Виробництво стрейч плівки і особливості її застосування

Виробництво стрейч плівки і особливості її застосування

Що таке стрейч плівка, приблизно зможе сказати, мабуть, кожен, позаяк у наш час ця пакувальна продукція використовується часто-густо. У невеликих магазинах і величезних супермаркетах, торгових павільйонах, на харчових підприємствах і в складських приміщеннях, в аеропортах і навіть наших з вами будинках – у всіх цих та інших місцях стрейч-плівки посідають особливе місце.

В одних випадках без них цілком легко можна обійтися, але питання: чи варто відмовлятися від явних переваг застосування? Крім того, є ситуації, коли кращого помічника не знайдеш, а доцільність використання – взагалі поза будь-якими сумнівами. Буває, що можна вирішувати – застосовувати чи ні, а часто і думати нічого – потрібно брати і задіювати. Одним словом, стретч-плівка щільно увійшла в повсякденне життя, в різні напрямки діяльності, торгівлю, домашній вжиток тощо. Тому ознайомитися з її виробничими, експлуатаційними та іншими аспектами варто не тільки заради інтересу, а й аби отримати загальну картину про цей матеріал. Як то кажуть, щоб знати, що до чого, і застосовувати здобуті знання на практиці з максимальною вигодою.

Хочемо відразу ж зазначити: хоча, на перший погляд, може здатися, що говорити особливо немає про що, мовляв виглядає звичайно, з якими завданнями допомагає справлятися, добре відомо, все ж, радимо заглибитися в питання. Стрейч плівка не така проста, як здається спочатку. Що вона таке, якими якостями, властивостями і перевагами володіє, які особливості виробництва й застосування – про все це ми розповімо далі. А ви при бажанні зможете отримати комплексну, систематизовану і деталізовану інформацію, щоб розпорядитися нею на свій розсуд.

Стретч-плівка: визначення, характеристики, переваги

Як можна здогадатися з назви, стретч або стрейч плівка володіє таким примітним параметром, як розтягування. Тобто вказану назву має полімерний пакувальний матеріал, що розтягується, пластикова плівка з тісним приляганням, що формує щільний і повний обхват без прилипання до продукту/виробу/вантажу, які упаковуються. Назвати його всюдисущим, перспективним, універсальним і незамінним пакувальним матеріалом сучасності – ні краплі не злукавити.

За допомогою такої плівки можна упаковувати найрізноманітніші товари, починаючи з харчових продуктів, закінчуючи меблями – всього не згадати. Напевно, простіше було б перелічити, що не можна. Варіативність застосування пояснюється випуском різних варіантів цієї упаковки, зокрема з діапазоном товщини 8-40 мкм і шириною до 1500 мм. Крім того, вона може складатися з одного шару або мати в структурі кілька шарів (одно- і багатошарові плівки).

Основні особливості/споживчі властивості стрейч-плівки:

  • оптимальне розтягнення під час обгортання продукції, задля забезпечення надійної фіксації упаковки без появи надривів/розривів (залежно від марки розтягнення може становити 50-500 %);
  • відносне подовження уздовж і впоперек;
  • високі міцнісні показники;
  • стійкість до проколів та розривів;
  • забезпечення стягувального зусилля, яке реалізується, завдяки залишковій напрузі в структурі матеріалу після його розтягування;
  • здатність до безперешкодного відновлення початкової форми після використання.

Зі сказаного вище можна зробити висновок про наявність в упаковки, яка винесена на розгляд, безлічі переваг, зокрема:

  • зручність експлуатації, легкість і оперативність упакування/розпакування;
  • надійне збереження вантажу, запобігання випадковому проколюванню, надриву й іншим механічним факторам;
  • можливість склеювати шари упаковки без здійснення впливу на товар;
  • прозорість, що забезпечує легкий огляд вмісту;
  • створення надійного бар’єру, що унеможливлює проникнення бруду, вологи та іншого;
  • належна фіксація вмісту;
  • стійкість до температурних перепадів;
  • доступна вартість;
  • можливість індивідуального та групового пакування;
  • нетоксичність і нешкідливість для людей.

Все згадане і пояснює, чому стрейч плівка активно застосовується у всіляких сферах, процесах і напрямках, а особливо – з метою належного зберігання харчової продукції.

Види стрейч-плівки

Розібратися з різновидами цього матеріалу нескладно, оскільки існує всього дві його головні класифікації. А ось зробити це обо’язково потрібно, щоб не напартачити на рівному місці. Кожному з видів характерні специфічні особливості й своя сфера застосування. Не з’ясувати, що до чого – вірний шлях до експлуатаційних помилок.

Отже, перший поділ стретч плівки ґрунтується на її товщині й передбачає наявність трьох груп:

  1. Клинг-плівки. Найтонші, виготовлені з ПВХ (полівінілхлориду), користуються найбільшим попитом. Їх товщина перебуває в межах 5-10 мікрон. Належать до обгорткових матеріалів. Найбільшого поширення знаходять у харчовій промисловості, кулінарії, продуктових точках продажу, при упаковці ковбасних виробів, напівфабрикатів, готової продукції та ін. Також є оптимальним варіантом для побутових умов задіяння.

Окремо хочеться сказати про плюси цього різновиду. Його поверхня – глянцева, а текстура – міцна. Йому характерна підвищена газонепроникність, він гладкий і прозорий, не пітніє і оперативно повертає вихідну форму. А як щодо мінусів? – Запитаєте ви. Не станемо замовчувати, один є. Мається на увазі вища ціна тонкої плівки. Але повірте: це повністю компенсують гарантовані переваги.

  1. Ущільнені полімерні плівки. Пакувальні матеріали, товщиною 15-30 мікрон. Основні сфери використання – сільське господарство та всілякі промислові сегменти. Це плівки для пакування нехарчових товарів. Найкращий варіант для великих партій продукції, які необхідно транспортувати.
  2. Плівки зі співполімерів ЕВА (етиленвінілацетатів). Примітна особливість – значні бар’єрні властивості. Якщо необхідно, щоб упаковка була максимально міцною, цей різновид – поза конкуренцією. Але, заради справедливості, хочемо зазначити: виробництво та розповсюдження такої плівки найслабше з усіх перерахованих варіантів. Це пояснюється вузькоспрямованою специфікою.

В основі другої класифікації – тип упаковки:

  • ручний. Така плівка виготовляється з урахуванням подальшого її намотування вручну. Основні сегменти застосування: малі підприємства і побут. Тобто перевагу їй надають тоді, коли задіювати техніку недоцільно, коли ручна обмотка і швидша, і зручніша. На вигляд це плівкові рулони шириною 125-500 мм, поміщені на втулки. Загальна вага конструкції не перевищує 2,5 кг, товщина – до 20 мікрон, метраж – до 450 м;
  • машинний. Автоматична, як ще називають машинну, обмотка виробляється із задіянням спеціалізованих установок – палетопакувальників. Відповідно, обираючи цей різновид, необхідно враховувати можливості устаткування. Зокрема потрібно звернути увагу на довжину втулки, адже палетообмотники розраховуються на їх певні розміри. Одна така упаковка важить приблизно 17 кг. Чим примітний машинний стрейч, так це високоміцністю й здатністю попередньо розтягуватися. Остання характеристика – важлива передумова для варіативності щільності охоплення: чим значніша можливість попереднього розтягування, тим менші плівкові витрати спостерігаються при обмотці різних вантажів. Таким чином, мета досягається при економії матеріалу, а тому знижуються витрати на його придбання;
  • джамбо-ролик. Якщо є необхідність самостійно створювати стретч-плівку, часто міняючи її ширину, товщину, намотування і т.д., оптимальне рішення – придбання джамбо-рулону. Це сировина, або, інакше кажучи, заготовка, кінцевим продуктом якої є ручна або машинна пакувальна стрейч-плівка. Перемотувати джамбо-рулони для власних цілей – значить завжди мати такий пакувальний матеріал, який максимально відповідає виробничим/експлуатаційним аспектам підприємства.

Технологічні аспекти виробництва стрейч-плівки

Крім двох згаданих вище класифікацій, існує ще одна важлива, основана на виробничій специфіці. Ми не стали розглядати її раніше, позаяк вважаємо це питання окремим і таким, що потребує більшої зосередженості. А зараз саме час до нього перейти. Готові? Тоді вперед!

Загалом, виготовлення стретч плівки передбачає використання спеціальних екструзійних ліній. А ось технології, що беруться за основу, можуть бути різними: або видувна екструзія, або плоскощілинна. Це саме певною мірою стосується і сировинної бази.

Сировинний матеріал – гранульовані співполімери етену з альфа-олефінами, особливі марки лінійного низькощільного ПЕ (поліетилену). Цим полімерам характерний значний ступінь піддатливості різним типам деформації в твердому стані. У деяких випадках деформативність може досягати 500 % при порівняно невеликих параметрах міцності.

Крім основної сировини, у виробництві можуть бути задіяні добавки-поліпшувачі – металоцени. Завдяки їм процес екструзії здійснюється легше, а фізичні й хімічні властивості готової продукції поліпшуються. Ще більші міцність, стійкість до проколу і розтягування. Плюс стійкість до дуже низьких температур, а відтак можливість використання в якості упаковки тих продуктів, яким необхідне заморожування. Підвищені показники міцності, в свою чергу – це чудова можливість знизити товщину і максимізувати економічність.

Видувна екструзія як один з головних методів виробництва стрейч-плівки. Метод, виникнення якого припадає на період лінійного виготовлення поліетилену низької щільності. Незаперечний плюс, що пояснює популярність цієї технології – невеликі грошові витрати. З технічних переваг: отримання в результаті дво- або тришарової високоміцної та еластичної плівки. Але при цьому не можна закривати очі на її зменшену ефективність.

Де актуальне застосування пакувального матеріалу, виробленого таким способом? Головним чином, залучення видувної плівки спостерігається в сільськогосподарському сегменті, наприклад, при пакуванні сіна. Так, може, на наших полях це поки ще рідкість, у зв’язку з відносною новизною, але в інших країнах, як от у Фінляндії – стандартна практика.

Виготовлення стрейч-плівки шляхом плоскощілинної екструзії. Виглядає отримана в результаті плівка як цільне полімер-полотно, змотане на вертикальну втулку у формі циліндра. Порівняно з попереднім варіантом, цей більш ефективний. Використовується для виробництва клинг-плівки, що складається з трьох-семи шарів. Найбільшою популярністю користується п’ятишарова (шари відрізняються між собою, а, загалом, формують цілісну систему). Хоча починалося все з тришарової, збільшення числа шарів актуалізувалося, у зв’язку з можливістю економити на дорогих компонентах-сировинних матеріалах.

Виробничий метод, що розглядається, передбачає необхідність залучення каст-ліній. При цьому цілком допустима низка відмінностей, на що можуть впливати розмірні параметри, швидкісний режим функціонування апарату, характеристики роботи намотувача, підсумкове число шарів, продуктивність і енергоспоживання. Відтак ціни на обладнання також існують різні.

Видувний і поливний матеріали для упаковування – результати двох основоположних способів виробництва. Зрозуміло, що виробничі фактори певним чином позначаються на властивостях стрейч-плівки. Поливний варіант, що відрізняється підвищеною технологічністю і вищою ціною, забезпечує поліпшені якісні параметри, що й пояснює його велику популярність. Але аби результат задовольнив максимально, необхідно врахувати таке:

  • можливість підібрати кількісне співвідношення полімерів у різних шарах і забезпечити тим самим необхідні властивості кінцевого продукту;
  • точні дозування гранульованого складу (впливають і на технологічний процес, і на властивості плівки);
  • оптимальна робоча температура в екструдері. Чим вища t перетворення гранул у розплав, тим досконаліше відбувається розтягування молекул полімеру, а відтак досягається більш гладка, глянсова і прозора текстура, але міцність при розтягуванні знижується;
  • справність фільтра розплаву. В інакшому випадку в загальну масу потраплятимуть сторонні включення або великі не розплавлені до необхідного стану шматки поліетилену. В результаті структура не буде однорідною, міцність знизиться, оптичні властивості погіршаться;
  • зазор і температура плоскощілинної головки. Від цього залежить, з якою швидкістю розплав витікає з поливного барабана, а також, як і в попередньому пункті, однорідність;
  • t поливного барабана і охолоджувальних валків. Тут важлива обережність. Якщо температура буде нижчою від певного рівня, можна довести до досконалості такі параметри, як міцність та глянцевість. Але, разом з тим, якщо перестаратися (реалізувати надмірний температурний стрибок), не є винятком поява зморшок;
  • віддаленість екструзійної головки від охолоджувального валка (залежить від габаритів техніки, може досягати 30 см);
  • наскільки точно відрегульований товщиномір (компонент, покликаний вимірювати товщину плівки по всій ширині при виготовленні).

Кілька слів про кількість шарів... Хоча багатошарові плівки сьогодні користуються великим попитом, всі ті, шарів у яких – більше трьох, належать до розряду експериментальних (п’яти-, семишарові і вже тим більше нові супертехнологічні на 21 шар). Чому б не зупинитися на наявних параметрах? – Питання вкрай логічне, оскільки сучасні стрейч-плівки примітні багатьма якісно-функціональними достоїнствами. Але відповідь ще логічніша: що більше шарів, то кращі якості матеріалу після завершення виробництва. Ще кращі розтяжність, стійкість до проколів і розривів, прозорість та неприлипання до товару. Як то кажуть, немає меж досконалості.

Якість стрейч-плівки: контрольні показники

Як можна зрозуміти з уже розглянутої вище інформації, підсумок виробництва цієї продукції не завжди буде однаковим. Якщо не врахувати котрийсь із виробничих факторів або реалізувати його неналежним чином, якщо не поставитися з відповідальністю до сировинних матеріалів, співвідношення ключових і додаткових компонентів, якщо... Таких «якщо» існує чимало, але їх цілком можна уникнути, підходячи до роботи відповідально і зі знанням справи. А підбити підсумки, чи все зроблено правильно (відповідно до вимог стандартів), допоможуть такі якісні параметри:

  • товщина плівки;
  • ширина намотування;
  • міцнісні характеристики і відносне подовження при розтягуванні;
  • самоадгезія (прилипання шарів один до іншого);
  • стійкість до проколів;
  • пружне відновлення.

Експлуатаційні особливості стрейч плівки

Стретч-плівка – воістину універсальний матеріал для пакування в побутових і промислових масштабах. Вона формує чудовий бар’єр, захищає вміст від бруду, пилу, вологи, механічних пошкоджень, надійно фіксує продукцію і не шкодить її зовнішньому вигляду. Їй не страшні проколи та температурні зміни. Завдяки прозорості, не утруднює огляд вантажу, а ще має антистатичні якості. Для зберігання примітна її компактність, а у випадку із застосуванням – зручність та простота.

Є ще один момент, на який ми хотіли б звернути увагу, розглядаючи експлуатацію цього матеріалу. Коли упаковка вже виконана, певний предмет, вантаж або щось інше обмотане плівкою, вона постійно перебуває в розтягнутому стані, а напруга її розтягування здатна змінюватися. Згодом стягувальне зусилля зменшується, особливо швидко при високій t навколишнього середовища. Тобто якщо плівка довго виконує роль упаковки, через якийсь період вона стає менш натягнутою. Ще один приклад зменшення величини стягувального зусилля – пакування в зимовий період при низькій температурі з тривалим зберіганням, аж до літньої спеки або перевезення вантажу з північного регіону в тропічний.

Застосування додаткових матеріалів при виробництві стрейч-плівки

Якщо розглядати матеріальну базу не з боку функціоналу, а як частину технічного обслуговування обладнання для виготовлення стрейч плівки, то стане зрозуміла актуальність застосування ще деяких матеріалів. Наприклад, для протирання металевих валиків від залишків плівки при її виробництві використовуються розчинники, зокрема:

  • ксилол нафтовий. Безбарвний прозорий рідкий продукт, що чудово справляється з розчиненням полімерів. Оперативно вступає в реакції з іншими речовинами, з легкістю і без затримок випаровується в повітрі;
  • ізопропанол (ізопропіловий спирт). Безбарвна рідина з різким запахом, що добре розчиняється в бензолі й ацетоні. Універсальний очищувач, який не тільки бездоганно справляється з призначенням, але й не несе жодної небезпеки робочим поверхням;
  • метанол (метиловий спирт). Ще одна рідка речовина, що не має забарвлення, примітна розчинювальними можливостями. Добре очищає робочі валики і здійснює їх належну підготовку для подальшого застосування.

Для промивки і дезінфекції обладнання часто задіюють і гідроксид натрію. Крім того, ця речовина – чудовий варіант для промивання при переробці вторинної сировини полімерів. Гідроксид натрію, також відомий як каустична сода, є потужним кристалічним лугом. Він практично не впливає на різні метали (за винятком цинку й алюмінію), добре розчиняється у воді, етиловому та метиловому спиртах, характеризується неабиякими чистяче-мийними якостями. Все це пояснює його широке застосування в різних галузях, зокрема і в виробництві стретч-плівки.

Підсумуємо. Стрейч-плівка харчова і технічна займає особливе місце серед пакувальних матеріалів, що застосовуються в різних сферах діяльності, промислових галузях, побуті тощо. Максимальне значення їй відведене в харчопромі, при упаковці, зберіганні та транспортуванні різної їжі й напоїв. Крім того, вона важлива для будівельної індустрії, поліграфії, фармацевтики, меблевих виробництв, виготовлення побутової хімії, сільськогосподарської галузі і т.д.

Цей пакувальний матеріал має масу переваг, унаслідок чого забезпечує незаперечні плюси і самого пакування. Його виробництво характеризується низкою надважливих технологічних аспектів, а застосування супроводжується легкістю, надійністю та ефективністю. Без стрейч плівки складно уявити собі сучасне життя, адже куди не піди, скрізь існує ймовірність побачити її або відчути потребу в застосуванні. Та й, власне, нема чого уявляти – беріть і користуйтеся!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.