Що таке біхромат калію?
Біхромат калію (дихромат калію, калій дихромат, калій гептаоксидодихромат, калій двохромовокислий, калієвий хромпік) – це яскрава помаранчева порошкоподібна маса, що складається з кристалів триклінної сингонії, які не піддаються злежуванню. Не летка, добре розчинна у воді (4,9 г/100 мл). Є потужним окислювачем. Сильно окислює в кислих середовищах, відновлюючись при цьому до солей хрому (III).
Молярна маса – 294,19 г/моль, густина – 2,676 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 398 °C, t кипіння – 500 °C. Формула: K2Cr2O7.
Отримання
Щоб створити зазначену речовину, використовують хлорид калію і біхромат натрію. Взаємодія цих компонентів, а точніше вплив першого на другий у температурному діапазоні 1000-1300 °C з подальшим вилуговуванням/випарюванням і приводить до утворення дихромату калію.
Застосування
Біхромат калію – це сполука, що має величезне значення для різних галузей. З його участю виготовляють неорганічні пігменти, барвники, сухі батареї (електроліти). Його задіюють у дубленні шкіри та овчини (в шкіряному виробництві виступає дубником). Він є ефективним окислювачем у значному переліку напрямків: піротехнічному виробництві, сірниковій промисловості, фотосправі, живопису тощо. Не обходяться без нього і органічний синтез, і металообробка. Він бездоганно запобігає корозійним проявам металів і металевих сплавів. Може виступати протравою для посадкового матеріалу, що використовується в сільському господарстві.
Розчин двохромовокислого калію в концентрованій сульфатній кислоті, іменований хромовою сумішшю, повсюдно використовують у лабораторіях. Передусім, з його допомогою миють лабораторний посуд, виготовлений зі скла: колби, склянки, пробірки та ін. Також його задіюють для окислення. Особливу потребу в цьому реагенті відчуває аналітична хімія (хроматометрія).
Застосовуються і водні розчини хромпіку. Ними просочують вироби з дерева, які підпадають під вплив вологи і шкідливих комах. Так вдається забезпечити надійний захист конструкцій, зокрема балок, від гниття і пошкодження шкідниками.
Чи безпечний калієвий хромпік?
Маючи справу з цією субстанцією, важливо знати про її токсичність та канцерогенні властивості (належить до речовин першого класу небезпеки). Вона здатна руйнувати шкіру, шкодити дихальній системі і хрящам, провокувати складні отруєння. Запобігайте контакту бризок, пилу і парів цього реактиву з тілом максимально. Захищайте руки, обличчя і органи дихання. Використовуйте ЗІЗ: спецодяг, спецвзуття, респіратор, окуляри, рукавиці. Пам’ятайте, що ГДК в робочому просторі, якщо здійснити перерахунок на CrO3, дорівнює 0,01 мг/м³.
Що стосується небезпеки пожежі та вибуху, то її ця сполука не становить. Однак нагріваючись, розкладається, при цьому утворюється кисень. А той, у свою чергу, може сприяти появі горіння і оперативному поширенню вогню.
Ще один момент: потрапляючи у водойми, дихромат калію призводить до їх забруднення.
Незважаючи на все сказане вище – чималу небезпеку для людини і природи – відмовитися від застосування цієї речовини не можна, оскільки її значення для різних промислових галузей дуже велике. У багатьох процесах вона просто незамінна і не має рівносильних альтернатив.