Сіль у бетон: що буде, якщо в цемент додавати сіль

Сіль у бетон: що буде, якщо в цемент додавати сіль

Сіль у бетон від морозу

Матеріал, який формують цемент з водою і деякими добавками, є найвідомішою і найпопулярнішою будсумішшю. Мова йде про бетон. Він використовується для виконання широкого спектру завдань: від створення фундаментів, фіксації буделементів та проведення різних ремонтно-будівельних робіт до виготовлення меблів, освітлювальних приладів та навіть предметів інтер’єру. Настільки поширеним його роблять примітні характеристики, зокрема висока в’язкість, стійкість до зовнішніх впливів, значні міцнісні параметри після затвердіння, економічність та доступність. Які властивості в роботі й на виході отримує будівельний матеріал, не в останню чергу залежить від застосовуваних присадок. Є речовини, що підвищують рухливість бетонної маси. Є ті, які працюють на мінімізацію витрати та збільшення експлуатаційної надійності. Одні покращують гідроізоляцію, інші цінні як протиморозні агенти. До останніх і належить сіль в бетон від морозу.

Якщо раніше хтось не мав подібної практики (не доповнював цемент сіллю під час бетоновиготовлення), то у нього виникає логічне запитання: навіщо так робити? Що таке під силу солі, що її доцільно використовувати при створенні цього будівельного матеріалу? Коли це взагалі потрібно робити, а коли ні? Чи обов’язкове таке доповнення, чи можна без нього обійтися? Про роль, яка відведена солі як бетоновому компоненту, розповімо у цій статті. Сьогодні ви дізнаєтеся не тільки про те, коли і навіщо цю добавку добре задіювати, але і як готувати розчини з її застосуванням, у яких пропорціях оптимально вводити продукт у суміш та ін. Якщо інформація буде корисною, залишайте коментарі під матеріалом. Якщо будуть уточнювальні запитання, запитуйте. Захочете поділитися успішним досвідом або помічними нюансами, пов’язаними з доповненням бетонної маси сіллю, діліться – ми та інші читачі блогу будемо вам вдячні. Ну, а зараз перейдемо безпосередньо до заявленої теми.

Коли і навіщо додають сіль у бетон?

Напередодні настання холодів не зайвим буде нагадати, що бетоносуміші при низьких температурах тверднуть куди повільніше, ніж у теплу пору. Пояснюється це просто: вода як компонент суміші, перебуваючи у холодних умовах, кристалізується і не дає нормально реалізовуватися процесу гідратації. На свіжому бетоні це позначається вкрай погано, що зі свого боку має негативні наслідки і для характеристик конструкції, яка з нього виготовляється. Розширюючись, вода призводить до порушень з’єднання між цементом і заповнювачем. Через кристалізацію води в розчині в морозну погоду бетоносуміш стає рихлою і неміцною, показники морозостійкості не тішать. Так, правильним рішенням при зимовому бетонуванні є застосування протиморозних компонентів.

Монолітні споруди, що зводяться влітку, яскраво демонструють, якими мають бути міцність та надійність. Щоб отримати такий самий якісний рівень узимку, не обійтися без помічників, які зберігають воду в будівельному матеріалі в рідкій формі. Не обійтися без протиморозних добавок.

Протиморозними добавками, або компонентами бетонних сумішей від морозу, називаються функціональні матеріали, що дозволяють знизити t замерзання води, тим самим нормалізуючи процес затвердіння бетонного моноліту. Добавки до бетону від морозу, які присутні на сучасному ринку, поділяються на дві групи:

  1. Уповільнювачі/слабкі прискорювачі схоплювання цементу. Ті речовини, які перешкоджають кристалізації рідини у будсумішах, знижуючи температуру, з якою замерзає бетонна маса. У продажу є матеріали слабкої та сильної дії. Перші – це аміак, сечовина і поліспирти. Ключове представлення других лежить на кам’яній або технічній солі (хлориді натрію, NaCl).
  2. Протиморозні прискорювачі. Матеріали, які інтенсифікують схоплювання та твердіння в’язкої речовини. Доповнення із високими антифризними властивостями. Це насамперед карбонат калію. Це також присадки-комплекси, як, наприклад, хлористий кальцій з кухонною сіллю або азотистокислим натрієм.

Як бачите, хлорид натрію є і серед перших, і серед других. А все тому, що він – ефективний протиморозний компонент, завдяки якому працювати з будсумішшю в обхід характерних негативів можна й при мінусовій t навколишнього середовища. Він результативно змінює характеристики робочого матеріалу на краще. З ним відбувається трансформація бетонної маси у чудовий будматеріал для застосування взимку при низьких температурах.

Переваги, забезпечувані сіллю як протиморозним бетонним агентом, незаперечні:

  • знижена температура, при якій відбувається замерзання води;
  • виключення структурних руйнувань та формування порожнин у монолітах, заливання яких здійснюється в холоди;
  • можливість замішування за деякий час до застосування, наприклад, ще на заводі з подальшим транспортуванням на будівельний майданчик, без втрати важливих характеристик;
  • полегшене створення потрібної форми завдяки збільшенню рухливості частинок маси (забезпечення зручноукладальності);
  • найдоступніша вартість з-поміж усіх протиморозних присадок.

Звичайно, хлорид натрію – не єдиний матеріал, який уможливлює будівельні роботи при негативних температурах. Не тільки він здатний захищати будсуміш від руйнування, не даючи замерзати воді на морозі та покращуючи якість розчину. Можна з такою ж метою використовувати й інші доповнення, зокрема полімерні продукти. Але тоді вартість матеріалу значно піднімається, чого закономірно хочеться уникнути. Аналогів у плані функціоналу та ціни у NaCl просто немає. Ефективність і доступність сполуки як антиморозного агента логічно пояснюють широту залучення.

Однак є одне «але», про яке ми не мовчатимемо. Недолік хлориду натрію як компонента бетоносуміші полягає у його корозійній активності. Існує думка, що з таким чином доповненим бетоном в рази збільшується ймовірність корозійного ураження металевих деталей, що нерідко унеможливлює його використання. Кажуть, що якщо задіювати з цементною сумішшю, доповненою сіллю, арматуру з металу, іржавіння та розшаровування гарантовані, конструкція не вийде настільки міцною, як потрібно, цілісність зазнає серйозної шкоди. Що ми хочемо сказати щодо цього ... По-перше, суттєво знизити ризики можна, суворо дотримуючись правил і пропорцій при приготуванні будівельної маси (що і як робити, розповімо трохи нижче). По-друге, не варто забувати, що є ще така група присадок, як антикорозійні агенти, плюс ізоляційні матеріали, які добре справляються із завданням протистояння корозії. По-третє, якщо боїтеся, що будуть проблеми з корозійною активністю, просто не використовуйте цю протиморозну добавку при спорудженні конструкцій із посиленням арматурним поясом зі сталевих компонентів. Якщо ж йдеться про неармовані конструкції, то тут немає жодних обмежень: хлорид натрію може додаватися без якихось ризиків у будь-які розчини для кладки і заливки.

Прискорювачі затвердіння бетону

Як можна було зрозуміти зі сказаного вище, взимку важливе забезпечення добавками двох ефектів. Не тільки збереження робочих характеристик будівельного матеріалу при мінусових температурах, а й прискорення схоплювання та твердіння. З тим, що з першим у технічної солі не виникає проблем, зрозуміло. А як щодо другого? Загалом прискорювачами процесу твердіння можуть виступати водні розчини різних солей: хлориду, нітрату, нітрит-нітрату кальцію, сульфату, нітрату, хлориду та фосфату натрію. Вони штучно підвищують швидкість твердіння. З ними робота йде швидше, часу та грошей витрачається менше.

NaCl у цьому списку є. Але що хочемо тут уточнити, це бажаність його застосування з іншими добавками (найкращий варіант – разом із хлористим кальцієм). І знову ж таки, величезне значення має точність дозування. Якщо все робити правильно, процес супроводжуватиметься значним зниженням об’єму води замішування, зменшенням періоду тепловологової обробки та її температурного режиму, а також збільшеною оборотністю форм.

Крім підвищення швидкості затвердіння в зимовий час, прискорювачі мають велике значення для будівництва високовідповідальних споруд, наприклад, тунелів. З їх залученням створюють збірні залізобетонні, бетонні монолітні, густоармовані та тонкостінні конструкції. У випадку із залізобетоном матеріали, що працюють на інтенсифікацію набору сили бетоном, рекомендовані лише при діаметрі арматури 5 мм та більше.

Скільки солі до бетону додавати та як це робити. Ефективні й безпечні пропорції, алгоритм дій

Якщо розумно і зі знанням справи підійти до завдання, експлуатаційно-споживчим характеристикам будівельного матеріалу ніщо не загрожує. Як стверджують фахівці, 2 % від усієї маси – той обсяг доповнення, який чудово наділяє бетонний розчин несприйнятливістю до заморозків та забезпечує оперативність затвердіння при негативних значеннях термометра. Вводити присадки більше про всяк випадок не слід, інакше зробите лише гірше: інтенсифікуються корозійні реакції, що при зведенні армованих споруд неприпустимо.

Проте 2 % – це не єдино можлива пропорція стосовно об’єму будсуміші. В якій кількості повинна використовуватися добавка від морозу, залежить від зовнішньої температури. Також брати до уваги слід очікувану якість. Якщо термометр показує від 0 до -5 ℃, тоді так, 2 % – оптимальний варіант. Якщо ж на вулиці холодніше, а саме t довкілля перебуває в діапазоні від -6 до -15 ℃, потрібне подвоєння солі в об’ємах, тобто використовувати її слід у розмірі 4 % від загальної кількості. При цьому, в першому випадку протягом трьох місяців після того, як виконається кладка, буде досягнуто міцнісного рівня, аналогічного марочному, в другому – за той же час вийде 50 % від марочної міцності.

Відповідно, якщо є можливість, то краще спланувати будівельні роботи так, щоб вони виконувалися не в сильний мороз. Коли потрібно будувати при мінусовій температурі, бажано, щоб не було холодніше, ніж -5 ℃. Заливаючи бетонні розчини в сильні холоди, хоч навіть доповнюючи їх протиморозними добавками, будьте готові, що це може погано позначитися на термінах експлуатації конструкцій.

Рекомендація. Щоб максимізувати позитивні результати, при введенні 2 % хлориду натрію вводьте також 0,5 % Calcium chloride, а при використанні першого в обсязі 4 % другого беріть половину (2 %).

Тепер що стосується безпосередньо способу введення антиморозного агента в загальну масу. Щоб будматеріал вийшов якісний, добавку від морозу необхідно заздалегідь розчинити у воді. У розчиненому вигляді ввести її в основну масу, реалізувавши правильне відсоткове співвідношення.

Тут же важливо врахувати таке: якою б протиморозною добавкою ви не користувалися (чи то технічною сіллю, чи чимось іншим), вона не повинна бути єдиним заходом у зимовий час. Лише як частина комплексного розумного підходу. У деяких випадках, наприклад, її застосування обов’язково поєднувати з прогріванням бетонної маси.

 Які ще протиморозні бетонні добавки варті уваги?

Якщо зваживши всі «за» і «проти» додавання хлориду натрію в бетонну суміш, врахувавши умови, в яких потрібно виконувати будівельні роботи, ви прийдете до необхідності вибору іншого протиморозного агента, порекомендуємо вам для регулювання будівництва в зимовий період розглянути такі варіанти:

  • хлористий кальцій. Проявляє пластифікуючі властивості шляхом зниження водовідділення. Робить будматеріал більш опірним до вологи, збільшує міцнісні та експлуатаційні параметри. З його допомогою можна створювати якісні заливальні матеріали для підлоги, укладальні для тротуарів та інших дорожніх покриттів. Незаперечна перевага – економічність. Недолік – все та ж здатність провокувати корозійне ураження арматури. Важливий нюанс: застосування в обсязі 2 % в рази збільшує електропровідність свіжої маси заливки, що обов’язково брати до уваги при подачі напруги. В цілому ж, кальцій хлористий – чудова антиморозна присадка, якщо враховувати особливості, дотримуватися рекомендацій, технологічних аспектів та ретельно ізолювати арматуру від вологи;
  • форміат натрію. Досить ефективний матеріал у плані протиморозної дії. Примітний нетоксичністю, пожежо- та вибухобезпекою. Що заслуговує на особливу увагу, так це непровокування корозійних впливів на конструкції та закладні деталі зі сталі;
  • вуглекислий калій. Хороший варіант для будівельних робіт у холодному кліматі, оскільки зберігає ефективність до -30 ℃. При цьому не викликає корозію арматури та білий соляний наліт на бетонному камені, реалізує високе прискорення схоплювання і затвердіння бетоносумішей, ніяк негативно не позначається на процесі під напругою. Нетоксичний і негорючий. Але утворює їдку лужну сполуку, тому вимагає дотримання особливих запобіжних заходів і відсутності комбінування з активним кремнеземом. І ще. Це гігроскопічна речовина, що розпливається на повітрі, тож, якщо вологість підвищена, застосовувати її не варто;
  • карбамід. Переважно не окрема протиморозна присадка, а компонент комплексних продуктів. Пластифікує та регулює солевідведення. Додатково має здатність зменшувати температуру рідких частин у бетонних порах та впливає на швидкість затвердіння бетоносуміші;
  • сірчанокислий натрій. Це і окремий протиморозний агент, і компонент присадок-комплексів. Збільшує міцнісні параметри будівельного матеріалу в три-чотири рази і до доби скорочує твердіння в морози. Але у воді розчиняється погано, у низці цементів може провокувати корозію і вкривати поверхню сильними висолами, якщо хоч трохи переборщити з відсотком введення;
  • азотнокислий кальцій. Також може використовуватися окремо та входити до комплексних протиморозних продуктів. Переваги: можливість поєднання з арматурою, підвищення непроникності вологи бетоноконструкцій та морозостійкості до -20 ℃, зменшення періоду схоплювання та затвердіння до 15-20 годин. Недоліки: високогігроскопічність, пожежонебезпека та досить висока вартість;
  • аміак водний. Один із найдоступніших антиморозних матеріалів. До корозійних змін не призводить, може задіюватися у напружених ЗБВ. Але має деякі істотні недоліки, зокрема, різко пахне, в процесі компонування з бетоном оперативно вивітрюється, ранні експлуатаційні навантаження з ним неприпустимі.

Вибираючи протиморозну добавку, вирішуючи, з чого брати поміч у холоди – з технічної солі чи чогось іншого, враховуйте: те, як вона діятиме, прямо залежить від складу, марки в’яжучої речовини, виду наповнювача і присутніх модифікаторів. Незалежно від зробленого вибору, завжди ретельно дотримуйтеся дозування та заходів безпеки.

Що ж, відповідь на головне для багатьох запитання «Чи можна бетонувати взимку?», отримана та пояснена. Більше того, тепер вам відомо, які завдання лежать на солі у цьому процесі, тепер ви знаєте, які будівельні можливості та в яких умовах забезпечує цей протиморозний компонент. Візьміть його на озброєння, дотримуйтеся рекомендацій – і результати застосування обов’язково потішать. Зимове будівництво буде реалізоване в найкращому вигляді. Якщо десь знадобляться альтернативи – також зможете результативно вийти із ситуації. Якими протиморозними добавками загалом може забезпечуватися допомога взимку, ми вам розповіли. А щоб замовити все необхідне, звертайтеся у компанію «Система Оптимум» – великий вибір якісної хімічної сировини задовольнить будь-які запити!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.