Харчова добавка Е211: користь та шкода
Е211 (бензоат натрію) – добавка-консервант, яку можна зустріти у багатьох харчових продуктах. Цікавитись її властивостями, користю та шкодою, можливими впливами на організм, як і у випадку з будь-якою іншою харчовою добавкою – дуже правильно. Споживач, який дбає про своє здоров’я, повинен орієнтуватися, що він вживає, і мати можливість вирішувати, потрібно йому це чи ні. Адже магазинний кетчуп – це не просто соус, а продукт, що містить додатково харчові добавки, які виконують різноманітні функціональні призначення. Покупні кондитерські вироби – це не домашні самостійно приготовлені солодощі, кожен інгредієнт яких добре відомий і не викликає сумнівів. І так, що не візьми.
Сучасну харчову промисловість взагалі складно уявити без усіляких Е-шок. І якщо одні повністю безпечні й навіть можуть приносити користь для здоров’я, другі – не страшні в помірних кількостях, то від третіх (шкідливих та небезпечних) краще взагалі відмовитися. А щоб можна було прийняти правильне рішення, необхідно знати, чого очікувати від добавок, введених до складу продуктів, які купуються.
До яких добавок належить бензоат натрію? Чи варто купувати їжу, при виготовленні якої він застосовується? У яких продуктах найчастіше використовується? На ці та інші запитання, пов’язані з Е211, ви знайдете відповіді у нашій статті.
Загальна інформація про бензоат натрію
Бензоат натрію (бензойнокислий натрій) є сіллю бензойної кислоти. В переліку харчових добавок належить до групи консервантів. Виглядає як біла порошкоподібна маса без смакових та ароматичних параметрів або з легким бензальдегідним запахом.
Речовина може мати природне (як правило, рослинне) та синтетичне походження. У незначних концентраціях присутня в яблуках, чорносливі, чорниці, журавлині та низці інших фруктів і ягід. Також є у складі таких прянощів, як гвоздика й кориця. Є вона й у море-, молокопродуктах. Виробництво Е211 ґрунтується на нейтралізації гідроксидом натрію бензойної кислоти, яка, своєю чергою, створюється в промисловості частковим окисленням метилбензолу киснем.
І бензоат натрію, і його попередник бензойна кислота – затребувані в харчопромі консерванти. Однак застосування першої речовини, порівняно з другою, більш поширене, з огляду на її підвищену розчинність у воді. Зазначена кислота хоч і має кращу консервувальну дію, але рівень її розчинення – низький, що провокує складнощі залучення.
Е211: корисні властивості та застосування
Отже, якщо ви бачите на упаковці продукту вказівку про входження додатку, що належить до діапазону E200-Е299, перед вами – консервант. Відповідно, сюди ж входить Е211. У спектрі функціонального впливу цієї сполуки – придушення життєдіяльних процесів багатьох мікроорганізмів. Вона ефективна стосовно дріжджів, грибів та різних бактерій (передусім, кисломолочних та оцтовокислих). Діє на ферменти, що розщеплюють крохмаль, жири та відповідають за ОВР, пригнічує їхню активність у клітинах мікробів. Тобто працює за принципом антибіотика. Як результат, за допомогою бензоату натрію вдається суттєво збільшити терміни придатності продуктів та подовжити зберігання приготовленої їжі. У цьому полягає головна користь аналізованого матеріалу для харчової промисловості, що і пояснює широту задіяння.
До речі, ця добавка ще й здатна благотворно вплинути на смакові властивості. Але важливо, щоб ця її якість не використовувалася виробниками для маскування зіпсованості та некондиційності продуктів.
Якщо повернутися до консервувальної дії, то також слід зазначити, що є низка речовин, у комплексі з якими бензоат натрію дає синергетичний ефект. Він чудово поєднує свої властивості консерванту з аналогічними зусиллями молочної кислоти (Е270). Разом із сорбатом калію (Е202) ще краще впливає на молочнокислі бактерії, ніж кожен із цих консервантів окремо. Крім консервувальних добавок, поширене компонування Е211 зі стабілізаторами та барвниками. А ось із чим спільно застосовувати не варто, так це з аскорбіновою кислотою (Е300), позаяк зазначене поєднання загрожує утворенням бензолу, відомого своїм канцерогенним впливом. До речі, інтенсифікувати появу бензолу здатні також лимонна кислота (Е330) та високий температурний режим.
Ми недарма в дужках біля згаданих добавок подали відповідні позначення з індексом Е. Так вам буде легше зорієнтуватися, вивчаючи склад того чи іншого продукту, визначити, корисні сукупності застосовані виробником чи ні.
А тепер безпосередньо до застосування й перейдемо.
Е211 вводять до складу таких продуктів та напоїв, як:
- м’ясо і риба, м’ясопродукти, рибні пресерви, ікра;
- сири та ковбаси;
- овочеві консерви (наприклад, солоні огірки);
- напівфабрикати;
- салатні заправки і соуси (кетчуп, майонез, соєвий та ін.);
- маргарини;
- прянощі, спеції та приправи;
- плодово-ягідні вироби, зокрема повидла, джеми, фруктові пасти, желе й мармелад;
- цукерки та інша кондитерка;
- жувальна гумка;
- солодкі газовані напої;
- фруктові соки;
- non-alcohol пиво та інші напої, а також слабоалкогольні, в яких обсяг алкоголю не перевищує 15 %.
Не харчовою промисловістю єдиною… Бензоат натрію також знаходить застосування у фармацевтичній галузі, при виготовленні тютюнової продукції, косметики, парфумерії й засобів особистої гігієни (шампунів, гелів, кремів, лосьйонів, зубних паст, ополіскувачів для ротової порожнини тощо), кормів для тварин. Його додають у феєрверки та іншу піротехніку для реалізації відповідного свистячого звукоефекту. Авіаційна промисловість потребує цей реактив для захисту гальванопокриттів та алюмінієвих компонентів.
Бензоат натрію: питання безпеки
З’ясували, що добавка Е211 має неабияке значення для харчової промисловості та застосовується при виготовленні досить великого списку продуктів харчування і напоїв. Настав час розібратися, чи несе вона організму яку-небудь небезпеку і чи варто вживати продукти, до складу яких вона введена.
Що з цього приводу говорять законодавча база та наукові дослідження у різних країнах світу:
- США. FDA (Управління саннагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів) позначає бензоат натрію як «загальновизнану безпечну» добавку;
- МПХБ (Міжнародна програма хім. безпеки) не встановила жодних побічок у випадку потрапляння в організм 647-825 мг/кг ваги протягом доби;
- ВООЗ на основі численних досліджень підтвердила нешкідливість речовини під час використання допустимих доз. Проте вказує, що не є винятком шкірні алергії, загострення астми та кропив’янки;
- Європа. EFSA (Європейське агентство з безпеки продуктів харчування) спочатку визнало Е211 безпечною для тварин (як кормову добавку), а потім – і для людей (неканцерогенним, негенотоксичним і немутагенним компонентом харчової продукції);
- Україна. Бензоат натрію дозволений до застосування у харчовій промисловості в чітко встановлених дозуваннях, на основі міжнародних досліджень.
Тож чи можна назвати бензойнокислий натрій безпечним? Усе відносно і є багато «якщо». Наприклад: речовина за своєю суттю не канцерогенна, але якщо будуть сформовані певні умови, зокрема температура і освітлення, або продукт з нею у складі надмірно довго зберігатиметься, Е211 спільно з Е300 вступлять у реакцію і призведуть до формування ракоутворювального бензолу. Також таке: більшість досліджень, що підтверджують безпеку бензоату натрію, проводили на мишах. А якщо врахувати, що миші й люди мають різну тривалість життя, а консерванту, який розглядається, може бути властива мутагенність, то певна упередженість до отриманих результатів не завадить.
Хоча на цей момент немає доказової бази, але так само й не виключені такі негативні впливи:
- пригнічення функціонування нервової системи;
- погіршення інтелектуальних здібностей;
- інтенсифікація гіперактивності;
- розвиток СДУГ.
Здебільшого це може проявитися у дітей. Для дорослих небезпека зсунута в бік алергійних проявів і погіршень при астмі. Якщо розглядати можливий негативний вплив на шкіру, то це зазвичай кропив’янка, якщо на дихальну систему – бронхіальний спазм і задуха.
Більшість вчених і фахівців сходиться на думці, що основна шкода Е211 полягає в її здатності до накопичення в організмі. Якщо вона буде постійно присутня в раціоні, якщо продукти, що містять її, будуть вживатися тривалий час і/або у великих кількостях, ця субстанція зосередиться в печінці та нирках з подальшим проявом:
- цирозу печінки;
- передчасного старіння шкірних покривів;
- хвороб Паркінсона чи Альцгеймера;
- зниження рівня гемоглобіну;
- розвитку лейкемії;
- злоякісних утворень;
- порушень метаболізму;
- проблем нервової системи.
На сьогодні дослідження бензоату натрію продовжуються. Можливо, незабаром нам з вами будуть доступні якісь нові дані та висновки. А сьогодні беремо до уваги наявну інформацію. З боку виробника – задіюємо максимальну користь від Е211, не нехтуючи вимогами до застосування. З боку споживача – читаємо склад продуктів харчування та не перевищуємо рекомендованих дозувань.