Властивості діетиленгліколю

Властивості діетиленгліколю

Діетиленгліколь (дігліколь, ДЕГ) – це хімічна сполука, що належить до двоатомних спиртів, двоетиленовий спирт. Виглядає як біла рідка речовина з прозорою текстурою і в’язкою консистенцією. Має солодкуватий смак. Запах відсутній. Характеризується гігроскопічністю. Доброму розчиненню піддається в водному середовищі, нижчих спиртах, диметилкетоні, амінобензолі, гідроксибензолі та метилтрихлориді в широкому температурному діапазоні, обмежено розчиняється в бензолі, етоксиетані й тетрахлорметані. У мінеральних і рослинних оліях розчинення слабке.

Молярна маса – 106,12 г/моль, густина – 1,118 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -7,8 °C, t кипіння – 245 °С. Формула: C4H10O3.

Основні хімічні властивості цієї речовини виглядають так:

- формування внутрішніх і міжмолекулярних зв’язків з іншими реактивами, які містять електронегативний атом (наприклад, з водою або амінами). Це відбувається в зв’язку з наявністю в молекулі ДЕГ 2-х спиртових груп;

- схильність до мимовільного окислювання киснем повітря. Зазначений процес може протікати більш і менш інтенсивно. Перший варіант реалізується, якщо присутні домішки пероксидних сполук (перекису водню та ін., гідропероксиду), другий – у випадку використання інгібіторів (хінонів та гідрохінонів);

- діетиленгліколю характерні властивості і діолів, і складних ефірів. При поєднанні з кислотами карбонового класу, а також їх ангідридами та хлорангідридами, ця сполука приводить до утворення моноефірів та діефірів. Якщо скомпонувати її з альдегідами і кетонами за умови наявності каталізуючого компоненту (а саме, ортофосфорної кислоти), з’являться відповідні циклічні ацеталі;

- утворення низки сполук під час дегідрування та оксиетилювання. У першому випадку при наявності каталізатора ця речовина перетворюється в 1,4-діоксан-2-он (якщо каталізатор мідний або цинково-мідно-хромовий) і в 1,4-діоксан (якщо лужний). У другому утворюється ПЕГ при t 150-200 °С і знову ж у присутності лужного прискорювача, якщо необхідно збільшити швидкість реакції.

Промисловий синтез дігліколю складається із двох важливих процесів:

- оксиетилювання 1,2-діоксиетану;

- отримання 1,2-діоксиетану в якості побічного продукту з окису етилену.

Застосування

Діетиленгліколь активно задіюють у різних галузях. З нього створюють складні ефіри, поліуретани та поліефіракрилати. Він може виконувати роль пластифікатора, сприяти ефективній екстракції аромаречовин при риформінгу.

Є надважливим компонентом незамерзаючих, гідравлічних і гідрогальмівних рідин. У складі антифризів разом з етиленгліколем забезпечує підвищені експлуатаційні характеристики.

У зв’язку зі значною гігроскопічністю задіюється як газоосушувач. Ефективно прибирає пари води з газів, які прокачуються крізь трубопроводи. Крім того, сприяє виведенню з газів домішок, зокрема сірчистого водню і вуглекислоти.

Також використовується для розчинення нітроцелюлози, поліефірних смол і деяких інших матеріалів.

Розглядаючи властивості діетиленгліколю, не можна залишити без уваги його токсичність, горючість, небезпеку пожежі та вибуху. Тому при роботі з цим продуктом обов’язково дотримуйтеся техніки безпеки, а також правильно його зберігайте й транспортуйте.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.