Як лікувати свиней. Пропонуємо препарати для лікування свиней

Як лікувати свиней. Пропонуємо препарати для лікування свиней

Свинарство в усі часи (і теперішні реалії – не виняток) було перспективним сегментом вітчизняного сільського господарства. Попит споживачів на продукти свинарства завжди на високому рівні і постійно спостерігається збільшення потреб у них у населення. Крім того, вирощувати свиней економічно вигідно, адже це чи не єдина галузь тваринництва, де співвідношення витрат і прибутку виглядає як 1 до 5.

Однак, не все так просто і безхмарно. Як і інші с/г тварини, свині хворіють. У таких ситуаціях господарство зазнає значних економічних збитків у плані витрат на порятунок від хвороб. Спостерігаються втрати приростів і недостатність молодняка.

За основною з класифікацій всі захворювання свиней поділяються на:

- незаразні (85-95 % хвороб): виразка, диспепсія і гастроентерит, бронхіт і бронхопневмонія, недокрів’я молодняка;

- інфекційні (5-15 % хвороб): рожа, коліентеротоксемія, чума, паратифи, дизентерія і ящур.

У свиней можуть піддаватися негативним впливам травний тракт, органи дихання і обміну речовин, статева система і молочні залози. Найпоширеніші захворювання – це ураження шлунково-кишкового тракту. Їх можуть провокувати різні фактори: поганий корм або низькопробна вода, знижений імунітет у постмедикаментозний період, невідповідність умов утримання тварин санітарним нормам і т.д. Але, що найгірше, небезпеку вони несуть з перших днів життя поросят, а від стану молодняку прямо залежить все подальше поголів’я, його продуктивність і здоров’я.

Що ж робити? Важливо не нехтувати профілактичними заходами, своєчасно в разі необхідності виконувати лікування, а також завжди стежити за умовами утримання тварин і кормами, які до них надходять.

Коли бути напоготові? Хороший фермер завжди слідкує за станом свого господарства, а ще він чудово орієнтується в ознаках, які є сигналом до дії.

Основні симптоми захворювань свиней:

- такі дві крайнощі, як загальний пригнічений стан, знесилений вигляд і надмірна збудженість у звичайних діях і при звичних ситуаціях;

- рясна засаленість шкіри і щетини;

- сухість шкірних покривів, набуття шкірою червоного відтінку;

- поява плямистих ділянок і висипів;

- матовість і скуйовдження щетини;

- втрата апетиту й інтересу до води;

- нехарактерна температура (нижча або вища, ніж належить);

- прискорене дихання;

- пронос, зокрема, з кров’яними частками;

- відокремлене перебування, далеко від інших особин.

А також, коли обм’як хвіст, поникли/опустилися вуха, потьмяніли очі... При всіх перерахованих вище сигналах потрібно дізнатися, що стало їх причиною, або, якщо бути точнішими, з якою хворобою доведеться надалі мати справу. З’ясували, з яким захворюванням належить боротися – вибираєте ветеринарний препарат і приступаєте до справи, строго дотримуючись рекомендацій ветлікаря чи іншого фахівця, якому довіряєте. А щоб вибір препарату не викликав у вас труднощів, ми розповімо трохи про кожен з найпопулярніших і активно використовуваних у наших дні в свинарській практиці.

Головні препарати для лікування свиней

Сульфат магнію (магній сірчанокислий). Позбавлені кольору кристалічні утворення призматичної сингонії. Добре розчинні у воді: в холодній – у співвідношенні 1:1, в гарячій – 3:1. Речовина випускається в порошках або в ін’єкційних 10/25 %-х розчинах (в ампулах). Порошок потрібно зберігати в герметичних ємностях. Розчини піддаються автоклавуванню при 120 °С протягом 20 хв.

Застосування сульфату магнію має на меті збільшення осмотичного тиску в кишківнику: накопичується значна кількість рідини, що розріджує хімус і тисне на стінки кишківника. Так досягається проносний ефект. Препарат як проносний засіб призначають при засміченнях кишківника, колітах, метеоризмі й інтоксикаціях в обсязі 25-50 г.

Невеликі дози цього препарату, крім того, покращують апетит і травлення, виявляють спазмолітичну і жовчогінну дію (важливо при хворобах печінки, спазмах жовчних протоків і каменях у печінці). При парентеральному способі введення спостерігається заспокійливий вплив на тварину: пригніченість це буде, сон або навіть наркоз – залежить від кількості MgSO4.

Хлорид амонію (амоній хлористий). Кристалічна порошкоподібна маса білого кольору, запах відсутній. У воді розчиняється, в цілому, добре. Ступінь розчинення залежить від температури води: чим вона вища, тим розчинення краще. Крім того, ця речовина розчиняється в метиловому спирті і етиловому (хоч у цьому випадку дуже слабо).

Її роль у свинарстві цінна при бронхіті свиней – запаленні слизової бронхів з негативним впливом на трахею. За допомогою хлориду амонію як відхаркувального засобу видаляють з цих органів слиз, що назбирався. Дозування становить 3-5 г двічі на день.

Стрептоміцин сірчанокислий (стрептоміцину сульфат). Білий гіркий гігроскопічний порошок без запаху. Добре розчиняється у воді, під дією кислотних і лужних розчинів руйнується.

Показаний при бронхопневмонії та інфекціях бактеріальної природи, як от рожа у свиней, а також при інфекціях сечостатевої системи і ендометритах. Дозування для внутрішньом’язового введення виглядає так: свиням – 10000-15000 ОД на кг маси тварини, поросятам – 20000 ОД на кг.

Стрептоцид. Біла кристалічна порошкоподібна маса, розчинна в воді. Ветеринарні препарати випускаються у формі порошку і таблеток.

Стрептоцид має протимікробну дію стосовно менінго-, пневмо- і стрептококів, а також впливає на кишкову паличку та інші мікроби.

Залежно від застосовуваної форми, може вводитися всередину (спостерігаються швидкі всмоктування і виділення з організму) або парентерально. Дози: всередину – по 0,5-3 г 3-4 рази на добу протягом тижня, внутрішньовенно – по 2-3 г 2-3 рази на добу чотири дні.

Залізний купорос (сульфат заліза). Блакитні кристалічні структури або світло-зелений порошок. Розчинення у воді відбувається з формуванням зеленого розчину.

За допомогою цього препарату заповнюють дефіцит заліза в раціоні свиней. Він є ефективним засобом для профілактики і лікування паракератозу дорослих особин і анемії поросят.

Фуразолідон. Дрібний кристалічний порошок жовтого або жовто-зеленого кольору. Смак – гіркуватий, запах відсутній. У воді і спирті практично не розчиняється. У ветеринарній практиці використовується в формі порошку і таблеток.

Цьому препарату характерна велика антимікробна активність. Визначна його роль у боротьбі з колібактеріозом і сальмонельозом поросят. Згодовувати в такому випадку цю речовину потрібно разом з молоком по 3-4 мг/кг ваги тварини тричі на день протягом 4-5 днів.

Кальцій хлористий (хлорид кальцію). Безколірні солоно-гіркі кристалічні структури, запах відсутній. У воді розчиняються легко, приводячи при цьому до охолодження розчину.

Ця речовина виступає активатором ретикулоендотеліальної системи і фагоцитарної функції лейкоцитів, підвищує тонус симпатичної іннервації, вихід адреналіну і швидкість вироблення великої кількості ферментів. Використовується як протизапальний препарат і засіб, що захищає судини при пневмонії, токсикозах, набряковій хворобі поросят тощо. Доза для внутрішньовенного введення свиням становить 1-2 г, при прийомі всередину – 2-5 г.

Левоміцетин. Біла або з жовтим відтінком гірка порошкоподібна маса, сформована кристалами. Погано розчиняється у воді, добре – в етанолі.

Це антибіотик широкого спектру дії, що активно застосовується в лікуванні свиней. Його призначають при паратифі й колібактеріозі, захворюваннях шлунково-кишкового тракту молодняка. Лікування препаратом проводять всередину разом з кормом або водою з розрахунку 20-40 мг/кг маси дорослої свині і 20-35 мг/кг для поросят.

Окситетрациклін солянокислий. Світло-жовтий/жовтий порошок, гіркий на смак. Добре розчиняється у воді. У ветеринарії використовується у вигляді таблеток і порошку, а також ін’єкційних розчинів.

Це хіміотерапевтичний препарат широкої дії. Допомагає при диспепсії, дизентерії, пневмоніях, паратифах та ін. хворобах. Крім того, він стимулює ріст поросят, з цією метою активно й застосовується.

Метронідазол. Світло-жовтий порошок, слабко розчинний у воді. Ефективний стосовно трихомонад, балантидій, амеб, гістомонад тощо. Застосовується всередину і місцево, головним чином, для лікування балантидіозу і дизентерії свиней. Примітно, що метронідазол дає цілісний результат і не має негативних проявів.

Необхідне дозування: при балантидіозі – 10-20 мг на 1 кг маси тіла двічі на день 3 дні, при дизентерії – 25 мг на 1 кг маси тіла один раз в день 4 дні.

Щоб упоратися з хворобами свиней швидко і максимально ефективно, правильно встановлюйте діагноз (самі або за допомогою фахівця), вибирайте тільки дієві препарати і використовуйте їх відповідно до рекомендацій. Тоді позитивний результат не змусить вас довго чекати!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.