Хвороби риб та їх лікування. Пропонуємо ефективні препарати
Риби, чи то акваріумні жителі, чи то мешканці природних водойм, можуть піддаватися впливу різних негативних факторів і хворіти. Причиною хвороб може бути безліч біо- та абіотичних джерел з довкілля: віруси і бактерії, водорості та гельмінти, ракоподібні, гриби і токсини, а також порушений гідрохімічний режим та інші зовнішні компоненти. Всі хвороби можна розділити на ті, які є заразними, і ті, що незаразні.
Заразні провокують збудники, до незаразних належать всі інші. Заразні, в свою чергу, поділяються на:
- інфекційні – хвороби, що викликаються рослинними збудниками (віруси, бактерії, водорості, грибки);
- інвазійні – хвороби, що викликаються тваринними збудниками (ракоподібні, гельмінти, найпростіші). І ті, й інші найчастіше мають ускладнення у вигляді патогенної мікрофлори.
Що стосується незаразних, то причина основної їх кількості – негативні зміни середовища проживання. До них можна зарахувати аліментарні захворювання, зумовлені неякісними кормами (токсичними або неповноцінними), а також інтоксикації, перепади температур, надлишок газів, травмування і порушення в гідрохімічному режимі водойми. Важливо розуміти, що велика кількість проблем у риб виникає через низький імунітет. Крім того, їх причиною можуть служити стресові ситуації. Серед частих риб’ячих захворювань: сапролегніоз, бранхіомікоз, аеромоноз (краснуха), ЗПМ, іхтіофтіріоз, тріенофороз, ботріоцефальоз, діплостоматоз, кавіоз, аргульоз та інші. Клінічна картина кожного з них має свою специфіку, однак, багато проявів можуть бути схожими в різних випадках. Тому встановлення діагнозу повинне ґрунтуватися на результатах всебічного аналізу проблеми. І тільки тоді, коли діагноз установлено точно, можна переходити до вибору препарату.
Далі – коротко про найпоширеніші ліки для риб: що і коли необхідно застосовувати для досягнення ефективного результату.
Діамантовий зелений. Ліки для риб у вигляді зелених із золотистим грудок або порошку. Показані для лікування та профілактики лернеозу й сапролегніозу. Крім того, ефективні при хворобах, викликаних інфузоріями-паразитами: триходініозі, апіозомозі, костіозі, сцифідіозі та трихофріозі.
Калій марганцевокислий (перманганат калію, марганцівка). Це невеликі темно-фіолетові кристалічні структури з блиском, яким властиве хороше розчинення у воді. З їх допомогою виконують дезінфекцію і лікування при таких хворобах, як: костіоз, лернеоз, лепідортоз, сапролегніоз і виразки. При використанні важливо враховувати таке: якщо лікувальний розчин має pH вище 7,5, то його необхідно аерувати задля запобігання формуванню шкідливого для зябер діоксиду марганцю. Поява на тілі риби повітряних бульбашок безпечна.
Кристалічний фіолетовий (генціанвіолет). Засіб з антисептичною, протипаразитарною та протигрибковою дією у вигляді кристалів темно-зеленого кольору з металевим відблиском. Розчинення у воді – добре. У деяких випадках може застосовуватися замість метиленового блакитного. Генціанвіолетом лікують і виконують профілактику риб від іхтіофторіозу, триходініозу, апіозомозу, сцефідіозу, трихофріозу, філометроідозу, ботріоцефальозу, дактилогірозу, дерматомікозу, костіозу, лепідортозу, лернеозу, оодініозу, хілодонельозу і кавіозу. Вода, в якій використовується цей препарат, повинна мати pH 6-8. У лужному середовищі він нерозчинний (відбувається випадання в осад), а відтак і малоефективний.
Левоміцетин (біофенікол, хлороміцетин). Антибіотик широкого спектру дії, застосовується в порошкоподібній або таблетованій формі. Розчинення у воді слабке. Забарвлення водної маси не спостерігається. Засіб показаний для позбавлення від важких інфекцій бактеріальної природи, наприклад, від водянки. Крім того, проявляє ефективність стосовно внутрішніх бактерій, що провокують виразки. Виліковує колумнаріоз, білошкірі хвороби, вібріоз, лернеоз і інфекції шкіри. Примітна його ефективність там, де багато інших антибіотиків не можуть упоратися. Використовуючи цей препарат, важливо розуміти, що він, як і всі антибіотики, вбиває не тільки хвороботворні бактерії, але й корисну мікрофлору. Крім того, є ворогом біофільтрації.
Малахітовий зелений (оксалат малахітової зелені). Кристалічний порошок зеленого кольору з металевим відблиском, добре розчинний у воді. Реалізується також у вигляді готового до використання 1 %-го розчину. Служить основою для багатьох рідких акваріумних ліків. Показаний до застосування при зовнішніх зараженнях патогенами: при іхтіофтіріозі, оодініозі, костіозі, плавниковій гнилі, гіродактильозі, триходініозі, хілодонельозі, дактилогірозі, дерматомікозі та сапролегніозі. Добре впливає на всі хвороби, які супроводжуються виділеннями шкірного слизу. Без шкоди витримується золотими рибками, барбусами, расборами, кардиналами, гетероклітусами, а також неоновими, лабіринтовими і живородними рибками. При використанні малахітового зеленого необхідно враховувати, що він ефективний у кислих і нейтральних середовищах, а в лужних ефективності не проявляє.
Метиловий фіолетовий (метилвіолет). Органічна речовина, що складається з фіолетових кристалів. Розчиняється у воді. Призначена для боротьби з бактеріями, грибками і найпростішими, що провокують плавникову гниль, виразку і лепідортоз. Надає воді, а також елементам обладнання і декору фіолетового забарвлення.
Метиленовий блакитний (метиленовий синій, синька). Барвник синтетичної природи, широко використовуваний в акваріумістиці. Йому характерний антибактеріальний і протигрибковий ефект. Діє на низку ектопаразитів. Застосовується для боротьби з гіродактильозом, плістофорозом, сапролегніозом, хілодонельозом, триходініозом, тетрахіменозом, аеромонозом, бранхіомікозом, костіозом, іхтіофтіріозом. Важливо враховувати згубний вплив метиленового блакитного на біофільтрацію акваріума, а також властивість забарвлювати воду і декорації в синій колір. Прибрати в подальшому синяву можна за допомогою активованого вугілля.
Фуразолідон. Це універсальний засіб, який ефективно впливає на внутрішньо бактеріальні інфекції та частину хвороб, спровокованих паразитами. Не антибіотик. Позитивно в плані лікування впливає на багато бактерій, які мають стійкість до різних антибіотиків. Фуразолідон показаний до використання при плавниковій гнилі, бактеріях-причинах виразок, кишкових паразитах, з’єрошенні луски і водянці, колумнарісі та костіозі. Для посилення ефекту застосовується з іншими препаратами, наприклад, з канаміцином. А в поєднанні з оксалатом малахітової зелені діє і на зовнішніх паразитів (наприклад, на іхтіофтіріуси); додатково може застосовуватися при карантинуванні.
«ДОН-1R». Високоефективний засіб, за допомогою якого виконують профілактичні та лікувальні заходи при краснусі (аеромонозі) та зябровому некрозі. Крім того, допомагає збільшити рибопродуктивність водойми. Спектр його позитивних впливів дуже широкий. Наприклад, цей препарат: - впливає на цикл Кребса; - активізує обмінні процеси, в результаті чого організм риби накопичує жири і білки; - сприяє розкладанню ФОС і виведенню продуктів їх метаболізму; - підвищує імунітет; - проявляє бактерицидну і бактеріостатичну активність стосовно деяких мікроорганізмів; - нейтралізує пестициди у водоймах, прибирає забруднення, покращуючи тим самим якість середовища проживання риби.
Сподіваємося, наведена вище інформація стане в нагоді вам у боротьбі з різними захворюваннями риб. Головне – не ігнорувати ознаки і підходити до питання постановки діагнозу та лікування комплексно, своєчасно і зі знанням справи. Виникнуть запитання – звертайтеся! З радістю допоможемо вам у цій непростій, але важливій справі!