Як почистити і промити газовий котел від накипу
Щоб газовий котел служив довго і справно, по-перше, він повинен бути якісним, по-друге, його експлуатація має бути дбайливою та відповідною до рекомендацій виробника, по-третє, його вузли і агрегати необхідно своєчасно й правильно очищати. Саме третю передумову тривалої експлуатації виробу ми і хочемо більш детально розглянути в цій статті. Чим, як і коли слід чистити і промивати газовий котел від накипу – відповіді на ці та супутні запитання дізнаєтеся далі.
Накип: чому утворюється і чим небезпечний?
Як би банально це не звучало, але основна причина, яка провокує негаразди в роботі газового котла – вода, а точніше її домішки. Коли вода нагрівається до t 60-80 °С, солі твердості, що знаходяться в ній, передусім кальцієві та магнієві, піддаються поділу на двоокис вуглецю і нерозчинний осад. Цей осад – він же накип – накопичується на внутрішніх поверхнях обладнання, що далі – то в більших кількостях, поступово приводячи котел у непридатність. Ба більше, накип утворюється ще за одним механізмом – у результаті електростатичної адгезії. Так що запобігти його появі, як би того не хотілося, не вдасться. Навіть вода, яка пройшла попередню підготовку, навіть вода після централізованого очищення і навіть застосування спеціального пом’якшувача не здатні повною мірою протистояти накипоутворенню.
Яка вода йде в котел? Резонно, та, забір якої здійснюється з підземного або наземного джерела. Звично в ній присутньо чимало усіляких шкідливих для техніки включень. Сміття, пісок, солі різних металів, бактерії... Щось дорогою до котла, ясна річ, прибирається, але багато чого залишається. Головним чином, нікуди не діваються солі твердості. Вода має певну вапняність.
На яких системах очищення і водопідготовки попередньо обробляється вода, яка надходить до більшості будинків? Звичайно ж, на зношених старих установках, замінити і модернізувати які, в основному, не виходить, у зв’язку з дорожнечею та трудомісткістю процесу. Причому ці установки ще й практично повсюдно не оснащені зм’якшувальними технічними ділянками, що також впирається в гроші.
Теоретично є варіант, як запобігти виникненню накипу і нальоту всередині котла. Аналіз складу використовуваної води + задіяння відповідного пом’якшувача при вказівці на перевищення порогу твердості – такий тандем, на перший погляд, може допомогти впоратися з проблемою. Але на практиці все зовсім інакше: вода використовується, яка надходить в розпорядження, а відтак актуалізується питання регулярного очищення котла.
Перш за все, в результаті засмічення страждає теплообмінник (змійовик) – найбільш вразлива частина будь-якого газового котла. Саме на цій ділянці відбувається нагрівання води (як ми вже з’ясували, в більшості своїй неякісної та непом’якшеної). Саме про нього доведеться подбати насамперед. Являє собою теплообмінник вигнуту металеву трубу, що нагрівається від вогню газового пальника і транслює високу температуру рідкому тепловому носію, переміщуваному по всій системі опалення. Чистий теплообмінник – запорука продуктивної тепловіддачі, забруднений соляними відкладеннями – передумова чималого числа ризиків і негативів.
Небезпеки, що провокуються накипом і солями твердості:
- спочатку часткове, а потім і суцільне забивання теплообмінника котла (вода припиняє переміщуватися, виникає необхідність у дорогому ремонті);
- збільшення терміну нагрівання і витрата газу надміру до 30 %, у зв’язку з більш низькою теплопровідністю накипу, порівняно з металом;
- зношування металу, через яке змійовик може просто дати тріщину, спровокувавши аварію.
Погана якість водонагрівання, ймовірність перегорання теплообмінника і виходу з ладу інших значущих вузлів, злипання його пластинок, потрапляння накипу в котел, з подальшим його відкладанням і збільшенням в обсягах на всіх поверхнях, що стикаються з водою, забивання вузьких проходів з провокуванням холостої роботи приладу – просто величезну кількість негативів здатна спровокувати неякісна вода, яка використовується для функціонування газового котла. А якщо ще й погіршити ситуацію, не приділивши вчасно увагу обладнанню, теплообмінник заб’ється, його стінки будуть сильно розпікатися, частинки накипу з нього стануть проникати в воду і так далі, і тому подібне. Одним словом, нічого хорошого чекати не доведеться. Найкраще такого не допускати взагалі.
Коли і наскільки часто необхідно чистити теплообмінник?
Щоб звести ризики до мінімуму, необхідно періодично здійснювати промивку газового котла. Цей момент навіть прописаний в нормах експлуатації системи теплопостачання. Якщо не використовується фільтр, який пом’якшує воду, слід профілактично промивати обладнання із залученням спец. засобів, згідно з графіком (раз-два щорічно, а то й частіше). Якщо використовується, оптимальна промивка кожні два роки. Капітальні чистки за участю сильних кислотних р-чинів знадобляться рідше (не більше 2-х разів за всю експлуатацію). Але догляд за газовим агрегатом, його періодичні очищення та промивання від накипу, як би там не було, зобов’язаний бути належним. Це зовсім не той варіант, коли все можна пустити на самоплив. До речі, фільтри від накипу можуть бути задіяні магнітні й електромагнітні. І ті, й інші добре справляються зі своїм призначенням – запобіганням складному обслуговуванню газового котла.
І, до речі, краще за все не доводити до, скажімо так, точки неповернення. Не слід чекати, поки теплообмінник повністю заб’ється. Вирішуйте проблему, поки вона ще не вимагає багато сил, часу і вкладень. Встановлюючи котельню, обов’язково оцініть стан води, проведіть необхідні розрахунки і зможете зорієнтуватися в оптимальній періодичності очисних заходів.
Аби точно визначити терміни актуального промивання котла, добре вивчіть інструкцію по застосуванню техніки. Обов’язково врахуйте наявність/відсутність фільтра на вхідній трубі водогону. Не забуваємо, що, якщо такий є, чистку допустимо проводити рідше, якщо відсутній, то потреба в ній виникає частіше, позаяк теплообмінник буде засмічуватися швидше.
Як визначити, що чистити котел потрібно прямо зараз і відкладати просто не можна? Негайне очищення контуру необхідне в таких випадках:
- значно збільшилося паливоспоживання;
- впала продуктивність опалювальної с-ми (батареї нагріваються слабо, котел не дає необхідну температуру навіть при безперервній роботі);
- вода подається малим напором або недостатньо нагрівається;
- в теплообміннику з’являються нехарактерні шуми, глухі удари, котел нагріваючись потріскує;
- проявляється збільшене навантаження на циркуляційний насос.
Якщо про себе дає знати будь-який з перерахованих показників, невідкладно зробіть промивання котла від накипу (самостійно або із залученням фахівців), адже зволікання або, що ще гірше, бездіяльність гарантовано актуалізують потребу в ремонті, витратитися на який доведеться чимало. У всіх інших випадках дотримуйтесь рекомендацій виробника. Спостерігайте за тим, як функціонує котел, якщо щось трапиться, відразу ж усувайте проблему – і буде все в порядку.
Які варіанти очищення газового котла можливі?
З урахуванням ступеня засмічення, в певний момент стає актуальним питання очищення теплообмінника із задіянням одного з таких методів: ручного, хімічного або гідродинамічного.
Ручна чистка є найбільш простим і досить поширеним варіантом самостійного техобслуговування газового котла. Може передбачити механічні дії, наприклад очищення щіткою і йоржиком або також задіяння активних р-чинів, що, заради справедливості, відзначимо, значно ефективніше, особливо для котлів з двома контурами. Якщо забруднення значні, логічно спочатку здійснити промивання, а потім очистити механічним способом. Основні етапи цього процесу такі:
- перекривання газу + відімкнення пристрою від електромережі;
- відкривання кришки обладнання і демонтаж теплообмінника;
- занурення змійовика в діючий р-чин;
- очищення після виймання з р-чину щіткою/йоржиком;
- полоскання внутрішніх і зовнішніх поверхонь водою;
- висушування з подальшим поверненням на місце експлуатації.
Найкраще таку процедуру здійснювати при інтенсивному провітрюванні приміщення або, як варіант, на відкритому повітрі.
Якщо говорити про промислові опалювальні установки, в яких протоки ширші, в порівнянні з побутовими, для їх чистки можна брати спец. жорсткі щітки, що іменуються шарошками. Обертаючи шарошки за допомогою електроприводу, можна досягти дуже хорошого результату, правда, якщо внутрішні стінки покриті не більше ніж чотириміліметровим накипом.
Хімічна (гідрохімічна) чистка більш дієва, порівняно з попередньою. Вона передбачає застосування бустера або йому подібних пристосувань, плюс агресивних хім. матеріалів. Надважлива міра процесу – безпечна для теплообмінника концентрація діючої речовини та дотримання оптимальної частотності (занадто часте залучення методу не рекомендоване). Якщо концентрацію перевищити, активні речовини здатні спричинити виникнення корозії, поверхня контуру може бути роз’їдена, а він, відповідно, стане непридатним до подальшого функціонування.
Зазначений метод можна здійснювати, не знімаючи змійовик з газового котла. Щоб видалити іржу, накип та інші непотрібні відкладення, слід з’єднати опалювальний прилад зі спеціальним пристосуванням, так званим бустером. Головний елемент останнього – насос. Бустер з’єднується 2-ма шлангами з патрубками входу і виходу котла, після чого вмикається і протягом якоїсь кількості годин перекачує через теплообмінник хім. реактив у різних напрямках, поки хім. середовище, що використовується для промивання, встигає зробити свою справу. На завершення знадобиться лише злити очищувальну рідину і ще раз промити систему чистою водою або засобом-нейтралізатором.
Бустери можуть бути заводськими і саморобними. Але перші кращі, оскільки в них, як правило, додатково передбачена функція нагрівання, завдяки якій промивка контурів здійснюється з підвищеною ефективністю.
Хімією (в т.ч. соляною, сірчаною або сульфаміновою кислотами) видаляються найскладніші забруднення без шкоди металу (тут пам’ятаємо про безпечні концентрації, наприклад для сульфамінової, це 5-10 % водний розчин). Найпростіший і найпопулярніший хім. матеріал для очищення газового агрегату – лимонна кислота. Вона чудово вирішує проблему з вапняним нальотом.
Кілька важливих моментів, які слід враховувати при хім. очищенні:
- необхідно відстежувати температуру. Якщо, скажімо, задіюється вже згадана сульфамінова кислота, то t не повинна перевищувати 60 °C, інакше діюча речовина трансформується в сірчану кислоту. Якщо, загалом, t становитиме менш ніж 30 °C, то карбонат кальцію буде розкладатися повільніше втричі;
- режим обробки слід підбирати, відповідно до природи утворень (карбонатної, сульфатної, силікатної і т.д.), після перевірки початкового рівня pH;
- щоб запобігти руйнуванню металевих елементів, необхідно задіювати інгібітор корозії;
- після основних етапів чистки потрібно обов’язково реалізувати завершальні заходи, в тому числі нейтралізувати кислоту кальцинованою содою або лугом, злити відпрацьований матеріал в каналізацію при t менше 50 °C, подбати про належне відведення вуглекислоти.
На замітку! При реалізації хім. чищення важливо дотримуватися техніки безпеки і використовувати ЗІЗ. Руки повинні бути захищені гумовими рукавицями, а тіло – спеціальним одягом, який не пропускає кислотні р-чини на шкірні покриви.
Гідродинамічна чистка – ще один безрозбірний метод (у розбиранні котла і знятті змійовика немає потреби). Передбачає підключення спец. установки і кількаразовий прогін через теплообмінник водного потоку (іноді з мийним абразивним наповнювачем, як варіант – з піском, для поліпшення результату) під високим тиском (1400 бар і більше). Робоча рідина в процесі рухається скоро, що й забезпечує ефективне виведення відкладень. Підвищена ефективність досягається також за рахунок усіляких насадок з великим числом отворів різного плану.
Зверніть увагу! Гідродинамічну чистку не слід реалізовувати на практиці самостійно – це завдання для професіоналів. Тільки фахівці можуть зробити все, як треба. Один невірний крок, наприклад, невідповідний вибір тиску – і не є винятком розриви, вихід котла з ладу, а також пошкодження опалювальної системи. Все сказане пояснює, чому такий метод найчастіше вибирається для очищення пром. обладнання та без сумнівів довіряється професіоналам.
Які засоби можна застосовувати для очищення газового котла?
У нинішній час саме хімічне очищення газових котлів найбільш поширене. Тому вважаємо за необхідне детальніше розглянути застосовувані хім. речовини, знання про які, до речі, стануть в пригоді й у випадку з іншими методами очищення.
Основні промивні реагенти для теплообмінників:
√ Соляна кислота. 2-5 % водний розчин хлоридної к-ти – чудовий варіант для очищення мідних змійовиків і вироблених з нержавійки. Щоб запобігти шкоді для металу і водночас не створити бар’єру для розчинення оксидів та карбонатів, діючу речовину слід включати в роботу спільно з інгібіторами. Рекомендуємо вдаватися до задіяння цього матеріалу, тільки якщо очищення котлів – сфера вашої професійної діяльності та ви добре орієнтуєтеся у всіх нюансах. Якщо ж ви далекі від суті справи, якщо просто хочете почистити свій газовий котел у домашніх умовах, віддайте перевагу іншим речовинам – благо, їх є достатньо, щоб не ризикувати.
√ Сірчана кислота. Ще один агресивний засіб, рекомендований для професійного застосування. Відмінно промиває внутрішні стінки теплообмінників навіть при значному шарі накипу. Дотримання пропорцій, час витримки та інші робочі аспекти в цій ситуації мають величезне значення.
√ Сульфамінова кислота. Достойно видаляє складні забруднення, зокрема наліт, у структурі якого присутні оксиди металів. Оптимальна концентрація водного розчину – 2-3 %. Актуальне застосування інгібіторів корозії, а на завершення – промивка теплообмінника нейтралізуючим матеріалом. На відміну від двох попередніх сполук, підходить для домашнього використання.
√ Ортофосфорна кислота. Примітна ефективністю стосовно теплообмінників різнотипних газових установок. Суперськи справляється з вилученням накипу та інших забруднень, а до того ж зовсім не шкодить металевим елементам техніки, та ще й формує добротну плівку-захист. Рекомендуємо застосовувати для роботи 13 % водний розчин ортофосфорної к-ти.
√ Лимонна кислота. Очищення змійовика за допомогою 0,5-1,5 % р-чину лимонної к-ти – найпоширеніший з усіх можливих варіантів у побутових умовах. Цю речовину легко купити, вона універсальна, оптимальна в плані безпеки і не провокує складнощів роботи. Лимонна к-та, а точніше її розчин, нагрітий до 60 °C, чудово видаляє накип і окислення, при цьому жодним чином не впливаючи на метал теплообмінника. Засіб підходить для мідних, латунних і нержавіючих пристроїв. Може додаватися безпосередньо до реагенту, який циркулює в технічній воді. Точну концентрацію слід визначати, відповідно до ступеня забруднення.
√ Адипінова кислота. Ще один непоганий варіант, який добре справляється з покладеними на нього завданнями, якщо теплообмінник промивається регулярно, а відтак не має надмірних забруднень. Розчиняється в потрібній пропорції з водою і бустером подається в котел. Там без проблем розм’якшує внутрішні відкладення. Вуглекислий газ, вступаючи у взаємодію з брудом і накипом, розчиняє їх, перетворює в осад, що вимивається в результаті під напором тех. води. На завершення актуальний прогін через систему нейтралізуючої рідини.
√ Оцтова кислота. Матеріал, який не потребує особливих представлень в питаннях позбавлення від накипу. Практично кожен з нас колись щось чистив за допомогою оцту. Оцтова кислота прекрасно усуває накип, якщо має місце підігрів. Як варіант, її можна чергувати із застосуванням лимонної кислоти.
√ Очисні гелі. Головна умова застосування гелевих речовин – ретельне промивання котельної техніки тех. рідиною. Вони менш агресивні, в порівнянні з кислотними матеріалами, але найчастіше настільки ж ефективні. Вважаються м’якими очисними засобами для газових котлів і не тільки. Дуже добре справляються з накипом і вапняними відкладеннями. Досить непогано розчиняють забруднюючі речовини на нафтооснові. Після них достатньо прополокати змійовик проточною водою.
Крім перерахованих матеріалів, існує чимало товарних засобів для боротьби з накипом у газовому котлі. Вам можуть бути знайомі Антинакипин, Detex, CLEANER 600, Кратол та інші товари цієї групи. Їх неважко знайти і купити. Одні з них дешевші, інші – дорожчі, якісь більш ефективні, інші – менш. Що вибирати, вирішуйте по ситуації. Можливо, у розв`язанні цього питання вам знадобляться рекомендації фахівців:
- перш за все, слід врахувати ступінь забруднення теплообмінника;
- також слід взяти до уваги вплив реагенту на матеріал обладнання;
- до сильно агресивних засобів вдаватися варто лише тоді, коли більш щадні не підійшли.
Промивання газового котла і техніка безпеки
Вище ми трохи згадували, що хімічне чищення вимагає дотримання запобіжних заходів. Зараз дещо узагальнимо і підсумуємо.
Щоб почистити і промити газовий котел не тільки ефективно, але й безпечно, необхідно дотримуватися таких правил:
- працюючи з кислотами, потрібно одягатися в захисний одяг, а всі процеси виконувати в гумових рукавицях;
- не збільшувати концентрацію розчину на свій розсуд – чітко дотримуватися інструкції;
- якщо у хімічного матеріалу вийшов термін придатності, його не можна застосовувати;
- зберігати хім. речовини для очищення теплообмінників слід при стабільному температурному режимі – без різких перепадів;
- доступ дітей необхідно обмежити як до самих робочих матеріалів під час зберігання, так і до процесу очищення газового котла.
Сподіваємося, тепер у вас сформувалося чітке уявлення, як діяти, якщо потрібно почистити і промити газовий котел від накипу. Якщо виникли якісь запитання, задавайте їх у коментарях. Також будемо вдячні, якщо ви поділитеся з іншими відвідувачами власним досвідом з догляду за котлом. Будемо раді інформативному діалогу!