Паста ДОІ (ГОИ): види і склад, класифікація і застосування
Пастою ДОІ (ГОИ) іменують не якийсь певний матеріал, а скоріше, їх сукупність, комплекс шліфувальних і полірувальних паст, що створюються з хромової зелені. З їх допомогою здійснюють шліфування й полірування сплавів зі сталі (як-от термічне зміцнення), кольорових металів, твердих пластичних мас і полімерів, скляної продукції (в т.ч. оптикоскла), кераміки та виробів з неї.
Це чудовий матеріал, якщо необхідно прибрати подряпини з монет, зняти наліт і додати блиску. Він стане в нагоді, якщо є потреба очистити ювелірні прикраси (каблучки, ланцюжки, браслети та ін.) й елементи декору (статуетки, свічники тощо), виконані з різноманітних металів, зокрема зі срібла та золота.
Виробництво, застосування та інші моменти, пов’язані з пастою ДОІ, не підпадають під регулювання ДСТУ. Визначення їх складу і технічних параметрів відбувається за ТУ 6-18-36-85.
Чому так називається і як розшифровується абревіатура ДОІ?
ДОІ (більш відомо російською як «ГОИ») – це Державний оптичний інститут, наукова установа, в якій цей продукт був розроблений в 30-х роках XX століття.
Як виглядає і з чого складається?
На вигляд цей абразивний матеріал є зеленим (світлим або темним) бруском, найчастіше прямокутної форми, сформованим порошком оксиду хрому (ІІІ), органічними жировими зв’язками і додатковими компонентами, що поліпшують властивості продукту (активаторами й інтенсифікаторами). Допоміжні речовини, розчинники та хімічні реактиви, які можуть бути присутні у його складі: гас, стеарин, силікагель та ін. Інтенсивність кольору і, власне, сорт пасти, її застосування залежать від кількості в складі основного компонента. Чим більші обсяги хромової зелені, тим паста світліша і має більш високі абразивні якості. Найсвітліший продукт призначений для сильного шліфування, найтемніший (майже чорний з зеленавим переливом) – для кінцевого полірування і забезпечення на поверхнях оброблюваних матеріалів дзеркального відблиску. На загал, діапазон оксиду хрому становить 65-80 %.
Крім того, можливий випуск у вигляді кіл для полірування. Вони за своєю суттю м’які (з фетру) і мають просочення необхідною кількістю пасти. З інших варіантів: у рідкій формі в пластмасових ємностях і у вигляді просочення для все тих же кіл.
Зверніть увагу! Форма і упакування на призначення і розшифровку не впливають.
Яких видів буває?
Загалом, цей продукт можна класифікувати на грубий, середній і тонкий, який, в свою чергу ділиться ще на два варіанти. Тобто всього виділяють чотири різновиди, в основі поділу на які лежить розмір абразивних частинок. Кожному з цих різновидів привласнений свій номер:
- №1 (забарвлення – чорне + зелений відлив, абразивність – 0,3-0,1 мкм). Застосовується для завершального полірування. Основне завдання – надати оброблюваній поверхні дзеркального блиску. Кількість оксиду хрому (ІІІ) – 65-70 %, стеарину і розщепленого жиру – по 10 %, гасу – 2 %, силікагелю – 1,8 %, бікарбонату натрію – 0,2 %;
- №2 (забарвлення – темно-зелене, абразивність – 7-1 мкм). Призначення – тонке полірування з аналогічним до попереднього варіанту забезпеченням дзеркального блиску. Сесквіоксид хрому займає 65-74 %, стеарин і розщеплений жир – по 10 %, гас та олеїнова кислота – по 2 %, силікагель – 1 %, натрій двовуглекислий – 0,2 %;
- №3 (забарвлення – зелене, абразивність – 17-8 мкм). Передбачений для середнього ступеня шліфування. Забезпечує оптимальну чистоту поверхні, унеможливлює утворення на ній будь-яких штрихів, гарантує полірування, що приводить до рівномірного виблискування. Обсяг хромової зелені – 70-80 %, стеарину і розщепленого жиру – по 10 %, силікагелю та гасу – по 2 %;
- №4 (забарвлення – світло-зелене, абразивність – 40-18 мкм). Чудовий варіант для сильного шліфування, що приводить до матовості поверхні і видалення будь-яких, навіть найменших, подряпин, які залишаються після використання абразивів. Кількість оксиду хрому тривалентного – 75-85 %, стеарину – 10 %, розщепленого жиру – 5 %, силікагелю і гасу – по 2 %.
Визначення абразивності пасти відбувається за товщиною металу, який знімається з пластинки 9х35 мм, виготовленої зі сталі, під час пропускання її сорокаметровою чавунною плитою 400х400 мм.
Як використовувати?
Чи складний цей матеріал у роботі? Ні. Але дотримуватися загальних рекомендацій і знати низку нюансів та аспектів, щоб не пошкодити поверхню, все ж, необхідно. Тим більше що є різні способи застосування, з яких можна вибрати будь-який, потрібної вам складності.
Основні етапи роботи:
- трохи пасти нанести на круг для полірування або шматок м’якої тканини (наприклад, фланелевої). На поверхні, яка підлягає обробці, розміщувати матеріал не варто. Додатково перед нанесенням пасти тканину можна змочити в гасі або бензині, це поліпшить розчинення;
- розтерти пасту, нанесену на робоче пристосування (круг або ганчірку), за допомогою металу. Так вдасться вилучити великі шматки абразиву, які здатні спровокувати небажані пошкодження;
- додати на поверхню трохи індустріальної олії і можна приступати до полірування, час від часу поновлюючи змазку.
Не тисніть, а натирайте. Не робіть різких рухів і не прикладайте багато сили – це зайве. Поліруйте до тих пір, поки не утвориться відповідний блиск. Коли закінчите обробку, не забудьте промити поверхню гасом або бензином. Також допустимо видаляти залишки абразивного матеріалу за допомогою води.
Обов’язково врахуйте: якщо зробити помилку, взяти в роботу більші частки, ніж необхідні, а також докласти надмірних зусиль, це може пошкодити поверхню (стати, наприклад, причиною виникнення подряпин).
Чи не головним завданням є правильний підбір номера пасти, згідно з очікуваним ефектом. Тобто, який вид продукції буде актуальний в тому чи іншому випадку. Пам’ятайте, що для грубого очищення варто брати №4, для формування матовості при відсутності штрихів – №3, для досягнення глянсовості – №2 і №1. Якщо просто почистити, то №1 або №2, якщо прибрати подряпини – №3 або №4.
Чи можна впоратися з подряпинами, маючи в своєму розпорядженні пасту №1? Можна. Але для цього знадобиться більше сил і часу. Якщо ж перед вами стоїть завдання – виконати дзеркальне полірування, то тут взаємозаміни не мають місця. Для цього можуть бути використані винятково пасти №1 або №2. Полірування до дзеркального блиску з №3 і №4 неможливе.
Особливості полірування пастою ДОІ різних матеріалів:
- Метали. Перше, що потрібно зробити – це визначити породу металу.
При обробці срібних виробів (наприклад, столових приладів, як ось виделок, ложок, ножів і т.д.) якісне чищення, яке, так чи інакше, необхідне їм час від часу, повинне відбуватися без пошкоджень поверхні у вигляді невеликих подряпин. Для цього не нехтуйте послідовністю очисних заходів. Спочатку вимийте столові прибори, потім натріть їх порошком до блиску, використовуючи зубну щітку. Паралельно в склянку налийте воду, додайте до неї водний розчин аміаку в незначних обсягах, ще трохи мила і порошку. У такому розчині прокип’ятіть срібні вироби, а далі обробіть пастою ДОІ.
Що стосується сталі, то її обробка вимагає застосування в обов’язковому порядку спеціального приладу. А з приводу золота, то при відсутності досвіду і знань, краще за все не обробляти його таким способом, адже не є винятком стирання верхнього шару. Якщо ж хочете почистити годинник, не забудьте спочатку від’єднати від нього годинниковий механізм.
- Скло. Що це може бути? Дисплей смартфона, планшета або іншого гаджета. Для полірування таких поверхонь кращого варіанту, ніж паста ДОІ, а саме склад №2, годі й шукати. Наносите субстанцію на м’яку тканину і легенько шліфуєте скло. Сильно не тисніть, великих зусиль не прикладайте. Незабаром побачите чудовий результат – натертий до блиску дисплей своєї техніки.
- Пластик. Також найкращим варіантом послужить в’язка або тверда паста №2. Берете тканину, наносите на неї абразив, трете в будь-яку поверхню з металу (як уже пояснювалося вище, для видалення небезпечних для оброблюваного матеріалу великих часток), далі все виконуєте, як зазвичай.
Втім, щоб не упустити щось важливе, відновити в пам’яті або дізнатися необхідну експлуатаційну інформацію, ви завжди перед початком роботи можете скористатися інструкцією, яка йде в комплекті зі зазначеною пастою. В інструкціях виробники вказують і процентний склад компонентів, і правила використання при роботі з різними твердими поверхнями, з метою позбавлення їх від дефектів.
На замітку! Якщо у вас є паста ДОІ, яка довгий час не застосовувалася, засохла і, як вам здається, не підходить для подальшої роботи, тому ви готові її позбутися, не поспішайте з висновками. Цілком реально повернути матеріал до робочого стану, розм’якшивши його. Як це зробити в домашніх умовах? За допомогою технічного або автомобільного мастила. Для цього потрібно відколоти сухий шматок і перетерти його в порошок, потім змішати з мастильною основою, яка є в наявності. Ось і все, можете приступати до застосування. Як варіант – використовувати для розм’якшення гас. Але тоді варто врахувати, що полірувальний ефект може не зберегтися.
Паста ДОІ – це надпопулярний матеріал для полірування поверхонь різних виробів, перевірений практикою і часом. Йому характерна необхідна ефективність при мінімальних витратах часу: кілька хвилин – і справу зроблено. Цей полірувальний матеріал характеризується зручністю застосування і можливістю залучення в домашніх умовах. До того ж, коштує недорого, а купити його сьогодні не становить жодних труднощів. Тож чимала широта застосування – ситуація цілком закономірна. Якщо і вам знадобилася паста ДОІ – зможете отримати її в своє розпорядження в лічені дні.