Натрій гідросульфід: властивості та особливості застосування
Гідросульфід натрію – це речовина неорганічної етимології, затребувана в різних промислових сферах у чималому переліку різнопланових процесів. Без неї сьогодні не обходиться хімічна індустрія. Вона має чимале значення для видобувної промисловості. Шкіряне, текстильне, целюлозно-паперове та інші виробництва задіюють натрій гідросульфід з різною метою як якісну й функціональну сировину, доступну для придбання.
Якщо і вам знадобився цей технічний продукт... Якщо хочете отримати про нього якомога більше інформації... Якщо цікавить, де в Україні натрій гідросульфід купити оптом так, щоб ніяких сумнівів в якісному рівні й жодних надмірностей у плані вартості не виникало... Ця стаття допоможе знайти відповіді на ці та інші супутні запитання. Читайте далі.
Властивості та характеристики гідросульфіду натрію
Гідросульфід натрію, а також сульфогідрат/бісульфід натрію, натрій сірчистий кислий, Sodium hydrosulfide/bisulfide – все це синонімічні назви, що позначають кислу сіль натрію і сірководневої кислоти. Неорганічна кристалічна речовина з характерним запахом, переважно білого кольору (іноді забарвлення варіюється від жовтого до темно-коричневого і навіть чорного в розплавленому вигляді), яка утворює низку кристалогідратів (наприклад, NaHS•2H2O, NaHS•3H2O). Крім розсипчастої форми (у вигляді лусочок), можливий випуск розчину, прозорого чи мутнуватого (незначний осад допустимий стандартом). Масова частка основної речовини в товарній формі становить 70 % від загального обсягу і більше. Разом з тим, кількість сульфіду натрію не перевищує 3 %, а заліза – 0,0008 %. Загальні обсяги осаду, що не розчиняється у водному середовищі – 0,005 %.
Це тверда гігроскопічна речовина. Слабо піддається гідролізу. Є типовим відновником, що зазнає окислення під впливом кисню повітря. Виступає аналогом каустика. Розчиняється в таких середовищах, як вода і спирт. При цьому розчинення у воді відбувається досить добре: 75,5 г/100 мл при 20 °C. Водним розчинам цієї сполуки властива лужна реакція, яка реалізується, у зв’язку з гідролізом за аніоном. Коли відбувається кип’ятіння (істотне підвищення температури), цей реактив втрачає сульфід водню, в результаті чого баланс порушується із зсувом вправо. Також виділення сірководню характерне при поєднанні з водою або кислотами. Останні бісульфід натрію з легкістю руйнують. Взаємодіючи з лугами, він створює середню сіль. У лужних середовищах є джерелом полісульфідів. При окислювальній дії кисню з’являється сірка, а з неї – полісульфіди. Коли t р-чину знижується до 22 °C, випадає осад, коли ж опісля вона підвищується знову (здійснюється повторне нагрівання), осадові утворення ще раз стають розчиненими.
Молярна маса – 56,06 г/моль, густина – 1,79 г/см³, t плавлення – 350 °C (без розкладання). Хім. формула: NaHS.
Існують два методи отримання сульфогідрату натрію:
- Пропуск гідроген сульфіду крізь сульфіднатрієвий розчин.
- Пропуск гідроген сульфіду через розведений р-чин лугу (абсорбція розчиненою каустичною содою) з утворенням на виході NaHS і H2O.
Як бачите, в обох випадках синтез солі, що розглядається, відбувається з сірчистого водню – основного сировинного джерела для її отримання.
Давайте ще розглянемо популярний спосіб синтезу цієї речовини (взаємодія сульфіду натрію і сірководню) більш детально. Щоб отримати сірчистий натрій, відновлюють сірчанокислий натрій за участі сульфату кальцію, дотримуючись пропорції 1:0,5-1,25. Фільтрат, що містить сульфід натрію, піддається взаємодії з сірчистим воднем, отриманим, у свою чергу, шляхом забезпечення реакції шламу фільтрації із хлороводневою кислотою. Розчин сформованого хлориду кальцію фільтрують, позбуваючись, таким чином, шламу. Надлишкові обсяги сірководню поглинаються за допомогою лужного поглинача.
Завдяки описаному методу отримання, застосуванню доступної та недорогої сировини, знижується собівартість виробничого процесу. Внаслідок цього натрій гідросульфід оптом можна купити максимально вигідно. Додатковий плюс – отримання хлористого кальцію – ще одного цінного хім. продукту з неабиякою широтою застосування і стабільним ринком збуту.
У що упаковується, як транспортується і де повинен зберігатися натрій гідросульфід?
Стандартна упаковка для зазначеної сполуки – поліпропіленові мішки ємністю 25 кг.
Транспортування можливе різними видами транспортних засобів, зокрема залізницею повагонно, а також критим автомобільним і річковим транспортом. При цьому його заборонено перевозити спільно з харчовою продукцією та кормами для сільськогосподарських тварин.
Що стосується зберігання, то для нього необхідні сухі закриті й добре провітрювані приміщення. Упаковану речовину слід розміщувати на піддонах або стелажах з дерева. Оптимальний діапазон відносної вологості повітря – до 70 %. Також важливо забезпечити вогнестійкість і запобігти сусідству з кислотами й потужними окислювачами. Підбираючи місце та умови зберігання, важливо керуватися тим, що Sodium hydrosulfide здатний виділяти сірководень при підвищенні вологості, температури, а також контакті з кислотами (плюс провокує в останньому випадку корозійні прояви).
Гарантійний термін придатності – 1 рік із дня виготовлення.
Техніка безпеки як важливий аспект роботи з NaHS
Що б вам не потрібно було робити з гідросульфідом натрію – виготовляти його, перевозити, зберігати або застосовувати в роботі – обов’язково слід детально ознайомитися і ретельно дотримуватися техніки безпеки. Так вдасться звести до нуля будь-які ризики, максимізуючи при цьому корисні сторони речовини. Тому зараз розглянемо, чи несе вона небезпеку, якщо так, то яку, і як, власне, їй протистояти й боротися з негативними наслідками.
Отже, натрій сірчистий кислий належить до речовин четвертого класу токсичності. Негорючий, небезпеки пожежі та вибуху не несе. Однак ємності, в які він поміщений, здатні вибухати при нагріванні. Якщо таке трапиться або продукт потрапить в зону пожежі, для гасіння, а точніше для охолодження, необхідно використовувати розпорошену воду (прямий контакт з водою заборонений). Також на допомогу можуть прийти піна, порошок і вуглекислий газ.
Щодо впливу цієї солі на організм людини в звичайних умовах, то уникати слід будь-яких прямих контактів неспроста. Вдихання, проковтування, потрапляння на шкіру і в очі, плюс перевищення гранично допустимої концентрації в робочому просторі – все загрожує чималими негативами (сильними локальними і загальними ефектами). Больові відчуття, печіння, подразнення, почервоніння, опіки, порушення дихання, втрата свідомості, блювання, кашель, нежить, сльозотеча, ослаблення організму, набряки повік, легень, шок – ось основний перелік того, чого не уникнути, порушуючи правила поводження з цим хімічним матеріалом. Але головна небезпека, а саме смертельний результат, існує саме при ковтанні. Запам’ятайте це!
Щоб мінімізувати будь-які ризики, використовуйте засоби індивідуального захисту очей, органів дихання і шкірних покривів. Обов’язкове застосування спецодягу та спецвзуття, респіратора і захисних окулярів або протигаза, а також спеціальних рукавиць. Добру службу можуть виконати мазі, пасти і креми з силікону. Крім того, під час роботи не можна вживати їжу, напої та курити. Важливо дотримуватися особистої гігієни, зокрема приймати душ після завершення робіт.
Що робити у випадку аварії? Головне – не панікувати. Необхідно надати першу допомогу постраждалим (обов’язково перебуваючи в ЗІЗ) і якомога швидше ліквідувати витік, запобігши поширенню негативного впливу.
Якщо щось трапиться погане, дійте так:
- якщо речовина потрапила в дихальну систему, потрібно розмістити потерпілого напівсидячи, за необхідності зробити штучне дихання і посприяти оперативному наданню медичної допомоги;
- при контакті зі шкірою важливе промивання значними обсягами води (як варіант – прийняття душу), а потім – звернення до лікаря;
- уражені слизові оболонки очей слід добре промити водою і без зволікань показатися медикам;
- проковтування вимагає прополіскування ротової порожнини, випивання декількох склянок води без провокування блювоти і знову ж допомоги медичних працівників.
Що ще необхідно виконати, так це припинити доступ у зону небезпеки для сторонніх, зібрати суху розсипану речовину, не торкаючись до неї, і помістити в закриті контейнери для зберігання та утилізації, згідно з приписами.
Знаючи все сказане вище та керуючись цим, можете сміливо приступати до роботи. Тепер вам під силу мінімізувати мінуси і максимізувати плюси гідросульфіду натрію.
Де і для чого застосовується натрій сірчистий?
Гідросульфід натрію – це хімічний продукт, який знайшов чимале застосування в низці стратегічно важливих промислових галузей. Один з найвідоміших процесів, в яких актуальне його використання, це, мабуть, виконання ролі флотаційного реагенту в гірничо-збагачувальному сегменті. Сфери флотаційного задіяння досить різноманітні. Збагачення руд кольорових металів у кольоровій металургії способом флотації дуже популярне. Тут речовина, що розглядається, відома як реагент-регулятор у процесах збагачення цілого переліку руд: міді, свинцю, цинку, молібдену і тих, що містять сурму. Активне застосування гірничо-збагачувальними підприємствами пояснюється не тільки технологічними властивостями матеріалу, а й економічними факторами (обсягами пропозиції та цінами).
Sodium hydrosulfide цінний для хімічної промисловості, оскільки є вдалим у всіх сенсах сировинним матеріалом для виготовлення деяких інших речовин:
- наприклад, за його участі створюють кальциновану соду, необхідну для скловиробництва, миловаріння, виготовлення емалей, побутової хімії, ультрамарину і т.д., для пом’якшення води, знежирення металів, запобігання полімеризації моторних олив, виконання ролі харчової добавки, що регулює кислотність, розпушує, перешкоджає злежуванню і появі грудок тощо;
- також з нього виробляють полісульфідні пластики і барвники, примітні своїми унікальними експлуатаційними характеристиками;
- застосовується ця речовина і для створення етилмеркаптану (етантіолу). Для цього фахівцями реалізується взаємодія бісульфіду натрію, його водного розчину, з етилхлоридом. В основі загального методу синтезу меркаптанів – реакція між галогенопохідними і NaHS;
- ще один продукт, для виготовлення якого потрібен гідросульфід натрію – бутифос. Це масляниста рідина-дефоліант для бавовнику з великою дефолюючою активністю. Фітотоксичний ефект проявляється через 12 днів, не поширюється по всій рослині, а приводить до опадання лише тих листків, на які початково потрапляє.
Як ви можете здогадатися, цим застосування і значення цієї сполуки не обмежується. Крім усього іншого, сульфогідрат натрію використовується в:
- шкіряній галузі (складова частина матеріалів, застосовуваних для вичинки шкір, а саме для вилучення їх зовнішнього прошарку);
- текстильному напрямку (виготовлення синтетичного шовку, відбілювання текстилю, зокрема льону, бавовни, рейону та нейлону);
- целюлозно-паперовому виробництві (відбілювання паперу).
Працюєте в котрійсь зі згаданих вище індустрій і хочете купити натрій гідросульфід оптом на вигідних умовах? Жодних проблем!
Де в Україні сульфогідрат натрію купити найкраще?
Якщо пошукати речовину в інтернеті, то можна знайти дуже різноманітні пропозиції і за якістю продукту, і за умовами його придбання (обсягами і термінами поставок, цінами тощо). Як не помилитися, приймаючи кінцеве рішення? Все просто! Звертайтеся до компанії «Система Оптимум»!
Ми багато років активно функціонуємо на ринку хімічної продукції України. Уважно стежимо за якісним рівнем кожної партії, що поставляється клієнту. Співпрацюємо винятково з надійними і перевіреними виробниками та постачальниками сировини. Не завищуємо вартість, а, навпаки, при великих оптових замовленнях надаємо додаткові знижки в індивідуальному порядку. Пропонуємо купити натрій гідросульфід, ціна якого вас обов’язково порадує.
Щодо такого аспекту роботи, як оплата і доставка... Можливі різні варіанти. Доставка – автотранспортом нашої компанії та різними українськими перевізниками. Оплата – за погодженням з менеджером.
Якщо вас зацікавив сульфогідрат натрію від ПП «Система Оптимум», телефонуйте! Надамо всю необхідну додатково інформацію про продукт, щоб ви могли прийняти остаточне рішення з максимальною впевненістю у правильності вибору!