Склад комбікормів. З чого роблять комбікорми

Склад комбікормів. З чого роблять комбікорми

Комбікорм (комбінований корм) – це однорідної структури матеріал (розсипний, гранульований або брикетований), що складається з кормових сумішей. Для створення комбікормів беруться очищені кормосуміші, подрібнені до потрібних розмірів, сформовані відповідно до наукової рецептури. Завдяки цьому комбікорми є чудовим харчуванням для тварин, збалансованим за всіма елементами. Виконані у високій якості вони добре справляються зі своїм головним призначенням – оптимізацією раціону харчування за такими показниками, як енергія, протеїн, макроелементи і мікроелементи, а також вітаміни та інші біоактивні речовини, що відповідають нормам. При цьому комбікормове харчування дає можливість мінімізувати витрати сировини (зменшення кількості зернофуражу приблизно на третину) і збільшити продуктивність поголів’я до 20 % (якщо порівнювати зі звичайним зерном).

Основна сировина для виробництва комбікорму: до 85 % – зерно (пшениця, ячмінь, овес тощо), 15-25 % – шроти/макухи.

Види комбікормів та їх склад

Існують різні види цього харчування для тварин. Згідно з призначенням комбікорми бувають такі:

- повнораціонні. Складаються з набору елементів кормосуміші та забезпечують тварин певного виду, статі і віку всім необхідним. Їхній позитивний ефект проявляється в підвищенні продуктивності, відтворювання та міцному здоров’ї тварин. Ще один важливий момент – низькі витрати сировини;

- концентрати. Суміші зі збільшеною кількістю протеїну, мінеральних і мікродобавок. Специфіка застосування: згодовування в обмежених дозах додатково із зерновими, грубими і соковитими кормами;

- кормові суміші. Є, як правило, сукупностями з трьох-чотирьох типів концентратів. Містять у своєму складі, найчастіше, зернові відходи, сечовину та інші добавки. Використовуються переважно для великої рогатої худоби і овець. Найкраща форма – гранульована;

- БВМД (білково-вітамінно-мінеральні добавки, суперконцентрати). Це сукупності високобілкових продуктів, мікродобавок, вітамінів, макроелементів, мікроелементів та інших БАР. Серед їх компонентів можуть бути подрібнені бобові, висівки, дріжджі, трав’яне борошно та ін. Кількісно в складі зернофуражу вони займають близько 20-25 % за масою;

- премікси. Однорідні суміші БАР, що містять наповнювачі. Їх завдання полягає в збагаченні основних видів комбікормів і суперконцентратів. Основні компоненти: вітаміни, амінокислоти, макро- і мікроелементи. Серед додаткових можуть бути: стимулятори (наприклад, антибіотики), речовини, що впливають на засвоюваність корму, що запобігають погіршенню якості (ферменти, емульгатори, протиокисники), а також ліки (фуразолідон, сульфадимезин і т.д.). Популярні наповнювачі: висівки пшениці, шрот зі сої, кормові дріжджі, пшеничні зерна тонкого помелу. Оптимальна кількість преміксу для внесення до комбікорму або зернової суміші – 1 %, в БВМД – 5-10 %.

комбікорм для тваринКрім того, в годуванні сільськогосподарських тварин можуть бути задіяні БВД (білково-вітамінні добавки), МКД (молочнокислі кормові добавки) та інші додатки, які виконують в їхньому житті неабияке значення.

Зараз детальніше розгляньмо специфіку складу комбікормів, призначених для деяких найпопулярніших с/г тварин.

Комбікорм для кроликів. Подрібнений ячмінь (25 %) + мелена кукурудза (15 %) + пшеничні висівки (5 %) + шрот соняшника (20 %) + трав’яне борошно (35 %) = необхідний для цього виду тварин склад комбінованого корму. Основний і мега важливий елемент комбікорму для кролів – трав’яне борошно, що добре заповнює дефіцит клітковини. Клітковина перешкоджає появі порушень травлення, здуттю животів та загибелі, сприяє трансформації калу в кульки.

Серед позитивних впливів комбікорму: поліпшення засвоювання корму і висока прибавка м’яса (+ 1 кг приросту на кожну особину). Годування їжею з аналогічним або відповідним складом у рази збільшує виживання і спрощує обслуговування кроликів.

Комбікорм для свиней. Щоб годувати цих тварин з максимальним ефектом, використовуйте такий склад елементів: мелені кукурудза і ячмінь (по 20 %) + подрібнена пшениця (10 %) + шрот соняшника (30 %) + трав’яне борошно (20 %) + харчова сіль (0,2 %). У раціоні годування свиней клітковина, яка перебуває в трав’яному борошні, також має велике значення. Вона перешкоджає багатьом захворюванням, збільшує приріст м’яса шляхом поліпшення перетравлювання їжі і сприяє підвищеному виробленню молока у свиноматок у період годування. В цілому, такий склад їжі в гранульованій формі насичує організм додатковими вітамінами і забезпечує хороше засвоювання.

Комбікорм для курей. Якщо хочете, щоб домашня птиця харчувалася правильно, спробуйте такий склад комбінованого корму: мелені пшениця і ячмінь (по 25 %) + подрібнена кукурудза (17 %) + шрот соняшника і трав’яне борошно (по 15 %) + подрібнений ракушняк (3 %). Тільки не перестарайтеся зі соняшниковим шротом, щоб надмірно не збільшити жирність їжі, яка може погіршити несучість птиці. Мушлі або інші кальцієвмісні матеріали і речовини незамінні для правильного формування яєчної шкаралупи. Крім того, ракушняк – це джерело корисних мінералів. Що стосується трав’яного борошна, то воно дає необхідну курям клітковину і вітаміни. На загал, поєднання цих компонентів збільшує приріст м’яса і забезпечує здоровий стан птиці.

Комбікорм для корів. Оптимальний склад: мелений ячмінь (20 %) + пшеничні висівки і мелена кукурудза (по 15 %) + шрот соняшника та трав’яне борошно (по 25 %) + харчова сіль (0,5 %). Великий відсоток клітковини забезпечує приріст жирності молока, сприяє засвоєнню інших елементів комбікорму, а відтак і збільшує кількість м’яса. Звичайно, в цьому випадку самого лише комбікорму достатньо не буде, але його роль як додаткового харчування чимала.

Популярні добавки-елементи комбікормів

Крім усього згаданого вище, до комбікормів можуть бути додатково або в якості заміни низки компонентів введені спеціальні добавки. Далі – про деякі з них, що користуються особливим попитом у аграріїв.

Вітамін Е (токоферолу ацетат). Жиророзчинна жовтувата рідина в’язкої консистенції. Добре розчиняється в трихлорметані, ефірах та гексані, в диметилкетоні та етиловому спирті розчинення дещо слабше, у воді не розчиняється.

Точні дані про те, скільки вітаміну Е потрібно тваринам, відсутні, оскільки потреба залежить від великої кількості факторів. Однак у тому, що він точно потрібен, сумнівів немає. Серед його позитивних впливів: збереження м’ясних продуктів свині, налагодження оптимального обміну речовин у птиці, антиоксидантний ефект у клітинах організму тощо.вітаміни для тварин

Вітамін В1 (тіамін). Водорозчинна тверда речовина, біла порошкоподібна маса, що складається з кристалів, у спирті не розчиняється, при нагріванні руйнується. Має легкий специфічний запах.

Потреба в тіаміні є не у всіх с/г тварин. Особливо чутливі до його дефіциту коні, свині, кролики та птиця. Ця субстанція бере участь у вуглеводному обміні, коригує роботу нервової, травної систем і серця. Нестача вітаміну В1 є причиною поліневриту (порушення координації, параліч). Не рідкість – загальне виснаження організму тварини і набряки.

Вітамін В12 (кобаламін). Тверда темно-червона речовина, антианемічний фактор для тварини. Має велике значення для організму, зокрема, для кровотворення, функціонування червоного кісткового мозку і біологічного синтезу нуклеїнових кислот. З її допомогою відбувається ресинтез незамінного метіоніну. Також впливає на ріст тварин, інтенсифікацію білкового обміну і засвоєння амінокислот.

Дефіцит вітаміну В12 у свиней, птиці та молодняка жуйних тварин призводить до недокрів’я, при якому різко погіршується продуктивність, зупиняється ріст і повністю виснажується організм. У птахів, крім того, частішають випадки ембріональної смертності, в результаті чого знижується виведення яєць. У дорослої великої рогатої худоби та овець нестача цього вітаміну призводить до злоякісної анемії.

Сіль кам’яна (харчова/кухонна сіль). Тверда речовина, порошкоподібна біла маса, що складається з кристалів. Крім розсипчастої форми в тваринництві задіюється брикетована (пресована в блоки).

Сіль кам’яна виступає популярною харчовою добавкою, що входить до складу або повноцінного комбікорму для хутрових звірів, птиці, дрібної та великої рогатої худоби, або БВК. Також може бути самостійною мінеральною підгодівлею.

Основний компонент цієї добавки – натрій – має неабияке значення для тварин. Нестача його може призвести до втрати апетиту, схуднення, зменшення надоїв, зниження репродуктивності та імунітету. В той же час, якщо своєчасно вводити кам’яну сіль до раціону тварин у потрібних кількостях, можна інтенсифікувати травні процеси і підвищити апетит, нормалізувати обмін речовин, поліпшити засвоєння елементів живлення, посприяти оптимальному формуванню кісток і вовняного покриву, збільшити надої та відтворення. Також це бездоганна профілактика широкого спектру хвороб молодняку.

Хлорид кобальту (кобальт хлористий). На вигляд це білий/світло-рожевий порошок. В організмі тварини бере участь у кровотворних процесах, синтезі нуклеїнових кислот, білків м’язів, сприяє тканинному диханню, засвоєнню вітамінів А, Е, С, В12, покращує ферментацію в передшлунках жуйних і виконує деякі інші життєво важливі функції. Його вводять до раціону для профілактики і лікування гіпокобальтозу.

Сульфат марганцю (марганець сірчанокислий). Неорганічна сполука, гігроскопічна гірка сіль світло-рожевого кольору. Повністю розчиняється у воді, набагато гірше – в етанолі.

Ця добавка є популярним джерелом марганцю – надважливого мікроелемента, який бере участь у різних хімічних процесах організму, зокрема, в трансформації холестерину, вуглеводів та білків. Крім того, така сіль має значення для формування кісткової тканини, розвитку і функціонування опорно-рухового апарату.

Динатрійфосфат (натрій фосфорнокислий двозаміщений). На вигляд це білі скловидні кристалічні структури, гігроскопічна маса, добре розчинна у воді. У раціоні тварини заповнює дефіцит фосфору і натрію, а також усуває надлишок кальцію. Може використовуватися як мінеральна добавка для збагачення комбікорму, при створенні преміксів, а також як балансувальник для підгодівлі сільськогосподарських тварин і птиці. Нормалізує обмінні процеси, підвищує відтворювання, продуктивність і знижує собівартість продуктів тваринництва.

Йодид калію (калій йодистий). Кристали або гігроскопічна дрібнокристалічна порошкоподібна маса. Колір – білий або відсутній; також не має запаху, смак – солоно-гіркий. Добре розчиняється у воді та спирті. Кількість йоду в 1 г – 764 мг.

Це важливий елемент організму тварини. Є частиною тироксину, який, у свою чергу, активізує клітинні окислювально-відновні процеси, інтенсифікує роботу ферментів, регулює всі обміни речовин і функціонування статевої системи.

Сульфат натрію (натрій сірчанокислий) природний. Білий порошок з кристалів, має легкий характерний запах. Для тварин це хороше джерело сірки й натрію, яке не містить хлору. Застосовується в дозі по Na 0,15-0,18 %, іноді – 0,3 %. Не підвищує КЗВ (кислотно-зв’язувальні властивості) кормів, однак у рази збільшує їх конверсію при підвищеній кількості жирів. Виявляє ефективність при роздзьобуванні яєць. Для жуйних тварин важливий, передусім, як джерело сірки, а також як джерело натрію в сукупності з профілактикою ацидозів.

Карбонат кальцію (кальцій вуглекислий). Неорганічна хімічна речовина, джерело важливого для всіх тварин макроелементу – кальцію. На вигляд – тверді кристали білого кольору.

Карбонат кальцію бере участь у формуванні кісток, є обов’язковою частиною всіх клітин, регулює різні процеси в крові, збудливість м’язової та нервової тканин, згортання крові.

Дефіцит кальцію призводить до остеопорозу, погіршення якості молока у дійних тварин і навіть до припинення виділення молока.

Тепер ви знаєте, що таке комбікорм, з чого він складається, і яка саме роль конкретних елементів (як основних, так і добавок) у життєдіяльності тварин. Сподіваємося, завдяки цьому, вам буде легко зробити правильний вибір. У разі чого, за більш детальною інформацією звертайтеся за контактними номерами – відповімо на всі ваші запитання!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.