Галузі застосування діамонійфосфату
Діамонійфосфат (гідрофосфат амонію, діамофос) – це добре розчинна у воді сіль. Утворюється під час реакції нейтралізації ортофосфорної кислоти і аміаку. Виглядає як біла/сіра гранульована маса. Характеризується фізіологічною нейтральністю, відсутністю гігроскопічності, невиділенням пилу і незлежуванням. Молярна маса – 132,07 г/моль, t плавлення – 155 °C. Формула: (NH4)2HPO4.
Застосування
Застосування цієї речовини в сучасному світі досить значне. Один з головних напрямків – аграрний сегмент, а точніше виробництво комплексних фосфорно-азотних добрив-концентратів для сільського господарства. Це універсальний високоефективний мінеральний матеріал, в якому є різні мікроелементи і відсутні нітрати. Пропорційне співвідношення фосфору й азоту – 47:18. Також до його складу входять сірка і вода в незначних обсягах. У функціональних обов’язках цього добрива – зміцнення імунітету, підвищення стійкості насаджень до захворювань і згубних факторів зовнішнього середовища (морозів та посух). А велика кількість фосфору додатково допомагає рослинам накопичувати цукор у коренеплодах і плодах, що, в свою чергу, приводить до того, що це добриво позитивно впливає на смак продукції.
Діамофос може входити до складу комплексів і використовуватися самостійно в формі розчинів. Підходить для основного і припосівного внесення, підживлення протягом усієї вегетації. Добре компонується з калієвою сіллю (хлоридом калію), змішування з якою допустиме в будь-який час, а при сівбі можна поєднувати з карбамідом, вапняно-аміачною й аміачною селітрами. Чудово показує себе при вирощуванні всіх сільськогосподарських культур, особливо овочів і квітів у парниках. Його допустимо використовувати навіть на кислих ґрунтах, де більшість інших добрив ефективність не проявляє. Застосовується і на інших типах ґрунтів, збільшуючи їх pH при внесенні, а через деякий час зменшуючи (підвищуючи кислотність), у зв’язку з окисленням амонію до азоту.
Гідрофосфат амонію – це ще й добра добавка, яку задіюють для відгодівлі худоби.
Інші сфери застосування:
- харчопром (виробництво різних видів дріжджів). У кормові, спиртові, хлібопекарські та пивні дріжджі для виноробства і пивоваріння вводиться як підживка. Найбільше потребу в такому підживленні мають вина і медові напої, в яких немає природних поживних речовин;
- фармацевтика (виготовлення медичних біопрепаратів);
- антисептування різноманітних матеріалів;
- приготування розчинів для протипожежної обробки, просочування текстилю, паперової продукції, фанери, дерев’яних конструкцій в якості вогнезахисту та виробництво порошків-вогнегасників;
- друкарська промисловість;
- створення деяких сортів цигарок. Виступає добавкою, що інтенсифікує нікотин;
- військова, електронна і хімічна галузі.
При всій своїй корисності ця сполука ще й достатньо безпечна. Не належить до токсичних матеріалів, небезпеки пожежі та вибуху не несе. Хіба що при вдиханні може стати причиною подразнень. Тому при роботі з діамонійфосфатом дотримуватися особливих застережних заходів немає необхідності, потрібно лише захищати органи дихання.