Все про вітамін Н

Все про вітамін Н

Вітамін Н (біотин, вітамін B7, кофермент R) – це водорозчинний вітамін, який належить до групи В, кофактор в обміні речовин жирних кислот, аліфатичної амінокислоти лейцину і в глюконеогенезі. Виглядає як безбарвна порошкоподібна маса, сформована голчастими кристалами. Добре розчиняється в лужних розчинах, але в трихлорметані розчиненню не підлягає. У воді та етиловому спирті розчиняється, в ефірі – гірше. Виявляє стійкість до ультрафіолетового і рентгенівського випромінювання. Цікавим є той факт, що ця речовина не боїться значних температур (таких вітамінів дуже мало). При нагріванні в кислотному/лужному розчині здатна витримати навіть кип’ятіння. Не підлягає трансформаціям при впливі сульфатної кислоти, нітратної кислоти  і O2. Однак її можуть зруйнувати пероксид водню, хлороводнева кислота, їдкі луги, формалін та двоокис сірки.

Молярна маса – 244,31 г/моль, густина – 1,41 г/см³, t плавлення – 232 °C. Формула: C10H16N2O3S.

Вітамін Н широко розповсюджений у природному середовищі. Він присутній в рослинних і тваринних організмах, активно бере участь у життєвому функціонуванні бактерій і зарахований до найважливіших вітамінів, яких потребує людина.

До продуктів, які містять найбільшу кількість цієї субстанції, належать нирки і печінка свині та корови. У дещо менших обсягах кофермент R входить в соєві боби, житні зерна, рисові висівки, арахіс, сухе молоко, сушений зелений горошок, яєчний жовток, сардину, білокачанну і цвітну капусту. Серед інших джерел: печериці та пшеничне борошно. Практично всі фрукти і овочі містять біотин в розмірі 1-5 мкг на 100 г.

Якщо врахувати той факт, що високі температури цьому вітаміну не страшні і при термообробці він зберігається в їжі майже в повному обсязі, то різноманітний раціон харчування забезпечує його надходження до організму в потрібних кількостях. До речі, значна частина цієї речовини, необхідної людині, виробляється кишковою мікрофлорою. Тому важливо вживати і ті продукти, які покращують кишкову мікрофлору, тим самим сприяючи і постачанню в організм біотину.

І ще: при недостатній кількості їжі, що містить вітамін B7, можна використовувати полівітамінні препарати, в складі яких він присутній.

Значення вітаміну Н для людини

Як же ця сполука діє на організм? Для чого вона потрібна? Спочатку варто зрозуміти, що сфера її впливу не надто велика. Але там, де необхідна її присутність, вона дуже і дуже важлива. Щоб обмінні процеси перебігали добре, а життєдіяльність підтримувалася на оптимальному рівні, вказаний вітамін повинен надходити в організм щодня.

Головне значення ця речовина має для багатьох процесів обміну речовин. З цієї причини вона зарахована до вітамінів групи В, кожен представник якої тим чи іншим способом впливає на обмінні процеси. Діє біотин не самостійно, а в складі травних ферментів, без наявності яких не обходяться синтез і розщеплення білків та жирів. Як наслідок, він забезпечує правильність формування різних тканин, м’язів, хороший ріст і енергетичні реакції.

Також кофермент R регулює обсяг цукрів. З його участю формується глюкокіназа – фермент, що впливає і на синтез, і на розщеплення цукрів.

Крім того, ця речовина входить до складу ферментів, які беруть участь у створенні пуринових нуклеотидів. А ті, в свою чергу, важливі для формування ДНК і передачі спадкової інформації.

Корисно знати, що в молекулі вітаміну B7 міститься атом сірки. Іноді він виступає єдиним джерелом сірки для організму. А без сірки не обійтися, оскільки вона задіюється в синтезі колагену.

Ще одна чимало значима функція – переміщення діоксиду вуглецю. Внаслідок цього вітамін H впливає і на роботу дихальної системи.

Найбільша його концентрація спостерігається в печінці та нирках, звідки він і надходить до органів та систем, які його потребують.

Все зазначене вище пояснює негатив, яким супроводжується дефіцит цього продукту в організмі. До речі, нестача його проявляється дуже оперативно і має явні ознаки.

Чому виникає і як проявляється гіповітаміноз?

Загалом, гіповітаміноз вітаміну Н трапляється не так уже й часто. Як було сказано, цієї субстанції достатньо в природних джерелах, та й організмом вона синтезується у великому об’ємі. Однак, дефіцит все одно можливий. Виникає, головним чином, через такі причини:

- дієти, неправильні та незбалансовані, а також періодичні голодування і різкі обмеження в їжі на тривалий період;

- порушення роботи шлунково-кишкового тракту, що перешкоджають оптимальному засвоєнню вітаміну Н;

- спадкові особливості, через які певні компоненти, необхідні для формування біотину, відсутні;

- лікування за допомогою специфічних медикаментів (антибіотиків і сульфаніламідів), що погано впливають на кишкову мікрофлору;

- надмірне вживання сирих яєць (в них міститься авідин, що зв’язує вітамін Н);

- зловживання сахарином;

- присутність у раціоні продуктів, до складу яких входять сполуки сірки-консерванти;

- алкогольна залежність.

Симптоми гіповітамінозу:

- занепад сил, ослаблення і болі в м’язах, сонливість та депресивний стан;

- суха, покрита тріщинами шкіра з виразками і подразненнями, що має нездоровий колір;

- втрата чутливості язика. Він набуває білого забарвлення і стає абсолютно гладким через те, що пошкоджуються смакові сосочки;

- нудота, поганий апетит, зниження артеріального тиску, стрибки цукру в крові, збільшення рівня холестерину;

- анемії, випадання волосся, ростові гальмування в дитячому віці при тривалому хронічному дефіциті.

Якщо причина всього цього клінічна, тобто пов’язана з нестачею вітаміну Н в раціоні, усунути проблему нескладно. Потрібно лише грамотно збалансувати харчування.

Норми споживання

Скільки біотину має надходити до організму за добу – питання важливе, тому на нього ми наостанок і відповімо.

Дорослим потрібно вживати 50 мкг щодня. Однорічним дітям – 10 мкг, дітям десятирічного віку – приблизно 30 мкг.

Зверніть увагу на такий момент: у грудному молоці вітаміну H недостатньо. Тому дуже важливо якомога швидше заселити травну систему немовляти кишковою мікрофлорою. Тоді організм сам буде виробляти стільки цієї речовини, скільки необхідно малюкові.

Що стосується верхніх меж, то таких вживання біотину не має, у зв’язку з відсутністю токсичного впливу. Випадки гіпервітамінозу і побічні явища не зафіксовані. Більше того, зазначений вітамін часто застосовують при лікуванні деяких захворювань.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.