Хімія для теплокомуненерго

Хімія для теплокомуненерго

Теплокомуненерго (ТКЕ) – це господарська галузь, яка об’єднує установи теплокомунальної енергетики країни, що забезпечують населення, а також промислові об’єкти, торгові, громадські, навчальні, медичні та інші заклади теплом найчастіше в холодну пору року або ж іноді безперервно. Пряме завдання ТКЕ – теплопостачання, що несе за собою забезпечення теплового комфорту людей, які перебувають у будинках і спорудах, що обслуговуються, і, крім того, створення певних умов, відповідних технологічним нормам.

Систему теплопостачання складають такі функціональні елементи:

- джерело теплоенергії (котельні, ТЕЦ);

- транспортні ділянки, що переміщують тепло від джерела до споживачів (тепломережі);

- прилади, які споживають і передають вхідну теплову енергію приміщенням, в яких вони розміщуються (опалювальні радіатори, калорифери).

Види систем теплопостачання

Існують різні класифікації, залежно від того, що покладено в основу поділу. Так, якщо відштовхуватися від місця, де виробляється тепло, системи можуть бути централізованими і децентралізованими (місцевими). Перші більш масштабні і працюють на значну кількість будівель, джерело теплоенергії та транспортні мережі для яких є загальними. Що стосується других, то вони зосереджені на завданнях менших масштабів. Джерело і споживач розташовуються або в одному приміщенні, або максимально близько один від одного.

Також в основі класифікування може лежати рід теплового носія, що розділяє системи на водяні й парові. За способом підключення опалювальної та теплопостачальної систем розрізняють такі види:

- залежні (тепло, яке продукує генератор і яке передається тепловими мережами, йде безпосередньо в ті прилади, що його використовують);

- незалежні (один теплоносій, циркулюючи в тепломережі, нагріває інший, що розташовується в опалювальній системі).

Спосіб поєднання системи гарячого водопостачання з теплопостачальною визначає наявність систем відкритого (вода надходить безпосередньо з тепломережі) і закритого (вода береться з водогону, нагріваючись опісля в обміннику тепла за допомогою мережевої води) типів.

Групи теплоспоживачів. Як відрізняються одна від одної теплопостачальні системи, так і існують різні види споживачів теплової енергії. На загал, це санітарно-технічні системи споруд та технологічні установки. За основу поділу можна брати:

- режим теплоспоживання протягом року (сезонні й цілорічні об’єкти);

- співвідношення і режим різних видів споживання тепла (житлові, громадські та промислові будівлі, зокрема, сільськогосподарські комплекси).

Порушення теплопостачання. На сьогодні в сфері, яка розглядається, не все так добре, як того хотілося б. По-перше теплообмінні та опалювальні установки часто перебувають у неналежному стані, що призводить до зниження тепловіддачі. Оксиди і солі металів, накопичуючись у них, збільшують втрати тепла до 30 %. При цьому витрати на електрику зростають. Якщо раніше тепломережі і застосовувана техніка справно служили до трьох десятиліть, то зараз цей показник зменшився до 10 років. Ремонти частішають, а витрати теплокомуненерго, відповідно, зростають.

Щоб система служила, як годиться, була надійною, довговічною, ефективною та економічною, необхідно своєчасно виконувати профілактичні роботи. Серед найпоширеніших: дисперсне, хімічне, гідравлічне, гідропневматичне промивання, а також механічне очищення. Зазначеним методам властивий цілком невеликий ККД. Також вони мають обмеження стосовно використання, наприклад, їх можна застосовувати тільки в період міжсезоння. Чимале значення тут відведене використовуваним реагентам, які можуть працювати на очищення устаткування, мереж і води. Використовуючи кислотні та лужні сполуки, а також інші хімічні речовини, потрібно відстежувати їх безпеку і вплив на трубопроводи.

Важливо приділяти особливу увагу очищенню теплообмінників, щоб вони не втрачали свою ефективність і не виходили з ладу. Механічна обробка має право бути, але для її виконання необхідно розбирати обладнання, а це веде за собою простій системи. Інша річ – інакші методи, зокрема, хімічні (прокачування по трубах хімічних розчинів, що руйнують накип). Але і тут є свої «але». Якщо очисний матеріал підібрати неправильно, засмічення можуть видалитися лише частково, матеріал труб – стати тоншим. Та й токсичність ніхто не відміняв. Тим не менше, замість того, щоб відмовлятися від хімічної обробки і списувати обладнання, доцільніше і економічно вигідніше підібрати належний склад для очищення.

Хімічна сировина для теплокомуненерго

Про методи обробки систем теплопостачання ми згадали вище. Але які саме речовини допоможуть ефективно вирішити поставлені завдання, поки ще залишається незрозумілим. Саме час розглянути найбільш часто застосовувані підприємствами теплокомунальної енергетики хімічні сполуки.

Соляна кислота. Водний розчин хлороводню, сильна 1-основна летка кислота у вигляді безбарвної прозорої їдкої рідини (в технічній допустимий жовтуватий відтінок). При поєднанні з водою змішується, а нагріваючись, випаровується.

Соляна кислота – ефективний засіб проти забруднень, карбонатів, оксидів і нашарувань іншої природи. Вона добре очищає ємності та обладнання, особливо дієво впливаючи на металеві поверхні. При її використанні важливо додатково застосовувати добавки-інгібітори, які захищають метал від корозійного впливу і розчинення, а кислота при цьому не припиняє видаляти речовини, на які спрямована обробка. Якнайкраще соляна кислота справляється з іржею в тандемі зі сульфатною кислотою, в якій вже міститься корозійний інгібітор (уротропін).

Катіоніт КУ-2-8. Цей матеріал виглядає як гранули різних відтінків: від світло-жовтого до темно-брунатного. Він проявляє високу хімічну стійкість до основ, кислот і окислювачів, стійкість до підвищених температур, також характеризується механічною міцністю і чудовою осмостабільністю. У воді та в більшості органічних розчинників розчиненню не піддається.

Катіоніт КУ-2-8 задіюють, найчастіше, у водопідготовці. Він добре справляється зі солями металів, пом’якшує і очищує воду. Своє призначення виконує, діючи за принципом іонного обміну: заміна іонів солей у водному середовищі на іони-компоненти катіоніту. Якщо необхідно видалити солі твердості з котельної води, ця речовина підійде найкращим чином.

Тринатрійфосфат. Зовні це тверда маса, що складається з лусок білого, можливо, з кремовим відтінком кольору. Піддається злежуванню. У воді розчиняється легко і повною мірою, утворюючи сильно лужне середовище.

Тринатрійфосфат – добрий мийний і знежирювальний матеріал. Його використовують у підготовці води, з його допомогою очищують трубопроводи. Накип, що розташовується на поверхнях оброблюваних цією речовиною об’єктів, перетворюється в пухкий хлам, який надалі легко вилучити і утилізувати.

Антрацитова крихта. Цей матеріал також відомий під назвою «антрацит-фільтрант». Має вигляд подрібненої речовини чорного кольору з металевим відблиском. У кислотах, лугах і нейтральних середовищах не розчиняється.

Цим фільтрувальним матеріалом здійснюють первинне очищення і освітлення води, яка потім використовується у водяних і парових котлах та трубопроводах теплокомуненерго. Завдяки великій сорбційній ємності, високостійкості до стирання і подрібнення, а також хімічній стійкості, антрацитна крихта в якості фільтранту дає можливість забезпечувати потоку значну швидкість, а при зворотному промиванні – малу. Завислі частинки антрацит-фільтрант здатний видаляти на 90-98 %, а забруднення органічної природи – на 60-70 %.

Аміак водний. Він же – аміачна вода. Виглядає як прозора безбарвна або з жовтим відтінком рідка речовина, що має специфічний нашатирний запах.

У комунальній сфері ним знезаражують воду, оскільки ця сполука ефективно знищує різні бактерії. Щоб обладнання не піддавалося вуглекислотній корозії, водним аміаком як лужним реагентом зв’язують вільну вуглекислоту. Головне завдання, яке ставиться при цьому – збільшення рН води і конденсату на ділянках пароводяного тракту, в результаті чого здійснюється надійний захист техніки від корозії з водневою деполяризацією.

Оцтова кислота. Рідка речовина, що не має кольору, але з різко відчутним характерним запахом. Гігроскопічна, у воді розчиняється без обмежень, з більшістю розчинників змішується.

Ця кислота добре дає раду з очищенням систем опалення різних масштабів.

Пероксид водню. Зовні це безбарвна рідка речовина, що без обмежень розчиняється у воді, спирті та ефірі.

Для теплокомуненерго важливі розчинні властивості перекису водню. Цей реактив ефективно очищує стінки теплообмінників, дозволяючи зберігати необхідну потужність теплової передачі. Раніше через інтенсивне розкладання і неповне проникнення вглиб накипу від нього часто відмовлялися. Сьогодні ж знайдені способи покращеного управління реакціями, тому пероксид водню заслужено вважається добрим очисним матеріалом.

Щавлева кислота. Ця речовина сформована безбарвними кристалами. Розчиняється у водному середовищі та спирті, не підлягає розчиненню в бензолі та хлороформі.

Це ще одна ефективна кислота для промивання системи теплопостачання. Вона порівняно м’яка, але дієва, при цьому не шкодить матеріалам, з яких виготовлені труби.

Сульфат заліза (залізний купорос). Порошок з кристалів сіро-зеленого забарвлення. Не леткий, запах відсутній. У воді розчиняється добре, набуваючи при цьому блакитного відтінку (такий же з’являється і на вологому повітрі).

Застосовується, головним чином, для водоочищення від хромових і ціанистих солей.

Натрій гідроксид. Твердий сильно гігроскопічний луг білого кольору. Добре піддається розчиненню у воді, виділяючи при цьому багато тепла. Розчини цієї речовини на дотик мильні.

Каустик, як його ще називають, чудово справляється із засміченням теплоносіїв. Він дегазує бруд, унаслідок чого той легко переміщується по трубах. Крім того активно використовується в побуті, є головним активним компонентом добре відомого всім очисного засобу «Кріт».

Хімія для теплокомуненерго – надважливий компонент роботи, що забезпечує справність усіх частин системи, їх тривалу експлуатацію, продуктивність і належне функціонування. Вибираючи хімічну сировину, зверніть увагу не тільки на дію і характеристики конкретних речовин, але і на компанію, у якої збираєтеся здійснити покупку. Адже якість продукції у різних підприємств може істотно відрізнятися, та й з вартістю вона не завжди може бути співставлена. Одним словом, будьте пильні, цікавтеся відгуками попередніх покупців, порівнюйте пропозиції – і, швидше за все, знайдете саме те, що підійде вам у всіх відношеннях.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.