Галузі застосування бутилацетату
Бутилацетат – це бутиловий ефір оцтової кислоти, органічний матеріал, розчинник, складний етер, який має усі характерні зазначеній групі сполук властивості. На вигляд – летка прозора безбарвна, але, можливо, злегка жовтувата, рідка речовина без механічних домішок. Запах – приємний фруктовий (грушевий). Випускається двох марок: А та Б. Розчиненню в воді піддається слабо. При поєднанні з органічними розчинниками, рослинними оліями спостерігається змішування. При тривалому зберіганні в якості складника розчинників-комплексів можливий розпад на вихідні частини.
Молярна маса – 116,16 г/моль, густина – 0,8813 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -76,8 °C, t кипіння – 126,3 °C, t спалаху – 25-29 °C. Формула: C6H12O2.
Отримання відбувається при нагріванні сукупності бутанол + етанова кислота. При цьому не обійтися без каталізатора сульфатної кислоти. До того ж, процес вимагає забезпечення високих температур. Загалом, утворення цієї сполуки може відбуватися періодично або безперервно.
Застосування бутилового ефіру оцтової кислоти
На використання цієї речовини впливає марка. Так А активно застосовується, крім усього іншого, в різних промислових галузях (розчинення + синтез хімічних продуктів) тоді, коли Б – винятково з метою розчинення. Приходить на допомогу у тих випадках, якщо слід розщеплювати жири, смоли (зокрема гліфталеві), олії, хлоркаучуки, вінілові полімери, нітроцелюлозу та інші хімічні продукти ЛФ промисловості на олійній основі, які утворюють плівку. Вона – складова частина мультикомпонентних розчинних композицій, найвідоміші серед яких, напевно, 646, 647, 648 та ін. З її участю не рідко виготовляють поліуретанові фарби. Заслужено вважається чи не найважливішим помірно летким розчинником лаків та фарб. Важливе завдання, що їй вдається бездоганно спільно із незначним об’ємом етанолу – запобігання побілінню лакових плівок. Рівень леткості дозволяє бутилацетату оперативно випаровуватися після нанесення фарби, проте його недостатньо, аби запобігти появі заглиблень та помутнінь, поліпшити розливання матеріалу.
Ви вже, певно, зрозуміли необмеження його ролі тільки розчинною здатністю. Завдяки приємному аромату, він популярний у парфумерній галузі і є сировиною для фруктових есенцій. У фармацевтиці виступає допоміжним компонентом при створенні антибіотиків (допомагає відокремлювати первинні субстанції). Задіяння в шкіряному напрямі пояснюється його дубильними властивостями.
Термін придатності – 1 рік від дня виготовлення.
Використовуючи бутилацетат, важливо пам’ятати про токсичність, можливість подразнення слизових оболонок та дихальних шляхів. Щоб уникнути негативних наслідків, зберігати цю речовину потрібно в спеціальних ємностях, виготовлених із металу. А приміщення, де цей реактив розміщується й задіюється, необхідно регулярно та ретельно провітрювати. Враховуйте зазначене та в жодному разі не нехтуйте технікою безпеки!