З чого роблять автомобільний склоомивач?
У цього технічного продукту є багато назв. У розмовній мові можна почути про склоомивач, незамерзайку, омивайку і навіть про скломий. Загальноприйнятим вважається словосполучення «склоомиваюча рідина». Що вона таке, у чому полягає її призначення, з яких компонентів складається, що краще – зробити самостійно чи купити, а також що врахувати і в тому, і в іншому випадку – на ці та інші близькі запитання знайдете відповіді у цій статті. Ми постаралися систематизувати всю важливу інформацію із зазначеної теми, подати її комплексно, врахувати можливі нюанси, щоб після прочитання у вас склалася повна і відповідна дійсності картинка. Що ж, приступимо.
Що таке склоомиваюча рідина?
Скло – мега важлива частина будь-якого автомобіля. Через нього водій контролює те, що відбувається на дорозі під час руху транспортного засобу. Від огляду, який воно забезпечує, не в останню чергу залежить безпека водія, пасажирів та інших учасників дорожнього руху. Щоб огляд був бездоганним, важливо завжди тримати скло в доброму стані, тобто своєчасно його чистити. Інакше видимість буде погіршена, що може призвести до дуже серйозних наслідків.
Як завжди тримати автомобільне скло в повній чистоті? Використовуючи спеціальну рідину для видалення бруду. Як правило, з її допомогою очищають лобове скло, іноді – ще й заднє, а в сучасних авто її також використовують для омивання фар.
Як функціонує система омивача автомобільного скла? Рідка речовина, поміщена в бачок системи склоомивача, за допомогою насоса і форсунок розбризкується по склу, а потім зчищається щітками склоочисника, або, як їх ще називають в просторіччі, «двірниками».
Тобто склоомиваюча (незамерзаюча) рідина – це матеріал у рідкій формі, призначений для очищення скла колісних транспортних засобів. Її застосування не вимагає особливих зусиль – система склоомивання працює елементарно і злагоджено. Загалом, буває вона зимовою і літньою. Але товарних варіацій від різних виробників у наш час існує чимало. Важливо не помилитися з вибором. Якщо є бажання, можна добре вивчити тему і створити омивайку самостійно. У будь-якому випадку (і при покупці, і при самостійному виготовленні) необхідно керуватися забезпеченням робочих завдань, покладених на омиваючу рідину.
Отже, спектр функціональних дій склоомивача такий:
- належний захист від забруднень навіть у дуже несприятливих умовах (наприклад, взимку при температурному режимі до -30 °С);
- непровокування незручностей, зокрема незалишання патьоків або райдужних плям, у результаті задіяння;
- нейтральність до лакофарбового покриття авто, до гумових і пластикових кузовних деталей;
- створення бар’єру для комах у літній період;
- максимізація безпеки водія та пасажирів.
Що входить до складу склоомивачів?
Складниками склоомиваючих рідин автовласники, як правило, цікавляться в двох випадках. По-перше, тоді, коли при покупці хочуть дізнатися про ступінь небезпеки різних товарів, щоб вибрати найменш шкідливий. По-друге, тоді, коли хочуть заощадити і зробити омивайку власними силами. Який би варіант не був актуальний для вас, зараз буде доцільно поговорити про склад склоомивачів детально.
З чого складається незамерзайка:
√ Спирт. Головний компонент, що забезпечує незамерзання рідини при мінусових показниках термометра. Обов’язкова умова – спирт повинен бути одноатомним з низькою t замерзання. Обсяг цього компонента в загальній масі (за умови, що продукт якісний) може становити 25-75 %. Точна цифра залежить від найнижчої температури, при якій передбачається застосування засобу. Так, якщо буде достатньо температурного мінімуму -10 °С, то оптимальне введення 25 % спирту. Якщо ж потрібно їздити в автомобілі при -30 °С, а то й при -35 °С, то краще брати таку рідину, спиртова частина в якій становить 50-75 %.
Сучасними виробниками скломиїв, у зв’язку з найкращим виконанням завдань цієї продукції, зазвичай, використовується котрийсь із трьох таких спиртів:
- Етиловий. Також іменується етанолом і метилкарбінолом. Безбарвна, легкорухлива, летка хімічна речовина з характерними ароматичними параметрами і формулою С2Н5ОН. Незаперечна перевага – максимальна безпека під час експлуатації. Такий плюс логічно пояснює споживчий мінус: вартість етаноловмісних склоомивачів на порядок вища від інших.
- Ізопропіловий, або ізопропанол (пропан-2-ол). Рідка речовина без кольору з прозорою текстурою і досить різким ацетоновим запахом, який потрібно перебивати за допомогою ароматизаторів. Формула – C3H8O. Ізопропанолові склоомивайки користуються чи не найбільшою популярністю, оскільки поєднали в собі оптимальний набір сильних сторін. Це, передусім, невисока вартість (пояснюється доступною ціною і самого ізопропанолу). Це також відносна безпека. Ну і, звичайно, ефективність застосування.
- Метиловий. На етикетці може також позначатися як метанол, карбінол, метилгідрат або деревний спирт. Рідкий прозорий матеріал. Запах – легкий, як у звичайного спирту. Формула – СН3ОН. Мийні якості – чудові. Те, що обов’язково потрібно знати про цей компонент: він дуже токсичний і небезпечний. Якщо його концентрація в повітрі перевищується, з’являється реальна загроза не те, що здоров’ю – життю людей і тварин. З огляду на високу леткість речовини, щоб отруїтися нею, не обов’язково ковтати. Інтоксикація можлива, зокрема, при попаданні парів карбінолу в організм крізь шкіру, слизові та систему дихання. Але, як ви можете здогадатися, незважаючи на велику небезпеку, незамерзайки з таким інгредієнтом, все ж, можна зустріти на ринку автохімії. А все тому що, таким чином, виходить істотно здешевлювати продукцію.
Підсумовуючи щодо спиртів у складі омивайок… Деякий час назад технічні продукти на основі етанолу (звичайної горілки) деякі люди примудрялися вживати, чим, безсумнівно, піддавали себе величезному ризику. Тоді виробники почали більш активно випускати засоби з ізопропанолу й метанолу. Але, як уже було сказано, їх леткість призводить до значної небезпеки. І якщо при короткочасному очищенні скла це практично виключено, то тривале випаровування при довгих поїздках, а відтак істотний вплив таких спиртів на організм, загрожує запамороченнями, нудотою і блювотою. Наслідком описаного стало те, що європейські компанії почали шукати шлях, як можна повернутися до використання при виготовленні скломиїв безпечних спиртів. Так прийшли до питання про застосування біоетанолу – хімічного, але не отруйного продукту. Хоча, про всяк випадок зазначимо, його також пити заборонено.
√ Поверхнево-активні речовини. Логіка задіяння таких компонентів пояснюється просто: їх сприянням належному усуненню забруднень з лобового скла. ПАР – це вороги бруду, кіптяви, автотранспортних вихлопів та іншого. Якщо омивайка якісна, а кількість ПАР в ній відповідає нормі (до 1 %), вистачає декількох секунд, щоб скляна поверхня стала чистою і не покрилася при цьому розводами.
√ Етиленгліколь. Використовується для забезпечення плинності рідини при будь-яких температурах, зокрема при низьких. А як же спирт, покликаний реалізовувати захист від замерзання? – Запитаєте ви. Відповідаємо: незамерзання спирт забезпечує, але, разом з тим, поступово стає густішим. Ось якраз щоб позбутися такого мінуса, використовується гліколь. До слова, його також вводять до складу таких автохімічних продуктів, як антифризи і тосоли.
√ Денатуруюча речовина. Найпоширеніший варіант – денатурат, або денатурований етиловий спирт. Це етанол з денатуруючими добавками в його складі, призначений для рідин, вироблених на основі відповідного спирту. Завдання цих добавок (вносять зміни в колірно-смако-ароматичні характеристики засобу) полягає в тому, щоб запобігти ймовірності використання технічного продукту в якості харчового. Наявність денатуруючої речовини в обсязі до 0,5 % у складі незамерзайки вимагається стандартом.
√ Барвник. Як правило, становить близько 0,001 % і покликаний надавати рідині блакитного або червоного/рожевого забарвлення. У деяких випадках засіб для омивання автомобільного скла може бути насичено синім/червоним, що говорить про підвищену концентрацію барвника в його складі. Це недобре, позаяк провокує появу характерних розводів на капоті, а ще, як правило, свідчить про те, що виробник у такий спосіб спробував приховати якісь недоліки склоомивача, як наприклад, осад.
√ Віддушка, або ароматизатор. Вводиться до складу в кількості приблизно 0,8 % з метою перебити спиртовий запах. Віддушки можуть застосовуватися різні. Головні вимоги до них: приємний аромат і не провокування алергійних реакцій.
√ Вода дистильована. Остання в нашому списку, але зовсім не за значенням. Обов’язково повинна бути чистою, без домішок, інакше про якісне миття лобового скла говорити не доведеться. До того ж, неналежної якості вода здатна спровокувати засмічення форсунок системи склоомивання. Кількість цього компонента може варіюватися в широкому діапазоні, оскільки залежить від обсягу всього іншого, що входить до складу незамерзайки.
З урахуванням всієї наведеної вище інформації складемо загальну кількісну картину компонентів склоомивачів:
- 25-75 % спирту;
- 1 % ПАР;
- 0,5 % денатуруючої речовини;
- 0,001 % барвника;
- 0,8 % ароматизатора;
- 22-72 % води.
Логічна і досить нескладна схема, що дозволяє за потреби й бажання зробити незамерзайку в домашніх умовах. Якщо ви ставите перед собою таке завдання, далі ознайомимо вас з нюансами самостійного виготовлення склоомиваючих рідин для застосування влітку і взимку. Так, ці два сезони вимагають істотно різних варіантів. Те, що добре для морозів, не потрібне для тепла. А те, що можна задіяти в літню спеку, не підійде для морозного періоду. Обов’язково зверніть на це увагу.
Омивач скла літній своїми руками
Коли на вулиці, врешті-решт, встановлюються плюсові температури, настає час замінити зимовий склоомивач на так званий літній. Щоб не витрачати грошей, можна створити необхідну рідину власноруч. Колись для цієї мети використовували звичайну воду. Але чи варто так робити, давайте з’ясуємо.
Вода – основа будь-якої літньої омивайки, як промислового, так і побутового виробництва. Може використовуватися очищена і звичайна з-під крану. До першої питань немає, друга ж викликає деякі сумніви, оскільки відомо, що в ній міститься низка домішок, здатних з плином часу засмітити насоси, шланги та форсунки. Чи небезпечно це? Ймовірність засмічення настільки мала, що турбуватися щодо цього не варто. Навіть п’ять-сім років застосування для омивання скла автомобіля звичайної водогінної води в літній період не спровокують жодних проблем. Проте слід зауважити, що з різних кранів може текти суттєво різна вода. Тому якщо, все ж, побажаєте перестрахуватися, раз на пару років обробляйте порожній бачок слабким розчином лимонної кислоти. Робити це потрібно так:
- перед миттям машини спустоште природним чином (розбризкуванням рідини по склу) бачок, в який перед цим залили розчинену лимонну кислоту, промивши тим самим всі ділянки системи (насос, шланги, форсунки);
- змийте кисле середовище з кузова.
От і все. І висновок напрошується сам: влітку в системі склоомивача автомобіля може використовуватися звичайна вода.
Якщо хочете максимізувати ступінь очищення скла за допомогою саморобної літньої омивайки, приділіть увагу таким складовим, як ПАР. Саме на їх якість і ефективність роблять ставку багато виробників. Чим можна замінити їх в домашніх умовах? Не потрібно замінювати. Всі необхідні поверхнево-активні речовини є в складі кухонних мийних засобів. Додайте трішки такого в бачок склоомивача до води – і завдання буде вирішене. Як правильно це робити? Наші поради:
- не заливайте мийний засіб безпосередньо в бачок, інакше він може осісти на дні, не розчинившись повністю, а після цього може в концентрованому стані потрапити в шланги і форсунки. Краще перед заливкою зробіть коктейль, розмішавши ПАР з водою в необхідній пропорції, скажімо, в пластиковій пляшці;
- не використовуйте занадто багато мийного засобу і не робіть «на око», якщо не хочете в процесі експлуатації зіткнутися з такими, наприклад, незручностями, як рясне піноутворення, поява після висихання бризок білястих слідів на капоті та по всьому кузову. Оптимальна пропорція – 1 мл/л води. Не подумайте, що надто мало. Це якраз стільки, скільки потрібно, щоб і очищення було належним, і ніякі плями більші від тих, що залишає звичайна вода з-під крану, не турбували. 1-2 помахи двірників – і самі побачите результат!
Наостанок лайфхак. Якщо доводиться багато їздити по місту в сльоту, як-от ранньою весною або восени, або ж актуальні тривалі міжміські поїздки, супроводжувані забрудненням скла комахами, додайте у воду разом з рідиною для миття посуду трішки нашатирного спирту. У невеликих обсягах (а в цьому випадку такі й актуальні) він безпечний для людей, автомобільної фарби і гумових деталей. В аптеці ви зможете купити 10 % концентрацію аміаку у воді. Візьміть такої 40-50 мл на бачок об’ємом 5 л. Тобто правильна пропорція – приблизно 10 мл на літр води. Що дасть нашатирний спирт? Навіть одного-двох помахів двірників не знадобиться – забруднення почне сходити ще до приведення їх у дію.
Омивач скла зимовий своїми руками
З літньою омивайкою розібралися. А як щодо зимової? Чи можна і її виготовити в домашніх умовах?
Всі автомобілісти знають, що взимку практично нереально обійтися без незамерзайки. Багатьом відомо і те, що вода (звичайна або дистильована – не має значення) для цієї мети не підходить. Як тільки на вулиці з’явиться мінусова температура, залита в автомобільний склоомивач вода призведе до його поломки. Якщо навіть якимось дивом вона не встигне замерзнути в системі, вивівши з ладу бачок, трубопроводи та форсунки, потрапивши на скло, вона сформує тонку крижану кірку. Тому до виготовлення зимового варіанту слід поставитися більш відповідально. Рідина в результаті повинна вийти якісною, ефективною при низьких температурах, стійкою до антиожеледних хімікатів, а ще максимально безпечною для людей.
Як її створити? Використовуючи наведений вище перелік компонентів і їх співвідношення. Керуйтеся тим, що низькі температури вимагають обов’язкового залучення спиртової частини. Для цього можна взяти:
- будь-який спиртовий засіб, призначений для побутового очищення скла/вікон. Оптимальне співвідношення з водою – 1:2. Наприклад, 1 л незамерзайки = 335 мл засобу для вікон + 665 мл води;
- засіб для миття посуду. Зверніть увагу, що не будь-який може підійти. Щоб перевірити доцільність використання, потримайте цей побутовий хімікат у мороз на балконі. Не замерзне – можете брати в роботу, користуючись розрахунком 15 мл/3,25 л води (приблизно 5 мл на літр);
- оцет (оцтова кислота). Підходить тільки для використання при t нижче -10 °С, тобто коли на вулиці дуже холодно. В інакшому випадку салон автомобіля наповниться огидним оцтовим запахом. Оптимальна пропорція – 1:1 (літр незамерзайки = 500 мл оцту + 500 мл води);
- аміак. Користуйтеся пропорцією 1:3. Ретельно перемішуйте, запобігаючи утворенню піни. Такий варіант підійде для не дуже сильних морозів. Якщо ж є необхідність використовувати при великих мінусах, додатково внесіть до складу 50-100 г оцту і, за бажанням, ароматизатор;
- ізопропіловий спирт. Готується така склоомиваюча рідина так: щоб отримати в результаті 3,75 л засобу, необхідно взяти 150 г 70 %/125 г 90 % ізопропанолу, додати воду і ретельно перемішати;
- медичний спирт. На ті ж 3,75 л незамерзайки знадобиться 750 г чистого 70 % або 650 г 96,6 % спирту, плюс три літри води. В кінці всипте ще один інгредієнт – 1 ст.л. прального порошку – і добре перемішайте;
- метанол. Відповідна пропорція – 1:9. Тобто 100 мл метилового спирту + 900 мл води = 1 л зимового склоомивача. Щоб підвищити очисні якості, можна додати одну столову ложку порошкового засобу для миття посуду.
Який із способів ви б не вибрали, в кінці приготування зробіть таке: налийте трохи рідини в окрему ємність і залиште на кілька годин на морозі. Якщо результатом стане замерзання або утворення консистенції гелю, знадобиться інтенсифікувати незамерзаючі характеристики продукту за допомогою збільшення відсотка спиртовмісного компонента. Перед тим, як залити саморобну незамерзайку в бачок склоомивача, обов’язково впевніться у її якості та надійності.
Як правильно користуватися склоомивачем?
Що б ви не обрали – купити готовий скломий чи зробити його самостійно – важливо правильно підійти до питання використання. Наостанок ми приділимо увагу цьому аспекту, щоб, як то кажуть, розставити всі крапки над «і».
До вашої уваги – основні правила користування склоомиваючою рідиною:
- заливати продукт в бачок необхідно тоді, коли той порожній і чистий (наприклад, коли в ньому немає залишків літньої омивайки перед заливкою зимової і навпаки);
- першу в сезоні заправку зимового матеріалу потрібно здійснювати ще при плюсових температурах;
- кожен новий для вас засіб потрібно перевіряти, заливаючи спочатку його невеликий обсяг (одного літра цілком достатньо). Якщо щось піде не так, ви зможете швидко вибризкати залишок на парковці біля будинку;
- заливши зимову незамерзайку, потрібно відразу бризнути нею кілька разів на лобове скло, щоб видалити залишки літньої з усіх елементів системи;
- щоб контролювати концентрацію готового матеріалу при залученні концентрату, змішування з водою здійснюйте не в бачку, а попередньо в каністрі;
- щоб звести існуючі ризики для здоров’я до мінімуму, перед тим, як використовувати склоомивач, виключіть забір повітря з вулиці, а відповідно, й потрапляння шкідливих компонентів в органи дихання;
- не варто використовувати омивач для скла на стоянках і в корках, адже саме в таких ситуаціях концентрація шкідливих парів у салоні авто здатна досягати максимуму;
- зберігати ємність з речовиною потрібно в недоступному для дітей і домашніх тварин місці, найкраще – поза домом (наприклад, у гаражі).
Тепер ви знаєте про омивайку все і можете приступати до справи. Якщо виникнуть додаткові запитання, телефонуйте – з радістю допоможемо в них розібратися!