Де використовують гідразин гідрат?

Де використовують гідразин гідрат?

Гідразин гідрат (діамід) – це речовина, яка може перебувати в твердому й рідкому вигляді. У першому випадку маса сформована кубічними кристалами, в другому є прозорою безбарвною рідиною з аміачним запахом. Цей матеріал виступає потужним відновником, здатним відновлювати навіть благородні метали з їх солей.

Діамід гідрат належить до сильно токсичних хімічних продуктів. При контакті з киснем повітря піддається активному окисленню з утворенням азоту, аміаку й води. Перебуваючи на повітрі, поглинає вуглекислий газ, димить. Піддається змішуванню з H2O і спиртами в різних співвідношеннях. Нерозчинний в ефірі, бензолі та трихлорметані.

Молярна маса – 32,05 г/моль, густина – 1,03 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 1 °C, t кипіння – 120 °C, t спалаху – 73 °C, t замерзання – -51 °C. Формула: N2H4•H2O.

Отримання цієї речовини можливе декількома способами. Основний з них реалізується під час окислення нітриду водню або карбаміду хлорнуватистокислим натрієм. Процес виглядає так: гідроксид і гіпохлорит натрію змішують у належному співвідношенні, потім вносять сечовину і трохи марганцевокислого калію, перемішуючи. Далі відбувається пропускання пари в реакторі при t близько 103 °С. Коли починається окислення, 40 % реагенту отримують дистиляцією композиції. 80 % може бути отримано в результаті спільної дегідратації з їдким натром в умовах вакууму.

Застосування

Один з головних напрямків використання гідразин гідрату – водообробка. Тут з його допомогою з води забирають кисень.

З метою корозійного захисту цією сполукою обробляють циркуляційні трубопровідні лінії (водяні та парові), зокрема, забезпечують роботу парогенераторів, охолоджувальних і опалювальних систем. Задіюють його і тоді, коли необхідно законсервувати виведену з експлуатації техніку.

Інші сфери застосування:

- функціонування паливних елементів (виступає пальним);

- створення чистих металів, наприклад, міді й нікелю з їх солей і окислів;

- виготовлення спінювальних агентів (пороутворювачів). Приклад – дигідразид бензолсульфонової кислоти;

- виробництво вибухівки, зокрема астроліту;

- створення засобів для аграрного комплексу (препаратів для боротьби зі шкідниками, а також тих, за допомогою яких можна регулювати ріст с/г насаджень, зокрема ГМК);

- медицина (входить до складу деяких ліків);

- лабораторна практика (використовується для виявлення хлоратів, хлоритів та карбонільних груп);

- скляне виробництво (служить добавкою до скломас, що перешкоджає тьмяності готової продукції);

- отримання проміжних продуктів і барвників;

- очищення промислових газів від діоксиду вуглецю й тіолів.

Гідразин гідрат та безпека

Маючи справу з цим реактивом, врахуйте його отруйність, горючі властивості та небезпеку вибуху парів. Він легко займається при наявності відкритого вогню та іскор. При горінні виділяє гази-токсини.

За впливом на людей належить до 1-го класу небезпеки. Провокує шкірні алергії, подразнює слизові рота, носа, очей, шкодить органам дихання. Може спровокувати опіки та онкозахворювання. Тому вкрай важливо використовувати ЗІЗ і строго дотримуватися техніки безпеки, а також особистої гігієни.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.