Дихлоретан (етилен хлористий): застосування, склад, властивості

Дихлоретан (етилен хлористий): застосування, склад, властивості

Дихлоретан (етилен хлористий, 1,2-дихлоретан, ДХЕ) – це хлорорганічна сполука в рідкій формі. Летка, прозора, токсична. Має специфічні ароматичні характеристики (солодкуватий хлороформний запах). Доброму розчиненню піддається в жирах і спирті (зокрема, ізопропанолі), слабо розчиняється у воді. Випускається в скляних посудинах фасуванням, як правило, по 30 мл. Найбільш часто застосовується як клей і у виробничих цілях. З її допомогою чудово склеюються пластичні маси, полістирол, поліметилметакрилат і полівінілхлорид. А ще її можна побачити в складі побутової хімії, наприклад, у засобах для виведення плям. Але давайте про все по черзі.

Отримують цей продукт шляхом реакції між хлором і етиленом. Його нагрівання разом з водою, содовим розчином і суспензією гідроксиду кальцію приводить до формування 1,2-діоксиетану. Під впливом лужного середовища або в процесі піролізу трансформується в хлоретилен. При спільному нагріванні з нітридом водню під тиском дає 1,2-діаміноетан, з ціанідом натрію – динітрил бурштинової кислоти, а з розчинами полісульфідів Na – полісульфідний каучук.

Молярна маса – 98,96 г/моль, густина – 1, 253 г/см3. Термовластивості: t плавлення – -35,36 °С, t кипіння – 83,47 °С, t спалаху – 56±1 °F. Формула: C2H4Cl2.

У наш час існує багато клеєних композицій. І в побуті, і в промислових масштабах для склеювання різних матеріалів застосовуються всілякі клеї. Яке ж місце серед них посідає дихлоретан?

На перший погляд, на клейову суміш ця речовина схожа найменше. Рідка, негустої консистенції, летка... Як же вона може склеювати? - Запитаєте ви. Дійсно, в тому вигляді, в якому він є у продажу, матеріал для склеювання пластику та іншого не підходить. Спочатку це ще не цілком готовий до використання клей. Щоб він став таким, необхідно виконати деякі маніпуляції, а саме додати до нього 10 % полістирол у формі стружки або 2 % плексиглас, почекати поки пластик повною мірою розчиниться і вже потім починати працювати. Тобто попередньо виникає потреба в розчиненні в продукті тієї ж, наприклад, пластмаси, яка після цього буде склеюватися. Для чого це потрібно? Щоб дещо зменшити агресивний вплив речовини (знизити швидкість розчинення) і підвищити показники міцності майбутнього з’єднання, у зв’язку зі зниженням усадки шва, що основане на випаровуванні розчинника.

Якщо вам належить використовувати 1,2-дихлоретан в якості клею, але ви не маєте такого досвіду, не нехтуйте обережністю. Є низка моментів, які обов’язково потрібно врахувати при роботі з цією сполукою. Для отримання загальної картини ми постаралися зібрати всі з них:

- застосовуйте цей реактив для з’єднання пластичних мас, створених з полістиролу і оргскла (в цьому сегменті він є класичним клейовим засобом);

- якщо необхідно склеїти харчовий посуд, відмовтеся від хлористого етилену на користь більш безпечного для здоров’я клею;

- щоб захистити від забруднень прилеглі чи допоміжні поверхні (наприклад, стіл, на якому буде здійснюватися склеювання), застосуйте поліетилен. Плівка з цього матеріалу не піддається дії жодних клеїв, тому стане надійним бар’єром між склеюваними деталями і робочою поверхнею;

- запобігайте будь-яким контактам з водою поверхонь, що підлягають склеюванню, інакше міцність буде втрачена істотно;

- перед тим, як нанести клей, знежирте поверхні деталей, що склеюються;

- наносьте клейовий матеріал дуже акуратно, не давайте йому розтікатися по всій поверхні, інакше не є винятком нанесення шкоди зовнішньому вигляду;

- часу на коригування з’єднання у випадку з дихлоретаном більше, ніж характерно іншим клеям (взяти хоча б для порівняння більш звичний всім супер-клей). Але затягувати з цим етапом не радимо, інакше пластмаса попливе, а зі шва буде витиснене зайве. Разом з тим, стискати деталі при склеюванні необхідно чітко і впевнено, аби забезпечити повний збіг шва;

- щоб досягти максимальної міцності з’єднання, зафіксуйте місце скріплення в одному положенні на час до шести годин. Це найкращий варіант, якщо склеюється велика поверхня деталей. Якщо ж ділянка незначна, може вистачити навіть години;

- задля запобігання розливу, ніколи не залишайте посуд з цим розчинником відкритим.

Дихлоретан – це при правильному застосуванні запорука акуратного і надійного безшовного скріплення елементів з органічних матеріалів, що й пояснює широту його використання, зокрема в технічній творчості та моделюванні. Ним досить часто склеюють оргскло і полістирол. А ще він є універсальним розчинником для різноманітних пластичних мас і приходить на допомогу тоді, коли необхідно знежирити певну поверхню. Нерідко його купують радіоаматори, у зв’язку із добрим поєднанням ефективності та ціни.

Техніка безпеки – це важливо!

Знати, як працювати з цією субстанцією, щоб досягти максимально позитивного ефекту, потрібно. Але не менше значення має інформування про техніку безпеки. Дізнатися правила і не забувати про них важливо для вашого здоров’я.

Отже, через токсичність зазначеного матеріалу, працювати з ним необхідно в добре провітрюваному приміщенні. Уникайте сусідства з джерелами вогню і нагрівальними приладами. Не допускайте до нього дітей!

Ніколи не забувайте про те, що ДХЕ – це сильно-наркотичний продукт. Внутрішній прийом і вдихання парів небезпечні інтоксикаціями. ГДК на виробництвах становить 0,01 %. У плані займання небезпека ж незначна.

Оптимальна температура зберігання – кімнатна. Щоб уникнути вивітрювання, зберігайте цей продукт у тарі зі скла, найкраще, якщо це буде хімічно стійкий лабораторний посуд і бажано з надійним корком. Також для зберігання підходять пляшки, в яких раніше розміщувався ацетон, але тільки тоді, якщо вони виготовлені з поліетилену. Запам’ятайте: зберігати цю речовину допустимо в поліетиленових ємностях, не в пластикових, інакше не уникнути розчинення пляшки.

Ще такий важливий момент, як необхідні обсяги витратного матеріалу. Не купуйте занадто багато, але й не надмірно мало теж не купуйте (додаткова доставка декількох баночок реактиву призведе до додаткових витрат) – замовляйте стільки, скільки вам знадобиться для роботи найближчим часом. Потрібні кількості розраховуйте, виходячи з розмірів поверхонь, які буде потрібно склеювати.

Підсумуємо, дихлоретан – важливий матеріал для склеювання пластику та оргскла. Крім того, він служить розчинником, може входити до складу антидетонаторів, слугувати фумігантом і азеотропною добавкою для дистиляції. При всій своїй важливості та потрібності є токсичною речовиною. Тому, щоб результат застосування завжди був максимально бажаним, а ризики мінімізовані, не нехтуйте технікою безпеки при роботі, зберіганні та інших маніпуляціях з розглянутою сполукою.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.