Вапно негашене – де і для чого може знадобитися?

Вапно негашене – де і для чого може знадобитися?

Словосполучення «негашене вапно» знайоме багатьом. Хтось просто про щось таке чув. Інші добре орієнтуються, що таке негашене вапно і де може стати в пригоді, але на практиці не мали справи з цим матеріалом. Треті не просто знають, що це і для чого необхідне, але і з тією чи іншою частотою працюють із зазначеним продуктом, з огляду на відповідну сферу діяльності, для вирішення певних завдань на дачній або присадибній ділянці тощо. Ви до якої категорії належите?

Якщо ви зайшли на цю сторінку, то до якої б із категорій не належали, вас, найімовірніше, цікавлять нюанси про негашене вапно. Хочете дізнатися, що воно таке, де і як застосовується? Можливо, актуально отримати відповідь на запитання, де можна купити негашене вапно в Україні за хорошою ціною? Все так? Тоді запрошуємо до ознайомлення з наведеним нижче матеріалом.

Визначення, властивості та основні характеристики негашеного вапна

Негашене вапно – це твердий матеріал-представник класу основних оксидів, що є, по суті, оксидом кальцію (СаО). В масі – білий або біло-сірий кристалічний порошок з дрібнопористою структурою, що отримується шляхом випалу кальцію вуглекислого. Молярна маса – 56,077 г/моль. Густина – 3,37 г/см³. Продукт (сухий та погашений водою) набув широкого поширення у низці галузей, особливим попитом користується в будівництві та сільському господарстві. Іноді його можна зустріти ще під такими назвами, як випалене вапно, кипілка або кірабіт.

Вапно негашене – тугоплавкий матеріал, тобто з дуже високою t плавлення та високостійкістю до механічних впливів. Плавиться при 2570 ℃, кипить при 2850 ℃. Молярна теплоємність – 42,05 Дж/(моль·К).

Зазнає енергійної взаємодії з водою, внаслідок чого утворюється вапняний розчин. Вапно не гашене стає гашеним (гідроксидом кальцію). Під час реакції виділяється тепло.

Нагрівання з вуглецем дає карбід кальцію. Той, своєю чергою, використовується для отримання ацетилену. Це зручний спосіб отримати ацетилен для лабораторії або зварювальних заходів.

Сильні сторони кірабіту:

  • доступність. Якщо розглядати ринок будматеріалів, то цей засіб – серед найдешевших;
  • гігроскопічність. Продукція, доповнена вапном, не вирізняється вологопропусканням, не змінює своїх характеристик при контакті з опадами та підвищеною вологістю довкілля;
  • стійкість до УФ випромінювання;
  • універсальність, що пояснює широке та різнопланове застосування;
  • дезінфікувальний вплив на патогени (віруси, грибки та бактерії);
  • відсутність неприємних ароматичних параметрів;
  • можливість компонування з колерами (утворюється однорідна маса).

Клас небезпеки – 2 (високонебезпечна речовина), що обов’язково слід брати до уваги. Їдкий розчин утворюється під час взаємодії з водою. Поводження з ним слід реалізовувати з дотриманням техніки безпеки.

Як отримують негашене вапно?

Загалом існують різні варіанти процесу, якщо розглядати виробництво негашеного вапна. Виготовлення регламентується ДСТУ 9179-77.

Більш давній спосіб отримання матеріалу з високим вмістом кальцію та лужним середовищем – термообробка (випал у печах) вапняку, крейди, доломіту та інших Ca-Mg копалин (карбонатолітів) із залученням мінеральних добавок, наприклад, кварцового піску або електротермофосфорного шлаку. Домішки в готовому матеріалі в такому випадку не повинні перевищувати 6-8 %. Загальна натуральна структура, крім оксиду кальцію, передбачає хоч і в незначних обсягах, але наявність оксиду магнію та інших сполук. Вплив високого температурного режиму (від 900 ℃, може бути і 1300 ℃) приводить до розпаду вапняних брил на менші компоненти з різними розмірними параметрами та формами. Тому актуальним є ще й технологічний процес, що передбачає зменшення величини фракції, подрібнення, отримання порошку. Остаточний розмір, що регламентується стандартом, не повинен характеризуватися більшим залишком, ніж 1,5 % при пропусканні через сито № 02 та 15 % – через № 008.

Описаний спосіб примітний високоміцністю одержуваного продукту, помірною гігроскопічністю, стійкістю до низьких температур, а відтак можливістю використання в морозну погоду. Але останнім часом від нього потрохи відмовляються, що пояснюється виділенням у ході робіт вуглекислого газу.

Метод-альтернатива, що поширюється дедалі більше – розкладання кисневмісних кальцієвих солей, якому характерна зворотна черговість дій. Добутий у кар’єрі вапняк спочатку піддається дробленню, сортуванню, а потім – випалюванню у вапняно-випалювальних печах обертового, шахтного, підлогового або кільцевого типу. Шахтні (ті, які працюють на газі, що передбачають пересипний спосіб або присутність виносних топок), хочемо зазначити, задіюються найчастіше. Максимальна економічність досягається в печах випалу пересипного методу за участю антрациту чи кам’яного вугілля. Так вдається виробляти до ста тонн матеріалу на добу. Недолік – значне забруднення паливною золою. Щоб отримати чистіше випалене вапно, задіюють пристрої газові або з виносною топкою, що функціонують на дровах/суббітомінозному вугіллі/торфі. Однак за потужністю вони суттєво відстають від попереднього варіанта. Найвищу якість можна забезпечити за допомогою обертальних печей, але їх застосування – досить рідкісне явище. Щодо кільцевого та підлогового типів, то ними нові підприємства не комплектують, з огляду на малопотужність у поєднанні з необхідністю витрати значних кількостей палива.

Вапно та його варіації

Взагалі під словом «вапно» можуть матися на увазі різні матеріали, що відрізняються хімічним складом, формою, станом і низкою інших характеристик.

Перше, що слід враховувати при покупці, це те, що є гашене вапно і негашене. У чому різниця між гашеним і негашеним вапном? Якщо перше – це луг, гідроксид кальцію (гідратне вапно, пушонка), то друге, яке ми з вами, власне, і розглядаємо, й про що вже згадували вище – це оксид. Перше отримується із другого. Процес позначається рівнянням: Ca(OH)2 = СаО + H2О. Чим відрізняється вапно гашене від негашеного ще? Тим, що другому характерні відсутність відходів, нижче вологовбирання, можливість застосування взимку і більша міцність. Вапно гашене і негашене на сьогодні мають однаково великий попит.

Якщо розглядати таке поняття, як будівельне вапно, то воно буває повітряним та гідравлічним. З першим бетон застигає в стандартних умовах (застосовується в наземних роботах), з другим – і в сухих, й у вологих (підходить також для спорудження мостових опор). Будівельне повітряне вапно, залежно від входження оксидів Са і Mg, буває кальцієвим, магнезіальним і доломітовим (комбінованим). Гідравлічне – сильногідравлічним та слабогідравлічним.

Умовний поділ негашеного вапна: тверде та м’яке.

Швидкість реакції при компонуванні з водою дає таку класифікацію: швидко-, середньо- і повільногашене (7-10, до 27 і більше 30 хвилин, відповідно).

Розмір фракції та нюанси обробки – таку:

  • комове (дроблене). В структурі присутні компоненти різної величини та зернистості. Хім. склад передбачає оксиди кальцію і магнію, а також вуглекислий кальцій, алюмінати і силікати, плюс не є винятком наявність малої частини феритів магнію/калію, які здатні з’являтися під час теплової обробки. Поширене застосування – у бетоновиробництві. Міцність, яку має вапно комове негашене, досягається завдяки тонкому подрібненню, а відтак необхідності в малих обсягах води;
  • порошкоподібне (мелене). Хімічний склад практично аналогічний, оскільки отримання здійснюється шляхом перемелювання комового матеріалу, а ось форма зерен відрізняється (забезпечується триетапним дробленням, відсівом та помелом). Завдяки застосуванню у негашеному вигляді, вапно негашене мелене не має відходів. Також є різниця в експлуатаційних параметрах (підвищена міцність, вологостійкість та оперативніше затвердіння).

При гасінні вапна утворюється гідратний продукт, високодисперсний, сухий, з гідроокисами кальцію та магнію, з карбонатом кальцію та іншими домішками. Коли додається рідина, реалізується трансформація сполук у гідрати, формується пластичний матеріал – вапняне тісто.

Крім цього, у продажу можна зустріти три сорти негашеного вапна, поділ на які здійснюється на основі присутніх у складі домішок. Перший сорт найчистіший, за кольором він буквально білосніжний. Другий – білий, без будь-яких відтінків. Третій, як правило, сіруватий, що свідчить про відповідний обсяг домішок.

Гашене та негашене вапно є в продажу компанії «Система Оптимум». Більше інформації про конкретні товарні позиції – у каталозі сайту.

Основні сфери застосування вапна негашеного

На продовження попередньої підтеми: на практиці використовується ще одна класифікація, основана на сферах застосування продукту. Згідно з нею, сьогодні можна купити негашене вапно таких видів:

  • будівельне. Використовується для створення СБС (сухих будівельних сумішей). Вноситься до бетонів великих марок, з метою поліпшення їхньої якості;
  • гідравлічне. Також компонент бетонів, але в цьому випадку з низьким показником міцності, експлуатація яких передбачається переважно у вологих районах;
  • комове. Здебільшого задіюється для створення білильних розчинів;
  • садове. Користується попитом у с/г роботах. З його допомогою покращують якість ґрунту, не допускають гниття, інтенсифікують ростові процеси та захищають рослини від шкідників;
  • харчове. Добавка Е529 вводиться до складу досить великої кількості продуктів харчування.

Як бачите, вапно негашене – дуже поширена і затребувана речовина. Не переоцінити її значення під час виготовлення бетону, будівельних розчинів, в’яжучих матеріалів, штучного каменю, різних технічних деталей тощо. У металургійному напрямку допомагає збагатити частину рудних сплавів. У хімічному використовується при створенні лакофарбових виробів та для нейтралізації кислих гудронів. Знаходить застосування в парфумерній промисловості та фармацевтиці. У сільському господарстві воно однаково важливе і для садівництва, й для тваринництва. При виробництві кормів для сільськогосподарських тварин і птиці вводиться до складу для їх збагачення кальцієм. У харчопромі виступає популярним емульгатором та стабілізатором. Може слугувати компонентом упаковки/посуду, що саморозігрівається (перебуваючи між стінками, після проколювання капсули вступає в реакцію з водою і виділяє тепло). А в лабораторній практиці задіюється як примітний недороговизною та ефективністю осушувач розчинників і рідких середовищ, з якими не вступає в реакцію. Така широта застосування закономірно пояснюється відмінними характеристиками матеріалу та його доступністю.

Негашене вапно і будівництво

Ще відносно недавно цей матеріал мав широке поширення в якості будівельної побілки. Його з’єднували з водою, отримуючи гашений варіант, якому характерна хороша адгезія при нанесенні на різні поверхні. Нанесене вапно поглинає з повітряного простору двоокис вуглецю і таким чином створює покриття карбонату кальцію. Сьогодні це застосування зведене до мінімуму через велику гігроскопічність і наявність передумов для виникнення грибка та цвілі. Натомість використовуються більш сучасні, кращі з точки практичності та безпеки речовини. Але будівельна галузь від залучення негашеного вапна не відмовилася, оскільки для низки інших процесів воно – найкращий вибір.

Нині застосування у будівництві зосереджене на виробництві будматеріалів: сухих будівельних сумішей, бетону, сталі. З його участю створюють силікатну цеглу, високоглиноземистий цемент, шлакобетон, штукатурну, оздоблювальну продукцію, фарбувальні матеріали, вогнетриви та ін.

Швидкість затвердіння можна варіювати, залежно від необхідних властивостей матеріалу. Для прискорення використовується хлорид кальцію, для уповільнення – гіпс або сірчана кислота. Так вдається досягти того, щоб після висихання будматеріал не покривався тріщинами.

Вапно можна брати в роботу взимку, адже при гасінні з’являється тепло, що підтримує температурні характеристики суміші під час затвердіння. А що з нею робити не можна, так це створювати оздоблювальний цемент для печей та камінів, оскільки під впливом температури такий матеріал виділятиме вуглекислий газ.

Вапно будівельне негашене також знаходить застосування в мостобудуванні й дорожньому будівництві. Зважаючи на вологостійкість, з його допомогою підвищують надійність мостових опор. Його задіюють для зміцнення та стабілізації ґрунту, на якому передбачається створення дорожнього покриття.

Різнопланове використання негашеного вапна у сільському господарстві

Мабуть, садівники та городники – та категорія людей, які вже точно знають, для чого може знадобитися вапно і що з ним потрібно робити.

Перше, що спадає на думку, коли задумуєшся щодо цього – це, звичайно ж, побілка негашеним вапном дерев у саду. Мета такої обробки – запобігання сонячним опікам та захист від шкідливих комах. Спочатку робочий матеріал гасять, додаючи до кілограма порошку 4 л води. Після цього його настоюють дві доби – і можна білити. На стовбури старих дерев покриття наносять до висоти приблизно 180 см. Побілку здійснюють восени або навесні в суху погоду. Найкраще – і тоді, й тоді, загалом двічі на рік. Осінь – вдалий час для основного біління, весна – для поновлення захисного шару.

Друге – це, швидше за все, антицвілевий захист, просушування «сирих» приміщень. Негашене вапно у льосі, підвалі, коморі, нанесене на стіни та стелі, протистоїть надмірній вологості, а відтак і цвілі. Завдяки йому створюються сприятливі умови для зберігання с/г продукції. Білять приміщення гашеним вапном, але найчастіше купують саме негашене, оскільки воно краще зберігається, а вже безпосередньо перед застосуванням подрібнюють і гасять у співвідношенні 1:3 (вапно і вода). Щоб максимізувати дію, можна на 5 літрів гашеного продукту використовувати 50 г мідного купоросу.

Регулювання кислотно-лужної рівноваги ґрунту – ще один процес, в якому може стати в пригоді матеріал, що розглядається. Вапно негашене порошкоподібне чудово дає раду зі зниженням кислотності ґрунту. Але тут слід виявляти обережність і не використовувати його надто часто. Зазвичай, достатньо одного застосування на 7-8 років.

Кислотність землі на ділянці важливо регулярно визначати, щоб не запустити процес і не нашкодити вирощуваним рослинам. Зробити це можна за допомогою pH-метра, лакмусових смужок і різними народними способами, а також за наявністю рослин-маркерів. Хвощ, жовтець і подорожник, до прикладу, ростуть на сильно кислих ґрунтах, кропива – на слабокислих, конюшина – на нейтральних та лужних. Нейтральний ґрунт має значення pH 7. Все, що менше – з підвищеною кислотністю, більше – із лужною реакцією. Більше інформації стосовно цього – у нашій статті «Як визначити кислотність ґрунту – способи та засоби для перевірки».

Але що стосується безпосередньо негашеного вапна, то, щоб розкислити ґрунт, його в чистому вигляді не вносять. Інакше воно може сильно нашкодити, зокрема, винищити корисну мікробіоту в поверхневому шарі ґрунту. Якщо використовуватиметься вапно негашене комове з компонентами нерівномірних розмірів, легко прогадати з пропорціями та отриманими значеннями pH: десь розкислити занадто сильно, а десь недостатньо. Тому негашений матеріал потрібно попередньо погасити. Оптимальний спосіб застосування: розсипання ділянкою тонким шаром (300-600 грам на 1 м2) + полив. Через 30 хвилин, коли завершиться гасіння, здійснити закладення в землю.

Крім забезпечення розкислення, внесення речовини в ґрунт дозволяє:

  • покращити якість кислих ґрунтів;
  • протистояти бур’янам як на місцях росту культурних рослин на городі та в саду, так і на доріжках між плитками (разове весняне посипання бур’янів не тільки винищує ті, що вже є, а й перешкоджає їх повторній актуалізації);
  • добре вплинути на кількість та процеси життєдіяльності корисних для культурних насаджень земляних черв’яків;
  • удосконалити структуру ґрунту для нормалізації дренажу та повітропроникності;
  • підвищити запаси кальцію в землі (цей елемент має особливе значення на старті утворення кореневої системи, утримує в ґрунтових шарах азот, позначається на рості й функціонуванні бульбочкових бактерій, сприяє ростовим процесам та зміцненню рослин, підвищує врожайність).

На замітку! Не компонуйте вапно і гній. Обидва добрива хороші, якщо застосовувати їх окремо. Але разом провокують оперативний відхід із ґрунту азоту і призводять до формування великої кількості нерозчинних сполук.

Вапнування корисне не тільки для ґрунту, а й для води. Тому нерідко застосовується негашене вапно для дезінфекції ставків. Яка б водойма не була на вашій ділянці, була б у ній риба чи ні, рекомендуємо воду вапнувати. Це збагатить воду кальцієм, продезінфікує її, позбавить від паразитів і сміттєвої риби, інтенсифікує мінералізацію, нормалізує кислотність, а відтак і параметри твердості. Кальцій принесе користь рибі, що розводиться, оздоровить кістки і нервово-м’язову систему.

Нюанси:

  • при вапнуванні ставка важливо вносити речовину лише на вологе дно. На сухий або підмерзлий ґрунт не можна;
  • ефект буде різним на варіативних основах. На торфі проявиться максимально, тоді як на піску буде ледь помітним.

Отже, застосовується негашене вапно для побілки дерев, поверхонь у підсобних приміщеннях, для розкислення ґрунту, обробки саджанців, поліпшення структури важких ґрунтів, кальцієнасичення, протистояння ґрунтовим шкідникам, дезінфекції водойм та інших завдань. Відтак цінність та поширеність його серед дачників, садівників та городників логічна й закономірна. Але це ще стосовно сільського господарства не все.

Вапно негашене мелене купити може знадобитися не тільки тим, хто спеціалізується на рослинах, а й тим, хто розводить та вирощує тварин. Воно примітне як складник кормів для худоби та свійської птиці. Як харчовий компонент зміцнює скелет і зуби, регулює кислотність ШКТ.

Негашене вапно як харчова добавка

Не обходиться без оксиду кальцію й харчова промисловість. Тут він відомий як добавка під кодом Е529, дозволена для введення в харчову продукцію. За функціональними ролями це емульгатор, стабілізатор, регулятор кислотності, а також наповнювач, каталізатор і покращувач борошна. Речовина робить можливим і полегшує перемішування сировини, що не змішується від природи, наприклад, води та олії.

Е529 може бути присутньою у багатьох продуктах, зокрема в рафінованих рослинних оліях та вершковому маслі. При виготовленні рафінованого цукру забезпечує білизну та розсипчастість, відсутність сторонніх включень (очищає й освітлює сироп цукрового виробництва). Є у складі пекарських порошків, комплексних хлібопекарських покращувачів. Борошняні, хлібобулочні та кондитерські вироби наділяє підвищеним терміном придатності, підтримує необхідний рівень рН, збільшує якість борошна. Випічка з цією добавкою виходить пишнішою і розсипчастішою. Вапно негашене – це ще й живильне середовище для хлібопекарських дріжджів та флокулянт у водопідготовці на виробництвах алкогольних напоїв. Також задіюється для зберігання копченого м’яса і ковбас. Поглинаючи вологу та шкідливі компоненти з атмосфери, подовжує терміни придатності, перешкоджає ранньому псуванню.

Добавка примітна нешкідливістю при входженні у склад харчових продуктів для дорослих, вважається безпечним кальцієджерелом з легким засвоєнням. Не застосовується лише при виготовленні дитячої їжі. Дозволена для використання в харчопромі по всьому світу.

Гасіння вапна: що потрібно знати?

Що робити, якщо в наявності є негашене вапно, а потрібне гашене? Чи можна самостійно здійснити гасіння? Можна. Як це робиться? Оксид кальцію поєднується з водою у необхідних пропорціях. У ході цього процесу утворюється гідроксид, що супроводжується рясним тепловиділенням. Вода трансформується у пароподібну форму. Пари розпушують матеріал. Грудки стають дрібнофракційним порошком.

Гасіння дозволяє зробити в домашніх умовах пушонку або вапняне тісто. Для отримання першого матеріалу води використовується 70-100 % від загальної ваги вапна. Оптимальна пропорція для другого – 3-4:1. Залежно від необхідного ефекту та передбаченого застосування варіюється і час витримки – від кількох годин до кількох тижнів.

Якщо ви збираєтеся виконувати отримання гашеного вапна з негашеного самостійно, робіть це за правилами, щоб не мати в результаті матеріал низької якості з наявністю оксидів металів у складі. Рекомендуємо дотримуватися часу витримки: найкраще, якщо негашене вапно з водою настоюватиметься від однієї до трьох діб.

Дотримуйтесь такої етапності:

  1. Візьміть ємність (можна металеву, тільки не іржаву) й помістіть у неї негашене вапно.
  2. Додайте холодну воду у відповідній пропорції.
  3. Перемішайте, бажано кілька разів.
  4. Забезпечте відстоювання розчину та процідіть.

Робочий матеріал готовий до застосування.

Запобіжні заходи при роботі з негашеним вапном

На запитання, негашене вапно небезпечне чи ні, відповідь пряма: ризики для здоров’я людей існують, оскільки йдеться про матеріал загальнотоксичної дії, але при акуратному поводженні зі знанням справи їх можна звести практично до нуля.

При роботі з речовиною важливо діяти так, щоб вона не контактувала зі слизовими і не потрапила до легень. В інакшому випадку від пилу та крапель не виключені подразнення слизових, чхання та кашель. Негашене вапно чим ще небезпечне, так це провокуванням сухості шкірних покривів, опіками тканин організму. Навіть може бути набряк легень, якщо в них потраплять високі концентрації цього матеріалу.

Робота в приміщенні дозволена, але тільки в добре провітрюваному, а найкраще використовувати продукт на відкритому повітрі. Якщо трапиться так, що працювати з вапном знадобиться в приміщенні, а провітрити його не буде можливим, обов’язково задіювати респіратор, а водночас і захисні окуляри, щоб не нашкодити очам. У жодному випадку не обійтися без гумових рукавиць. Респіратор, окуляри, рукавиці, одяг, що закриває тіло – важливі засоби індивідуального захисту при застосуванні вапна негашеного.

ГДК у повітряному робочому просторі – 1 мг/м³.

Особливо обережними слід бути при компонуванні продукту з водою. Температура гасіння вапна становить 96-98 ℃. Бурхлива реакція із виділенням тепла може спровокувати опіки. Навіть якщо на тіло потрапить крапля, може з’явитися сильний опік. Тож будьте максимально обережні, не нехтуйте ЗІЗ і не нахиляйтеся над ємністю, в якій відбувається процес гасіння.

Коли закінчите працювати з вапном, обов’язково вимийте руки з милом. При найменшому контакті зі шкірою негайно змийте речовину чистою водою. Якщо вона потрапить в організм, багато пийте, скористайтеся сольовим проносним та/або активованим вугіллям. Для промивання очей підійде розчин харчової соди. При найменших сумнівах, порушення самопочуття зверніться до лікаря.

Вартість вапна негашеного в Україні і де купити

Ми розглянули все, що потрібно знати про цей матеріал, зокрема, що це таке, чим відрізняється вапно гашене від негашеного, де застосовується друге з них, як з другого можна створити перше і яких заходів безпеки важливо дотримуватися. Що лишилося з’ясувати? Правильно! Залишилося дізнатися, де купити негашене вапно найкраще і скільки взагалі воно коштує.

Не розповідатимемо за інших. Упевнені, що ви й самі знайдете цю інформацію, якщо захочете. Говоритимемо за себе. Компанія «Система Оптимум» пропонує купити вапно негашене в різних обсягах за доступними цінами. Ви можете звернутися до нас за такими запитами, як «куплю вапно негашене недорого», «потрібне вапно негашене, ціна за кг яка», «вапно негашене – ціна за тонну» – й ми задовольнимо будь-який із них.

Реалізуємо товар у мішках фасуванням по 25 кг. Оксид кальцію завжди в наявності на складі, тому доставка може бути виконана в мінімальні терміни. Якість речовини та умови її придбання – на найвищому рівні. Все лише сприяє придбанню. Звертайтеся!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.