Вітаміни для свиней

Вітаміни для свиней

Вітаміни – це надважливі для більшості живих організмів біологічно активні речовини, які регулюють обмінні процеси, поліпшують засвоєння тваринами поживних речовин, присутніх у кормах, сприяють збереженню здоров’я і відновленню при хворобах і після них. Величезне значення вони мають і для свиней, у яких, плюс до перерахованих вище функцій, підвищують заплідненість, забезпечують багатоплідність і молочність свиноматок, інтенсифікують зростання і розвиток молодняка, а також покращують якість м’яса. Переважно вітаміни є незамінною частиною харчування свиней. І хоч їх обсяги, які потрібні тварині, незначні, функції на них покладені виняткової важливості.

Якщо раціон свиней складається з недостатньої кількості вітамінів, часто спостерігаються гіпо- та авітамінози. Про них свідчать:

- підвищення чутливості до інфекційних та інвазійних хвороб, а відтак, збільшення відсотка загибелі, передусім, серед молодняка;

- уповільнення ростових процесів;

- зниження плідності, відтворювання, аж до повної втрати здатності розмножуватися;

- поганий апетит і, як наслідок, погіршення прийому кормів.

Найбільший вітамінодефіцит, як правило, спостерігається у поросят-сосунів, супоросних та підсисних свиноматок.

За незначним винятком, організм свині самостійно вітаміни не синтезує, тому їх потрібно давати ззовні. Робиться це переважно разом з кормом. Також можливе введення ін’єкцій вітаміну, наприклад, з метою прискорення росту особини. І в першому, і в другому випадку необхідно пам’ятати про регулярність і дозування, щоб позитивний ефект не змусив на себе чекати.

Основні вітаміни для свиней

А зараз детальніше зупинімося на кожному з вітамінів, які повинні бути присутніми в раціоні свиней і поросят.

Вітамін D3 (холекальциферол). Жиророзчинна субстанція з величезним значенням для тварин. Вона сприяє зростанню, запобігає викривленню кістяка, нетиповим змінам форми тіла тощо. Відсутність вітамінів цієї групи є причиною поганого засвоєння організмом таких речовин, як кальцій і фосфор. А це, в свою чергу, негативно позначається на розвитку кісткової тканини: вона стає тоншою і м’якшою, крихкою та ламкою. Молодняк часто хворіє на рахіт.

Холін хлористий (вітамін В4). Ця речовина бере участь у синтезі лецитину, ферментативних реакціях переметилювання. Завдяки їй, печінка захищена від ожиріння, в ній утворюються фосфоліпіди, які в подальшому переходять у кров. Нестача ж хлористого холіну негативно впливає на нирки і стає причиною їх дегенерації, порушується жировий обмін і спостерігається ожиріння печінки.

Вітамін В2 (рибофлавін). Сполука, яка бере участь у синтезі гемоглобіну, білковому, жировому, вуглеводному та клітинному обмінах, обміні амінокислот, а також в окисленні продуктів обміну. Сприяє підвищенню дихальної інтенсивності в тканинах. Дефіцит рибофлавіну призводить до затримок у рості у молодняка, уповільнення білкового синтезу, мінімізації засвоювання з кормів жирів і триптофану. Здійснюється негативний вплив і на відтворювальні процеси: у кнурів знижується функція запліднення, у свиноматок все частіше трапляються аборти. Не рідкість – проноси, випадання щетини, непритомність і навіть смертельні випадки.

Вітамін РР (ніацин, нікотинова кислота). Цей вітамін – учасник білкового обміну і компонент, що входить до складу ферментів, задіяних в окисленні вуглеводів. Він регулює білковий і вуглеводний обмін, захищає свиней від пелагри, покращує функціонування підшлункової залози, а відтак, і травлення. Нестача ніацину є причиною різних недуг, не тільки згаданої вище пелагри, а й анемії, діареї, змертвіння тканин товстої та сліпої кишок.

Вітамін А (ретинолу ацетат). Це учасник окислювально-відновних процесів, уповільнювач інсуліноактивності, речовина, що впливає на обмін вуглеводів і жирів, активатор реакцій за участю кальцію і магнію. Є складовою частиною ліпідів клітинних мембран, активізує біологічний синтез гормонів наднирниками, приводить органи системи зору і репродукції до нормального стану. Його небезпідставно називають вітаміном росту, адже недостатня кількість вітаміну А різко гальмує ріст, особливо у поросят. Крім того, апетит стає поганим, органи дихання і травлення піддаються різним захворюванням, шкірі характерна сухість. Якість сперми і здатність запліднювати у кнурів знижуються, у свиноматок спостерігаються аборти, частішає народження мертвих і потворних поросят.

Вітамін Е (токоферолу ацетат). Антиоксидант, що запобігає окисленню жирних кислот, забезпечує стійкість і активність епітелію слизових статевої системи, шлунково-кишкового тракту і кон’юнктиви. Допомагає засвоювати каротин і вітамін А. Цей елемент необхідно контролювати в раціоні свиней, оскільки він, крім усього іншого, важливий для відтворювальних процесів, підвищує кількість плодів і молочність свиноматок. Нестача вітаміну Е є причиною втрати молока, підвищеної ембріональної смертності, народження слабкого молодняку.

Вітамін К3. Головне його призначення в житті свині – забезпечувати синтез протромбіну та тромбопластину, які беруть участь у згортанні крові.

Вітамін В12 (кобаламін). Надважливий учасник кровотворних процесів, реакцій метилювання, синтезу білків, жирів і вуглеводів, а також холіноформування. Дефіцит вітаміну В12 призводить до втрати апетиту і, як результат, до зменшення ваги, погіршення росту і продуктивності. Також з’являються шкірні запалення.

Вітамін В9 (фолієва кислота). Активізує появу формених елементів крові. Дефіцит його є причиною анемій, недуг кінцівок і порушень функцій розмноження.

Отже, те, що вітаміни є невід’ємними елементами харчування свиней, сумніву не підлягає. Однак не потрібно перестаратися, адже вітамінний надлишок може стати причиною інших негативних реакцій організму. Завжди дотримуйтесь рекомендованої дози.

Перед тим, як купувати будь-які вітаміни для свиней, проаналізуйте стан, раціон, умови утримання тварин. Переконайтеся, що саме їм необхідно, який з вітамінів допоможе впоратися з поставленим завданням якнайкраще. Не зможете вирішити самостійно – зателефонуйте нам, з радістю допоможемо вам у цьому питанні!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.