Вирощування квітів в теплиці
Вирощування квітів у теплиці... Чи замислювалися ви над цим для власних цілей або, може, розглядали як цікаву бізнес-ідею? Саме час розібратися у цьому важливому питанні!
Квіти оточують нас всюди: з ними йдуть на побачення до улюблених жінок чоловіки, їх дарують на різні свята як найближчим людям, так і колегам, знайомим, вони піднімають нам настрій на клумбах у літніх парках і в горщиках на вікнах будинків, повз які ми щодня проходимо. У них – різноманітна символіка, чудовий вигляд, приголомшливі аромати, вони приносять радість і надихають. За все це так і полюбилися кожному з нас.
Але якщо у більшості поняття «квіти» міцно пов’язане зі сезонністю, то більш обізнані люди знають, що квіти в теплицях можна вирощувати цілий рік, і вирощувати ще й як успішно. І не тільки для себе, але, передусім, на продаж, перетворюючи улюблене заняття в прибутковий бізнес. Адже попит на квіти є постійно, незалежно від пори року, сезонів відпусток, стану в країні тощо. А згадайте, що діється на квіткових ринках у переддень свят, наприклад, напередодні 8 Березня? Одним словом, у тому, що тепличне виробництво квітів – прибуткова справа, сумнівів немає.
Так, це не огірки, помідори або зелень, тепличні варіанти яких ні в кого не викликають здивувань. Це найрізноманітніші квіти, які принесуть задоволення і вам, і вашим покупцям! Примітно, що тепличне квітковирощування набагато легше, ніж у відкритому ґрунті. Правда, потрібно правильно організувати мікроклімат всередині споруди, підібрати правильні добрива і, звичайно ж, приділити вирощуваним квітам достатньо уваги. Однак ці нескладні та приємні зусилля абсолютно виправдані прибутком, який гарантований квітковим бізнесом!
Ідеальна теплиця для квітів – яка ти?
Отже, якою ж має бути теплиця для квітів? На що обов’язково потрібно звернути увагу при її спорудженні та організації внутрішнього робочого простору?
Теплиця може як бути зовсім маленькою, так і досягати неймовірних розмірів. Не залежно від цього, повинна відповідати низці вимог:
- встановлення на фундамент. Гола земля без фундаменту – ніяк не варіант для вирощування квітів, інакше промерзань не уникнути. Який фундамент підійде якнайкраще? Стрічковий, армований, але не дуже глибокий, оскільки загальна конструкція споруди досить легка. Гравійно-піщана подушка на глибині 0,7 м заввишки 0,5 м + сам фундамент з цоколем від 0,3 м (якщо цоколь зробити нижчим, не уникнути корозійного впливу) – і справа зроблена;
- міцність та надійність конструкції. Каркас може бути дерев’яним і металевим. Добре для цього підійде металопрофіль з легких сплавів. Серед недоліків дерева: громіздкість і створення небажаних затемнень;
- багатошарове покриття задля запобігання протягам, які згубно впливають на більшість квітів. Варто розглянути такий варіант, як стільниковий полікарбонат, що «на ура» справляється зі значними сніговими навантаженнями;
- оптимальні форма та розташування. Ширина – до 5 м, довжина – довільна, висота північної стіни – трохи більша, ніж південної. Невеликий кут нахилу забезпечить правильне проходження сонячних променів, а також і належне прогрівання усього внутрішнього простору;
- організація системи обігріву. Чудовий варіант – комбінований: нагрівання і повітря, і ґрунту. Ідеальна t для більшості популярних тепличних квітів – 15-20 °C;
- освітлення. Якщо передбачається вирощування квітів протягом року, без додаткового освітлення не обійтися;
- щедрий, але не надмірний полив, найкраще – автоматичний;
- система контролю, перш за все, за такими показниками, як t повітря і ґрунту, а також вологість повітря.
При спорудженні теплиці важливо завчасно врахувати, які саме квіти будуть у ній вирощуватися. Відштовхуючись від цього, здійснюють розбивку на грядки або створюють багатоярусну систему стелажів. Стелажна система передбачає спорудження конструкцій висотою 0,8-1 м. Ширина бічних – 1-1,1 м, серединних – 2-2,1 м. Хороші в цьому плані матеріали – метал і залізобетон. Дерево, як правило, не використовують, оскільки воно не настільки довговічне, як необхідно, та й дезінфекції піддається слабо. Борти стелажів можуть бути різної висоти, знову ж таки це залежить від культури: оптимальна висота бортів для рослин в горщиках – 2-3 см, для живців і високих культур – 25-30 см. Підстелажний простір добре підійде для зберігання посадкового матеріалу. Також тут можна виконувати вигонку цибулинних рослин.
Крім того, важливо враховувати вид культури і для концентрації квітів. Так 1 м2 достатньо для до двадцяти п’яти тюльпанів, фіалок, нарцисів та гіацинтів. А ось маргариток на такій же площі може бути і до ста.
Які квіти можна вирощувати в теплиці?
Як уже було згадано, це можуть бути і квіти в горщиках, і призначені для зрізання. Які культури? Та найрізноманітніші! Серед горщикових: орхідеї і кактуси, глоксинії та фіалки... Варіантів для зрізання – ще більше: різні варіації троянд (чайні, мініатюрні, флорибунди, грандіфлори), гвоздик (садові, китайські, багатоквіткові), півоній (трав’янисті й деревоподібні), а також тюльпани, лілії, нарциси, крокуси, гербери, айстри, жоржини, маргаритки, хризантеми та інші. Більшість з них може цілий рік перебувати в теплиці, для деяких це перебування – тимчасове (вимагають подальшої висадки у відкритий ґрунт).
Хочеться акцентувати увагу на тому, що тепличні квіти при правильній організації місця, світло-водо-теплопостачання сильніші й краще розвиваються, в порівнянні з вирощуваними у відкритому ґрунті. А це означає, що після зрізання вони будуть довше зберігати свіжий вигляд і добре покажуть себе в процесах перевезення, зберігання та реалізації.
На яких би культурах ви не вирішили спеціалізуватися, пам’ятайте: кожна з них вимагає постійного специфічного догляду та уваги, оскільки терміни і сезонність вирощування в теплиці, найчастіше, не відповідають природним. Поливайте і прополюйте, розпушуйте ґрунт та регулюйте температуру і вологість для кожної рослини, згідно з її потребами. Щоб полегшити завдання, не висаджуйте поруч культури з різними вимогами. Для стійких до посухи відведіть одне місце, для тих, які люблять вологу – інше і т.д.
На замітку! Шукаєте безпрограшний варіант? Зупиніть вибір на класиці – трояндах і тюльпанах. Коли бізнес почне набирати обертів і давати прибуток, доповніть асортимент більш екзотичними видами, наприклад, ліліями.
Непогано буде зробити і навпаки: приступити від самого початку до вирощування квітів, що рідше трапляються в продажу. Завдяки низькій конкуренції, ви зможете легше відвоювати свою нішу на квітковому ринку. Однак при такому розкладі не є винятком ризики, і ви повинні їх чітко усвідомлювати. Щоб досягти успіху і вийти на пристойний прибуток, знадобиться все гарненько прорахувати і передбачити.
Кілька слів про ґрунт. Щоб ґрунт був родючим, а його якість сприяла досягненню бажаних результатів, перед посадкою квітів його потрібно підготувати, як слід. Перш за все, він повинен відповідати типу культури. Також потребує таких заходів: вилучення бур’янів, розпушення, мульчування, удобрення.
Важливий технологічний процес – скопування перед висадкою квітів. Оскільки багатьом культурам властива глибока і сильно розвинена коренева система, землю необхідно ретельно підготувати. Щоб коріння багаторічних квітів розвивалося так, як треба, фундамент не повинен бути поверхневим, адже такий правильних умов для росту та розвитку забезпечити не здатний.
Чимале значення відведене і перекопуванню. Воно не тільки обов’язкове, але й має виконуватися належним чином: необхідна глибина перекопування для однорічних рослин – 25-30 см, для багаторічних – до 1 м. Цей процес доцільно поєднувати із внесенням комплексів мінеральних і органічних добрив.
На якому типі ґрунту варто зупинити вибір? Для тепличного вирощування квітів якнайкраще підходять чорноземи і суглинні ґрунти. Перші примітні великою кількістю мікроелементів та поживних речовин, другі – здатністю до легкого пропускання води і повітря, а також до утримування поживних речовин.
Правові нюанси. Це питання регулюється залежно від того, володієте ви ЛПГ чи хочете побудувати більш масштабний бізнес. У першому випадку вам знадобиться відповідний документ, що підтверджує власність присадибного господарства. Оформляється такий папір, як правило, в дачному товаристві або сільській адміністрації. ЛПГ має низку незаперечних переваг:
- відсутність необхідності в оплаті податків;
- не підлягання контролю податковою службою і наглядом;
- вам не доведеться вести облік і займатися іншою паперовою тяганиною.
Чи є недоліки? Є і він один, але чималий. Реалізовувати свою продукцію ви зможете винятково перекупникам, а ті багато не заплатять. Хоча як початковий варіант бізнесу ЛПГ може бути. Треба ж з чогось починати.
Однак якщо вас цікавить максимум прибутку і ви впевнені в своїх силах та можливостях, засновуйте справу як підприємець. Для цього вам доведеться зареєструватися в такому вигляді й в подальшому оплачувати податки.
Популярні добрива для тепличних квітів
Всім квітучим рослинам необхідні різноманітні поживні речовини. Для досягнення хорошого результату без внесення мінеральних і органічних речовин у ґрунт практично не обійтися. Цього вимагають специфічні умови закритого ґрунту.
Так які ж добрива і коли необхідно вносити? Почнемо з останнього. Підживлення повинні бути регулярними в потрібних для конкретних культур дозах. Час першого внесення – перекопування. Тут знадобляться як органічні добрива (компост/перегній), так і мінеральні (зола/суперфосфат). Кількість останніх, не залежно від типу ґрунту, має становити 200 г і 80 г, відповідно, на 1 м2.
Скільки підживлень потрібно, залежить від того, маєте ви справу з однорічними чи багаторічними рослинами. Однорічники слід підживляти двічі або тричі протягом сезону. Перший раз – через два-три тижні після висадки, другий – коли наближається середина сезону цвітіння. Для багаторічників, які ростуть у тому ж місці кілька сезонів, обов’язковими є три етапи: навесні, під час бутонізації та в останні дні цвітіння. До складу добрив для них повинні входити азот, фосфор та калій. Підживлення, що містять азот, особливо важливі на першому, весняному, етапі, калійно-фосфорні – на другому, калійні – на третьому. Що це може бути і який ефект забезпечить – далі.
Хелат заліза. Водорозчинне мікродобриво, що сприяє профілактиці та лікуванню неінфекційного хлорозу. Тому його ще називають антихлорозином. Ефективно поповнює залізодефіцит у різних видів тепличних квітів як на стадії розсади, так і у дорослих представників. Задіюється способом поливу або обприскування двічі в ростовий період і за необхідності після нього, через кожні два тижні.
Молібдат натрію. Розчинне у воді мікродобриво, що підвищує цвітіння і сприяє ростовим процесам. Крім цього, в рази покращує якість і зовнішній вигляд продукції.
Нітрат калію (калійна селітра). Калійно-азотна підживка, яка підходить для будь-яких культур і може застосовуватися на різних типах ґрунту. Найчастіше, нею підживлюють влітку кореневим та позакореневим способами рослини, які не переносять хлор. Добре розчиняється у воді та не токсична. Інтенсифікує ріст, зміцнює кореневу систему, покращує клітинне дихання, підвищує імунітет і захищає від багатьох хвороб.
Сульфат калію. Надважливе калійне добриво (одне з найбільш корисних мінеральних), що підходить всім квітковим культурам для основного весняного внесення і в якості допоміжних підживлень. Квіти потребують його, якщо у них невеликі розміри квіток, кущі ростуть повільно, листя по краях всихає і, взагалі, зменшується, відкріплюється від стебел. Добре чергувати внесення сульфату калію із внесенням суперфосфату.
Хлорид кальцію. Забезпечує потребу рослин у кальції, нормальний ріст зеленої маси на початку розвитку, покращує живлення і збалансовано живить протягом всієї вегетації, перешкоджає передчасному старінню, бере участь у побудові клітин та підвищує стійкість до згубних зовнішніх факторів, зокрема, до патогенних мікробів. Від його кількості, не в останню чергу, залежить якість квітів.
Сульфат магнію. Насичує рослини магнієм, при нестачі якого спостерігаються пожовтіння біля прожилок або по краях листя, чорніння і відмирання зеленої маси; навіть можлива загибель квітів. І навпаки, якщо магній присутній у достатній кількості, листя і квітки здорові, виглядають красиво, а завдяки підвищеному імунітету, добре протистоять грибковим інфекціям і не вилягають. Особливо потрібен магній тепличним квітам при нестачі сонячного світла.
Сульфат марганцю. Без таких мікроелементів, як марганець і сірка (а це основа сірчанокислого марганцю), в оптимальному обсязі і мови бути не може про нормальний розвиток тепличних квітів. Це добриво підходить для будь-яких ґрунтів, необхідне навіть для чорноземів. При дефіциті марганцю сповільнюється вироблення хлорофілу, в коренях стає менше вуглеводів, унаслідок чого вони слабшають і поставляють рослинам менше поживних речовин. Також не рідкість – ростові затримки, плямистість на зеленій масі, відмирання суцвіть. Сульфат марганцю сприяє протистоянню різним хворобам (не тільки хлорозу, але й фузаріозу, бурим плямистості та іржі), а також протистоїть лежкості й подовжує товарне збереження продукції. Найбільш ефективний при позакореневих підживленнях (обприскування).
Сульфат міді (мідний купорос). Фунгіцид, що сприяє протистоянню значній кількості захворювань, серед яких: парша, плямистість, іржа, аскохітоз, альтернаріоз та інші. Перешкоджає дефіциту міді у рослин. Застосовується способом обприскування і діє протягом місяця. Якщо був задіяний навесні-влітку, взимку від нього краще відмовитися, щоб в ґрунті не утворився надлишок іонів міді. Сірчанокисла мідь може також служити антисептиком для дерев’яних конструкцій теплиці та знезаражувачем для ґрунту.
Бура 5-водна. Надважливе добриво для тепличних господарств. Може вноситися як у ґрунт, так і на рослини шляхом обприскування, завдяки добрій розчинності. Бор, один з головних елементів, благотворно впливає на ріст, розвиток і здоров’я квітів. Він необхідний для правильного клітинного ділення, балансу внутрішніх елементів та формування квіток.
Сульфат цинку. Мікродобриво для позакореневого підживлення, що скорочує період формування квітів, збільшує кількість поживних речовин. Крім того, сірчанокислий цинк запобігає цинкодефіциту, який загрожує змінами форми і погіршенням зеленої маси.
Монокалійфосфат. Калійно-фосфорне добриво без баласту. Серед його переваг: оптимальне співвідношення K і P, підвищення стійкості рослин до захворювань, шкідників і низьких температур, сприяння утворенню бічних пагонів з квітконосами, відсутність впливу на кислотність ґрунту. Завдяки високій розчинності воно легко засвоюється рослинами, усіма їхніми частинами, і обумовлює оперативну міграцію активних речовин.
Замість висновку. Вирощування квітів в теплиці не таке просте, як може здатися спочатку. Чи будуть доходи – залежить від багатьох нюансів. Вам доведеться добре розбиратися в справі або звернутися за допомогою до кваліфікованого консультанта. Грамотно підбирайте сорти, застосовуйте тільки якісний субстрат, дотримуйтеся необхідної щільності насаджень і поливальних, освітлювальних, утеплювальних норм, своєчасно вносьте необхідні для певних культур і умов добрива, а також не забувайте про належний догляд. Тоді здорові квіти в красивому товарному вигляді будуть для вас не рідкістю, а нормою!