Азот для рослин

Азот для рослин

Азот для рослин

Рослини, як і всі інші організми, потребують певних поживних компонентів для належного здоров’я та росту. Серед цих речовин одне з найважливіших місць посідає азот. Азот для рослин відіграє засадничу роль у їхньому життєвому циклі, реалізуючи належну основу для ростових процесів, розвитку й продуктивності. Цей макроелемент бере участь в обмінних процесах та живленні, присутній у структурі білків, амінокислот, нуклеїнових кислот і фітогормонів. Він є у всіх частинах рослинного організму. Будучи надважливим компонентом хлорофілу, сприяє наданню зеленого забарвлення. Органічні й мінеральні азотовмісні добрива вносяться в ґрунти для підвищення врожайності. Недооцінювати значення елемента й нехтувати азотними підживленнями – величезна помилка, коли йдеться про вирощування будь-яких культур.

Сьогодні ми поговоримо з вами, чому азот такий потрібний рослинам, які його форми існують, які саме і як правильно використовувати азотовмісні добрива, а також про норми внесення, запобіжні заходи та низку інших супутніх аспектів, що мають величезне значення для успішного рослинництва. Готові? Тоді розпочнемо!

Рослини і корисний вплив азоту на них, наслідки дефіциту та надлишку

Азот (N) – це один із ключових елементів, необхідних для життєдіяльності рослин. Без нього неможливе життя, не кажучи вже про розвиток, плодоношення тощо. Він входить до складу великої кількості життєво значимих органічних сполук. Завдяки йому рослини можуть активно синтезувати білки, що відіграють безпосередню роль у будові клітин, даючи їм необхідну міцність та здорову структуру.

Крім цього, як було сказано, азот є незмінно значущою частиною хлорофілу – зеленого пігменту, що поглинає світло для фотосинтезу. Фотосинтез натомість – це процес, завдяки якому рослини трансформують вуглекислий газ і воду у форму органічної речовини та кисень під дією сонячного світла. Таким чином, азот важливий для процесу, що забезпечує рослини енергією й поживними інгредієнтами.

Якщо рослинний організм засвоює оптимальні обсяги N, це супроводжується неабияким спектром користі:

  • повноцінний розвиток та ростові процеси;
  • оптимальний обмін речовин;
  • поліпшене всмоктування корисних амінокислот;
  • посилене насичення рослинних тканин рідиною;
  • допомога у побудові нових клітин;
  • збільшення об’єму клітин рослин зі зменшенням товщини їхніх стінок;
  • хороша родючість ґрунту;
  • прискорена мінералізація додаткових компонентів у ґрунті в потрібному вигляді;
  • поліпшення та активізація ґрунтової мікрофлори;
  • винищення шкідливих організмів у ґрунтових шарах;
  • покращення в землі пропорції нітроген-карбон;
  • вдосконалення компенсаторних здібностей рослин;
  • суттєве підвищення врожайності.

Азот більше, ніж інші елементи, позначається на якості та кількості врожаю. Тому, щоб плоди праці потішили максимально, обов’язково у потрібний час подбати про живлення азотом. Але тут варто проявляти обережність і підходити до завдання зі знанням справи, оскільки і нестача, й надлишок цього макроелемента – погано. Великі ризики існують як для кожної окремої рослини, так і для всього врожаю.

Чим небезпечний дефіцит? Якщо N – у межах норми, рослини виглядають здорово, листя має інтенсивне зелене забарвлення. Коли кількості азоту недостатні, не просто потерпає зовнішній вигляд, а й сильно погіршуються ростові процеси та врожайність. Зростання гальмується, актуалізується загальна слабкість. Пагони ростуть короткими та слабкими. Листків менше, ніж має бути. Ті, що є, втрачають яскравість, стають салатовими чи жовтими, а стебла – бордовими. Молоді листки мають нехарактерно малі розміри, робляться вузькими та передчасно опадають. Дозрівання насіння відбувається надто рано, а плоди в результаті виходять маленькими і передчасно обсипаються. Якщо дефіцит речовини дуже великий, різні частини рослини відмирають, а сама рослина гине.

Також у різних культур є окремі прояви азотодефіциту, які слід враховувати. Так, у плодово-ягідних цвітіння відбувається низькоінтенсивно. У злакових сильно погіршується формування. Дерева слабо галузяться.

Яка шкода можлива від надлишку? Занадто великі обсяги цього елемента дають зупинку розвитку коренів через переміщення основної частини енергії в зелену масу, а відтак недоотримання корінням поживних компонентів. Також надлишок послаблює імунітет, погано позначається на об’ємах і якості врожаю. Перегодовування азотом – прямий шлях до надмірного наростання зеленої маси, а з цвітінням і плодоношенням можна розпрощатися. Перенасичені азотом рослини стають більш уразливими до захворювань, стресів та чутливими до низьких температур. Погано розвинена коренева система + промерзання ґрунту = неможливість рослини як слід протистояти холодам. При такому розкладі у кращому випадку ви не отримаєте бажаного врожаю, у гіршому – культура і зовсім загине.

Крім сказаного, азотонадлишок небезпечний зневодненням рослинних клітин. Води у структурі рослини стає менше, а солей – більше. Листя в’яне, його краї скручуються і жовтіють або набувають коричневого забарвлення.

Щоб отримати найкращі результати та не допустити плачевних наслідків, слід тримати обсяги макроелемента в ґрунтовій масі під контролем. А при встановленні необхідності поповнення його запасів робити це правильно, своєчасно й із застосуванням якісних добрив.

Які форми азоту бувають?

Макроелемент, котрий ми з вами розглядаємо, може мати різні форми. Кожна – зі своєю специфікою, особливостями та ступенем доступності. Залежно від вибору тієї чи іншої форми, слід розраховувати на варіативні властивості азотодобрив, різні способи їх внесення і періоди використання.

Ось основні форми, в яких необхідно орієнтуватися:

  1. Амідна (NH2). Потрапляючи в землю, підлягає дворівневій трансформації: спочатку стає амонійною, а потім – нітратною. Амідний азот, на відміну від двох інших форм, рослинним організмом із ґрунту не засвоюється. Тому, якщо погода холодна (уповільнює процеси трансформації), азотопоставки не забезпечуються як належить. Щоб виключити подібні ризики, найкраще амідну форму залучати для позакореневих підживлень. Через поверхневі частини зеленої маси вона засвоюється безперешкодно та оперативно.
  2. Амонійна (NH4). Піддається послідовному засвоєнню рослинним організмом, навіть якщо t довкілля невисока. Підлягає частковому перетворенню на нітратну форму. «Довгий» амонійний азот добре діє на кореневу систему, сприяє кращому кущінню та вищому засвоєнню поживних елементів. Внесення добрив цієї групи – найоптимальніший передпосівний варіант.
  3. Нітратна (NO3). Не закріплюється в землі надовго, легко вимивається з верхніх в глибші шари. Разом з тим, нітратний «швидкий» азот найшвидше засвоюється корінням, особливо при високих t і на кислих ґрунтах. Також удосконалює засвоєння інших елементів, таких як калій, кальцій та магній. Нітратні добрива рекомендовано брати для підживлення та використовувати при посіві культур, яким потрібно багато N на ранніх стадіях вегетації.

Найчастіше в рослинництві використання амонійної та нітратної форм азоту. Перша застосовується на ранніх етапах розвитку. Друга просто незамінна, коли необхідно здійснити підживлення швидко. Також вибір добрива залежить від типу ґрунту. NH4 добре підходить для нейтральних та лужних ґрунтів, а NO3, як було зазначено – те, що треба для кислих.

До речі, єдине природне азотоджерело – азот атмосфери. У газоподібному вигляді його є необмежені обсяги. Але він доступний лише частині культур. Трансформувати такий азот в доступну рослинам форму здатні тільки азотфіксуючі бактерії – невелика спеціалізована група, яка живе на коренях бобових культур. Тому, щоб поповнити запаси природного N в землі, можна попередньо висаджувати сою, люцерну, конюшину тощо на місцях, де планується вирощування інших рослин. Після того, як збираються бобові, азот все ще наповнює шари ґрунту.

Найкращі азотні добрива, які прийдуть на допомогу

Добрива, що містять азот, є невіддільною частиною сучасного сільського господарства, оскільки вони можуть значно збільшити врожайність та якість урожаю. Щоб підібрати найбільш оптимальний у конкретному випадку варіант, передусім потрібно орієнтуватися, які взагалі існують азотні удобрювальні матеріали.

У яких добривах є азот? Серед найбільш ефективних та популярних можна виділити: карбамід (з амідним азотом), амонію сульфат (амонійна форма), кальцієву, натрієву та аміачну селітри (нітратні азотодобрива). Перше є широко використовуваним азотним добривом, завдяки своїй високій концентрації діючої речовини та тривалій дії. Інші цінуються за оперативність та ефективність надходження макроелемента в рослини. Отримують азотовмісні добрива переважно із синтетичного аміаку.

Позаяк сполуки речовини високомобільні, найбільш схильні до впливу ґрунтових мікроорганізмів, у великих обсягах можуть виноситися з ґрунтового профілю, а їх малий відсоток в землі здатний істотно обмежувати розвиток рослин, до питання внесення азотних підживлень, що дають суттєві позитивні результати, слід відноситися з усією відповідальністю. Обов’язково треба збагнути, наскільки значуще загалом азотне живлення в рослинному житті, для отримання якісного та щедрого врожаю. Не менш важливо зрозуміти, які особливості та переваги властиві конкретним добривам. З’ясуванням останнього зараз і займемося.

Сечовина

Сечовина, вона ж карбамід (CH4N2O) – це гранульоване або кристалічне комплексне азотне добриво білого забарвлення, що активно використовується при вирощуванні безлічі культур як основне добриво і для подальших підживлень зернових, овочевих та плодових. З двох марок, що випускаються промисловістю – А та Б – саме друга призначена для сільськогосподарського застосування (перша – для різних пром. галузей).

Для отримання карбаміду реалізують синтез аміаку й діоксиду вуглецю, забезпечуючи високий тиск та t приблизно 150 ℃. В результаті гранулювання формуються деякі обсяги токсичного біурету. Якщо його не більше 1,4 %, то за дотримання норм внесення він рослинам не шкодить. Якщо близько 3 %, то можливий шкідливий вплив, запобігти якому можна більш раннім внесенням до посіву культур або розміщенням добрива на дванадцять сантиметрів нижче розташування насіння.

Амідна форма в сечовині при внесенні в ґрунт піддається доброму закріпленню. Під впливом мікроорганізмів та температури поступово стає амонійною, а потім – нітратною, доступною для живлення рослин, а саме кореневої системи. Якщо заробити добриво в землю неправильно, трансформація з амідної в амонійну форму може супроводжуватися вивітрюванням (читати – невиправданими втратами). Виходить азот, який не використовується. Цього не варто допускати. Найкраще ж амідний азот з карбаміду засвоюється рослинами через поверхню листя, тому добриво затребуване як частина бакових сумішей для підживлення сільськогосподарських насаджень у критичні ростові фази.

Якщо розглядати всі тверді N-вмісні продукти, то саме в сечовині вміст азоту є найвищим – 46 %. Саме вона найефективніша для внесення під культури, які потребують значних кількостей елемента в пізніші вегетаційні періоди. Великий відсоток N забезпечує легкість засвоєння не тільки через ґрунт, а й через листя при позакореневих підживленнях. Примітно, що сечовину за необхідності можна використовувати не просто на пізніх стадіях розвитку рослин, а навіть тоді, коли вони вже почали плодоносити.

Ключові переваги:

  • інтенсифікація росту вегетативної маси;
  • поліпшення якісного рівня плодів, зерна та загалом максимізація врожайності;
  • підвищення стійкості рослинних організмів до хвороб, шкідників і несприятливих погодних умов;
  • збільшення вмісту білка в зернових при їх підживленні;
  • подовжене перебування в ґрунтових шарах, запобігання азотовимиванню, завдяки його амідній формі, а відтак пролонгований період підживлення;
  • необпалювання листя при позакореневих підживленнях;
  • оперативність помітності ефектів;
  • швидке засвоєння рослинами, чутливими до високої кислотності ґрунту;
  • відсутність ароматичних параметрів та добре водорозчинення, причому з додатковим підвищенням розчинності при збільшенні температури;
  • незлежування, збереження необхідного розсіювання при дотриманні нескладних умов зберігання;
  • універсальність та безпека.

Сульфат амонію

Сульфат амонію, або амоній сірчанокислий (формула – (NH4)2SO4) – це популярне джерело азотного та сірчаного живлення з великою агрономічною та економічною ефективністю для вирощування с/г культур. Фізіологічно середня сіль, безбарвний кристалічний або світло-сірий гранульований матеріал, отримання якого може виглядати так:

  • нейтралізація сірчаної к-ти синтетичним аміаком;
  • хім. реакція сірчаної к-ти й аміаку з газу коксопечей;
  • дія на гіпс розчинами вуглекислого амонію;
  • одержання під час виробництва лактаму капронової кислоти.

Азот у складі добрива міститься в амонійній формі та становить 21 % від загального обсягу. У той же час на сірку припадає 24 %. Високі концентрації та оптимальне співвідношення зазначених компонентів добре задовольняють потреби рослин.

Амонію сульфат ефективно забезпечує с/г культури азотом протягом вегетації, сприяє правильному розвитку та одержанню стабільних урожаїв. Але слід враховувати, що добриво по-різному позначається на різних рослинах. Максимальні результати дає застосування для вимогливих до сірки культур, наприклад, гречки і для хрестоцвітих як культур з позитивною реакцією на сірку. Також рекомендований такий варіант для овочевих, у яких потрібно протистояти накопиченню нітратів, зокрема для картоплі та моркви. І ще для цілої низки рослин на слабокислих ґрунтах, як от для аґрусу, малини, редиски, гарбуза, петрушки, щавлю, соняшника та інших. А ось під озиме жито, овес і льон вносити його немає особливого сенсу, оскільки ці культури мало реагують на такий формат. Також не варто задіювати сірчанокислий амоній для підкисленого ґрунту під кукурудзою, буряком, ярою пшеницею й коноплею.

Основні впливи на рослинний організм: забезпечення приросту врожаю та підвищення якісних параметрів урожайності. Сірка в цьому випадку – додатковий інтенсифікатор засвоєння N. Плюс вона важлива як складова частина білків і амінокислот, робить рослини більш стійкими до шкідників, захворювань та зовнішніх несприятливих факторів.

Важливі переваги:

  • непоступлення в ефективності сечовині й аміачній селітрі;
  • оптимальна розчинність, оперативність проникнення в землю;
  • непромивання макроелемента, а відтак доступність, легкість та поступове засвоєння рослинним організмом;
  • можливість компонування у розбавленому вигляді з іншими рідкими удобрювальними композиціями;
  • низькогігроскопічність;
  • безпека;
  • простота застосування, зберігання та перевезення.

Добриво примітне універсальністю. Його можна використовувати як передпосівний матеріал, для підживлення по мерзлоталому ґрунту, під час вегетації для листового внесення і в краплинному зрошенні. Коли і яким саме способом найкраще, залежить від фіз. властивостей ґрунту та кліматичної зони. Особлива актуальність застосування, до прикладу, існує на проблемних місцях з високою загрозою азотовтрат через вимивання, зрошення та ін.

Калійна селітра

Калійна селітра (калієва селітра, нітрат калію, азотнокислий калій) – широко застосовуване мінеральне азотно-калійне добриво, примітне високою ефективністю та водорозчинністю. За своєю суттю це калієва сіль азотної кислоти. Неорганічна речовина без кольору та запаху, сформована голчастими кристалами. Формула KNO3 та розчинна форма визначають зарахування калійної селітри до екологічних МД. У невеликих обсягах вона від природи присутня в рослинних та тваринних організмах. Промисловістю створюється шляхом реакції нітрату натрію та хлориду калію (домішки – нітрити й хлориди).

Під формулою KNO3 аграрії розуміють великий вміст калію (до 46 %) та азоту (13 %). Тандем цих елементів добре позначається на ґрунті й розвитку с/г культур, забезпечує універсальність продукту. Калій сприяє повному засвоєнню корисних мікроелементів з землі, що розташовується поблизу рослини, підвищуючи всмоктувальну здатність коренів. Також ця селітра каталізує важливі процеси, зокрема покращує клітинне дихання, фотосинтез, ріст усіх рослинних частин, бутонізацію та зав’язуваність плодів. Для тепличних культур допомагає знизити відсоток солей у ґрунтових структурах. У всіх рослин, для удобрення котрих використовується, покращує фізіологічні властивості, підвищує імунітет, стійкість до несприятливих факторів, зокрема, знижує навантаження при стресах, що провокуються інсектицидами та фунгіцидами. Її використовують для покращення якості, смаку та поживної цінності плодів, для подовження періоду цвітіння квітів, для збільшення врожайності й забезпечення гарного товарного вигляду плодів та квітів. Урожай виходить більшим, плоди менше тріскаються і довше зберігаються. При цьому нітрат калію не шкодить довкіллю і людям, що в комплексі й пояснює його широту використання.

Калійну селітру можна застосовувати на всіх типах ґрунтів для будь-яких культур, особливо ефективно – для чутливих до хлору. Вона добре показує себе при удобренні овочевих (картопляних, томатних, огіркових та ін.), плодово-ягідних (полуничних, смородинових, яблучних, абрикосових та ін.) посадок і квітників (з хризантемами, айстрами, гортензіями…). Може задіюватися для кореневих та позакореневих (листових) підживлень, з урахуванням норм розведення та внесення. Застосовується аграріями як у сухому, так і в розчиненому свіжоприготовленому вигляді, але другий варіант кращий, оскільки забезпечує більш оперативне поглинання рослинами і, відповідно, швидше отримання необхідних ефектів. Актуальна селітра при основному внесенні та при сезонній ґрунтообробці, але максимальні результати дає при використанні після цвітіння, коли формуються зав’язі. Хороше залучення цього добрива у вегетаційний період – внесення водного розчину під корінь.

Калієва селітра володіє чудовими властивостями, не має особливих обмежень у застосуванні, характеризується простотою залучення та необмеженою агротехнічною придатністю. Якщо дотримуватися нескладних правил і норм, результати удобрення нею різних рослин можуть бути дивовижними.

Кальцієва селітра

Кальцієва селітра (нітрат кальцію, азотнокислий кальцій) – фізіологічний лужний удобрювальний матеріал у вигляді кристалів білого кольору без запаху. Мінеральне добриво з 26-27 % кальцію та близько 15 % загального N (нітратного + амонійного). Формула: Са(NO3)2. Спосіб виготовлення: нейтралізуюча дія азотної кислоти на вапняк. Або як варіант: поглинання нітрозних газів вапняним молоком.

Ця селітра повністю розчиняється у воді і є єдиним кальцієджерелом серед азотодобрив. Кальцій сприяє тому, щоб азот краще засвоювався, зміцнює клітинні стінки і дуже важливий для забезпечення правильної структури клітин, а відтак для належного розвитку молодих тканин. Завдяки йому коріння виходить здоровим і сильним, рослини загалом краще протистоять патогенам і недугам (верховій гнилі, опіку листя та іншим). Урожай має гарний товарний вигляд, високу якість та поживну цінність, плюс плоди краще та довше зберігаються. Нітратний азот (добриво, застосування якого розглядається) дає швидкі результати. Оскільки не піддається випаровуванню і не фіксується ґрунтом, характеризується високою доступністю для рослинного організму. Також сприяє поглинанню кальцію, калію і магнію. А надлишок марганцю та заліза в землі нітрат кальцію вміло нейтралізує. З урахуванням сказаного, добриво є одним із найбажаніших азотоджерел для багатьох с/г культур. Кальцій та азот в ньому чудово доповнюють один одного.

Особливості нітрату кальцію як добрива:

  • швидке та безосадове розчинення у воді;
  • відсутність хлору, солей важких металів і баластових інгредієнтів у складі;
  • можливість використання у фертигаційних системах в умовах відкритого та закритого ґрунту, а також для листових підживлень у період інтенсивного росту до старту цвітіння;
  • нейтралізація кислотності ґрунту;
  • придатність у будь-якому кліматі, зокрема посушливому, і на всіх типах ґрунтів, максимальна результативність – на закислених;
  • можливість застосування для широкого переліку культурних рослин (малини, винограду, сливи, кавуна, картоплі, томатів, перцю, цибулі, багатьох видів квітів тощо);
  • попутне поліпшення ґрунтової структури для кращого проникнення води і кисню;
  • хороша сумісність з іншими добривами (виняток – суперфосфат);
  • висока гігроскопічність, потреба в зберіганні без контакту з вологою.

Магнієва селітра

Магнієва селітра (нітрат магнію, магній азотнокислий) – це цінне мінеральне азотно-магнієве добриво, що відіграє неабияку роль у повноцінному рості та розвитку різноманітних культур. Є чудовим варіантом, коли рослинам необхідний і азот, і магній. Магній входить до складу в оксидній формі (15,7 %), а азот – в нітратній (10,9 %). Виглядає селітра як біла кристалічна маса, гігроскопічна та водорозчинна, з низькою електропровідністю. Отримують безводний азотнокислий магній в ході реакції Mg і азотного тетраоксиду (АТ), гідратований – шляхом взаємодії окису або карбонату Mg і розведеної нітратної кислоти. Формула: Mg(NO3)2.

Азот у складі добрива прекрасно справляється зі своїм функціональним спектром, плюс допомагає рослинам краще насичуватися магнієм. Магній активно задіюється в обмінних процесах, фотосинтезі, стимулює роботу ферментів і транспорт фосфору до коренів та плодів, зміцнює клітинні стінки. Також мінімізує або запобігає втратам врожаю через посухи, заморозки, хвороби та шкідників – усілякі несприятливі фактори. Загалом сприяє здоровому розвитку рослинного організму, доброму цвітінню та формуванню плодів.

Магнієва селітра використовується під різні культури, але найбільше переваг забезпечує зерновим, картоплі та бурякам. У картоплі підвищує відсоток крохмалю й покращує смак, у буряках збільшує кількість цукру, у зернобобових – обсяг білків та крохмалю. Також вона добре показує себе при застосуванні для тютюну, овочів, винограду, конопель та ін.

Добриво може вноситися на різних ґрунтах. Особливу ефективність проявляє на легких пісках та супісках, на кислих ґрунтах. Якщо ґрунт бідний на магній, можливе подвоювання стандартного дозування. Селітра може використовуватися протягом усього вегетаційного періоду для кореневих та позакореневих підживлень овочевих і плодово-ягідних ділянок у відкритому й закритому ґрунті. Оптимальний час доби – ранок/вечір.

Важливі агротехнічні характеристики нітрату магнію:

  • значна агрохімічна продуктивність;
  • демонстрація найкращих показників у ролі магнієджерела на гідропоніці;
  • легка водорозчинність;
  • простота та зручність застосування;
  • тривалий період придатності;
  • можливість обприскування с/г культур без ризику їх обпалювання;
  • відсутність шкідливих та нерозчинних домішок;
  • потреба захищати від хімікату шкіру й слизові оболонки, перешкоджати попаданню всередину організму.

Магнієва селітра добре поєднується з кальцієвою (на відміну від сульфату магнію), а також з іншими добривами. Тільки не треба компонувати її з калійною селітрою, інакше може виникнути небезпека вибуху.

Натрієва селітра

Натрієва селітра (нітрат натрію, азотнокислий натрій) – це мінеральне добриво-джерело N в нітратній формі (16 % від загальної маси), а також натрію (26 %). Натрієва сіль азотної кислоти. Безбарвні тверді кристали, добре розчинні у воді. Сильний окисник. Природний вигляд – мінерал чилійська селітра, що піддається перекристалізації для одержання чистого продукту (білої кристалічної маси без запаху). Інші методи виробництва: абсорбція N2O содовим розчином, обмінне розкладання нітрату кальцію/амонію з сульфатом/хлоридом/карбонатом натрію і синтетичне виробництво з газу повітря чи синтетичного аміаку. Формула: NaNO3.

Натрієва селітра – ефективне універсальне добриво, що вноситься під безліч сільськогосподарських культур (пасльонові, моркву, буряк, ревінь, цибулю та часник, шпинат, селеру…) навесні та влітку (як основний, рядковий припосівний варіант і як підживлення на будь-якому вегетаційному етапі) на всіх типах ґрунтів (крім дуже засолених). Чудово підходить для кислого ґрунту, злегка його підлужує, добре поєднуючись з водорозчинними фосфорними й калійними добривами. Це пов’язано з фізіологічно лужною реакцією. Найчастіше задіюється для картоплі та буряків – коренеплодів, яким потрібен не лише азот, а й натрій. Також добре впливає на овочеві, плодово-ягідні та декоративні культури.

Азотнокислий натрій покращує смак томатів та коренеплодів, регулює кислотність ґрунту. Азот насичує рослинні клітини сонячною енергією, стимулює ростові процеси листя та пагонів. Натрій сприяє проходженню корисних речовин крізь мембрани клітин, регулює постачання вуглеводів у кореневу систему, роблячи ту солодкою і крохмалистою.

З характеристик, які слід зазначити: дрібнодисперсність, висока міграційна здатність та гігроскопічність. Добриво дуже зручне у використанні в невеликих приватних господарствах: підходить навіть для ручного розкидання по ділянці без попереднього поливу. Однак слід враховувати його певну токсичність, що потребує точного дотримання дозувань та рекомендацій щодо застосування. Не можна задіювати нітрат натрію в теплицях і парниках, компонувати з суперфосфатом, а також вносити на солонцях. Останнє призведе до сильного погіршення характеристик ґрунту, і без того насиченого натрієм. Також не рекомендоване застосування на землях з недостатнім природним зволоженням, інакше відбудеться непотрібне залужування. Важлива умова грамотного використання добрива – вносити після того, як стабілізується тепла погода, щоб культури встигли прокинутися чи прорости.

Обов’язково враховувати, що хоч добриво й має широку практику застосування, не всі рослини однаково добре сприймають натрій. В ґрунті можуть накопичуватися надмірні обсяги нітратів, не потрібні рослинам. А якщо не дотримуватися норм і термінів внесення, то й азот, що загрожує, як ви вже знаєте, рясним нарощуванням зеленої маси на шкоду плодоношенню, може бути присутнім занадто. Допускати таке не слід.

Аміачна селітра

Аміачна селітра (нітрат амонію, азотнокислий амоній) – це сьогодні одне з найбільш популярних азотних мінеральних добрив як у приватних господарствах, так і в агропромислових комплексах. Примітне своєю ефективністю в саду, городі та квітнику, воно задіюється для підвищення родючості ґрунту, збільшення врожайності й покращення смаку плодів. Випускається в гранульованому/кристалічному вигляді, має жовто-біле забарвлення, без запаху. Піддається легкому розчиненню у воді, відповідно, може використовуватися як у сухій, так і в рідкій формі: шляхом зароблення гранул у ґрунт і в вигляді розчинених кореневих підживлень. Для позакореневих підживлень не застосовується, зважаючи на високоінтенсивність дії. Концентрація N (амонійного та нітратного порівну) – 25-35 %. Також, залежно від виробника, у складі можуть бути сірка, магній, кальцій і доломітове борошно. Сірка, як правило, перебуває в діапазоні 3-14 % і сприяє швидшому засвоєнню рослинами амонію. Хім. формула: NH4NO3.

Отримують амонійну сіль азотної кислоти шляхом зв’язування N з воднем. Аміак, що утворюється, окислюється до HNO3, його поєднання з кислотою і дає аміачну селітру. Також матеріал піддається випаровуванню, гранулюванню, висушуванню й охолодженню. Виходять гранули зі спеціальним чином обробленою поверхнею, а відтак добре сипкі та стійкі до злежування.

Застосування актуальне на різних землях, в умовах відкритого й закритого ґрунту, для коренеплодів і розсади. Позаяк добриво вважається кислим, може використовуватися за потреби підкислення ґрунту з нормальним рівнем pH. При внесенні в кислий ґрунт рекомендовано поєднувати з іншими препаратами. Не можна змішувати з простим суперфосфатом, вапном, доломітом, крейдою і гноєм.

Добриво підходить для багатьох культур, зокрема для озимих, картоплі, буряків, моркви, плодових дерев та чагарників. Але не варто вносити його під огірок, кабачок, гарбуз і патисон, аби не сприяти нітратонакопиченню.

Важлива риса цього добрива – швидкодія на рослини. Його робота не залежить від низьких температур. Воно чудово справляється зі своїми завданнями і влітку, і восени. А взагалі застосовувати його можна починати з ранньої весни, навіть якщо з ґрунту ще не зійшов весь сніг.

Нітрат амонію регулює зростання вегетативної маси, добре підвищує імунітет с/г культур, робить їх менш схильними до хвороб, більш красивими, міцними і здоровими, а землю – родючішою. Він не дає розвиватися грибкам, запобігає бактеріальним і гнильним ураженням, що часто властиві тим ділянкам, де роками вирощується одна і та сама культура. Цвітіння завдяки правильному застосуванню селітри триває довше, сприяючи кількаразовому збільшенню врожаю. Кількість білка і клейковини у зерні підвищується. А щоб результати порадували максимально, всього лиш потрібно дотримуватися положень інструкції й не перевищувати норму.

Крім функціональних переваг, азотнокислий амоній примітний бюджетною вартістю, мінімальною витратою і доступністю для широкої аудиторії. Ймовірно, це найбільш економічно вигідний помічник для аграріїв.

Чи можуть азотні добрива завдавати шкоди? Якщо так, то якої?

Усі добрива, й азотні – не виняток, повинні використовуватися правильно. Якщо суворо дотримуватися інструкції, не перестаратися і не бути недбалими, вдається отримати максимальну користь, нівелювавши можливі ризики. Якщо ж, маючи справу з цими добривами, чинити інакше, тоді так, шкода цілком імовірна. Необережне використання азотних добрив може призвести до негативних наслідків для рослинних насаджень і довкілля.

Якщо зробити так, що азот в рослинах виявиться у надлишку, неприємності можуть бути різноплановими. Серед іншого зазначимо жирування, опіки, порушення балансу поживних речовин, що може призвести до захворювань та погіршення, а то й зовсім втрати врожаю. Переживлені в другій половині літа азотом плодові, ягідники і багаторічники можуть підмерзати, навіть якщо зима виявиться досить м’якою. Погіршення зимостійкості безпосередньо пов’язане з підвищенням обсягів вологи в пагонах, тож з цим краще не жартувати, завжди слід дотримуватись і термінів внесення, й доз.

До речі, погіршитися може не лише зазначений аспект, а й стійкість до хвороб та шкідників. Щодо врожаю, то він якщо і буде, то дуже поганої якості. Плоди, бульби, цибулини – все буде набагато гірше зберігатися. Ті самі яблука чи картопля невдовзі після розміщення на зберігання почнуть поступово підгнивати. Крім сказаного, азотонадлишок – прямий шлях до накопичення в плодах і зелені нітратів, нітритів й нітрозамінів, особливо якщо посадки розташовані в місцях з нестачею світла, наприклад, якщо овочеві грядки розташовані під деревами.

Крім того, надмірне використання азотних удобрювальних матеріалів може призвести до забруднення не тільки ґрунту, але й ґрунтових вод, і водних ресурсів нітратами, що є серйозною екологічною проблемою. Причому доцільність такого використання та супутню шкоду нічим логічно не пояснити. Рослинам не потрібна надто велика кількість азоту. В обсягах, здатних шкодити, немає потреби. Це просто результат безвідповідальності та нехтування нормами. Якщо, маючи справу з джерелами, що задовольняють потреби в азоті, робити все за правилами, говорити про проблеми та боротися з негативними наслідками не доведеться.

Внесення азотних добрив: правила та запобіжні заходи

Для мінімізації негативних наслідків від використання азотовмісних добрив необхідно дотримуватися певних правил і запобіжних заходів. Ось основні з них:

  • не перевищувати рекомендовані дози, вказані на упаковці, щоб уникнути надмірного внесення;
  • використовувати добрива в періоди активного росту рослин, коли вони можуть найефективніше експлуатувати азот для свого розвитку;
  • не використовувати для непророслого насіння або живців без коріння;
  • вносити в міжряддя або поверху, з урахуванням схильності до вимивання та вивітрювання;
  • виключати прямий контакт гранул з усіма частинами рослин;
  • краще застосовувати азот частіше та невеликими порціями, щоб не допустити його надлишку, накопичення нітратів у плодах і зниження врожаю;
  • забезпечувати наявність доступного кальцію, котрий має неабияке значення для активності азотозасвоєння;
  • всі роботи проводити у закритому одязі, максимально захищаючи шкіру та слизові;
  • проявляти особливу обережність із рідкими матеріалами;
  • застосування та зберігання здійснювати без сусідства з відкритим вогнем, горючими матеріалами й харчовими продуктами.

Працюючи з азотними добривами, завжди дотримуйтесь інструкцій та звертайте увагу на поради виробника. Вони даються не просто, аби даватися, вони важливі для вашої безпеки, для захисту рослин та довкілля.

Способи і норми внесення азотного добрива

Добрива з азотом можуть вноситися різними способами: основним (допосівним), припосівним та в вигляді підживлення протягом вегетації, зокрема шляхом обприскування наземних частин живильним розчином. Незалежно від форми та виду азотного добрива, важливо дотримуватись інструкції, термінів, доз та рекомендованих способів застосування. До речі, є деякі нюанси щодо термінів внесення, якими не варто нехтувати. Так, чистий азот – не варіант для осінньої обробки, у такому випадку найкраще підходять комбіновані мінеральні добрива чи органіка. Більшість розглянутих вище добрив ідеально підходять для весняно-літнього застосування. Композиції, які добре розчиняються – хороший вибір для підживлення вже після появи пагонів або за наявності ознак дефіциту. Пам’ятайте: максимальне азотоспоживання приходиться на період активного росту. А сприяти втратам речовини нерідко можуть вилуговування, денітрифікація й випаровування речовини у формі аміаку.

На оптимальні у конкретному випадку норми внесення впливають різні чинники: біоособливості культури, клімат, температура, кислотність ґрунту, вологість повітря, спосіб і час внесення, попередні культури на ділянці. З урахуванням цих же чинників слід вибирати і саме добриво. Для різних культур норми внесення необхідно розраховувати/підбирати індивідуально, найкраще – на основі агрохімічного аналізу землі та особливостей взятих для вирощування рослинних видів. Так вдасться забезпечити необхідну активність для росту рослин і максимізувати врожайність.

Завжди важливо пам’ятати, що надмірне використання добрив з азотом не тільки не приносить додаткової користі рослинам, але також може завдати шкоди довкіллю.

Де купити добрива з азотом?

Щоб азот для рослин забезпечувати якісний, у достатніх обсягах та з економічною доцільністю, скористайтеся пропозиціями компанії «Система Оптимум» – надійного постачальника азотних та інших добрив на сільськогосподарському ринку України. Ми пропонуємо широкий асортимент добрив високої якості, які відповідають усім сучасним стандартам та вимогам. Наші продукти пройшли сертифікацію і мають позитивні відгуки від клієнтів. Ціни на оптові партії продукції різних об’ємів стануть для вас приємним сюрпризом.

Знаючи, які добрива містять азот і які особливості мають, для чого цей елемент потрібен рослинам і як правильно його їм поставляти, ви зможете легко зробити вибір на користь того чи іншого удобрювального матеріалу і грамотно використовувати його на своїй с/г ділянці. Вам тепер усе це відомо до дрібниць. А якщо знадобиться консультація, фахівці інтернет-магазину «Система Оптимум» – до ваших послуг!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.