Добавки для птиці. Поліпшення якості кормів
Щоб забезпечити птиці правильний раціон харчування, мало використовувати самі корми, хоча саме вони і мають першочергове значення. Необхідно також підібрати добавки. Так вдасться поліпшити якість корму і, відповідно, подбати про птицю, її здоров’я максимально. Добавки для птиці (кормові добавки) – це вся сукупність добавок до раціону харчування, покликаних регулювати кількість і пропорції поживних і біоактивних речовин, а також забезпечувати здоровий стан і найвищу продуктивність. У кормових добавках містяться протеїни, амінокислоти, вітаміни, макро- і мікроелементи, плюс інші компоненти, які потрібно вводити в їжу для тварин в установленому порядку і в конкретних пропорціях. Унаслідок їхнього застосування виходить збалансований продукт для певного віку і виду птиці. Повноцінний комбікорм і збалансований раціон гарантовані!
Види добавок для птиці
Весь комплекс цих матеріалів можна розділити на такі категорії:
- технологічні. Прямо на харчову цінність корму не впливають, але покращують його обробку і гігієну. Це, наприклад, кислоти органічної природи;
- сенсорні. Здатні покращувати прийом кормів. До них належать добавки ароматичні та колірні;
- харчові. Зазвичай застосовуються в концентрованій формі. Містять перелік поживних речовин, незамінних для здоров’я і продуктивності птиці (вітаміни, мікроелементи, амінокислоти і т.д.);
- зоотехнічні. Особливої поживної цінності не мають, але покращують травлення у тварин і перетравлення ними кормів. До них належать, передусім, ферменти, про- і пребіотики.
Основні добавки для птиці
Далі розглянемо основні добавки, які при своєчасному і правильному використанні дозволяють досягати бажаних результатів. Поліпшення якості кормів із їх залученням буде добре відчутним і виправданим.
Аскорбінова кислота (вітамін С). Широкий вплив цієї речовини на організм птиці доведений безліччю експериментів. Хоча с/г птиця синтезує її і може самостійно задовольняти потребу, рекомендоване додаткове введення до раціону. Причина цього – невідповідність умов годівлі та утримання, а також стресові ситуації, через які власної аскорбінової кислоти птиці стає недостатньо. Внесення цієї добавки в пропорції 50 мг на 1 кг корму дозволяє збільшити живу масу і приріст, забезпечити збереження поголів’я, поліпшити засвоюваність поживних компонентів корму. Таким чином, вдається впоратися зі стресами, підвищити продуктивність, стимулювати ріст і життєздатність.
Лимонна кислота. Ця смакова добавка є регулятором кислотності. Як підкислювач вона допомагає засвоювати поживні речовини, за рахунок сприяння виробленню ферментів, а завдяки бактерицидним і фунгіцидним властивостям утворює бар’єр для різних інфекцій. Крім того, позитивно впливає на продуктивність і запобігає канібалізму. Цю кислоту додають у питну воду для птиці. Так забезпечуються бактерицидність і закислення, найбільш важливі на початку життя. У критичні періоди (перехід на інший раціон, загроза здоров’ю, зниження або відсутність апетиту), коли прийом води підвищується, підкислення води знаменується значно більшим ефектом, ніж підкислення корму.
Оксид цинку. Цинк має неабияке значення в раціоні домашньої птиці. Він є складовою частиною багатьох ферментів, бере участь у кислотному і вуглеводному обмінних процесах, синтезі білків, кровотворенні, формуванні кісткової тканини, шкаралупи і оперення, впливає на ріст, розвиток і продуктивність. Ця добавка відповідає за запліднення і розмноження. Оксид цинку – неорганічна форма, яка застосовується для перелічених вище завдань найчастіше. Насичувати організм птиці цинком необхідно в пропорції 70 г елементу на 1 т комбікорму. Його має бути не менше 27 мг на 1 кг живої маси.
Глюкоза. Варті уваги такі властивості цього засобу: відновлення енерговитрат організму, обумовлених ростом і розвитком, плюс антитоксичний ефект. Найбільш важлива глюкоза на початку життя. Тому, як тільки курча вилупилося, з метою розсмоктування залишкового жовтка, його потрібно напоїти водою з цією добавкою. Для цього глюкозу розчиняють у воді і випоюють.
Мідний купорос (сульфат міді). Мідь регулює окислювально-відновні процеси, впливає на ріст, розвиток і відтворення, особливо, в комплексі на обмін речовин. Вона важлива при формуванні кісток і для правильної кератинізації пера. Також примітний її вплив на інші субстанції: допомагає збільшувати кількість вітамінів В12 і С в печінці, мінімізувати надлишок вітаміну Е. Мідний купорос на чверть складається з міді. Розчинення у воді – беззалишкове, засвоювання організмом птиці – повне.
Сульфат марганцю. Марганець – важливий для птиці елемент. Він запускає різні ферментні процеси, бере участь у кровотворенні, виконує властивості антиоксиданту, утилізує жири, протистоїть дегенерації печінки, зберігає репродуктивність, покращує стан ембріонів, якість яєчної шкаралупи, роботу залоз внутрішньої секреції. Крім того, впливає на процеси в організмі, пов’язані з вітамінами (групи В, Е, С) і мінералами (Fe, Ca, P). Якщо марганцю недостатньо, спостерігаються такі негативні прояви: підвищене окостеніння, зменшений інсуліносинтез, знижене або взагалі втрачене розмноження. З’являються анемії, перозис, мінімізується несучість і виводимість потомства. Сірчанокислий марганець – одна з популярних форм речовини, що застосовуються в птахівництві. Норма введення марганцю до раціону – 60-100 г/т для птиці різних видів і вікових груп.
Фумарова кислота. Цю добавку активно застосовують у годівлі птиці. Вона є джерелом і активатором енергії, особливо ефективним у стресових ситуаціях (вакцинації, пересадки, транспортування і т.д.). Підвищує апетит і перетравлювання кормів. Стимулює м’язовий, кістковий синтез і прискорює яйцеформування. До того ж, стабілізує кишкову мікрофлору, пригнічує ріст патогенів та захищає організм при дефіциті кисню і надмірній присутності вуглекислого газу. Ця органічна кислота не накопичується в організмі, не впливає негативно на якість м’яса і не має ембріон-токсичного впливу. Згодовується птиці разом з кормами в кількості 0,25-8 %.
Пропіонова кислота. Ця добавка покликана виконувати такі завдання: консервування кормів, контроль патогенів, санація питної води, позитивний вплив на травний тракт. Через її здатність придушувати цвіль та дріжджі, часто використовується для консервації зерна, попередження утворення в кормах цих організмів. Ортофосфорна кислота. Як регулятор кислотності, м’який підкислювач, вона помірно знижує рН води, підтримує його необхідні стабільні показники. Крім того, якщо в раціоні присутні кальцієвмісні корми, незначні дози ортофосфорної кислоти, що потрапляють у шлунок, сприяють травленню і збільшенню абсорбції легкодоступних сполук кальцію.
Гліцерин. Добавка, яка в птахівництві може замінити соєву олію або інші, схожі до неї, високоенергетичні елементи раціону. Вона позитивно впливає на здоров’я, життєздатність птиці, в цілому, і на її продуктивність, зокрема. Крім цього, величезну роль гліцерин відіграє в клітинному метаболізмі, а відтак, і в прирості живої маси. Мінімізує ожиріння курей-несучок.
Пропіленгліколь. Макроенергетична кормова добавка, схожа за своїм впливом до попередньої. Застосовується для профілактичних заходів, завдання яких - контролювати обмін речовин. Сприяє збільшенню глюкозного рівня в крові, компенсує дефіцит енергії в раціоні.
Використовуйте найкращі корми і правильні добавки для птиці – забезпечите їй добре здоров’я і високу продуктивність. А якщо виникнуть запитання з приводу формування оптимального раціону харчування, телефонуйте – допоможемо розставити всі крапки над «і»!