Амінокислоти для відгодівлі свиней
Багато нинішніх фермерів та власників особистих підсобних господарств спеціалізуються на розведенні/відгодівлі свиней. Свинарство набуло широкої популярності, у зв’язку зі своєю порівняною простотою і доступністю в якості варіанту сільського бізнесу. Якщо вам зараз захотілося заперечити, мовляв про які простоту та доступність йдеться, мовляв все з точністю до навпаки, ми спробуємо змінити вашу думку шляхом конструктивної і різнобічної подачі навколосвинарської інформації.
Дійсно, чимало тваринників, головним чином початківців, стикаються з низкою проблем. Основне, що провокує нерозуміння, засмучує і породжує сумніви, а чи варто взагалі далі займатися цією справою – реальний приріст не відповідає очікуваному. Продавці поросят розповідали, які ті породисті, скільки м’яса вийде отримати на виході, а не тут-то було. Значить нарозповідали, аби продати, дива не станеться – роблять висновки свинарі-початківці й засмучені залишають такий вид діяльності. Хтось пробує виправити ситуацію, лікуючи якісь хвороби, вводячи до раціону вітаміни. І саме останні, хоч і не мають рації повністю, виявляються найближчими до істини. Рішення проблеми в 90 % випадків криється саме у правильному годуванні, налагодженні раціону харчування. Якщо грамотно, ґрунтовно і відповідально підійти до цього питання, з амбітного новачка можна з успіхом перейти в розряд професіоналів. Нікого не доведеться звинувачувати у своїх невдачах – тих просто не буде.
Чим годувати свиней?
Головне питання, відповідь на яке сприяє побудові успішного свинарського бізнесу. Отже, на сьогодні годування свиней можна організувати двома способами, використовуючи:
- Готові повнораціонні комбікорми, присутні в продажу.
- Власні сили і знання для створення раціону самостійно.
Обидва мають свої сильні та слабкі сторони. Зокрема, перший простіший, без надлишку або нестачі важливих складових, знижує вихід азоту з фекаліями, з огляду на максимальне засвоєння кормоелементів тощо. Другий – доцільніший з точки зору економії, дозволяє повністю контролювати екологічну чистоту, смакові параметри і користь м’яса. Найчастіше саме тоді, коли на початковому етапі вибирається ось цей другий спосіб, щось може піти не так. Якщо не вивчити питання комплексно і не дізнатися всі нюанси, хороший приріст і забійний вихід так і залишаться метою, якій не судилося збутися.
Навіщо свиням амінокислоти?
Тепер ми плавно перейшли до питання, заявленого у назві статті. Свинарство – перспективна галузь. Правильне годування свиней – ключ до отримання бажаних результатів. Амінокислоти – один з найважливіших елементів раціону харчування тварин.
Білок має величезне значення для свинарства. Він присутній в крові та м’язах, ферментах, травній рідині та інших частинах організму. Він – основа гормонів, які регулюють всілякі фізіологічні реакції. Захисним компонентам крові, які забезпечують протистояння різним хворобам, також характерна білкова природа. А амінокислоти є структурним інгредієнтом білка. Вони присутні в кожному білку організму. Вони, потрапляючи в тіло тварини з білка корму, задіюються для власного синтезу білків і здійснення багатьох позитивних впливів, цінних для свинарства. Однак максимально хороший результат можливий лише тоді, коли в кормі присутні конкретні амінокислоти в необхідних обсягах і пропорціях.
Організм свині для оптимального функціонування потребує двох з половиною десятків амінокислот. 15 з них він може синтезувати сам (тих, що належать до замінних), 10 же повинні обов’язково бути присутніми в їжі (мова йде про незамінні амінокислоти). При достатньому надходженні замінних амінокислот з кормовими матеріалами скорочується потреба в незамінних.
Не кожному корму властивий повноцінний амінокислотний склад. Взяти хоча б стандартну для свиней їжу, ту ж картоплю, буряк або зерно – в них дуже мало таких амінокислот, як лізин, метіонін і триптофан. Ці АМК, надходячи в недостатніх обсягах, заважають організму адекватно використовувати й інші амінокислоти. З огляду на це, лізин, метіонін, треонін і триптофан віднесені в харчуванні свиней до лімітованої групи.
Коротко про окремі амінокислоти
Лізин. Без оптимальних обсягів зазначеної амінокислоти (вважається першою лімітованою у свиней) не доводиться говорити про нормальний ріст усіх представників стада. Однак, тут є нюанси. Так, найбільшу потребу в лізині мають поросята, зі збільшенням ваги тварини ця потреба істотно знижується. Якщо порівнювати лактуючих і супоросних свиноматок, то першим лізину потрібно більше.
За участі цієї амінокислоти відбувається синтез тканинних протеїнів, зокрема виробляється гемоглобін. Вона задіюється у формуванні кісткового апарату, регулюванні мінерального обміну, плюс сприяє кровотворній функції і добре позначається на стані нервової системи.
Негативи, пов’язані з дефіцитом лізину, проявляються у поросят стрімко й гостро. Перш за все, починають руйнуватися м’язові тканини, гальмуються ростові процеси, погіршується апетит. Також хворі поросята мають огрубілий і сухий волосяний покрив, тьмяну щетину і недокрів’я (анемію). Все це (а краще запобігання зазначеного) вимагає негайного введення до раціону спеціальних лізиновмісних кормів. Благо, лізин швидко справляється зі своїми завданнями, приводячи стадо в норму.
Збагачені цією амінокислотою корми і готовий лізин для свиней мають чудові споживчі параметри. Речовина відмінно засвоюється тваринними клітинами.
Метіонін. Велике значення незамінна амінокислота метіонін має для ліпідного обміну. За нею – запобігання ожирінню печінки, інтенсифікація регенеративних процесів, налагодження ниркового функціонування, уповільнення згоряння білкових компонентів. Завдяки метіоніну, організм свині зростає швидше, як і волосяний покрив. Крім активації білків, він запускає в роботу гормони, вітаміни та ферменти. При нестачі реалізується надмірне жиронакопичення в печінці, проявляється анемія, відбувається переродження м’язової тканини, тварини стають більш схильними до інфекційних захворювань.
З урахуванням сказаного вище, цілком логічно, що метіонін – популярний інгредієнт комбікормів, преміксів та кормових добавок для свиней. Із цих продуктів проявляє належну ефективність при дефіциті білка.
Триптофан. Функціональна дія цієї амінокислоти в організмі свині така:
- участь в синтезі м’язового протеїну;
- сприяння виробленню гемоглобіну і пігменту очей, низки гормонів та ферментів;
- активація функцій вітаміну В12 (ціанкобаламіну);
- запобігання розвитку пелагри в якості попередника нікотинової кислоти;
- допомога в роботі нервової системи;
- залучення у формуванні сильного імунітету.
Ще триптофан важливий для регулювання кормовитрати, оскільки він – попередник серотоніну ( «гормону щастя»).
Дефіцит цієї амінокислоти в організмі дорослих свиней і поросят небезпечний цілим переліком негативів. Зокрема, спотворюється апетит, відбувається мінімізація кормовживання, виникають захворювання очей (наприклад, катаракта) і ожиріння печінки. Тварини стають стерильними, високозбудливими й страждають від конвульсій, знижується продуктивність. Додатково волосяний покрив стає надмірно грубим, актуалізуються виснаження і плішивість. Не виняток – негативний азотобаланс і втрата живої маси.
Тут обов’язково слід враховувати той факт, що у поросят – велика чутливість до триптофанодефіциту, якщо проводити аналогію з дорослими свинями.
Треонін. Друга (після лізину) лімітована амінокислота в раціоні свиней, якої дуже мало в раціонах, що базуються на зернових культурах. Без неї максимальне використання корморесурсів у свинарстві нереальне. Треонін є компонентом секрету, який вивільняють епітеліальні клітини в кишківнику. Організм тварини трансформує його в муцин, що забезпечує оптимальність травних процесів (у ролі частини деяких травних ферментів), сприяння побудові специфічного імунітету (як компонент імунних білків), а також належну засвоюваність корму (регулює його споживання). Цим значення треоніну не обмежується. Він також підтримує білковий обмін в організмі, бере участь в обміні жирів, колагену та еластану, допомагає рости скелетним м’язам, є ключовим учасником синтезу пуринів і гліцину, плюс енергоджерелом.
Зверніть увагу! Експериментальним шляхом встановлено, що невелика нестача треоніну істотніше впливає на синтез імуноглобуліну, ніж на ростові процеси в організмі.
Корми, збагачені кристалічним треоніном – чудовий інструмент для поліпшення якості м’яса, зниження кормовитрати й досягнення значних приростів.
Аргінін. Незамінна амінокислота, що входить в структуру всіх відомих білків, потрібних для роботи організму. Вона задіюється в будівництві м’язових тканин, функціональних ділянок внутрішніх органів, приводить в норму функціонування ЦНС, добре позначається на роботі головного мозку, слугує енергоджерелом і регулятором азотообміну. За умови її оптимальних обсягів в раціоні, свині оперативно адаптуються і легше переносять стресові фактори (зміну корму, місця утримання тощо).
Суттєві негативні результати при аргінінодефіцитному вигодовуванні свиней: скорочення ефективності кормовикористання та збільшення жировідкладення.
Ідеальний амінокислотний баланс
Крім основних тез, які розглядаються стосовно амінокислот для свиней (поліпшення кормовикористання без зменшення темпів росту, збільшення потреби в АМК для зниження жирності туші та ін.), необхідно враховувати кількісний фактор. Забезпечення високопродуктивності (приростів) можна реалізувати лише тоді, коли раціон буде давати достатній рівень енергії, а амінокислоти в ньому будуть присутні в належних обсягах.
Оцінка балансу комбінованого корму за амінокислотами здійснюється за низкою показників та співвідношень. Передусім значення має співвідношення лізину до енергії. З цих відомостей можна отримати значно об’ємнішу картину, в порівнянні зі звичайними даними про входження до корму лізину. Важливо враховувати, що чим енергетично багатший рецепт, тим більшу амінокислотну частину він повинен передбачати. Також, крім абсолютних величин амінокислот, слід брати до уваги співвідношення кожної з них до ключової АМК (до того ж лізину). Вираження співвідношення амінокислот може відбуватися щодо правдиво засвоюваного, видимо засвоюваного або загального лізину.
Тут має значення і такий аспект, як перетравлюваність амінокислот. При балансуванні раціону враховуються не тільки сирі амінокислоти, а й перетравленні. Наприклад, якщо кормова суміш містить багато сухого жому, пшеничних висівок, гороху або ріпакового шроту, співвідношення лізину до обмінної енергії має бути збільшене. В іншій ситуації, коли використовується соєвий шрот і рибне борошно, це ж співвідношення може бути зменшене.
За перетравленими (засвоєними) амінокислотами здійснюються сучасне ефективне оцінювання кормів і нормування потреб. Може використовуватися метод аналізу калу, але показники на виході отримуються не дуже точні, у зв’язку з руйнуванням амінокислот мікроорганізмами товстого кишківника. Кращий варіант – метод визначення ілеальної перетравності. Він передбачає встановлення різниці між кількостями амінокислот, що надійшли до організму разом з кормом, і тими, які були виділені в неперетравлених залишках в термінальному відділі клубової кишки, де білок вже не перетравлюється.
Ілеальна перетравність може бути істинною (ІІП) і уявною (УІП). Перший варіант балансування раціонів вважається найточнішим, однак не всі корми вивчаються на ІІП. Також слід враховувати деякі відмінності по ІІП. Наприклад, в однойменних кормах істинна ілеальна перетравність може сильно відрізнятися при отриманні в різних умовах. Більше того, великі температурні показники кормообробки, тривале зберігання корму в неналежному середовищі (при невідповідній вологості, температурі тощо) здатні знижувати ІІП. Якщо дані стосовно вмісту ІІП амінокислот відсутні, нормування здійснюється за їх загальною кількістю.
Місце амінокислот у загальному балансі корму
Якщо для годування свиней використовувати тільки зерновий корм, протеїн у раціоні буде становити приблизно 10 % тоді, як за необхідне вважається показник 15-17 %. На незамінні амінокислоти в такому кормі припадатиме лише третя частина, а відтак і приріст поросяти складе лише 30 % від обсягів, закладених генетикою. Більше того, нарощуватися буде, перш за все, жирова тканина, а не необхідна м’язова.
Поєднання в кормі зерна і картоплі призводить до зниження вартості раціону, але приріст ще більше зменшується, з огляду на зниження кількості білка і загальної калорійності. Плюс відгодівля займає більше часу, кормовитрата збільшується в рази, туша стає занадто жирною, а забійний вихід – невисоким.
Якщо ж зернова частина (пшенична, ячмінна) компонується з білковою добавкою, формується раціон, бездоганно збалансований за протеїном та енергією. Також значення має мінеральне живлення свиней, позаяк для кріплення м’язів важливий повноцінний скелет. Ідеально, коли білково-вуглеводна частина раціону доповнена мінеральними компонентами, а також вітамінами і мікроелементами. Правильно підібраний премікс, в якому витриманий баланс усіх інгредієнтів – чудовий варіант для годування свиней.
Синтетичні амінокислоти
Сучасний стандарт – залучення для годування свиней амінокислот, створених синтетичним чином. Це дозволяє істотно знизити входження до раціону білкових компонентів. Мінеральні корми часто доповнюються лізином (до 5 %) і метіоніном (до 1,5 %). При більш високих обсягах вводяться також треонін і триптофан, у зв’язку із запобіганням їх лімітованої дії. Всі чотири згадані амінокислоти в комплексі вводяться, як правило, лише в корми для поросят, позаяк загальні витрати на них виходять досить високими.
Ефективне застосування синтетичних АМК на додачу дозволяє забезпечити зниження рівня сирого протеїну в кормі. Це, в свою чергу, зменшує виділення азоту тваринами. Наприклад, якщо взяти сирий протеїн в обсязі меншому на 1 %, азоту буде виділятися менше на 10 %. Разом з тим, знизяться обсяги аміаку, що виділяється в повітря, завдяки чому покращиться обстановка в виробничих приміщеннях. Зниження азотовиділень супроводжується позитивами для травної системи і обміну речовин.
Підсумуємо. Чи можливий успіх у свинарстві? Звісно! Чи легко досягти бажаних результатів? Скажімо так: не надмірно складно. Головне, гарненько розібратися в нюансах харчування свиней і чітко дотримуватися рекомендацій. Ну і, звичайно ж, використовувати не тільки правильні амінокислоти для відгодівлі свиней, але й в оптимальних обсягах та співвідношеннях.