Добавки до комбікорму для тварин

Добавки до комбікорму для тварин

Правильне і грамотне харчування сільгосп тварин – запорука їхнього здоров’я, оптимального росту і розвитку, збільшення динаміки набирання ваги, підвищення надоїв молока, високої продуктивності та безлічі інших переваг. Під поняттям «правильне» маються на увазі такі фактори: врахування індивідуальних особливостей організму, застосування комбікормів, виготовлених із винятково якісних інгредієнтів, в оптимальних для кожного конкретного випадку пропорціях, формі, складі тощо.

Найкраще харчування для всіх видів с/г тварин – комбікорми. Комбікорм є сумішшю зернової сировини, компонентів, у яких міститься велика кількість білку, вітамінів і мікроелементів. Він, у випадку правильного застосування, повністю забезпечує тварин і птицю поживними, мінеральними та біологічно активними речовинами. На сьогодні таке харчування особливо популярне для великої рогатої худоби, але й інші види с/г тварин не залишаються осторонь.

Не остання роль у питанні годування відведена і добавкам – надважливим джерелам вітамінів, мінералів, білків, жирів, а також передумовам енергетичного зростання і розвитку. Завдяки їм, вирощувати тварин і отримувати тваринницьку с/г продукцію можна в значно скорочені терміни. При цьому без зайвих проблем можна підвищити показники продуктивності та візуально підняти фінансову вигоду виробництва.

Застосовуючи добавки для комбікорму для тварин, необхідно розуміти, що те, що одній тварині добре, іншій може бути не потрібним або навіть взагалі небезпечним. Тому говорити про універсальний комбінований корм не доводиться. Також не можна з упевненістю сказати, що будь-який виробник/постачальник як добавок, так і комбікормів може запропонувати продукт, вартий уваги, збалансований за всіма показниками. Виробляючи корми, кожна компанія прагне ввести до складу ту кількість корисних речовин, яка їй зручна (економічно вигідна), оскільки на законодавчому рівні якість цієї продукції не регламентована. А є ж іще такий момент, як несумлінне ставлення до справи, яке у виробництві комбікормів проявляється в застосуванні неякісних продуктів. Щоб не потрапити в халепу і забезпечити своїм тваринам оптимальний раціон харчування, створюйте комбікорми самі, використовуючи для цього добавки надійних підприємств.

Якщо ви і є та компанія, яка займається виробництвом комбінованих кормів, радимо для роботи брати тільки ту сировину, в якій ви будете повністю впевнені. Повірте, заощадивши раз, ви можете втратити десятки, а то і сотні потенційно постійних клієнтів. І навпаки, вводячи до складу продукції добавки для комбікорму для тварин хорошої якості, ви заслужите повагу споживача, а попит на ваш товар буде постійно збільшуватися.

Огляд популярних добавок до комбікормів

Перед тим як скомбінувати ті чи інші добавки для корму, гарненько розгляньте їх специфіку – кожної окремо і в поєднанні одна з одною. Тоді корм зіграє в житті поголів’я максимально позитивну роль, без будь-яких «але».

Метіонін. Це речовина, яка складається з безбарвних кристалів. Запах має специфічний. У воді розчиняється. За своєю суттю є амінокислотою з ряду незамінних для організму. Це надважлива харчова сполука, яка входить до складу великої кількості білків і пептидів, але організмом не синтезується.

Серед позитивних ефектів метіоніну: участь в обмінних процесах, активація роботи гормонів, ферментів, вітаміну В12, запобігання ожирінню печінки, допомога в регенерації печінкових і ниркових тканин.

Як добавка для комбікорму метіонін чудово збагачує і балансує по незамінним амінокислотам раціон тварин та птиці. Його вводять як у повноцінні комбіновані корми, так і в премікси, і в кормові добавки.

Дефіцит цієї субстанції загрожує поганим засвоєнням поживних речовин кормів, насамперед, протеїну, що, в свою чергу, знижує продуктивність поголів’я.

Вітамін А (ретинолу ацетат). Прозора рідка речовина маслянистої консистенції. Колір може варіюватися від світло- до темно-жовтого. Смаку може бути властива гіркота. Також допустимий специфічний запах.

Переоцінити значення вітаміну А в годуванні тварин складно. Він потрібен для оптимального росту, розвитку і відтворення, для підвищення стійкості організму до збудників різних хвороб. Бере участь у синтезі родопсину, відповідає за нормальний стан слизових. Якщо його немає в організмі молодих тварин у достатній кількості, не рідкість – призупинення росту, хвороби очей (куряча сліпота, ксерофтальмія і кератомаляція), зроговіння епітелію дихальних шляхів, травного тракту, органів репродуктивної системи. Внаслідок останнього тварина стає вразливою до інфекцій, пневмоній, розладів шлунково-кишкового тракту і т.д. Крім того, дефіцит ретинолу ацетату спричиняє дегенерацію нервових тканин, а відтак і координаційні порушення, аж до паралічу.

Вітамін D3 (холекальциферол). Жиророзчинна речовина дещо в’язкої консистенції. Запах і колір відсутні. У воді не розчиняється.

В організмі тварин вітамін D регулює мінеральний обмін, відповідає за фосфорно-кальцієвий баланс, інтенсифікує всмоктування кальцію та фосфору з кишківника. У той же час, його дефіцит є причиною рахіту у молодняка, остеомаляції або остеопорозу у дорослих особин.

Особливе значення ця сполука має для птиці. Крім рахіту, його нестача провокує тонкість шкаралупи і зниження інкубаційних якостей. Жовток стає бідним, власне, на сам вітамін D, а курчата з таких яєць виходять слабкими і схильними до різноманітних хвороб.

Вітамін В2 (рибофлавін). Складається з кристалів голчастої форми. Колір – жовто-помаранчевий, смак – гіркий. У воді та етиловому спирті розчиняється, але погано, взагалі не розчинний в ацетоні, діетиловому ефірі, трихлорметані та бензолі.

Якщо говорити про його роль в організмі тварини, то він бере участь у синтезі різних ферментів, які забезпечують окислювально-відновні процеси в клітинах. Важлива і його взаємодія з АТФ, у результаті чого утворюються флавіни, які беруть участь у переміщенні водню і регуляції енергетичного обміну.

Рибофлавін, головним чином, необхідний птиці, свиням, телятам і ягнятам. Доросла велика рогата худоба та вівці синтезують достатню його кількість у травному тракті.

Дефіцит вітаміну В2 призводить до затримок зростання, несприятливих умов для розвитку ембріонів птиці, як результат – значна смертність, особливо в середині інкубації. Крім того, не рідкісними є такі негативні моменти, як параліч кінцівок, зниження несучості та виведення яєць.

Свині, а саме супоросні матки, при нестачі рибофлавіну, народжують мертвих і ослаблених поросят. Ті поросята, які виживають, відстають у рості, волосяний покрив і шкіра у них грубіють, також вони потерпають від проносів, блювання і підвищеної збудливості.

Вітамін РР (ніацин, нікотинова кислота). Біла кристалічна порошкоподібна маса. Запах відсутній. У воді розчиняється. Ще одна назва цієї сполуки – антипеларгічний фактор свиней та птиці.

В організмі ніацин бере участь у конструюванні коферментів, які входять до окислювально-відновних ферментів. Таким чином, він впливає на тканинне дихання клітин, задіюється у вуглеводному, білковому і жировому обміні. Крім того, стимулює виділення шлункового соку і виконує регуляцію функціонування підшлункової залози.

При дефіциті нікотинової кислоти у свиней і птиці з’являється пелагра з усіма своїми негативними наслідками: втрата апетиту, ураження шкіри та кишківника, анемії, зупинки росту, зниження несучості та виведення курчат. Що стосується жуйних тварин, то у них додаткової потреби у вітаміні РР немає: бактерії рубця синтезують його в достатньому обсязі.

Монокальційфосфат. Зовні є гігроскопічною гранульованою масою. Колір – ненасичений сіро-жовтуватий. Досить добре розчиняється у воді.

Вводиться в комбіновані корми при необхідності заповнити дефіцит фосфору і кальцію. Роль цих мікроелементів в організмі тварин полягає в допомозі у формуванні твердої кісткової тканини і скелета, поліпшенні деяких функцій, обміну речовин, діяльності нервової, імунної та репродуктивної систем, а також у збільшенні продуктивності. Особлива потреба в монокальційфосфаті є у молодняка та годуючих травоїдних тварин.

Гідрокарбонат натрію (сода харчова). Кристалічна порошкоподібна маса тонкого помелу. Колір – білий, запаху немає.

Серед завдань, які ця речовина виконує в організмі тварин: регуляція кількості кислоти в рубці та створення умов для хорошого здоров’я рубця. Крім того, харчова сода виступає балансувальником структури раціону харчування, може служити буфером при нестачі структурної клітковини.

Сульфат міді (мідний купорос). Дрібнокристалічний порошок різних відтінків синього кольору.

Мідь – основний елемент мідного купоросу – надважливий компонент металопротеїнів, що регулюють окисно-відновні процеси засвоєння молекулярного азоту. Вона позначається на рості та розвитку, відтворенні, обміні речовин, бере участь в утворенні гемоглобіну, прискорює дозрівання еритроцитів у крові, інтенсифікує фагоцитарну активність лейкоцитів, стимулює імунну систему і підвищує стресостійкість. Без неї не можуть правильно формуватися кістки і відбуватися кератинізація пера у птиці. Вона також незамінна для повноцінного розвитку ембріонів.

Сульфат заліза (залізний купорос). Зовні це сипка кристалічна маса. Колір – сіро-зелений/сіро-коричневий. У воді розчиняється.

У тваринництві використовується для збалансування раціону харчування по вмісту заліза. Як правило, додається до преміксів.

Залізо є складовим елементом дихальних пігментів і окислювальних ферментів. При його нестачі спостерігаються анемії та відставання в рості. Загрожує негативними наслідками, такими, як порушення обмінних процесів, отруєння, і надлишок заліза. Це обов’язково потрібно враховувати при введенні до раціону тварини сірчанокислого заліза.

Сульфат цинку (цинк сірчанокислий). Білий порошок, що складається з кристалів. Піддається розчиненню у воді та гліцерині. Кількість основної речовини в продуктах, що застосовуються в тваринництві – близько 98 %.

Достатня кількість цинку, що надходить до організму з кормом, має велике значення для всіх видів с/г тварин, особливо для свиней. При дефіциті цинку у останніх розвивається паракератоз.

Цинк – складова частина біологічних мембран, клітинних рецепторів і протеїнів. Він впливає на функціонування гормонів (інсуліну, кортикотропіну, соматотропіну і гонадотропіну), ферментів (енолазів, гістідазів, депептідазів та амілазів), утворення кров’яних елементів, зокрема, еритроцитів. Крім того, сприяє обмінним процесам, всмоктуванню білків, жирів, вуглеводів і вітамінів.

Відгодівля сільськогосподарських тварин – це нелегкий, але дуже важливий для сучасного світу процес з масою різноманітних тонкощів. Беручи в роботу добавки, простежте, щоб вони відповідали високим якісним показникам (найкраще, якщо це буде сертифікована продукція), адже корми для тварин – це той випадок, коли немає місця компромісам. Застосовуйте добавки для комбікорму для тварин з розумом і зі знанням справи – результати порадують вас в усіх розуміннях!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.