Властивості сульфату нікелю

Властивості сульфату нікелю

Сульфат нікелю (сірчанокислий нікель, нікелевий купорос) – це один з різновидів нікелевих солей, а саме сіль H2SO4 і двовалентного Ni з формулою NiSO4. Перебування на повітрі з високою вологістю і кристалізація з водних розчинів приводять до утворення кристалогідратів. При цьому кількість координованих водних молекул може бути різною. Найбільш поширена форма, використовувана в хімії, є кристалогідратом NiSO4•7H2О.

Зовнішній вигляд – кристалічні структури, що мають біло-жовте/смарагдово-зелене/бірюзове забарвлення. У воді ця речовина розчиняється добре: 38,3 г/100 мл. Без труднощів формує подвійні солі. Гігроскопічність – значна.

Молярна маса – 154,75 г/моль, густина – 1,948, 2,07 або 4,01 г/см3. Густина залежить від форми матеріалу. Перші два показники характерні кристалогідратам (гепта- і гексагідрату, відповідно). Останній – безводній формі.

Термовластивості: t плавлення – 450 °C, t розкладання – 840 °C (з втратою SО3).

Сульфат нікелю та сульфат заліза

Оскільки властивості Fe і Ni схожі, то і у їх сульфатів спостерігаються певні подібності. Однак є і суттєві відмінності. Ni, загалом, проявляє пасивність до кислот. Реакції з кислотами, а тим більше зі сильними окислювальними продуктами, слабкі. При цьому реакція з хлоридною кислотою відбувається легко.

Отримання сірчанокислого нікелю можливе шляхом розчинення Ni в сульфатній кислоті. Також джерелами можуть служити електролітні розчини рафінування міді та сульфатні розчини, які є відходами кобальтового виробництва. Якщо говорити про кристалогідрати, то для їх створення забруднену безводну речовину розчиняють у водному середовищі, після чого отриманий розчин обробляють перекисом водню. Але це не все. Ще потрібно виконати нейтралізацію. Для цього задіюють вуглекислий нікель, а також ортофосфорну кислоту, фосфат натрію або монокалійфосфат. Природним аналогом цього продукту виступає мінерал моренозіт.

Застосування

Різні властивості сульфату нікелю визначають його використання в тих чи інших сферах, причому потреба в цьому реактиві у наш час чимала.

Найбільша кількість цієї сполуки йде на гальваніку (нікелювання металів). Також з її участю виготовляють акумулятори, каталізатори, оксифери в електронній та електротехнічній галузях. У металургійному напрямку застосовується для створення сплавів. Крім того, входить до складу фунгіцидів-комплексів. Як реагент задіюється в хімії, парфумерії та олійно-жировій промисловості.

Сульфат нікелю і безпека

Маючи справу з цією речовиною, важливо пам’ятати про її токсичність. Потрапляння до організму загрожує канцерогенним і загальним токсичним впливом. Контакт зі шкірою та слизовими може викликати подразнення і високу чутливість до Ni. При цьому ризику займання, пожежі та вибуху немає.

Дотримуйтеся правил поводження з нікелевим купоросом як з речовиною, наділеною індексом «небезпечна». Спецодяг, спецвзуття та інші ЗІЗ обов’язкові. Також потрібно обладнати робоче приміщення притічно-витяжною вентиляцією і стежити за тим, щоб техніка була герметизована. І не забувайте про вимоги до упакування, транспортування, зберігання.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.