Свій бізнес: виробництво пластиліну та лізунів

Свій бізнес: виробництво пластиліну та лізунів

Пластилін – це базовий, класичний і, разом з тим, дуже популярний матеріал, який застосовується для розвитку творчих здібностей і самореалізації. Дитячі садки, школи, установи раннього розвитку, художні секції – усі в рамках навчального процесу використовують пластилін. Є у цього матеріалу і вузькоспеціалізовані напрямки, наприклад, залучення скульпторами при створенні моделей або дизайнерами для досягнення певних ефектів. Якщо спробувати дати йому визначення, то можна сказати, що це унікальний пластичний матеріал для ліплення, як правило, у вигляді різнокольорових брусків. Хоча сучасні варіанти можуть виглядати дуже по-різному.

Лізун, або слайм – на відміну від пластиліну, новинка в світі матеріалів для творчості. Також відрізняються тим, що є безпосередньо підсумком творчого процесу. Це своєрідні іграшки-антистрес, що приводять у захват як наймолодших, так і старших діток, і навіть їх батьків. Вони не липнуть до рук, створюють цікаві звуки під час ігор, заворожують формами, кольорами, декоративними елементами. А ще вони корисні, оскільки розвивають дрібну моторику.

Ні пластилін, ні лізуни не назвеш товарами першої необхідності. Але у зв’язку з незмінною популярністю першого матеріалу і стрімко зростаючою другого, є сенс розглядати обидва напрямки як перспективні бізнес-проекти.

Пластилін, лізуни, слайми як актуальні напрямки для бізнесу

Виробництво матеріалів для творчості, зокрема й тих, що розглядаються, можна розділити на дві категорії, відповідно до масштабів. Перша – промислове виробництво – спрямована на отримання доходу, який при забезпеченні всіх робочих та організаційних аспектів може бути дуже високим. Сучасне підприємство з виробництва пластиліну, в якому все налагоджено від «А» до «Я», здатне приносити стабільний чималий прибуток. Друга – побутове застосування, або створення слаймів в домашніх умовах. Варто зазначити, що це під силу навіть дітям дошкільного віку. Батьки купують необхідні складові, а малюки самі створюють лізуни, які їм подобаються. Чи може це негативно позначитися на бізнесі? Навряд чи. Адже, по-перше, пластиліну домашнє виготовлення торкається рідко, стосується переважно лізунів. А, по-друге, їх багато не буває. Ті, у кого є діти, не з чуток знають, що купувати доводиться і готові слайми, і компоненти для їх створення. Дітей приводять у захват і магазинні варіанти, і створені власноруч.

У світлі сказаного вище хотілося б розглянути низку факторів, які для багатьох підприємців-початківців є каменем спотикання:

- сезонність. Існує думка, що пластилін – сезонний товар. Але це не зовсім так. Так, найбільші продажі спостерігаються в літній період. Це піковий час (особливо серпень), коли всі готуються до навчального процесу. Але ж ніхто не забирав необхідність поповнення матеріалів для творчості і в інший час. Крім того, протягом усього року є маса свят, на які нерідко дітям дарують пластилін. Слайми взагалі можуть привертати увагу маленьких відвідувачів магазинів, незалежно від сезону. А позаяк їх багато не буває, різноманітних варіантів існує маса, а ціни не кусаються, батьки час від часу дозволяють собі попестити і потішити малюків;

- конкуренція. Підприємств, що спеціалізуються на виготовленні пластиліну і лізунів, сьогодні існує чимало, причому як вітчизняних, так і зарубіжних. Чи можна якось потрапити в нішу, щоб створити здорову конкуренцію і знайти свого покупця? Звичайно, можна. Споживачі цінують якість і доступність. Якісні й недорогі товари завжди поза конкуренцією. Як це забезпечити – це вже інше питання. Але врахуйте, що його цілком реально реалізувати в цій ніші. Плюс має значення оригінальність, особливо у випадку з лізунами. Кольори, розміри, блискітки тощо – з усім цим можна успішно експериментувати. А ще ж є упаковки, на які звертають увагу передусім. Поміркуйте над тим, як за допомогою цікавої коробки можна привернути покупця, і помістіть в неї хороший продукт за доступною вартістю. Завдання непросте, але виконаєте його продумано і з творчим підходом – результат перевершить всі ваші очікування;

- непоінформованість. Вважаєте, що ця нова для вас сфера складна, вимагає дорогого устаткування, матеріалів, які важко і витратно закуповувати? Насправді все не так страшно. Будь-що нове може лякати, але ж починати з чогось потрібно. Головне, аби було бажання. І якщо виробництво пластиліну і/або лізунів викликає у вас інтерес, поцікавтеся цією темою. Далі ми надамо основну інформацію, яка допоможе зорієнтуватися. Чимало корисних відомостей знайдете і в інших інтернет-джерелах. Буде над чим поміркувати. Але загальна картинка вже сформується. І тоді вже зможете прийняти остаточне рішення. Про які починаннях не йшлося б, спочатку це може здаватися складним і навіть недосяжним. Але це ж не привід одразу відмовлятися. Вивчати, аналізувати, пробувати доводиться в різних напрямках. Впевненість і результат приходять не відразу, але якщо докласти зусиль, домогтися успіху в сфері виготовлення пластиліну і лізунів цілком реально, навіть з урахуванням нинішньої конкуренції та сезонних факторів.

Пластилін: різновиди, виробництво та інші важливі моменти

Пластилінова сфера не така однопланова, як може здатися спочатку. Крім звичного всім парафінового пластиліну, сьогодні існують й інші варіанти, що привертають увагу. Відмінності є і в застосовуваній сировині, технічному оснащенні підприємств, і в інших аспектах, з якими слід визначитися, вступаючи в бізнес з виготовлення пластиліну.

Види пластиліну

Різноманітні варіації пластиліну відрізняються властивостями і аудиторією, для якої вони розробляються. Ось основні з них:

√ Класичний пластилін з парафіну. Це той матеріал для творчості, який відомий кожному з нас з дитинства. В основі – парафін та крейда. Незаперечний плюс – найдоступніша на ринку вартість. Але є і мінуси, зокрема, підвищена твердість (а через це необхідність прикладати збільшені зусилля для розм’якшення), а ще липкість (частки залишаються на руках) і невиразність кольорів.

√ Восковий. Його випуск налагоджений здебільшого зарубіжними виробниками. Колірні рішення – більш яскраві та чисті. Пластичність і змішування – чудові, що є запорукою формування цікавих відтінків під час творчих занять. Крім того, він не прилипає до рук. Найчастіше такому варіанту надають перевагу, якщо заняття передбачаються з найменшими.

√ Плаваючий. Особливість – при попаданні в воду не тоне, залишається на поверхні, оскільки його вага вдвічі менша, ніж у звичайного. Але сполучення деталей з такого пластиліну виходять недостатньо міцними.

√ Скульптурний. Твердий, добре утримує форму, що дозволяє в деталях опрацьовувати дрібні елементи. Кольорові варіанти: сірий, бежевий, зелений. Спочатку створюється форма, а вже потім готовий виріб забарвлюється в потрібні кольори. Такий пластилін застосовується в художніх студіях і для створення різноманітних виробів.

√ Кульковий. Ще один варіант для наймолодших. Має вигляд пінопластових кульок, пов’язаних між собою клейовою складовою. З переваг: неприлипання до рук, оптимальне утримання форми, сприяння розвитку дрібної моторики, сприйняття кольору і фактури.

√ Повітряний (легкий, суперлегкий). Податливий і самозастигаючий. Еластичний, але дуже міцний. Простий і приємний в роботі. Не бруднить ні руки, ні одяг, ні робочий інвентар.

√ Натуральний. Складається винятково з природних компонентів. Вважається повністю безпечним для дітей, навіть якщо ті вирішать спробувати яскравий барвистий матеріал на смак. Відрізняється підвищеною м’якістю і не провокує складнощів при створенні фігурок малюками.

√ Флуоресцентний. Як зрозуміло з назви, флуоресціює, тобто світиться в темряві (завдяки використанню спеціальних компонентів), чим викликає неймовірне захоплення не тільки в  дітей, а й у дорослих.

√ Перламутровий. Характеризується наявністю перламутрового блиску і переливів. Ідеальний для створення різних прикрас, зокрема новорічних.

√ Розумний. Може бути твердим і рідким. Бездоганно змінює форму, тягнеться, рветься, а потім знову з’єднується в одне ціле. До рук не прилипає. А в деяких випадках може навіть магнітитися. Варіантів творчого застосування – маса.

Устаткування

Що необхідно? Де можна купити? Як вкластися в оптимальну суму? Ці та інші супутні запитання цікавлять чи не в першу чергу.

Що хочеться сказати з цього приводу... Є вибір придбати нове технічне оснащення або старе. Перший варіант – більш витратний, але надійніший. Другий обійдеться значно дешевше, проте техніка може бути вже спрацьованою, і покупка в результаті не виправдає вкладень. Загалом, обладнання для виробництва пластиліну нескладне, але вітчизняними підприємствами не випускається. Доводиться шукати відповідні запитам пропозиції за кордоном.

Європейська продукція цього сегменту високоякісна, продуктивна і функціональна, але коштує недешево. Можливо, має сенс придивитися до китайських товарів. Щоб упевнитися в доцільності такого придбання, можна скористатися послугою, яка надається багатьма китайськими підприємствами. Мається на увазі відвідування екскурсій на виробництво і ознайомлення з верстатами наживо. Так забезпечується можливість особисто оцінити техніку, дізнатися технологічні секрети і вибрати те обладнання, яке буде якнайкраще відповідати запитам.

Основні технологічні лінії пластилінового виробництва:

- власне, виробнича. Складається з котла-змішувача, в якому окремі компоненти сполучаються в загальну масу, екструдера, за яким – досягнення пластичності матеріалу, і стрічкового транспортера;

- ділянка нарізки. Основа – вертикальний ніж-гільйотина, що розділяє цільні пластилінові бруски на окремі частини необхідних розмірів;

- фасувально-пакувальні пристосування. Тут має значення, як повинні упаковуватися бруски: кожен окремо або по декілька штук, в коробки, банки, пакети або іншу упаковку.

Вибираючи змішувач, обов’язково врахуйте його продуктивність, тобто, скільки кілограмів продукту він здатний замісити за один цикл. Також без уваги не повинні залишатися такі параметри, як споживана потужність, максимальний температурний режим і варіанти нагрівання, число швидкостей змішування. Змішувальний апарат повинен бути зручним у застосуванні й легким в управлінні.

Продуктивність важлива і у випадку з пакувальною технікою. Також тут мають значення способи упаковки, потужнісні параметри, яка товщина плівки можлива і з чого створена робоча поверхня (найкраще, якщо це буде нержавійка).

Якщо передбачається розміщення шматків пластиліну різних кольорів в одній упаковці, обов’язкова наявність декількох екструдерів для завантаження пластилінових мас різних кольороваріантів. При покупці ліній для нарізки варто враховувати мінімальну і максимальну довжину брусків. З інших немалозначимих моментів при купівлі обладнання для виготовлення пластиліну: розміри окремих ділянок і їх загальні габарити, врахування особливих експлуатаційних умов.

Персонал

Скільки знадобиться людей і яких спеціалізацій, щоб налагодити пластилінове виробництво? Як мінімум, керівник, хоча б два хіміки, а також технолог, бухгалтер, комірник і водій. Ще хтось повинен прибирати. Ясна річ, кілька людей потрібно для обслуговування технологічних ліній. Обслуговувати обладнання спочатку можуть співробітники компанії-виробника, пізніше можна буде найняти штатного механіка. Тобто, на початковому етапі знадобиться як мінімум 10 осіб.

Чи складний підбір працівників? Зазвичай, так. Адже людей, які мають відповідний досвід роботи, на кожному кроці не зустрінеш. Плинність кадрів на таких виробництвах невелика. Тому доведеться або самостійно готувати випускників хімічних факультетів, або перепрофілювати спеціалістів із суміжних сфер. Не нехтуйте молодими фахівцями, беріть їх на стажування, навчайте, можливо, за допомогою підприємств-виробників обладнання – і вони, постійно розвиваючись, сприятимуть досягненню бажаних результатів вашого виробництва.

Матеріали

Одна з найцікавіших підтем – яка сировина необхідна для виготовлення пластиліну. Раніше для цього задіювали очищену і добре подрібнену глину, компонуючи її з тваринними жирами, воском та інгредієнтами, що запобігають засиханню маси. Сучасні ж пластиліни як промислового, так і домашнього виробництва передбачають використання чималого переліку складників, що забезпечують ті чи інші властивості й характеристики.

В якості консервантів використовують сорбат калію (безпечну консервуючу речовину) і бензоат натрію (натрієву сіль бензойної кислоти). Антибактеріальні властивості забезпечує лимонна кислота. Не обходяться в пластиліновому виробництві і без усіляких барвників. Особливо популярний в цьому сенсі хлорид кальцію. Для забезпечення блиску можна додавати в масу гліцерин. Для створення повітряного пластиліну використовується легкий термопластичний полімер – полівініловий спирт, а для розумного – борна кислота. Застосовують у цій сфері і такі речовини, як сульфат кальцію, цитрат натрію та ін.

Слід розуміти, що основою є сукупність глина + віск. Всі інші компоненти – технологічні доповнення, які відповідають за колір, швидкість висихання, якісні параметри тощо.

Декілька слів про створення лізунів

Рецептів, що дозволяють створювати цю продукцію, більш ніж достатньо. Важливо дотримуватися технологічних нюансів, щоб слайм не липнув до рук, не розтікався на рівній поверхні, хрустів, тріскався і гарно виглядав.

Передусім, знадобиться взяти основу – клей ПВА (полівінілацетат) або полівініловий спирт (хім. чистий матеріал або ж побутові/медичні засоби, що його містять). Далі потрібен буде компонент-зв’язка – бура 10-водна (тетраборат натрію). За бурою – забезпечення пружності при ударі та м’якості при натисканні. Щоб надати необхідного забарвлення, потрібно використовувати відповідний харчовий барвник. Також не обійтися без очищеної або дистильованої води. Нерідко слайм створюють, додаючи в процесі приготування такі компоненти, як камедь гуарова, метилцелюлоза, желатин, кукурудзяний крохмаль, трилон Б.

Для надання смакових характеристик слайму (щоб дитина не брала його до рота) можна використовувати лимонну кислоту і сіль. Сіль Екстра і сіль таблетована, розбавлені в воді, до того ж, добре застосовувати для періодичних підживлень готових лізунів, тим самим подовжуючи їх термін придатності.

Того, хто намагатиметься створити слайм вперше, може спіткати невдача. Неправильні пропорції, невідповідні марки компонентів, упущення будь-якого важливого технологічного інгредієнта – все це може призвести до того, що виріб, просто кажучи, не вдасться. І якщо в побутових масштабах це не біда, можна експериментувати з новими рецептами, то при промисловому виготовленні це неприпустимо. Добре розбиратися у всіх нюансах виготовлення вкрай важливо. Матеріали слід закуповувати тільки відповідні й у надійних постачальників.

До слова, широкий асортимент сировини для виробництва пластиліну і лізунів пропонує компанія «Система Оптимум». Висока якість і доступні ціни гарантовані. Відтак, ви зможете без зайвих витрат отримати необхідні матеріали, щоб робота приносила тільки позитивні результати.

Виготовлення пластиліну і лізунів – дуже об’ємна тема. Ми постаралися розповісти про головне, що і для чого потрібно, а також аргументувати, чому сьогодні це чудова ідея для бізнесу. Якщо у вас залишилися які-небудь запитання, звертайтеся – пошукаємо на них відповіді разом!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.