Вітаміни для птиці. Які і в яких кількостях давати
Вітаміни – це сукупність водо- (С, група В) і жиророзчинних (A, D, Е, К) хім. речовин, які є важливою частиною раціону всіх живих істот, і птиця – не виняток. Вони ні структурно, ні функціонально не взаємодіють між собою і всі, крім вітаміну С, для домашньої птиці незамінні. Хоча потреба в кожному з них у кількісному плані різна, для оптимального обміну речовин і підтримки здоров'я необхідний повний перелік вітамінів. Ці речовини на всі життєві процеси мають настільки великий вплив, що переоцінити їх значення неможливо. В їх функціональних обов’язках – регулювання серцевої діяльності, роботи печінки, нервової та імунної систем. Вони активно впливають на розвиток і ріст, органи репродукції у півнів і формування яєць у курей. Вітамінодефіцит, у свою чергу, призводить до втрати оперення, зниження продуктивності, спостерігаються гіпо- і авітаміноз. Птиця або взагалі перестає нести яйця, або вони вже точно стають не такими частими і якісними, наприклад, з тоншою шкаралупою. Не рідкість – різні хвороби, зниження апетиту, порушення координації, розлади шлунково-кишкового тракту, слабкість і пригнічений стан, ураження шкіри і очей, роздзьобування птахами один одного і т.д. Хвороби, що виникають на основі нестачі вітамінів, можуть проявлятися у птиці в будь-якому віці. Тим не менш, більш важкі форми характерні для молодняка до 3-х тижнів. Досвідчені фермери знають, що запобігти вищезгаданим проблемам простіше, ніж надалі спрямовувати сили і ресурси на лікування. Тому з профілактичною метою регулярно постачають курей необхідними полівітамінними комплексами разом з кормами. Якщо ж з певних причин уникнути хвороби не вдається, потрібно правильно підходити до процесу лікування. Передусім, треба з’ясувати, дефіцит якої саме речовини спостерігається. Впоратися із завданням допомагає ретельний аналіз раціону. Далі необхідно правильно підібрати препарат і, що вкрай важливо, використовувати його обережно, зі строгим дотриманням дозування. Адже не тільки нестача вітамінів негативна в цьому питанні, але й їх надлишок. Давайте розглянемо основні вітаміни, які відіграють важливу роль у вирощуванні птиці, а також, як і в яких кількостях їх потрібно давати, щоб досягти максимальної ефективності.
Вітамін Е (токоферолу ацетат), іменований вітаміном молодості. Він, головним чином, благотворно впливає на продуктивність. Його дефіцит негативно позначається на яйцекладці та заплідненості. Важкі випадки супроводжуються дистрофією м’язів, розладами обмінних процесів у м’язовій і нервовій тканинах. Також він впливає на функціонування деяких органів ендокринної системи: гіпофіз і щитовидну залозу. Сприяє засвоєнню і накопиченню вітаміну А та каротину в організмі. Варто відзначити і антиоксидантні властивості токоферолу. Для здоров’я птиці, стабільної продуктивності та отримання м’яса високої якості, необхідно вводити до раціону не менше 100 г/т вітаміну Е.
Вітамін А (ретинолу ацетат). Ця речовина забезпечує нормальний ріст і відтворення, збільшує стійкість організму до збудників багатьох хвороб. Її головне біозначення полягає в участі у синтезі зорового пігменту, забезпеченні хорошого стану слизових і стимуляції росту молодняку. Дефіцит, навпаки, гальмує ріст, провокує очні хвороби, наприклад, курячу сліпоту, погіршення гостроти, помутніння і розм’якшення рогівки, аж до некрозу. Також потерпають нервова і репродуктивна системи, дихальні шляхи, травний тракт. Стабілізувати кількість вітаміну А у домашньої птиці можна, дотримуючись дозування 10 000 МО/кг.
Вітамін В1 (тіамін). Важливий для ендокринної та нервової систем птиці. Бере участь в обмінних процесах і регулює функції серця. Дефіцит проявляється ураженням шийних м’язів і кінцівок, закиданням голови, погіршенням несучості. Яйця слабо запліднюються і погано виводяться. У м’які корми тіамін у кристалічній формі слід додавати в пропорції 2,5 мг на 1 кг.
Вітамін В2 (рибофлавін). Ця речовина бере участь у синтезі гемоглобіну, кровотворенні, тканинному диханні, обмінних процесах, зокрема, відповідає за вуглеводно-жировий обмін. При її дефіциті у самок спостерігається зниження несучості та заплідненості яєць, пташенята виводяться погано, кігті і пір’я недорозвиваються. Крім того, з’являються розлади травної системи і ураження нервової. Заповнити нестачу рибофлавіну можна, застосовуючи його в кристалічній формі разом з м’яким кормом з розрахунку 6 мг на 1 кг.
Вітамін РР (вітамін В3, нікотинова кислота, ніацин). Бере участь у жировому обміні речовин, впливає на обмін білків і вуглеводів, важливий для роботи нервової та ендокринної систем організму. Сприятливо впливає на ріст курчат, сприяє швидкому збільшенню маси і оперативній підготовці до розмноження. Варто також відзначити антитоксичну роль цієї речовини: слизова кишківника і печінка з її допомогою краще справляються з різними отрутами і токсинами. Нестача вітаміну РР є причиною порушення всіх обмінних процесів. Молодняк росте повільніше, а дорослі особини більш уразливі до різних подразників. Для заповнення дефіциту нікотинову кислоту необхідно вводити внутрішньом’язово з розрахунку 0,2-0,6 мг на 1 кг маси тварини. В цілому, можливе парентеральне введення і внутрішньо після годування.
Аскорбінова кислота (вітамін С). Її завдання: поліпшення загального стану, зміцнення імунітету, підвищення опірності до хвороб, знешкодження токсинів, що надходять до організму, наближення процесу зміни оперення і загоєння ран. Відсутність достатньої кількості вітаміну С призводить до порушення білкового обміну, зниження апетиту, а відтак, і маси птиці. Вона стає млявою і слабкою. У профілактичних цілях аскорбінову кислоту необхідно давати разом з кормом (50 мг на 1 кг корму), в лікувальних – внутрішньо (3-5 мг).
Холін хлористий (вітамін В4, холіну хлорид). На цю речовину покладені життєво важливі функції. Вона бере участь в обмінних процесах, запобігає перозису птиці. З неї утворюється ацетилхолін – важливий медіатор нервового збудження. При нестачі вітаміну В4 у птиці розвивається жирова інфільтрація і геморагічна дегенерація печінки і нирок, а також виникають проблеми із зобною залозою. Серед яскравих симптомів дефіциту: різка мінімізація продуктивності, запалення, збільшення і викривлення суглобів, ожиріння печінки плюс дистрофія, збільшення нирок. Додавати хлористий холін потрібно до корму в пропорції 2 г на 1 кг.
Вітамін D3 (холекальциферол). У його функціональних обов’язках – регулювання фосфорно-кальцієвого обміну та сприяння правильному формуванню кісткової тканини. Нестача проявляється порушенням мінерального обміну, молодняк хворіє на рахіт і часто гине, дорослій птиці властиве зниження несучості. Крім того, погіршуються якісні характеристики шкаралупи. Негативний ефект при завищених дозах вітаміну D, що надходить до організму – хвороби печінки. Лікування можливо проводити в кілька прийомів, але максимальна ефективність спостерігається при одноразовій дозі вітаміну D3 (15 000 ME).
Вітамін К (філохінон). Його завдання – підвищення згортання крові. При нестачі (найчастіше спостерігається у курчат і клітинних несучок) виникає така шлункова хвороба, як кутикуліт (відшарування слизової оболонки шлунка). Інші негативні прояви: втрата апетиту, жовтушність, сухість шкіри, гребінця і борідок, внутрішні кровотечі. Лікування дорослих особин передбачає додавання вітаміну К до корму в дозі 30 г на 1 кг корму і згодовування протягом 3-4 днів, після чого має бути 3-денна перерва. Дозування для курчат – 20 г на 20 кг.
Щоб птиця була здоровою, добре неслася, давала бажане потомство, а м’ясо і яйця мали високу якість, подбайте про введення до її раціону перелічених вище вітамінів. Дотримуйтеся зазначеного дозування – і результат виправдає всі ваші очікування!