Все про вітамін В2
Вітамін В2 (G) – це дуже важлива для людини речовина з групи розчинних у воді вітамінів, жовтий матеріал, що з легкістю абсорбується, коензим різних біохім. процесів, які перебігають в організмі. Це без перебільшень «вітамін краси», оскільки оптимальна його концентрація в різних органах і системах – запорука належного вигляду нігтів, шкірних і волосяних покривів. Це біоактивна речовина-калоризатор, оскільки визначення її біологічної ролі відбувається за входженням похідних у величезний перелік окислювально-відновних ферментів. Загалом, це ключовий складник підтримки здорового стану людей і тварин. А також це добавка до їжі, зареєстрована під кодом E101 (харчовий барвник). Відтак логічним є застосування її у фармацевтиці, медицині й косметології, в харчопромі та сільському господарстві.
Як синонімічні найчастіше використовуються такі назви цієї речовини: рибофлавін, лактофлавін (хоча це лише частина, про інші – трохи далі).
Формула: C17H20N4O6.
Вітамін В2: властивості фізичні та хімічні
Зовні це тверда кристалічна речовина, сформована жовто-помаранчевими голчастими кристалами, з’єднаними в значні за розміром групи. Її смакові характеристики вирізняються гіркотою. По суті, рибофлавін – це похідна гетероциклу ізоалоксазину, який пов’язаний з поліспиртом адонідодульцитом.
У воді та метилкарбінолі розчиняється у співвідношенні 0,11 мг на 1 мл при t 27,5 °C. У таких матеріалах, як метилтрихлорид, бензол, диметилкетон і етоксиетан, розчиненню не піддається.
На нагрівання реагує добре. З термовластивостей варто зазначити t плавлення – 282 °C. А ось до впливу видимого та ультрафіолетового випромінювання проявляє чутливість (під їх дією розкладається), але з порівняно легким зворотним відновленням.
У кислих середовищах проявляє стійкість, якщо хочете – стабільність, а під впливом нейтральних і лужних розчинів піддається оперативному руйнуванню. Тим не менш, нестабільність в лугах компенсується здатністю легкого відновлення під час прикріплення водню за місцем подвійних зв’язків. На зазначених властивостях цього продукту, а саме на його окисленні та відновленні, ґрунтується клітинний метаболізм.
Молярна маса – 376,37 г/моль.
Кілька слів про відкриття... Синтез вітамінів групи В, загалом, припадає на 1-у половину ХХ століття. В результаті досліджень вчені дійшли висновку, що деякі ці сполуки піддаються швидкому руйнуванню, якщо на них впливати значними температурами. Інша ж група речовин повністю зберігає свої фізичні властивості і, потрапляючи в організм, продовжує активно працювати в своєму напрямку. На основі таких підсумків досліджень вітамін В2 (як ви вже знаєте, він зберігає свою структуру навіть при t до 282 °C) був відділений від вітаміну В1, або тіаміну, який стійкістю не відзначається.
Взагалі історія відкриття цієї речовини триває з кінця ХIХ століття (перший синтез датується 1879 р.), але на ідентифікацію знадобилося ще близько п’яти десятиліть (тільки в 1935 р. цей надважливий для життя порошок був отриманий в чистому вигляді, відділений та описаний).
Природні джерела і промисловий синтез
Сьогодні не становить труднощів купити фармацевтичний препарат, що містить денну норму рибофлавіну. Речовина для потреб фармацевтики та інших галузей випускається промисловістю в ході хімічного синтезу з 3,4-диметиланіліну та рибопентози. Також існує метод синтезу, оснований на мікробіологічних процесах. Він передбачає залучення аскоміцетового дріжджеподібного гриба Еремотеціум Ешбі або генномодифікованої бактерії під назвою «сінна паличка».
Незважаючи на досить широкий промисловий випуск цієї субстанції, деякі дієтологи радять поповнювати її запаси в організмі природним шляхом, тобто вживаючи відповідні харчові продукти. Така думка пояснюється тим, що вживання вітаміну у вигляді медикаменту (у формі драже, капсул, пігулок тощо) небезпечне в плані легкості передозування або застосування препарату з вичерпаним терміном придатності. А це, в свою чергу, може стати серйозною небезпекою для людського здоров’я.
Однак, як прийом вітаміновмісних ліків, так і вживання відповідної їжі мають місце бути. У першому випадку, щоб запобігти можливим ризикам, потрібно уважно розраховувати дози і не користуватися препаратами, у яких скінчився період зберігання. Втім, це стосується будь-яких ліків. З приводу другого варіанту насичення організму вітаміном G, то він полягає в правильно збалансованому раціоні, що передбачає і рослинні джерела (кедрові горіхи, мигдаль, гриби, гречка, ріпа, білокачанна і спаржева капуста, петрушка, шпинат, спаржа...), і сировину тваринної етимології (печінка і нирки, курячі яйця, сир, м’ясо, молоко, скумбрія, висівки тощо).
Цікаво, що залежно від вітаміновмісного продукту, його джерела, В2 може змінювати назви на найрізноманітніші: якщо виробляється з рослинної сировини, іменується вердофлавіном, з молока – лактофлавіном, з яєчного білка – овофлавіном, з печінки – гепатофлавіном і т.д.
Зверніть увагу, що оптимальним джерелом цього матеріалу вважаються не всі згадані продукти, а тільки ті, які є екологічно чистими, вирощеними без застосування шкідливих добрив, хімічних речовин, антибіотиків – всього, що є потенційно небезпечним для нас з вами.
Отже, варто зважити всі «за» і «проти» натуральних та синтетичних джерел вітаміну, а потім вже вибрати оптимальний для себе варіант.
До речі, організмом людини зазначена сполука також синтезується. Це у функціональних обов’язках нирок, печінки й здорової кишкової мікрофлори.
Значення рибофлавіну для людини
Про значення або, іншими словами, про корисні властивості вітаміну В2 варто знати кожному. Він мега необхідний для формування еритроцитів і антитіл. Він регулює ростові та репродуктивні процеси. Без нього ні шкіра, нігті, волосся, ні здоров’я, загалом, зокрема і щитовидки, не можуть бути такими, якими потрібно і якими нам з вами хочеться їх мати.
З основних функцій цієї речовини варто зазначити такі:
- участь в обмінних процесах (обмінах білків, вуглеводів та жирів) і транспорті кисню;
- активна участь в енергопроцессах, у тому числі сприяння розщепленню цукрів;
- залучення в глікогеновому синтезі;
- сприяння залізозасвоєнню, що вкрай важливо для появи нових червоних кров'яних тілець;
- допомога у формуванні ферментів і гормонів;
- поліпшення роботи імунної системи і забезпечення механізму-захисту для організму;
- вплив на функціонування нервової системи (зміцнення сну, зняття стресів, поліпшення метаболізму в нервових тканинах), допомога в лікуванні не тільки збільшеної тривожності, але й таких недуг, як епілептичні напади та сенільна деменція альцгеймерівського типу;
- збереження оптимального стану ротової та кишкової слизових;
- регулювання діяльності щитовидки;
- величезний і різноплановий благотворний вплив на очі (забезпечення адаптації в темряві, гарного світлового й колірного зору, підвищення чіткості і захист внутрішньої очної оболонки від надмірного обсягу УФ випромінювання, зниження стомлюваності очей та запобігання катаракті);
- непереоцінена участь в роботі серця та судин (перешкоджання тромбоутворенню шляхом розрідження крові, розширення судин, а відтак запобігання гіпертонії, плюс залучення в побудові енергосубстратів, що забезпечують нормальну серцеву діяльність);
- великий вплив на шлунково-кишковий тракт (полегшення засвоєння жиру з кишківника, інтенсифікація трансформації В6 у біоактивну форму, поліпшення жовчовидільної функції печінки);
- ефективна боротьба з вуграми, дерматитами та екземами;
- інтенсифікація загоєння ран;
- зменшення згубного впливу токсичних речовин на легені й дихальну систему, загалом;
- запобігання низці патологій вагітності та сприяння правильній закладці органів плода;
- збільшення тривалості життя.
Взаємодія з іншими речовинами в певних випадках додатково збільшує позитивний ефект. Так, якщо В2 поєднується з В1, то інтенсифікується благотворний вплив першої речовини. Разом вони чудово підтримують необхідний баланс заліза в кров’яних пластах шляхом сприяння його правильному засвоєнню.
Якщо говорити про тандем В2 і В9, то саме він є запорукою оптимального формування нових кров’яних тілець в кістковому мозку. Також примітний їхній спільний вплив на кровотворення: вони сприяють виробленню гемопоетину, який, в свою чергу, є основним стимулятором утворення крові. До того ж, рибофлавін активує роботу вітаміну В9, а також В6 і К. А його поєднання в раціоні з білками допомагає ранам швидше гоїтися, посттравматичним тканинам оперативніше відновлюватися.
Логічно буде, якщо ви запитаєте: а чи є зворотна сторона медалі, чи несе якусь шкоду розглянутий вітамін? Погана дія у нього одна: він здатний провокувати жировий гепатоз. Але, не все так страшно. Проявитися такий негативний вплив може в єдиному випадку: якщо ви будете безконтрольно поглинати вітаміновмісні препарати і зловживати всілякими БАДами.
Дефіцит вітаміну В2: симптоми і причини виникнення
Про те, що зазначеної речовини в організмі присутньо недостатньо, свідчать такі зовнішні й не лише ознаки:
- ураження на губах у вигляді вертикальних тріщин і ділянок, що лущаться + рани в кутах рота;
- набряклість язика та набуття ним червоного кольору;
- запалення в зоні носо-губних складок, а також носа, вух та повік;
- проблеми з очима (боязнь світла, надмірне формування і розростання кровоносних судин на рогівці, виникнення кон’юнктивіту, кератиту, а іноді навіть катаракти);
- анемії + нервові зриви, проблеми у вигляді слабкості в м’язах, гострих больових відчуттів у нижніх кінцівках і т.д.
Чому ж так відбувається? Що впливає на виникнення вітамінодефіциту? Основна причина – мала кількість молока і молокопродуктів у раціоні, як головних джерел В2. Також спровокувати дефіцит можуть хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту і лікування за допомогою препаратів, які є антагоністами лактофлавіну.
Знизити вміст цієї субстанції в організмі здатні також такі негативні фактори: погана погода, значні психо- і фіз. навантаження, використання оральних засобів контрацепції, неналежне функціонування щитовидної залози, надмірне надходження в організм алкогольних напоїв.
А як щодо надлишку вітаміну В2? – Запитаєте ви. Тут все просто. В організмі він не накопичується, а будь-які його надлишкові обсяги виводяться без зволікань разом з уриною (яка стає в такому випадку яскраво-жовтою).
Важливо також знати про особливості засвоюваності цього матеріалу. Загалом, з їжі він засвоюється добре. Щоб поліпшити додатково засвоєння з овочів, потрібно попередньо піддати їх термообробці. Якщо говорити про вживання його, як харчової добавки, то покращити ефект можна, якщо вживати, як то кажуть, не на голодний шлунок. Натщесерце ефект куди скромніший. Крім того, серйозні дієтичні обмеження – не супутники належного рибофлавінозасвоєння.
Застосування вітаміну G, або Замість висновку
Розглянувши детально цей матеріал, з’ясувавши, чим він є, якими властивостями володіє, в чому полягає його благотворний ефект на людський організм, ми з вами поговорили про найважливіше. А взагалі інформації в інтернеті на цю тему – більш ніж достатньо. Зможете легко при бажанні знайти відповіді на будь-які суміжні запитання.
Підвести риску хочеться схематичним наданням головних сфер застосування вітаміну В2. І вони – до вашої уваги:
- медицина та фармацевтика. Фармацевтичні препарати, створені з рибофлавіну, використовують з метою профілактичних і лікувальних заходів, якщо спостерігаються дефіцит речовини, хвороби шкірних покривів, якщо повільно гояться рани, є захворювання очей, серцево-судинної системи, патології ендокринного кільця, діабет, анемія і цироз печінки, а також якщо травний тракт функціонує не так, як треба. Мега значимий він і для акушерської практики;
- косметична галузь. У креми для обличчя, скраби для тіла, спреї для волосся та іншу косметику, зокрема для проблемної шкіри, речовину вводять з метою зволоження, збільшення еластичності, більш інтенсивного загоєння пошкоджень, усунення жирного блиску і, тут особлива увага, для уповільнення процесів старіння. Її не даремно називають «шкірним» вітаміном – здоровий колір обличчя без неї просто неможливий. А у зв’язку з нормалізацією метаболізму жирних кислот, ще й на волосся з нігтями діє дивовижно;
- харчопром. Добавка Е101 дозволена в Україні для введення в харчові продукти. Використовується для досягнення 2-х завдань: вітамінне збагачення їжі і в ролі барвника;
- сільське господарство й ветеринарія. Тварини, як і люди, здатні відчувати дефіцит вітамінів, зокрема і В2. У випадку такого в їх організмі порушуються обмінні процеси, з’являється слабкість, погіршується продуктивність, виникають проблеми з травленням, на шкірних покривах спостерігаються розтріскування і лущення, вовна випадає, кров’яний тиск знижується. Не є винятком судоми, світлобоязнь та інше. Якщо говорити про птицю, дефіцит негативно відображається на інкубаційній якості яєць, виведення курчат зменшується в рази.
І з іншого боку, якщо рибофлавін надходить до тваринного організму в достатньому обсязі, молодняк посилено зростає, на слизових не з’являються вади, тканинне дихання відбувається, як слід, і т.д.
Та якщо в шлунково-кишковому тракті дорослих жуйних і свиней він утворюється самостійно в потрібних розмірах, то інші тварини, а також всі новонароджені особини потребують його надходження ззовні.
Про вітамін В2 як про джерело здоров’я та краси важливо і потрібно знати, щоб зуміти застосувати ці знання в житті якнайкраще. Втім, зараз вся потрібна інформація є у вашому розпорядженні – користуйтеся на здоров’я! Головне, не забувайте: все добре в міру, і рибофлавін у цьому сенсі – не виняток.