагу слід звернути на нітрофоску та азотсульфат. Внесення будь-яких калійних сполук у цей час має виконуватися на основі попереднього аналізу ґрунту.

Які б удобрювальні матеріали ви не використовували, суворо дотримуйтеся норм внесення. І дефіцит, і надлишок – те, чого не можна допускати. Якщо взяти, наприклад, занадто багато азотних добрив, можна збільшити хіба що бадилля, а бульби при цьому залишаться дрібними. Зовсім не те, що потрібно при вирощуванні картоплі, погодьтеся.

До речі, питання підживлення цієї культури часто вирішується ще в період пророщування посадкової сировини. Щоб поліпшити схожість, оптимізувати ріст коріння і листя, реалізувати захист картоплі від хвороб та шкідників, можна задіяти поживні та захисні рідини шляхом розміщення на тирсі, в якій відбувається пророщування бульб. Для цього підходять розчинені комплексні добрива. Наприклад, на відро води можна взяти суперфосфат та нітрат амонію (по 2 столові ложки), сірчанокислу мідь (чайну ложку) та стільки ж борної кислоти. Цього обсягу буде достатньо, щоб добре обробити п’ятдесят кілограмів насіннєвого матеріалу під час пророщування.

Ще такий момент: якщо можливості стосовно внесення мінеральних добрив та органіки в зазначених кількостях навесні обмежені, можна піти простішим шляхом. Полягає він у застосуванні зменшених об’ємів добрив із внесенням прямо в лунку під час посадки. Детальніше про це – далі.

Чим ефективно живити картоплю при посадці?

Припосадкове внесення добрив прямісінько в лунку – ефективний та економічний спосіб підживлення культури. Таким чином, кожен кущ адресно отримує потрібні обсяги мінерального та органічного живлення. З орган. матеріалів на цьому етапі можуть використовуватися зола і перегній (приблизно по столовій ложці того й іншого в лунку). Якщо брати мінеральні добрива для картоплі, то добре підійде нітрофоска (1 ст. л. на бульбу). Оптимальний мікс органіки та МД: по 1 ст. л. перегною та золи + 1 ч. л. суперфосфату. Також під час посадки може задіюватися рідкий NPK-комплекс із нормою внесення, що відповідає планованій урожайності.

На яку глибину закладати обране підживлення, залежить від сорту. Так, у випадку з ранньостиглими сортами підхожою є глибина близько 10 см. Для середньостиглих актуально закладення виконувати дещо глибше – десь на 15 см. Правильна глибина – дуже важливий момент. Якщо живлення перебуватиме у надмірній близькості до верхнього гребеня, то при зборі врожаю може бути чимало бульб картоплі із зеленими ділянками, оскільки напрям росту коренів прямує до місць накопичення поживних елементів. Якщо при посадці добрива розташувати на поверхні, при цьому не забезпечити належну пухкість і зволоженість ґрунту, коріння піде вгору з аналогічним розташуванням перших бульб.

Також на цьому етапі можна подбати про захист від шкідників та протистояння закисленню. Перше завдання вирішується за допомогою сухого лушпиння цибулі, друге – подрібненою яєчною шкаралупою.

Підживлення картоплі перед цвітінням і загалом після сходів

І передпосадкові, й посадкові удобрювальні заходи мають величезне значення, але самими ними не обійтися. Потрібно також виконувати підживлення кореневі та позакореневі під час росту картоплі.

Зазвичай, культурі забезпечують три кореневі підживлення, починаючи з 10 дня після появи сходів і закінчуючи орієнтовно серединою липня. Якщо удобрювати пізніше, живлення працюватиме на зелену масу, а не, як потрібно, на бульби.

Актуальні для кожного з трьох кореневих підживлень добрива:

  1. Час – 10-15 день після сходів. Агрохімія – азотовмісні сукупності (перегній, аміачна селітра, карбамід або ін.). Внесення – у вигляді розчину (з розрахунку на 10 л води) після поливу чи сильного дощу. Ефекти: інтенсифікація росту зеленої маси, оптимізація фотосинтезу, забезпечення здорових параметрів, таких як колір та розміри.
  2. Період – бутонізація. Азотовмісні добрива – під забороною. Бажані удобрювальні композиції – на основі фосфору, а також калію (деревна зола, сірчанокислий калій, подвійний суперфосфат). Саме ці елементи зараз надзначимі для старту утворення бульб. Вносити їх аналогічно необхідно в розчиненому вигляді після поливу.
  3. Фаза цвітіння, не менше ніж за три тижні до збирання врожаю. Мета, що ставиться – сприяння живленню, необхідному для отримання великих бульб. Оптимальний комплекс (мінеральні добрива і органіка) – суперфосфат з гноївкою, розведені у воді і настояні протягом хоча б двох днів.

Удобрення картоплі по листку також дає чудові результати. Позакореневе підживлення картоплі є дієвим способом посилення триетапних кореневих заходів. Живлення оперативно проникає в структуру рослини, інтенсифікуючи ростові процеси, розвиток коренів, що у результаті чудово впливає на якість бульб і врожаю загалом.

Розприскувати на кущ можна різні поживні розчини:

  • азотно-калійні. Дворазове застосування: через 15 днів після сходів і ще через два тижні. На допомогу прийдуть сечовина, калієвмісні агрохімікати (наприклад, монокалійфосфат) та борна кислота;
  • фосфорні. Добре підходить водний суперфосфатний розчин, вистояний хоча б дві доби з періодичним перемішуванням. Оптимальний час для підживлення – кінець цвітіння. Ефект – максимізація врожайності.

Зверніть увагу: робити будь-які підживлення по листку слід після прополювання і тільки ввечері, щоб не обпалити рослини.

Чим удобрювати картоплю для гарного врожаю доцільно ще? При першому підгортанні можна використовувати комплекси-джерела азоту, фосфору та калію. Це забезпечить чудові результати.

Чим і навіщо удобрювати землю під картопляну посадку восени?

Досвідчені картоплярі знають, що здійснювати вклад у хороший урожай культури необхідно не лише у період вегетації, а починаючи ще з осені. Якщо цього сезону картопля вже зібрана, це зовсім не означає, що можна робити паузу в городництві до весни. Ще буде час відпочити. А поки що потрібно виконати осінні підживлення ґрунту для вирощування картоплі, щоб у майбутньому сезоні врожай був не гірший, а то й кращий, ніж нинішній.

Використання добрив восени дозволить заощадити час на припосадкових удобрювальних заходах. Також його перевага полягає в тому, що забезпечується оптимальний часовий проміжок для трансформації низки елементів. Якщо взяти, наприклад, фосфорні добрива, той самий суперфосфат, то набуття форм, що засвоюються картоплею, відбувається не відразу. З осені до весни – саме те. Деякі матеріали, як от свіжий гній, навесні та влітку (в лунку при внесенні під час посадки та для кореневих підживлень) взагалі застосовувати заборонено, а восени – будь ласка. Тож, якщо свіжого гною у вас достатньо, і ви хочете взяти з нього користь, залучайте його в осінній період. До початку наступного сезону він перепріє, набуде безпечного та ефективного стану.

З мінеральних добрив, на які радимо звернути увагу восени:

  • простий або подвійний суперфосфат, фосфоритне борошно. З огляду на тривале невимивання фосфору з ґрунту;
  • хлористий калій. Допомагає у знезараженні землі. Навесні частково і поступово вимивається. До моменту посадки картоплі хлор залишається у ґрунті в концентраціях, що не перевищують норму;
  • сульфат калію. Найкраще мінеральне добриво для картопляних насаджень з калійної групи. Може застосовуватися протягом усього сезону: як восени при перекопуванні, так і навесні в кожну лунку, і влітку в якості підживлення;
  • нітроамофоска. Розчиняється повільніше, порівняно з нітрофоскою. При осінньому внесенні показує себе з найкращого боку;
  • карбамід. Добре компонується із калієм. Оптимальний момент для внесення – одразу після збирання врожаю, поки ще не встигло похолодати. Низькі температури погано позначаються на азоті, можуть провокувати формування шкідливих сполук.

Аналогічно, як і в інші періоди, восени добре показують себе комплекси мінеральних агрохімікатів. Зокрема, можна поєднувати суперфосфат або сечовину із сірчанокислим чи хлористим калієм. Якщо брати на розгляд сукупності з мінеральними добривами та органікою, то непоганим варіантом є суперфосфат + сульфат калію + перегній. Що стосується самих лише органічних речовин, то на допомогу можуть прийти гній, компост, перегній і послід.

Крім використання восени мінеральних та органічних добрив, можна чудово вплинути на майбутній урожай картоплі за рахунок сидератів. Зелена маса до настання весни стане багатим на поживні речовини матеріалом. Після збору картоплі на ділянку висійте олійну редьку, горох, люцерну, жито або овес, навесні вкопайте їх у землю/зріжте до її рівня – наситите ту фосфором, калієм та азотом, а водночас розпушите, перешкодите появі бур’янів, хворобам та шкідникам. Сидерати – прості, але надійні помічники.

І не забувайте про оптимальну сівозміну. Ми вже згадували про це, але не зайвим буде нагадати. Якщо є можливість чергувати ділянки висадки картоплі, забезпечуйте ґрунту відпочинок від цієї культури протягом двох-трьох років. Якщо такої можливості немає, реалізуйте сівозміну зі сидератами, міняючи їх місцем з картоплею кожного сезону.

Норма внесення добрив під картоплю

Скільки і яких добрив для картопляних насаджень найкраще використовувати за сезон, сказати точно і конкретно для всіх картоплярів не передбачається можливим. На раціональні обсяги поживних елементів впливає хім. склад ґрунту. Він же, у свою чергу, залежить від застосованих раніше матеріалів, особливостей сівозміни і низки інших факторів. Проте є загальна інформація, орієнтуючись на яку цілком можна з’ясувати вдалі норми добрив.

Головне, що слід враховувати, це винесення поживних елементів культурою. Так, якщо взяти 10 т картоплі, то з одного посадкового гектара вона винесе до 60 кг азоту, до 20 кг фосфору та близько 100 кг калію. При цьому дві треті N і по 50 % Р і К рослинам будуть необхідні ще до періоду цвітіння. З огляду на це вже можна планувати норму внесення.

Комплексні мікродобрива вносяться двічі-тричі з розрахунку 0,5-1 л/га. Джерела заліза (наприклад, залізний купорос) та бору – по 1-2 л/га, а цинк (у вигляді сульфату цинку)  – у вдвічі менших обсягах.

Також можете взяти на замітку інформацію стосовно органіки:

  • якщо ґрунт родючий, підійде 3 кг органічних добрив на сотку + 1,5 кг калію;
  • якщо ж земля далека від ідеалу, що, до речі, буває найчастіше, то оптимальним буде поєднання 2,5 кг органіки, 2 кг калію та 3 кг азоту.

Рекомендуємо при розрахунку норми ґрунтуватися на хімічному аналізі складу ґрунту і ретельно стежити, щоб не були порушені оптимальні пропорції внесення. Дотримуватиметеся сказаного – і самі рослини будуть тішити, й, що мега значимо, урожай не підведе.

Якщо в усьому розібралися і потрібно купити відповідне добриво під картоплю, зробити це можна просто зараз на сайті компанії «Система Оптимум». У нас – тільки якісна продукція, представлена в продажу у великому асортименті. Ви без проблем підберете необхідне міндобриво, зможете замовити його зі швидкою доставкою та за найкращою вартістю. Стосовно усіх додаткових питань звертайтеся до наших менеджерів за контактними номерами. І нехай урожай картоплі тішить вас щосезону!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.