Добавки свиням. Навіщо потрібні і які варто використовувати на практиці?
Добавки свиням... Потрібні чи ні? Що собою представляють? Які функції виконують? Ці та багато інших питань, пов’язаних із застосуванням різноманітних добавок до корму часто задають собі свинарі. І правильно роблять, адже обходити ці речовини стороною, не задіювати їх у роботі й не знати, що і з якими завданнями допомагає впоратися – зовсім не варіант для успішного фермера.
Добавки для свиней – це мінеральні та біоактивні речовини, що сприяють росту тварини, її швидкій відгодівлі, поліпшують якість і смак м’яса та сала, мінімізують собівартість на одиницю продукції.
Найбільшою популярністю користуються добавки-стимулятори росту. Вони добре впливають на продуктивність свиней. Всіх їх можна розділити на 3 групи:
- - ті, які покращують перетравлення і розщеплення кормів;
- - ті, що підвищують всмоктування корисних речовин з їжі;
- - ті, які активізують обмінні процеси, в результаті чого м’язи формуються більш ефективно.
Якщо використовувати їх правильно, дотримуючись обережності й ретельно дозуючи, не тільки маса тваринами буде набиратися більш оперативно, а й продукція буде більш якісною. Таким чином, можна скоротити період вирощування свині, перетворивши, в той же час, м’ясо на продукт з ніжним смаком, соковитою консистенцією і насичений поживними речовинами.
Є й інші добавки для свиней, поліпшення смаку м’яса і сала у яких – завдання №1. Вони можуть істотно впливати на смак, запах і структуру.
Ще один тип добавок – ті, які впливають, безпосередньо, на смак кормів. Більший апетит у свиней викликає їжа, що має смак, запах. І навіть зовнішній вигляд у деяких випадках має значення у споживанні корму тваринами. Найбільше свині люблять солодке, але також і солоне, гірке, кисле. Тому смако-ароматичні добавки сьогодні не менш затребувані, ніж інші види.
Основні добавки свиням, які дають видимий ефект у свинарстві
Бурштинова кислота. Ця добавка застосовується для поліпшення перетравлювання кормів, тобто для інтенсифікації росту тварин. Вона виконує роль антиоксиданту, універсального антистресового препарату і нейротропного агента, приводить до нормального стану енергообмін та загальні фізіологічні функції. Крім того, посилює біосинтезні реакції й не провокує ксенобіотичних ефектів.
Особливо відчутний її вплив на фізіологію супоросних свиноматок і їх поросят. Збільшити приріст поросят при народженні орієнтовно на 140 г допоможе добавка 20 мг бурштинової кислоти на 1 кг живої маси свиноматки. Додавати необхідно до корму за місяць до опоросу протягом десяти днів. При відлученні поросят ця схема дає збільшення ваги приблизно на 157 г. При цьому ще і збереженість поросят підвищується до 6 %.
Лимонна кислота. Дуже популярна добавка для свиней. Сприяє приросту живої маси молодняку до 17 %, витрата корму знижується на 3 %, збереження тварин збільшується до 46 %. Використовується лимонна кислота винятково розчиненою у воді разом з кормом або питною водою. Дається тварині в усі періоди відгодівлі: починаючи від відлучення, закінчуючи забоєм. Частота – раз на добу, доза – 20-40 мг на 1 кг ваги особини.
Глюкоза. Важлива смакова добавка для свиней, один з найбільш легко засвоюваних цукрів. Її оперативно абсорбують стінки кишківника, після чого вона бере участь в обміні речовин. Глюкоза – енергетичний і поживний матеріал для органів і тканин свині, що стимулює ферментний і гормональний синтез, а також підвищує захисні сили організму.
Залізний купорос (залізо сірчанокисле). Цю добавку використовують, головним чином, для попередження анемії у молодняка. Популярна форма застосування – водний розчин сульфату заліза з мідним купоросом. Готується він так: в 0,5-1 %-му розчині сірчанокислої міді потрібно розчинити сірчанокисле залізо в пропорції 2,5 г на 1 л. Поросятам до десяти днів життя дають цей продукт, змащуючи вим’я свиноматки, а починаючи з одинадцятого, додають до молока або води для пиття по 1 ч. л. на особину щодня.
Оксид цинку. Цинк, що потрапляє до корму для свиней у формі окису – чудовий, добре засвоюваний засіб від діареї. Крім того, він благотворно впливає на імунітет тварин, опірність організму до негативних зовнішніх чинників значно підвищується. Але щоб цинк добре засвоювався, а відтак, підвищувався імунітет, а природна мікрофлора кишківника не руйнувалася, вводити цинк в корм потрібно в правильних пропорціях.
Метіонін. Важливий поживний елемент, що не синтезується організмом. Це незамінна амінокислота, що входить до складу білків і має величезне значення для обміну речовин. Вона активізує функціонування гормонів, ферментів і ціанокобаламіну, є перешкодою для ожиріння печінки, а також допомагає в регенерації тканин печінки і нирок. За допомогою метіоніну вдається створювати збалансовані повноцінні корми з незамінними амінокислотами.
Форміат кальцію (кальцій мурашинокислий). Цій добавці характерні антибактеріальні властивості. Вона допомагає протистояти хворобам, зокрема, й інфекційним, а також стимулює роботу кишківника.
Сірка мелена кормова. Сприяє лікуванню хвороб шкіри, виконує антипаразитарний та очищувальний ефект. Є активатором травних і обмінних процесів, нормалізує тепловий обмін, бере участь у синтезі амінокислот та вітамінів. Збільшує приріст живої маси, а отже і обсяги продукції, підвищує смак і якість м’яса свині.
Сульфат кобальту (кобальт сірчанокислий). Кобальт бере участь у кровотворенні, життєво потрібен тваринам для формування вітаміну В12. Дефіцит цього вітаміну може призводити до анемій, уповільнення ростових процесів, підвищення ембріональної смертності, зниження життєздатності. Сульфат кобальту є добрим джерелом кобальту, застосовуваним в якості кормової добавки. Оптимальна доза цього хімічного елементу для свині: 0,5-1 мг/кг сухої речовини раціону.
Карбонат кальцію (кальцій вуглекислий). Ця добавка – це неорганічна хім. сполука кальцію. Кальцій, у свою чергу – надважливий для організму свині макроелемент. Він служить основою для формування кісткових тканин, є складовою частиною всіх клітин організму, регулює реакції, що відбуваються в крові, збудливість м’язової й нервової тканин, а також згортання крові. Якщо кальцію організму бракує, він починає витрачати кальцій скелету, як результат – спостерігається розвиток остеопорозу. Інші негативні прояви кальцієвого дефіциту: зменшується засвоєння протеїну кормів, при цьому збільшуються витрати на їжу, а також знижується продуктивність свиноматок.
Кальцій фосфорнокислий двозаміщений. Така форма кальцію також активно використовується в якості харчової добавки, оскільки вона легко засвоюється шлунком тварини. Ця добавка зміцнює імунітет, сприяє росту і розвитку, а також нормальному функціонуванню клітин і органів. Оскільки в неї входять і кальцій, і фосфор, то крім позитивного впливу на кістки і зуби, спостерігається підвищений ріст м’язової маси. Крім того, ця речовина збільшує зручність переробки корму, вагу тварини і обсяги м’яса.
Сіль кам’яна. Сіль у раціоні тварини благотворно впливає на репродуктивність і бере участь у регулюванні електролітного балансу. Свиням її потрібно згодовувати подрібненою зі строгим нормуванням при поєднанні з комбікормами.
Мурашина кислота. Вводячи цю речовину до раціону свиней, досягають вирішення декількох завдань. По-перше, ця кислота використовується як підкислювач води й кормів. Так їжа й вода стають смачнішими для тварини, внаслідок чого вдається досягти збільшення приростів, ефективного застосування корму і зниження гибелі молодняку вдвічі. По-друге, мурашину кислоту застосовують, якщо необхідно здійснити антибактеріальну дію.
Застосовуючи будь-які зі згаданих добавок, кожен свинар повинен бути обережним і зі знанням справи підходити до питання. Адже купити добавки свиням в наші дні – не так вже й складно, а ось як давати їх тваринам, необхідно знати точно. Крім того, треба вміти вибирати добавки і стежити за їх якістю. Вони повинні відповідати певним вимогам:
- - оперативне виведення з організму;
- - нетоксичність для свині, людини і довкілля;
- - добре поєднання з кормом і одна з одною;
- - безпека для кишкової мікрофлори;
- - відсутність звикання шкідливих бактерій до антибактеріальних препаратів (якщо маються на увазі антибіотики).
Залишилися запитання? Телефонуйте! З радістю допоможемо в них розібратися!