Сорбіт як заміна цукру: властивості, користь і протипоказання
Цукор і різні харчові продукти, які його містять, входять до раціону харчування більшості з нас. Але якщо комусь цей факт не завдає клопотів, то іншим доводиться в якийсь момент вивчати питання про цукрозамінники. Можливо, підвищився цукор у крові або з’явилися якісь інші медичні протипоказання. Може бути, що є проблема із зайвою вагою і дієтолог або тренер наполегливо рекомендують відмовитися від вживання цукру. Або ж ви просто хочете виключити цей продукт зі свого раціону, аби запобігти згубному впливу на зубну емаль, шкірні покриви, серцево-судинну систему чи з яких-небудь інших міркувань, і замислюєтеся про замінник цукру. У будь-якому випадку вам відразу слід врахувати деякі моменти:
- відмова від цукру і невживання солодкого – це різні речі;
- на допомогу готові прийти цукрозамінники, правда, потрібно визначитися, якому саме віддати перевагу;
- в будь-якому випадку варто стежити за кількісним фактором.
На сьогодні існують синтетичні та натуральні цукрозамінники. До перших належать сукралоза, аспартам, цикламат натрію, сахарин, ацесульфам калію. До других – фруктоза, стевія, ізомальт, еритрит та сорбіт. Саме сорбіту останнім часом все частіше віддають перевагу, з огляду на низку закономірних причин. Якщо вас цікавить інформація про цей замінник цукру, хочете ознайомитися з характеристиками і властивостями, розглянути сильні та слабкі сторони, наша стаття – вам на допомогу.
Що таке сорбіт?
Сорбіт – це натуральний цукрозамінник, популярна в харчопромі харчова добавка-підсолоджувач під кодом Е420, відома також як сорбітол, глюцит, sorbit та sorbitol. У продажу є як самостійний продукт в рідкій (70 %-ий р-чин), гранульованій та порошкоподібній формах. Крім того, може входити до складу комплексних замінників цукру. Практика застосування цієї речовини досить довга і успішна. Вона добре вивчена, вся необхідна інформація про неї доступна споживачу. Цілющі властивості на організм людини мають доказове підгрунтя.
У природному середовищі сорбіт присутній в структурі багатьох крохмалевмісних фруктів та ягід, таких як яблука, груші, персики, абрикоси, сливи, фініки, виноград, а також в деяких водоростях, плодах глоду, кизилу і терену. Його значні обсяги – в ягодах червоної горобини і сухофруктах. Він виробляється тілом людини під час метаболізму. А виготовляється найчастіше з крохмалю (кукурудзяного, картопляного і пшеничного).
Виглядає цей шестиатомний спирт (зверніть увагу: не вуглевод!) як білий/жовтуватий сильно гігроскопічний твердий матеріал, сформований дещо більшими, ніж у цукру, кристалами. Присмак – приємний солодкий, як у сахарози, але без характерного присмаку. Солодкість, в порівнянні з цукром, менша приблизно вдвічі. Ароматичні характеристики відсутні. За аналогією з іншими подібними спиртами, сорбіт залишає легке відчуття прохолоди в роті. Розчинення у воді – добре. Термостабільність – висока (при кип’ятінні зберігаються всі властивості). Зазначені якості пояснюють популярність цієї сполуки в кулінарії, при випічці та приготуванні різних страв шляхом термічної обробки зі збереженням солодкого присмаку і наданням користі для організму. Для його засвоєння не потрібен інсулін – він і без того чудово засвоюється. Завдяки низькому глікемічному індексу (всього 9 одиниць), сорбіт можна вводити в якості підсолоджувача в продукти харчування для діабетиків і людей із зайвою вагою, що успішно і роблять кулінари, зокрема й кондитери, по всьому світу приблизно протягом останніх ста років.
Калорійність сорбіту на 64 % менша, ніж сахарози – 2,4 ккал/г. Оптимальна денна доза вживання – близько 15 г, максимально допустима – 40 г. Якщо перебрати міру, не є винятком проносний ефект. Про побічки, негативні аспекти, як і про сильні, примітні сторони зазначеної субстанції, детальніше поговоримо далі.
Сорбіт і його корисні властивості
Цукор і його замінник сорбіт – чому з цих двох продуктів перевагу все частіше віддають саме другому? Сорбіт – логічна відповідь на запити ринку по продукції з малим глікемічним індексом і низькою калорійністю. Він нетоксичний, універсальний, з оптимальним складом і має багато переваг. Його промислове виробництво характеризується широкими перспективами, тому закономірне зростання продукованих обсягів цієї речовини в найближчому майбутньому.
Крім низького глікемічного індексу, зниженого числа калорій (якщо порівнювати з цукром), крім об’ємного засвоєння (на 98 %) і високої поживної цінності, сорбіт благотворно впливає на організм. Його основні корисні властивості такі:
- нормалізація кишкової мікрофлори, функціонування кишківника;
- яскрава послаблююча дія;
- жовчогінний ефект, а, отже, сприяння очищенню печінки і жовчного міхура;
- зменшення болю, нудоти і гіркоти у роті, спровокованих гострими та хронічними захворюваннями печінки;
- допомога в позбавленні від захворювань нирок і сечового міхура, діуретичний ефект;
- поліпшення травлення, інтенсифікація вироблення шлункового соку;
- перешкоджання формуванню в організмі кетонових тіл;
- відсутність шкоди для ротової порожнини, вдосконалення стану зубів і ясен (це не поживне середовище для відповідних бактерій);
- сприяння економічній витраті вітамінів групи В (в т.ч. біотину, тіаміну та ін.) – надважливих для організму речовин.
Сорбіт – не вуглевод, завдяки чому допустиме його вживання при низьковуглеводних дієтах. У складі засобів для догляду за шкірою він дієво бореться зі свербежем, сухістю, лущенням і нерівностями кольору. Це ефективний помічник при алкогольних отруєннях та шокових станах. Його ізотонічний розчин відмінно поповнює рідинні запаси в організмі у випадку зневоднення. Харчові продукти, завдяки сорбіту, мають поліпшені характеристики (смак, колір, текстуру), довше утримують вологу та зберігаються. Цей підсолоджувач – частий інгредієнт дитячих вітамінів, сиропів від кашлю та інших ліків, оскільки добре покращує їх смакові параметри.
Сфери застосування добавки
Сорбіт застосовується в різних галузях, але є деякі, в котрих його роль як замінника цукру першочергова. Розглянемо їх більш детально.
Харчова промисловість і кулінарія. В якості підсолоджувача добавка, що розглядається, отримала найбільшу популярність. Як замінник цукру, а також текстуратор, емульгатор і вологоутримувач сорбіт затребуваний при виготовленні м’ясо- і рибопродуктів. Він активно вводиться як у продукти загального призначення, так і в дієтичні товари, їжу для діабетиків, покращуючи їх смак, вигляд та якість. Сорбіт використовують при виготовленні пива, без- і слабоалкогольних напоїв, молочки (в тому числі, йогуртів та сирів), овочевих і фруктових консервів, пастили, зефіру, мармеладу, джему, повидла, киселю, цукерок, льодяників і жуйок. Його можна зустріти в складі шоколадок, батончиків, тортів, тістечок, вафель, печива, морозива, хлібобулочних виробів. Завдяки стійкості до термообробки, не є винятком введення цього харчового додатку в гарячі страви та напої. А відтак актуальне задіяння при приготуванні усіляких страв у побуті, при консервації продуктів на зиму. Все згадане зі сорбітом має такий самий вигляд, як і з цукром, але забарвлення більш привабливе, а смак відчувається яскравіше.
Про який би продукт не йшлося, але якщо в ньому є сорбіт, то кажуть, що він дієтичний, низькокалорійний. Отже, на нього слід звернути увагу тому, хто прагне обмежити цукровживання, і людям, що потерпають від діабету. Сорбіт замість цукру дозволено вживати вагітним жінкам. Але не можна в цей період проводити з його допомогою чистку організму, інакше користь обернеться шкодою.
Щодо застосування сорбіту при консервуванні… Варення, джеми та повидла з ним у побуті та промисловості готуються так само, як і з цукром – спосіб приготування аналогічний. Скільки речовини використовувати, залежить від ступеня солодкості фруктів/ягід: для кислих потрібно більше цукрозамінника, для солодких – менше.
Медицина та фармацевтика. Допоміжний компонент сорбіт активно застосовують при виготовленні лікарських препаратів. Він служить наповнювачем, чудово надає текстуру вітамінам, сиропам, желатиновим капсулам, мазям, кремам, пастам, проносним засобам. Використовується при виготовленні аскорбінової кислоти. З його допомогою лікують хвороби шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи, гостру ниркову недостатність, холецистит, коліт, гіповолемію. Він стимулює випорожнення кишківника, ефективно виводить шлаки з організму і допомагає відновленню після операцій. Він – популярний учасник таких процедур, як тюбаж і зондування. Рекомендований при цукровому діабеті, значних спортивних навантаженнях, ожирінні, закрепах, алергіях, серцево-судинних хворобах, набряку легенів, уремії, стоматологічних проблемах і підвищеному очному тиску.
Зазначений цукрозамінник має цінність і для інших сфер, виконуючи інші ролі. Зокрема, він використовується в косметології та при виготовленні гігієнічних засобів. Його вводять в шампуні, гелі для душу, декоративну косметику, креми, маски, пудри, засоби для ротової порожнини тощо.
Сорбіт: побічні ефекти й протипоказання
Сподіваємося, те, що сорбітол корисний для людини, вже ні у кого не викликає сумнівів. Але чи є зворотна сторона медалі? Чи існують які-небудь ризики і побічні явища? Може, ця сполука комусь протипоказана? Давайте розберемося.
Все добре в міру, і добавка, що розглядається, не є винятком. Загалом, цей спирт визнаний безпечним і дозволений для залучення в харчопромі в багатьох країнах. Вживати цукрозамінник лікарі не забороняють, але рекомендують не зловживати. У чистому вигляді в складі їжі і напоїв він не повинен бути присутнім у раціоні щодня. Після чотирьох місяців постійного використання необхідно робити перерву. На невеликий проміжок часу виключивши підсолоджувач з раціону, можна повертатися до його застосування знову.
До 20 г в день – такі кількості мінімізують будь-які ризики і негативи. 30-40 г також допустимі, але краще без фанатизму. Ба більше, не варто забувати, що сорбіт часто є в складі напівфабрикатів, м’ясного фаршу, соків, кондитерки і т.д. Кількості цієї субстанції, що входять до наведених продуктів, необхідно також враховувати при розрахунку денної дози. Запам’ятайте прописну істину: тільки правильний прийом є запорукою користі й відсутності шкоди.
Можливі побічні ефекти при безконтрольному вживанні:
- проносна реакція;
- алергія;
- нестача сил;
- запаморочення;
- блювота, нудота, шлункові болі;
- підвищене газоутворення, метеоризм;
- затримка сечовипускання;
- тахікардія;
- озноб;
- невропатія;
- діабетична ретинопатія;
- набір зайвої ваги.
Якщо дотримуватися рекомендацій, нічого перерахованого не відбудеться, небажані ефекти не проявляться. Якщо ж щось випустите з уваги або не вважатимете за потрібне дотримуватися, а потім постраждаєте від цього, перше, що зробіть – заберіть глюцит з раціону.
Протипоказання:
- захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як жовчнокам’яна хвороба, синдром подразненого кишківника, черевна водянка і коліт;
- гіперчутливість до речовини;
- непереносимість фруктози (чим більше сорбіту, тим гірше її всмоктування).
А як щодо особливих категорій людей, наприклад, вагітних, дітей та людей похилого віку? Чи можна їм вживати цей підсолоджувач? Так, але тільки з обережністю.
У вагітних і жінок, які годують груддю, ця добавка може спровокувати слабкість, здуття живота і діарею. Щоб не ризикувати, краще за все відмовитися від вживання, віддавши перевагу натуральним продуктам. Однак, є випадки, коли здоров’я не дозволяє вживати цукор. Ось тоді на сорбіт слід звернути увагу, але без найменших зловживань.
Стосовно дітей… Глюцит не рекомендований для тих, кому не виповнилося 12 років. Дітям, молодшим зазначеного віку, для нормального розвитку потрібен цукор. У них саме цукор характеризується оптимальним засвоєнням з абсолютним витрачанням на енергію. Дещо іншого підходу вимагає ситуація, коли дитина хвора на діабет. Тут необхідно вибирати менше зло, тобто доцільніше застосовувати не цукор, а саме сорбіт, як цукрозамінник з оптимальним складом, у порівнянні з іншими представниками цієї групи.
Людям похилого віку слід підходити до вживання сорбітолу індивідуально, щоб отримати з нього користь. Для них нерідко знайомі не з чуток закрепи. А сорбіт – відмінний помічник у такій ситуації. Якщо ж проблеми з випорожненнями не характерні, краще глюцитом не захоплюватися, щоб не спровокувати порушень функціонування шлунково-кишкового тракту.
Порівняння сорбіту з іншими цукрозамінниками
Сорбіт, ксиліт, фруктоза, аспартам – який замінник цукру кращий? Сорбіт вважається нешкідливим і користується на сьогодні чи не найбільшим попитом. Його гідний природний конкурент – ксиліт. Фруктозі й аспартаму аналогічно віддають перевагу у деяких випадках. Порівняємо sorbit з кожною із цих добавок окремо.
Сорбіт vs ксиліт. Ксиліт – це п’ятиатомний спирт з яскраво вираженим антикарієсним ефектом, тому досить логічне його часте використання при виготовленні жувальних гумок. Він майже рівноцінний зі сорбітом в плані застосування діабетиками. Здійснює менший проносний вплив. Основний мінус – висока калорійність, яка майже не відрізняється від цукру. Висновок: якщо цукрозамінник вибирається з метою доповнення дієти для схуднення, потрібно пройти повз ксиліт і зупинитися на сорбіті. Загалом, обидві речовини натуральні, при помірному вживанні не викликають побічних ефектів і не провокують алергійних реакцій. Можна з упевненістю говорити про їх рівноцінність, не забуваючи тільки про «калорійний» мінус і «стоматологічний» плюс.
Сорбіт vs аспартам. Головна відмінність полягає в походженні: сорбіт – натуральний замінник цукру, тоді як аспартам є підсолоджувачем штучної етимології. Обидві сполуки – популярна альтернатива цукру, обидві активно задіюються при виготовленні діабетичного харчування, низькокалорійної харчової продукції, напоїв і медикаментів, обидві не здійснюють негативного впливу на зуби.
Разом з тим, сорбіт характеризується меншим коефіцієнтом солодкості (0,6 проти 180), більш високим глікемічним індексом, а точніше його наявністю проти відсутності (9 і 0) і можливістю термообробки (аспартам при нагріванні свої властивості втрачає).
Також тут слід врахувати такі особливості сорбіту:
- цілющі якості;
- харчова цінність;
- нормалізація мікрофлори шлунково-кишкового тракту;
- поліпшення травних процесів;
- проносний ефект;
- подовження термінів придатності харчових продуктів.
Щодо аспартаму, а саме його особливостей, то ця субстанція вноситься в їжу в незначних обсягах. Як результат, у готовій продукції відсутні калорії. І ще, їжа з цією добавкою має нетривалі терміни зберігання.
Сорбіт vs фруктоза. Обидві добавки натуральні, обидві входять до складу ягід і фруктів. У наш час різними виробниками випускається безліч продуктів загального призначення і дієтичних товарів, як з фруктозою, так і з сорбітом. Однак саме сорбіт в цьому протистоянні – істотний лідер, оскільки має незаперечні переваги перед фруктозою.
Сорбіт менш солодкий (коефіцієнт солодкості – 0,6 проти 1,7), містить менше калорій (260 і 400 на 100 грамів) і має значно нижчий глікемічний індекс (9 і 50, відповідно). Він, на відміну від фруктози, не несе шкоди зубам, та ще й здійснює і на них, і на ясна благотворний вплив. Також відмінна риса – проносний ефект. А ось термічна обробка можлива і тієї, і іншої добавки.
Крім сказаного, слід враховувати, що фруктоза приємніша на смак і аромат, але підвищує відчуття голоду, провокує збої у функціонуванні печінки. Її надлишок – передумова для ожиріння та інших хвороб, пов’язаних з порушеннями метаболізму.
Який висновок можна зробити? Якщо вибір стоїть між сорбітом і фруктозою, краще віддати перевагу першому з цих підсолоджувачів – він більш ефективний і менш шкідливий. Фруктоза в рази солодша, ніж цукор, а що вже говорити про сорбіт. У зв’язку із досить високим глікемічним індексом, вона істотно збільшує рівень цукру в крові. І взагалі, ті її обсяги, які є в солодощах, організму просто не потрібні. Надмірне вживання подібних продуктів – вірний шлях до надлишку речовини в організмі, невиведення зайвих обсягів, осідання і накопичення в печінці з подальшим ожирінням.
Підіб’ємо підсумки
Сорбіт – один з найкращих замінників цукру з усіх існуючих у наші дні. Він має масу незаперечних переваг, його застосування (вживання сорбітовмісних продуктів) супроводжується мінімальними ризиками. Однак, не варто забувати, що в усьому, навіть у випадку з такою невинною добавкою, як сорбіт, важливим є дотримання міри. Дози, регулярність і таке інше – все має значення, якщо хочеться максимізувати переваги і звести до нуля негативні моменти.
Людям з цукровим діабетом обов’язково потрібно робити перерви кожні чотири місяці наявності цукрозамінника в раціоні. Тим, хто прагне схуднути, необхідно розуміти, що це не чарівна панацея, а лише продукт, який непогано дає раду з функцією заміни «солодкої отрути». Всім без винятку радимо з профілактичною метою іноді на місяць-другий відмовлятися від вживання цукру на користь підсолоджувачів. Особливо, якщо є відчуття, що в повсякденному раціоні присутньо дуже багато солодкого, а відмовитися від нього бракує сили волі. Особливо, з урахуванням того, що купити сорбіт, як і готові харчові продукти з ним в складі, не складає труднощів. Вони є не тільки в аптеках, а й доволі часто на прилавках звичайних продуктових магазинів, в окремих секціях з харчуванням для діабетиків і тих людей, які худнуть.
Залишилися запитання стосовно розглянутої теми? Цікавить додаткова інформація про цукрозамінник? Або є потреба закупити певні обсяги речовини для виробничих завдань? Працівники компанії «Система Оптимум» готові прийти вам на допомогу в плані консультації та організації поставок сорбіту.
Залишайте коментарі, телефонуйте за контактними номерами – будемо раді інформативному діалогу і взаємовигідній співпраці.