Популярні розчинники для фарб
Якщо розглянути лакофарбову продукцію, то можна прийти до цілком логічного висновку: застосування кожного з найменувань потребує залучення розчинника. При цьому вид розчинника повинен бути підібраний відповідно до типів матеріалу й поверхні, тоді з легкістю буде досягнута однорідність структури речовини (вона не буде розпадатися на окремі елементи) і стане можливим її нанесення на необхідну площину.
Взагалі складно уявити собі будь-який малярський процес без застосування розчинника. Від самого початку він складається із закупівлі необхідних у роботі складових: не тільки фарби, пензлів/валиків, а й розчинника. Чи можна обійтися без останнього? – Запитаєте ви. Можна, але... В такому випадку немислимо збільшаться витрати фарби, покриття буде мати низьку якість і в плані структури, і в плані наявності блиску. Тобто обійтися без розчинника можна, але не потрібно, адже він у рази покращує результат і відповідає за економію фарби/лаку. Це і пояснює широке застосування різних розчинників не тільки в побуті (малярні роботи в квартирі, заміському будинку, на дачі тощо), але й на великих пром. об’єктах.
Що ж таке розчинники для ЛФМ? Це, головним чином, леткі органічні речовини, широкий асортимент продукції, якій характерна здебільшого низька температура кипіння і яка призначена для розведення тих чи інших фарб і лаків, зокрема, для їх швидкого висихання після нанесення. Також в цьому сегменті застосовуються універсальні розчинники, спектр використання яких практично не має меж.
Серед спільних рис розчинників для ЛФМ – стійкий запах, який ні з чим не сплутати. До того ж, більшість із них є токсичними продуктами, тобто вимагають обережного поводження, дотримання техніки безпеки, зокрема, застосування ЗІЗ, що запобігають контакту зі шкірою, слизовими і дихальними шляхами. Разом з тим, кожен представник цієї продукції має свій набір якостей. Їх обов’язково потрібно враховувати при виборі через безпосередній вплив на ЛФМ і набуття покриттям після нанесення унікальних властивостей.
Крім того, розчинники застосовують і для виконання інших завдань:
- очищення і знежирення поверхонь;
- миття інструменту (пензлів, валиків, шпателів, пістолетів автоматизованого фарбування та ін.) після здійснення фарбування;
- виробництво ЛФМ.
Запам’ятайте! Використовувати розчинник потрібно грамотно, інакше навіть найдорожчу фарбу можна зробити непридатною до застосування, зіпсувавши її при зниженні в’язкості.
Зверніть увагу! Розчинники і розріджувачі – синоніми чи ні? Оскільки ці два поняття часто ототожнюють, вважаємо за потрібне роз’яснити цей момент. У деяких випадках вони можуть застосовуватися як рівнозначні, але є між ними і суттєва різниця. Використання розріджувача не передбачає його хім. реакції з фарбою. Він знижує в’язкість, розбавляючи склад, але сам плівкоутворювач не розчиняє. У той же час, розчинник може проникати в структуру ЛФМ і розчиняти його компоненти. Саме він відповідає за досягнення тягучої консистенції, комфорт нанесення матеріалу і бажаний результат після висихання.
Основні групи розчинників для лаків і фарб
Існують різні види розчинників. Залежно від того, що покладено в основу поділу, є і різні класифікації. Розчинники, що застосовуються в ЛФ галузі, можна для зручності їх використання розбити за такими групами:
- вода (для водоемульсійної, акрилової та ін. воднодисперсних фарбувальних сумішей, а також для низки клеїв);
- однорідні органічні (ацетон, сольвент, ксилол, скипідар...);
- багатокомпонентні (646, 647, Р-4 та ін.).
Огляд популярних розчинників для ЛФМ
Щоб ви не заплуталися в різноманітності розчинників для лаків та фарб, пропонуємо перелік найпопулярніших з них з короткою інформацією про їх властивості та застосування.
Ацетон. Найпростіший представник насичених кетонів. Популярний однорідний розчинник, за допомогою якого можна формувати зручні для нанесення перхлорвінілові фарби. Застосовується як самостійно, так і в складі комбінованих розчинних субстанцій. Його задіюють при синтезі епоксидних смол, поліуретанів, полікарбонатів, розчиненні олій, солей і смол, знежиренні, усуненні воску та гуми.
Сольвент. Недорогий і поширений матеріал, що наполовину складається з ароматичних вуглеводнів, які виділяються при пром. коксо- і кам’яновугільному виготовленні, а також при піролізі нафти. Сфера застосування цього продукту досить цілеспрямована. Ним розводять поліефіраміди і поліефіріміди, гліфталеві та бітумні ЛФМ (зокрема, меламіноалкідні).
Скипідар. Рідка речовина, що утворюється при відгоні деревини сосни або в процесі розгону смоли з хвойних порід дерев. Нею розріджують олійні й алкідні (алкідно-стирольні) фарби та лаки. Крім того, скипідар чудово справляється з очищенням інструменту, знежиренням поверхонь на передфарбувальному етапі або до склеювання.
Ксилол. Ароматичний вуглеводень з приємним запахом і без сторонніх домішок. ОР, який використовується в синтезі барвників, при знежирюванні поверхонь, який розчинно діє на епоксидну смолу, гліфталеві й бітумні фарби і лаки. Застосовується, передусім, у друкарстві, виробництві отрутохімікатів і розведенні пластичних мас. Фарба з його додаванням довше висихає, але блиск у результаті виходить неймовірний.
Бутанол. В’язка безбарвна рідка речовина. Важливий учасник ЛФ виробництва, а також виготовлення пластифікаторів і смол. Застосовуваний, перш за все, як розчинник НЦ лаків. Добре справляється з різнотипними нашаруваннями. Покриття з його залученням виходять гладкими і блискучими, менше піддаються побілінню.
Дибутилфталат. Дибутиловий ефір фталевої кислоти. Безбарвна рідка речовина маслянистої консистенції. У воді розчиняється слабо, зате добре в ацетоні, етиловому спирті та інших ОР. Це популярний пластифікатор, сировина для створення клею і висококиплячий розчинник.
Бензин Галоша. Прозора або з жовтим відтінком рідина, що має солодкий запах. Результат відгону малосірчистої нафти. Розчинник з яскраво вираженими розчинювальними властивостями стосовно фарб і емалей. Ним не тільки розбавляють ЛФМ, але і очищають поверхні до фарбування і інструмент, обладнання опісля. Активно використовуваний у побуті та в гумовій галузі. Особливо обґрунтоване його застосування в ювелірній справі, де допомагає досягти чудового результату узятим у малих пропорціях.
Розчинник 646. Універсальний багатокомпонентний матеріал (толуол + етанол + бутилацетат + бутанол + етилцелозольв + ацетон). Ефективно розчиняє нітрофарби, нітроемалі та нітролаки загального призначення, а також епоксидні й акрилові субстанції. Часто його використовують і для замішування шпаклівок з метою зробити їх м’якшими. Недорогий і доступний.
Розчинник 647. Аналогічно до попереднього, розчинник багатокомпонентний (толуол + бутилацетат + бутанол + етилацетат). Застосовується для розведення нітролаків і нітроемалей. Активно експлуатується в автомайстернях. У порівнянні з 646-м, більш дбайливо впливає на оброблювану поверхню.
Розчинник Р-4. Багатокомпонентний розчинник, що користується особливою популярністю. Одержують його способом поєднання кетонів, складних ефірів і ароматичних вуглеводнів. Складається з однорідних розчинних субстанцій: толуолу, ацетону і бутилацетату. Ефективний стосовно ЛФМ на основі вінілацетату, вініліденхлориду, а також до поліакрилатних і перхлорвінілових барвників. Серед його визначних якостей: легке досягнення потрібної консистенції, утворення захисної плівки після нанесення. Крім того, цей розчинник підходить для знежирення в дофарбувальний період.
Застосовуються для ЛФМ й інші розчинники. Якщо ви не впевнені у виборі з перелічених вище або хочете розпитати про будь-який інший варіант, ми до ваших послуг! Звертайтеся – разом підберемо для вас найкращий розчинник!