Які добрива вносять восени у ґрунт

Які добрива вносять восени у ґрунт

Кожному фермеру відомо, що вирощування сільськогосподарської продукції – робота непроста, але дуже важлива, а ще така, яка потребує участі людини у різні періоди. Приділяти увагу рослинам, починаючи з посадки та закінчуючи збиранням урожаю – це лише частина актуальних с/г заходів. Коли останній урожай зібраний, зупинятися не варто. Восени необхідно подбати вже про наступний сезон вирощування. Які добрива прийдуть на допомогу, навіщо і як їх використовувати, дізнаєтесь із цієї статті.

У чому полягає суть осінніх добрив?

Восени в ґрунт слід внести корисні речовини, які потім забезпечуватимуть вирощуваним культурам поставки поживних компонентів, сприяючи активному розвитку та високоврожайності. У певних випадках осіннє внесення добрив – це ще й запас живлення на зиму, що підвищує стійкість до морозів і сприяє швидшому проростанню навесні.

Доцільність застосування добрив восени пояснюється переліком об’єктивних причин:

  • через високий рівень вологи в ґрунті в цей час підживлення піддаються поліпшеному розчиненню та взаємодії зі середовищем;
  • поки земля ще прогріта, корисні в цьому сенсі мікроорганізми активніше засвоюють внесені удобрювальні матеріали й перетворять їх у необхідний рослинам стан;
  • якщо добриво має у своєму складі шкідливі для вирощуваних культур компоненти, до потрібного моменту все, що несе потенційну шкоду, встигає випаруватися і вимитися з ґрунту.

Важливість осіннього підживлення не підлягає сумніву. Але щоб усе було як треба, слід використовувати правильні добрива та підходити до завдання з розумом. Зокрема, впоратися з усіма діями необхідно до приходу холодів – орієнтовно до середини листопада.

Що потрібно зробити перед тим, як удобрювати?

Дуже правильне запитання, адже внесення добрив восени потребує деяких підготовчих маніпуляцій, що стосуються догляду за садом та городом.

Процедури, які не можна пропускати:

  • прибирання, очищення території, передусім від опалого листя, гілок та подібного;
  • висаджування деяких городніх культур, однорічників, стійких до холодів;
  • пересаджування та обрізання чагарників;
  • створення умов для делікатних рослин, підготовка для них укриттів на зиму, обладнання опор для тих, яким може нашкодити велика кількість снігу;
  • мульчування ґрунту.

Коли з цим усім розібралися, можна підготовлювати ґрунт до зими, вносячи осінні добрива. Належним чином підживлений ґрунт не промерзне й не втратить своїх родючих характеристик.

Асортимент добрив для осіннього застосування

У продажу можна побачити різні види осінніх підживок, як окремі найменування добрив, так і спеціально складені продукти. Виробники нерідко випускають композиції з позначенням «для газонів/дерев/ягідних чагарників/багаторічних рослин» тощо. Їх можна використовувати, але все ж таки, попередньо варто розібратися з параметрами конкретного виду підживлення. З’ясувати, що саме є у його складі, як правильно застосовувати та інше. Важливо, щоб на такому товарі не тільки було вказано культуру, для якої він призначений, але й було маркування «осінь».

На загал, восени можуть використовуватися мінеральні, органічні та бактеріальні продукти.

Мінеральні добрива, які підходять для осені

Мінеральні – це ті, що містять азот, фосфор, калій або комплекси зазначених елементів. Дуже важливо орієнтуватися у властивостях кожного елемента, щоб розуміти, коли той чи інший найактуальніший. Мінеральні добрива восени найкраще застосовувати в рідкій формі, оскільки живлення рослинам так найбільш доступне і з ґрунту засвоюється як слід саме у вигляді розчину.

Азот бере участь в обмінних процесах. Найбільш необхідний рослинам при активному рості та розвитку. Максимальну ефективність дає при внесенні напровесні. Використовуваний у цей час, сприяє належним вегетативним процесам, допомагає нарощувати зелену масу, стимулює ріст цвіту та плодів, збільшує розмір і якість фруктів та овочів. Й хоча відомо, що азотні добрива піддаються легкому вимиванню з ґрунту, але є продукти, здатні забезпечувати тривалу фіксацію в землі. А відтак можуть вноситися і восени для покращення перерахованих вище ефектів. Плюс рекомендоване їх застосування на ділянках, де рослини висаджуються на зиму, або там, де знаходяться багаторічники.

Найпоширеніше осіннє азотне добриво – аміачна селітра (нітрат амонію). Приблизно на третину складається з діючої речовини. Азот з неї добре засвоюється і діє на мерзлій землі. Завдяки цьому реалізується достатнє живлення рослин із легким перенесенням заморозків. Селітру необхідно рівномірно розподіляти по городу з подальшим боронуванням ґрунту.

Нюанс, який потрібно брати до уваги у випадку з аміачною селітрою – заборона на поєднання з іншими підживленнями. Суперфосфати, карбамід, вапно, доломітове борошно, поташ – усе це не підходить для компонування. Не можна задіювати це добриво там, де раніше були розміщені солома, тирса або торф, інакше зазначені органічні матеріали можуть спалахнути. Також селітра – не варіант для ґрунту з високими показниками кислотності.

Ще одне актуальне азотодобриво – сульфат амонію (сірчанокислий амоній). На азот припадає п’ята частина обсягу. Але при цьому передбачений великий відсоток сірки, що сприяє збільшенню врожайності та пояснює популярність цього добрива. Використання – аналогічне до попереднього хімікату: рівномірний розподіл по посадковій площі + боронування або перекопування.

При розрахунку норми витрати потрібно враховувати кислотність ґрунту й те, скільки корисних компонентів у ньому вже міститься. На кислому ґрунті від залучення підживлення слід відмовитися. Змішувати не рекомендовано з такими матеріалами, як гашене вапно, фосфоритне борошно, селітра (натрієва, кальцієва або калійна), карбонат/сульфат калію, зола.

Фосфор сприяє відновлювальним реакціям та вологоутриманню в клітинах, покращує стійкість до морозів, інтенсифікує розвиток під час цвітіння і плодоношення, а ще збільшує відсоток білка й цукрів у плодах. Фахівці рекомендують вносити його і восени, й на початку вегетації. Якщо розглядати фосфорні добрива загалом, то активний компонент у них перебуває в формі, яка важко доступна для рослин. Але після внесення відбуваються певні хім. процеси і з настанням зими фосфор вже є легкозасвоюваним.

З фосфородобрив для осені серед городників найбільшим попитом користується фосфоритне борошно. Продукт на чверть складається із фосфору. Зважаючи на здатність підлужування, дозволяє нейтралізувати негативи на кислому ґрунті. Оптимальний спосіб внесення – розкидання по поверхні + перекопування землі. Норма витрати – 30 кг на 100 м². Добриво не сумісне з вапном та вуглекислим калієм.

Ще одне популярне джерело фосфору – суперфосфат, кількість діючої речовини в якому може сягати майже половини. Внесення можна здійснювати лише під перекопування на глибину знаходження кореневої системи, тому що матеріал не здатний переміщатися по ґрунту і залишається там, куди був поміщений. Середня норма витрати – як і в попереднього добрива (тридцять кілограмів на сотку). Добре показує себе у тандемі з перегноєм чи компостом. Компонування із зазначеною органікою дозволяє досягнути максимальної родючості землі. А з чим суперфосфат поєднувати не варто, то це з крейдою, селітрами, вапном, доломітом, карбамідом і поташем.

Калій необхідний для нормалізації життєвого циклу рослин. Він добре зміцнює імунітет і підвищує зимостійкість. Відтак примітне його задіяння напередодні холодів, саме восени. Хлористі компоненти калійних добрив взимку піддаються нейтралізації, до весни у ґрунті залишається лише те, що корисне для рослин. Калієвмісні підживлення загалом добре засвоюються с/г культурами.

Максимальні рекомендації агрономів для осіннього внесення отримав сульфат калію. Приблизно половину його складу займає калій, ще 18 % приходиться на сірку. Такий комплекс сприяє поліпшенню якісних параметрів урожаю, перешкоджає нітратонакопиченню в плодах та покращує їх лежкість. Добриво розкидається по полю, після чого здійснюється перекопування на штик лопати. З огляду на властивість підкислювати землю, використання актуальне лише на нейтральному та лужному ґрунтах. Ґрунтовий склад впливає й на потрібну для конкретної ситуації витрату удобрювального матеріалу. Не можна поєднувати застосування сульфату калію з сірчанокислим амонієм, вуглекислим калієм, сечовиною, крейдою, доломітом та нітратом амонію.

Друге за популярністю осіннє калійне добриво – сульфат калію-магнію (калімагнезія). Взагалі підживлення підходить і для весни, але восени, коли зібрано врожай, застосування зручніше, адже кількість інших завдань у фермера значно менша. Продукт містить 27 % калію та 13 % магнію. Входження другого із зазначених інгредієнтів пояснює найбільшу актуальність залучення матеріалу на піщаних ґрунтах, яким часто властивий магнієдефіцит. Спосіб внесення – як і в сульфату калію. Витрата залежить від складу ґрунту. Заборонене одночасне залучення з карбамідом та поташем.

Є ще таке добриво як хлористий калій (калійна сіль). Воно найбільш насичене діючим компонентом (містить до 55 % калію). Але також у ньому є багато хлору. Тому застосовувати слід винятково восени. Спосіб внесення – загальний для всіх калійних підживлень. Витрату слід встановлювати, відповідно до ґрунтового складу та вимог культури, вирощування якої передбачається. Сільськогосподарську культуру потрібно враховувати, щоб узагалі вирішити, брати хлористий калій в роботу чи ні. Наприклад, буряк відгукується на нього дуже добре, а ось картопля, томати, перець та огірки реагують погано. Добрива, з якими калійна сіль несумісна: вапно, крейда, поташ і доломіт.

Актуальні органічні добрива

Органіка – джерело всіх основних необхідних рослинам поживних компонентів. Вона підвищує родючість ґрунту, допомагає рослинному організму активно рости та розвиватися, збільшує врожайність, сприяє екочистоті фруктів і овочів. Органічні підживлення восени можуть використовуватися в різних обсягах, залежно від складу ґрунту. Якщо той дуже бідний, то органіки може знадобитися досить багато, що найчастіше виконати просто нереально. В такому випадку мінеральні добрива чи поєднання органіки й МД – найкраще рішення.

Ще один важливий момент, який необхідно враховувати, використовуючи органічні матеріали: забезпечення екологічної безпеки – не 100 % гарантія, а завдання, яке потребує раціонального підходу до застосування добрив. Якщо дозування розраховувати оптимально, нітрати повною мірою засвоюватимуться, не шкодитимуть ні ґрунту, ні насадженням, ні людям, які потім вживатимуть с/г продукцію в їжу. Якщо ж витрату не контролювати, задіювати органіки надмірно багато, рослини можуть накопичити нітрати, а потім через плоди реалізувати їх постачання в організм людини. Відповідної шкоди для здоров’я в такому випадку не уникнути.

Органічні підживлення, які можуть стати в пригоді городнику та садівникові восени: гній, пташиний послід, зола, компост, торф, тирса й сидеральні рослини.

Основні рекомендації щодо застосування органіки:

  • оптимальна періодичність залучення органіки – кожні три-чотири роки, не частіше;
  • свіжі продукти життєдіяльності сільськогосподарських тварин (гній та послід) не можна вносити прямо під насадження – лише під перекопування, інакше можна нашкодити кореневій системі;
  • якщо необхідно підкислити ґрунт, із завданням добре впорається торф;
  • хороші ефекти забезпечує спільне застосування торфу з компостом;
  • зола є універсальним підживленням, що неабияк покращує властивості ґрунту;
  • використання тирси – чудова підготовка рослин до зимівлі, особливо там, де є проблеми з розпушуванням та вологоутриманням в ґрунті;
  • сидерати – супер помічник, примітний також у плані доступності та забезпечення екологічної складової.

А взагалі найкращі результати дає грамотне компонування мінеральних та органічних підживлень. Так активні компоненти діють ефективніше. У рослин не викликає складнощів зробити оптимальний запас необхідних речовин. Структура ґрунту виходить максимально сприятливою. До речі, на останню мету працюють і бактеріальні добрива. У їхньому складі немає поживних компонентів, але є важливі мікроорганізми. З їхньою допомогою вдається налагодити хім. процеси в землі, підвищити її родючість, забезпечити перетворення поживних компонентів, максимізувати доступність наявного живлення для рослин.

Осінні добрива для городу, с/г культур

Коли зібрано врожай з городу, восени слід перекопати його та удобрити, щоб покращити ґрунтову структуру й забезпечити необхідні передумови для гарної врожайності наступного року. Що примітно в такому випадку стосовно добрив, так це відсутність зайвих складнощів.

Для підживлення підійдуть майже будь-які зі згаданих вище матеріалів: джерела фосфору та калію, універсальні комплексні добрива для осіннього застосування (наприклад, нітрофоска та нітроамофоска), а також гній та компост. Добре покажуть себе сидерати, висаджені на початку осені. Коли їх стебла виростуть на висоту 10 см, потрібно буде скосити та перекопати без прибирання зеленої маси.

Що і як треба восени дати плодовим деревам?

Якщо в осінній період (а точніше, у жовтні) внести правильні добрива в навколостовбурові кола, сад проявить високу стійкість до морозів.

Яблуні, груші, сливи, вишні, черешні та інші фруктові дерева чудово відгукуються на матеріали, які містять фосфор і калій. Їх можна закласти в ґрунт при перекопуванні або рівномірно насипати зверху. Але в останньому випадку також обов’язково рясно полити.

Органічні речовини (гній, перегній) розподіляються по навколостовбуровому колу із заробленням в ґрунт вилами або лопатами. На завершення варто виконати мульчування компостом.

Оптимальне підживлення ягідних чагарників

Після збирання останнього врожаю з ягідних чагарників можна розпочинати підготовку до наступного сезону. Раніше це робити не потрібно.

Як правило, для ягідників використовують спеціально призначені мінеральні комплексні добрива, специфіка яких враховує потреби окремих культур. Вносяться МД рідкими, згідно з положеннями інструкції.

Малина та смородина добре реагують на мінеральне й органічне живлення. Суниця любить гній та послід. Якщо є необхідність збільшити врожайність шляхом зниження кислотності ґрунту, на допомогу приходить вапняне або доломітове борошно. Також не слід нехтувати таким матеріалом, як зола, найкраще – отримувана шляхом спалювання деревини.

Осіння турбота про газон

Якщо є потреба забезпечити нормальну зимівлю газону, без добрив аналогічно не обійтися.

З мінеральних восени найкраще підходить суперфосфат. Добре показують себе й спеціальні осінні комплекси для газонної трави. Оптимальний час їхнього залучення – початок вересня. При цьому важливо точно дотримуватися дозувань, зазначених в інструкції.

Примітна в такому випадку органіка – зола. Завдяки їй не тільки ґрунт стає багатшим і поживнішим. Зола ще й здатна абсорбувати шкідливі компоненти та виводити з ділянки мох. Для її застосування слід вибирати сонячну безвітряну погоду.

Осінь – прекрасна пора для внесення добрив. Якщо в цей період зробити все, як треба, результати вирощування будь-яких культур і в будь-яких масштабах потішать максимально. А що та як саме робити, ви тепер знаєте. Тож беріть інформацію на озброєння й реалізуйте її на практиці. Зараз саме час!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.