Склад косметичних засобів
Перелік сучасних косметичних засобів надзвичайно широкий. Мабуть, ще більше позицій нараховує сировинна база. При цьому, далеко не всю косметику можна зарахувати до розряду вартої уваги, а тим більше найкращої, яка не провокує алергії, ефективно справляється зі шкірними дефектами, забезпечує належний догляд, має приємні текстуру і аромат. Всі перераховані нюанси залежать, головним чином, від застосованих матеріалів.
Найкраща косметика – це така, в якій міститься максимум корисних елементів і натуральних, і синтетичних. Чи можна повністю обійтися без останніх? Можна, але дуже рідко. В їхніх функціональних обов’язках – значна кількість завдань: завдяки ним досягаються оптимальна консистенція, колірно-ароматичні характеристики, жирова і водна фази поєднуються в єдине ціле, а термін придатності засобів значно збільшується. Це, передусім, консерванти, ароматизатори, пігменти, емульгуючі добавки, моногліцериди, стеарати, гліцерин та ін.
Компоненти, що входять до складу косметичних засобів, повинні бути винесені в обов’язковому порядку на етикетку. Найчастіше вони вказуються із міжнародної номенклатури інгредієнтів косметики (INCI) латинськими літерами. Що і за чим розташовується? На самому початку йдуть речовини, відсоток яких найбільший від загальної маси, далі ті, яких трохи менше і ще менше, тобто складники вказуються в порядку спадання. Завершується список переліком барвників (їх номерними позначеннями).
Склад косметики для волосся
До вартих уваги засобів входять інгредієнти натуральної природи (рослинні та ефірні олії, екстракти, настоянки тощо) і вітаміни.
З жирністю волосся допомагають, наприклад, упоратися екстракти кропиви і евкаліпту, зі сухістю, слабкістю та ушкодженнями – ромашка, хна, шипшина. Завдяки рослинним оліям (з оливок, жожоба, авокадо, кісточок винограду, зародків пшениці), волосся стає м’якшим, волосинки покриваються захисними оболонками, що мега важливо для сухого і пошкодженого волосся. Щоб пом’якшити та зволожити його, можна також задіяти гліцерин, гіалуронат, похідну цистеїну, кераміди, ланолін та хітозан. Щоб ефективно очистити, зменшити функціонування сальних залоз і зміцнити волосся – глину й гірчичний порошок. Для свіжості шкіри голови та інтенсифікації росту волосся до шампунів додають ментол, для живлення – продукти життєдіяльності бджіл (мед, бджолиний віск тощо) і додеканову кислоту, для вирівнювання структури, надання блиску і шовковистості – колаген та кератин. Щоб ефективно боротися з лупою, задіюють речовини, які здійснюють лікування шкіри голови: солі цинку і селену, сірку, піроктон оламін, саліцилову кислоту, дьоготь та інші.
Важливий компонент будь-якого шампуню – ПАР (складники з високою мийною здатністю, легким пило- та жирозмиванням). Наприклад: лаурамідопропілбетаїн, сульфосукцинат і кокоамфодіацетат натрію.
Не обійтися тут і без загусників (Кокаміду MЕA, Лінолеаміду ДЕА та ін.), силіконів, які гарантують блиск, гладкість і легке розчісування.
Склад косметики для обличчя та тіла
Тут в оптимальних обсягах необхідно використовувати ті ж групи сировинних компонентів: вітаміни, екстракти, рослинні олії. До того ж, не обійтися без спеціальних складових, що сприяють усуненню шкірних дефектів: сухості, лущення і зморшок, жирності, вугрового висипу і т.д.
Зі зморшками допомагають упоратися протеїни шовку, антиоксиданти, коензим Q10, з сухістю і лущенням – колаген, камедь ксантана, алое... Мінімізувати активність сальних залоз, зменшити розмір пор, зняти подразнення і запалення можна, додавши до косметики для догляду гліколеву або саліцилову кислоту, сірку, ретинол, кофеїн. Захистити від негативного впливу сонячного випромінювання легко за допомогою оксиду цинку і діоксиду титану.
Основні інгредієнти косметичних засобів
Тепер розглянемо основні групи складників косметики, що і для яких завдань застосовується в косметичній галузі:
- абразивні матеріали (кремінь, граніт, пемза...). Характеризуються підвищеною твердістю. Можуть застосовуватися в цілому або подрібненому вигляді. Виконують механічну обробку;
- абсорбенти. Для поглинання рідкими фазами газоподібних;
- антиоксиданти. Сировина натуральної або синтетичної природи, що стоїть на сторожі окислення органічних сполук (уповільнює або запобігає йому). Такі субстанції захищають як продукцію від окислення, так і шкіру від дії вільних радикалів, які прискорюють прояв ознак старіння;
- антистатики. Знижують статичну електрику, що має значення при виготовленні/застосуванні шампунів, кондиціонерів та інших засобів для волосся;
- сполучні компоненти. З’єднують різні середовища в одне ціле (склеювання зерен наповнювачів);
- біологічні добавки (ферменти, вітаміни, гормони). Постачають шкірним покривам необхідні елементи, захищають їх від впливу згубних факторів, змінюють швидкість і силу різних процесів, що відбуваються в шкірі;
- відбілювачі. Роблять світлішою небажану пігментацію;
- хелатоформувальні добавки. Запобігають/уповільнюють осадження інших складових;
- емоленти. Пом’якшують шкіру і волосся, надають гладкості та ніжності, усувають сухість і лущення;
- денатурати (промислові спирти). Зазвичай, є сумішами етилового спирту з метанолом і гасом, що змінюють структуру молекул, а відтак і характеристики засобів;
- емульгатори. Забезпечують однорідність консистенції, стабілізують емульсії;
- буферні речовини (кислоти, луги, солі). Встановлюють і підтримують на потрібному рівні pH косметики. Запобігають значним перепадам значень кислотності і уповільненню перебігу важливих реакцій. Часто вводяться у фарби для волосся;
- ароматизатори (віддушки). Можуть бути натуральними і синтетичними. Самі мають приємні запахи і збагачують ними косметичну продукцію навіть при внесенні в маленьких обсягах;
- регулятори в’язкості. Коригують стан текстури: роблять засіб або більш густим, або навпаки більш рідким;
- ПАР. Полегшують взаємне проникнення фаз, які самостійно не змішуються;
- ультрафіолетові фільтри. Захищають і косметику, і шкіру від згубного впливу сонця;
- утримувачі вологи. Сприяють зволоженню шкірних покривів;
- регенератори. Інгредієнти, які допомагають швидше і ефективніше відновлювати шкіру;
- барвники та пігменти. Покращують зовнішній вигляд кінцевого продукту, надають певного забарвлення;
- антиперспіранти. Зменшують потовиділення в місці нанесення, в цілому на виділення поту не впливаючи;
- антисептики і бактерицидні добавки. Знезаражують (здійснюють антимікробну дію, блокують розвиток і розмноження бактерій);
- гелеутворювачі. Окремі речовини або їх комплекси, які при певних умовах формують гелі – в’язкі прозорі суміші. Є основою для косметичних гелів. У кремах, молочці, зубній пасті згущують консистенцію;
- ліпіди. З’єднуються з ліпідами епідермісу, внаслідок чого шкіра стає більш м’якою і ніжною. Інтенсифікують відновлення;
- солюбілізатори. Збільшують розчинність інгредієнтів косметичних або парфумерних засобів, що приводить до термодинамічної стійкості рідин;
- плівкоутворювачі. Сприяють утворенню плівок при нанесенні;
- енхансери. Полегшують проникнення крізь бар’єр шкіри діючих речовин косметики;
- протектори. Захищають шкіру від шкідливих впливів різного роду;
- консерванти. Продовжують термін придатності і забезпечують товарний вигляд продукції (відсутність розшарувань, оптимальні консистенція, колір та запах) шляхом пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів.
Серед інших компонентів, які можуть знадобитися: рослинні олії та екстракти, речовини для боротьби з мікробами, лупою, для видалення волосся, для заповнення дефіциту, ліпосоми, фосфоліпіди, піноутворювачі, окислювачі, розчинники.
І все це потрібно. Залишати що-небудь без уваги не варто, адже завдяки переліченим вище матеріалам косметика:
- приваблює покупців естетичною консистенцією і приємними ароматичними характеристиками;
- стає більш простою і зручною в застосуванні;
- благотворно позначається на зовнішності людини, робить обличчя, тіло, волосся і нігті красивішими та свіжішими.
Добавки для косметики
Відразу хочемо зазначити, що той самий компонент може виконувати відразу кілька функцій. Зараз вважаємо за потрібне показати варіативність функціоналу на прикладі кількох важливих для косметичної галузі сировинних матеріалів.
Активоване вугілля. Дуже популярний інгредієнт масок, мила, зубних паст, кремів тощо, який глибоко очищає шкіру, виконує детоксикацію та відбілює.
Пориста структура забезпечує вбирання токсинів: вага частинок, які вбираються, може в тисячі разів перевищувати власну вагу вугілля. Саме ця здатність має першочергове значення при виготовленні різної косметики. Вбирання токсинів + антибактеріальні якості перетворюють його в бездоганний матеріал для жирної шкіри і шкіри, схильної до акне. Крім того, він мінімізує запалення, звужує пори, розгладжує шкіру, тобто ефективно бореться з ознаками старіння, тому його часто вводять в антивікові креми.
Примітно, що активоване вугілля є абсолютно гіпоалергенним і, до того ж, не становить небезпеки для чутливої шкіри, оскільки округла форма його мікрочастинок дбайливо полірує в кожному окремому випадку.
Вазелін. Пом’якшує і захищає шкіру, виконуючи роль надійного бар’єру. При цьому глибоко в шкірні шари він не проходить, клітинами не вбирається, а шкірою не засвоюється.
Цінний вазелін при наявності невеликих подряпин і лущення. Якщо покрити ним шкіру, вона буде добре протистояти згубному впливу зовнішнього середовища (пилу, вітру, температурним перепадам і т.д.). Якщо є огрубілі ділянки, наприклад, на п’ятах або ліктях, ця речовина ефективно пом’якшить їх. Якщо губи сухі або необхідно запобігти їх пересиханню, також прийде на допомогу.
Крім широкого спектру дії, цей матеріал має й інші переваги: універсальність, відсутність протипоказань і побічних явищ.
Діетаноламін. Це, по-перше, емульгатор, що забезпечує рівномірність складових суміші, які зазвичай змішуються погано або ж взагалі не змішуються. Крім того, в цій ролі він не дає сумішам розшаровуватися при зберіганні. Найчастіше з його допомогою поліпшують консистенцію лосьйонів та кремів.
По-друге, це ПАР, яка інтенсифікує утворення піни, перш за все в шампунях, підвищує її якість і запобігає її розшаруванню, а також очищає і знежирює.
По-третє, регулятор pH, завдяки якому засіб може довше зберігатися і стає більш комфортним для шкіри при нанесенні.
По-четверте, зволожувач. Таке завдання він виконує, головним чином, у шампунях і кремах.
Зверніть увагу! ДЕА сам по собі не шкідливий. Однак вступаючи в реакції з іншими компонентами косметики, в деяких випадках замість позитивного ефекту може призвести до негативного: утворити канцероген.
Натрій лаурилсульфат. Серед основних позитивних ефектів цього реактиву в косметичній справі: очищення, розчинення бруду і шкірного сала, формування стійкої піни при розчиненні у воді. З іншого боку, не є винятком алергії та лущення, можуть бути зменшені захисні властивості шкірних покривів, при великих обсягах може відбуватися накопичення в клітинах. Часто вводиться в шампуні і гелі для душу, піни для ванн і зубні пасти.
Діоксид титану. Входить до величезної кількості косметики, як призначеної для догляду, так і декоративної. Основна група засобів – композиції, спрямовані на зміну відтінку шкіри і захисту від УФ променів. У першому випадку речовина виступає барвником для тоналок, пудр, тіней і рум’ян, а також відбілювачем. У другому – захисним компонентом, SPF-фільтром. Як додатковий матеріал може також застосовуватися для згущення консистенції, формування необхідної в’язкості продукту. Крім того, діоксид титану здатний утримувати вологу і маскувати низку шкірних дефектів.
Ця добавка вважається безпечною, зокрема, гіпоалергенною, тому багатьма виробниками активно застосовується навіть при виготовленні дитячої косметики.
Оксид цинку. Поширений складник, який вводять у значний перелік продукції: декоративну косметику, креми для обличчя, шампуні, засоби для нігтів, мила, пудри, лосьйони, зокрема і дитячі, і для новонароджених, антиперспіранти, сонцезахисні спреї і т.д. Як білий пігмент присутній у тональних основах, пудрах і присипках. Як ароматизатор – у шампунях і парфумерній продукції. Як збільшувач кінцевого об’єму – в напіврідких композиціях.
Він поглинає і відбиває УФ випромінювання, виконує антисептичну дію, загоює, заспокоює та підсушує. Може служити в складі косметичних засобів як основним (активним), так і додатковим (консервуючим, стабілізуючим, загущуючим, відбілюючим) компонентом.
Винна кислота. Відбілює шкіру, не тільки прибирає пігментацію, але й вирівнює колір обличчя. Очищає, позбавляє від прищів та вугрових висипів. Для цього може застосовуватися точково і входити до складу мазей, кремів та лосьйонів. Завдяки ефективному очищенню пор і сальних проток, нормалізує виділення і робить стійким ефект чистої шкіри. Крім того, виконує відлущувальну дію і служить консервантом.
Стеарат кальцію. Виконує роль поверхнево-активної речовини і емульгатора, наповнювача і матуючого агента. До складу сухих декоративних косметичних засобів входить як компонент-зв’язка. Удосконалює ковзальні властивості косметики, служить покривним компонентом, завдяки непрозорості текстури, збільшує в’язкість і покращує текстуру мінеральної косметики. Може в цій галузі застосовуватися замість тальку або крохмалю, адже є гідним аналогом цих матеріалів.
Стеарат цинку. Є утворювачем структури і стабілізатором, наповнювачем і гідрофобізуючим елементом пудр. Завдяки йому останні довше тримаються на обличчі. Крім того, пудри та інші порошкоподібні засоби, до складу яких він входить, краще прилипають і характеризуються бездоганним покриванням.
Цинк стеариновокислий добре відштовхує воду, діє як антисептик, покращує структуру в якості лубриканта, служить барвником, захищає від сонця, заспокоює подразнення, запобігає злежуванню косметики. При створенні тонального крему ціняться такі його властивості, як водовідштовхування, що забезпечує естетичну сторону. Текстури з його допомогою створюються легше, та й застосування продукції завдяки йому не провокує складнощів.
Часто стеарат цинку можна побачити в пудрах, рум’янах, тональних основах, бронзерах, хайлайтерах, консилерах, тінях, підведеннях і засобах для брів.
Гліцерин. Відомий як ефективний зволожувач і пом’якшувач шкіри, робить її гладкою та еластичною. Вводиться в мила і зволожуючі креми для рук.
Це далеко не повний перелік сировини, яка може знадобитися. Є ще різні кислоти (наприклад, аскорбінова, саліцилова, бурштинова, лимонна кислота) і вітаміни (А, Е, К, Р, В1, В2), які впливають і на саму косметику, її структуру, колір, запах, консистенцію, а також інші параметри, і на її дію (очищення, зволоження, загоєння тощо).
Якщо вас цікавить інформація про купівлю або застосування будь-яких інгредієнтів для створення косметики для догляду або декоративної, звертайтеся. І пам`ятайте: склад косметичних засобів має першочергове значення в розглянутій галузі. Без залучення правильних і якісних компонентів успіху не досягти. В іншому ж випадку результат не тільки виправдає всі витрати, але й допоможе досягти бажаного прибутку.