Малахітовий зелений проти хвороб риб
Малахітовий зелений (малахітгрюн) – це барвник синтетичної етимології. Виглядає як тверда маса, сформована кристалами. Забарвлення – темно-зелене або жовте + металевий відблиск. Розчиненню піддається в водному середовищі та етанолі. Може випускатися у формі зеленої рідини, фасованої в пластикові флакони. Формула: C23H25ClN2.
Одна з основних сфер задіяння – ветеринарія, головним чином, лікування акваріумних риб від різних інфекцій. Ця речовина ефективна при таких недугах: плавникова гниль, дерматомікоз, іхтіофтіріоз, костіоз, хілодонельоз, оодіноз, триходініоз, гіродактілус, дактилогіроз, тобто, зокрема, при багатьох хворобах, які провокують найпростіші.
Малахітовим зеленим обробляють дорослих особин значного переліку видів акваріумних риб, серед яких: гуппі, мечоносці, молінезії, щучки-плайфері, гурамі, півники, ляліуси, неони, кардинали, пецилії, фундулуси, гетероклітуси, вусачі, расбори, наностомуси аріпірангські та карасі. Можливо, при дотриманні дозувань вплив і на інших риб не буде згубним. До речі, про дози. Оскільки малахітгрюн належить до отруйних речовин сильної дії, використовувати його необхідно в мінімальних кількостях. У жодному разі не перевищуйте рекомендованих дозувань.
Зверніть увагу! Обробляються тільки дорослі особини. В акваріумі не повинні перебувати мальки.
Ця субстанція може виступати ветеринарним препаратом самостійно, а також входити до складу дієвих засобів разом з формаліном, фурациліном, діамантовим зеленим або метиленовим синім.
Особливості застосування
Потрапляючи в воду малахітовий зелений відновлюється, про що говорить його знебарвлення, і перебуває у водному середовищі у формі псевдооснови. Активність при цьому дещо зменшується, а якщо робота ведеться з лужним середовищем, то зменшується значно. З огляду на це, препарат потрібно вносити на ніч, перед тим, як вимкнути світло (в нічний час реакція буде переходити в кислу сторону, у зв’язку з накопиченням 2).
Також негативним чином може позначитися присутність значного обсягу органічних сполук. Тому, перед тим, як приступити до лікування, виконайте такі заходи:
- ретельно очистіть акваріум (сифонка дна + промивання губок механічним фільтруванням);
- замініть чверть води;
- приберіть з фільтра вугілля активоване та вугільні губки, від’єднайте УФ стерилізатор;
- встановіть аерацію.
Якщо використовуєте антипар, врахуйте, що не є винятком придушення біофільтрації малахітовим зеленим. Після завершення лікування необхідно якомога швидше відновити оптимальну мікрофлору фільтра.
Дозування і курс терапії
Яку кількість речовини брати, залежить безпосередньо від обраного способу лікування, а їх існує два:
- У загальному акваріумі. Знадобиться 10 мг на 100 л води (5 мл розчину на кожні 10 л). Добре додатково задіяти сульфат міді (5 крапель/10 л). Після того, як розрахуєте необхідний обсяг ліків, розведіть його в 200 мл відстояної води. Вливати в акваріум необхідно в 3 підходи рівними порціями з інтервалом 30 хвилин. При цьому важливо обережно перемішувати воду. Температура в процесі лікування повинна становити 28 °С, кислотність – 5,5-6,8. Лікувальні заходи варто повторювати кожні 7-10 днів протягом місяця. Іноді може знадобитися й більше часу.
- В окремій посудині. Лікування виглядає як 4-кратна обробка тільки хворих особин. Концентрація для перших двох днів – 0,5 мг/л води, для третього і четвертого – 0,7 мг/л води. Відповідна t – 24-25 °С, рН – 5,5-6,8. Риба повинна перебувати в такому середовищі кожен день по 5 годин. І щодня для цього необхідно готувати новий розчин.