Тилозин тартрат: властивості та особливості застосування

Тилозин тартрат: властивості та особливості застосування

Тилозин тартрат – це речовина, добре відома і часто застосовувана у ветеринарії. За своєю суттю це антибіотик з групи макролідів (одна з найбільш безпечних груп антимікробних препаратів, які добре переносяться організмом). Продукується деякими штамами променистих грибів, близьких до Streptomyces fradiae. Здійснює бактеріостатичну дію (бактерії не вбиває, але перешкоджає їх розмноженню). Володіє мега широким спектром ефективного впливу. Одним словом, це антибіотик, про існування якого потрібно знати, а за необхідності брати і використовувати. Детальніше про властивості, особливості застосування, а також про інші супутні питання поговоримо далі.

Фізико-хімічні властивості тилозин тартрату

Тилозин (тилан, Tylosin) – це ветеринарний антибіотик, подібний до еритроміцину. Активно задіюється в сільському господарстві для лікування великої та дрібної рогатої худоби, свиней і птиці (зокрема, курей та індиків). У випадку з кіньми небажаний, оскільки є дуже високий ризик прояву побічних реакцій. У низці випадків, наприклад, при хронічних колітах, може застосовуватися для собак і кішок.

Основні фізичні властивості:

  • молярна маса – 916,10 г/моль;
  • t кипіння – 980,7 °С.

Випускається ця речовина для ветеринарії у вигляді двох солей: фосфату і тартрату. За структурою – кристалічний порошок або мікрогранульована маса. Забарвлення може варіюватися від білого, кремового до блідо- і навіть темно-жовтого. Консистенція – однорідна. Ароматичні параметри – специфічні. Розчиненню у воді та метилтрихлориді піддається легко, в етанолі – слабо, в ефірі не розчиняється. У зовнішньому середовищі проявляє стійкість.

Тартратна сіль тилозину: функціональні якості, спектр впливу

Бактеріостатичний антибіотичний матеріал тилозин тартрат характеризується величезним діапазоном дії. Проявляє ефективність до величезного переліку поширених хвороботворних штамів, зокрема до стрептококів, стафілококів, диплококів, мікрококів, менінгококів, коринебактерій, клостридій, еризипелоїдів, фузобактерій, лептоспір, бактероїдів, сферофорусів, бордетел, спірохет, рикетсій, сінної та гемофільної паличок, пастерелла мультоцида і хламідій. Високочутливі до тилозину і різні типи мікоплазм: галісептікум, мелеагрідіс, синовія, артхітрідіс та ін.

Проникаючи в клітини бактерій, ця субстанція пригнічує синтезування протеїнів 50S рибосомами. В результаті відбувається зупинка ростових процесів, мікроорганізми втрачають здатність до розмноження. Ще один напрямок роботи тилозину – виконання ролі пробіотика: він сприяє росту фекального ентерокока (здорового компонента кишкової мікрофлори) в середньому відділі тонкої кишки.

Класичне застосування зазначеного антибіотика – пероральне, в результаті якого він оперативно всмоктується з шлунково-кишкового тракту, через дві години поширюється по тілу і зберігає в сироватці крові концентрації, яких достатньо для забезпечення терапевтичного ефекту, шість-вісім годин і більше. Підшкірне і внутрішньом’язове введення приводять до об’ємної й швидкої абсорбції. Системне проникнення гарантує належне поширення по всіх тканинах і органах з одним лише винятком: ця сполука не проникає в ЦНС.

Активний компонент піддається метаболізму в організмі, після чого відбувається виведення. У найбільших обсягах – в незміненому вигляді разом зі сечею і жовчю, в незначних кількостях – з фекальними масами. У птиць-несучок ця речовина виходить назовні з яйцями, а в лактуючих самиць – в складі молока.

Загальні аспекти застосування

Ефективність стосовно значного переліку мікроорганізмів пояснює активне застосування препарату під назвою тилозин у ветеринарній практиці. Його використовують як для лікувальних, так і для профілактичних заходів. Він приходить на допомогу, коли хвороби спровоковані чутливими до нього мікроорганізмами, коли птиця, свині або худоба страждають чимось з такого:

  • абсцеси печінки;
  • запалення слизової носа (атрофічний риніт);
  • артрити інфекційної етимології;
  • дизентерія;
  • ентерити і ентероколіти хронічного й некротичного різновидів;
  • мікоплазмоз та інші хронічні респіраторні хвороби;
  • інфекційні синусити, синовіти та ін.

Приступаючи до використання ветпрепарату, що розглядається, потрібно врахувати, з якими речовинами його допустимо поєднувати, а з якими ні. Тішить, що спектр сумісності – чималий. Так, при поєднанні тилозин тартрату зі спіраміцином, тетрацикліном і еритроміцином проявляється потенціювання. Ще добре тилан показує себе, якщо компонувати його використання з сульфаніламідними препаратами, нітрофуранами, антибіотиками аміноглікозидної групи, левоміцетином, спектиноміцином і кокцидіостатиками. У той же час, антибактеріальна ефективність зменшується, якщо тилозин задіюється спільно з такими ліками, як β-лактамні антибіотики, лінкоміцин і фторхінолони. Поєднання з бентонітом призводить до зменшення дієвості, у зв’язку з адсорбцією на ньому.

Використання тилозин тартрату для с/г птиці

Мабуть, птицю за допомогою матеріалу, що розглядається, лікують найбільш часто.

Якщо дають з питною водою, то вдаються до такої пропорції: 0,5 г/л. Курс лікування становить від трьох до п’яти днів, залежно від того, наскільки важка недуга і яка чутливість мікрофлори до діючої речовини. Важливо: протягом усієї терапії птиці не можна давати іншу, чисту від ліків, питну воду!

Якщо с/г птиця повинна вживати тилозин разом з кормом (поєднання мікрогрануляту з їжею), при визначенні дозування і тривалості терапії враховуються епізоотія, ступінь складності перебігу інфекції та чутливість мікробіота. Профілактика і лікування бактеріоінфекційних уражень і мікоплазмозу вимагають розрахунку 0,4-0,8 кг/т їжі в перші три-п’ять днів життя + один-два дні на третій-п’ятий тиждень. Для попередження або позбавлення від спірохетозів необхідно використовувати 0,3-0,5 кг/т корму три-п’ять діб.

Термін очікування при обох варіантах введення (в воду і корм) – 5 днів.

Описані способи застосування тилозин тартрату стосовно сільськогосподарської птиці не єдині. Крім них, актуальна аерозольна обробка повітряного простору, яка передбачає розрахунок 75-150 г речовини на 1000 м3 + задіяння глюкози в обсязі 10 % від загальної маси розчину. Оптимальна експозиція аерозолю – півгодини. Такі обробки слід виконувати протягом двох-трьох днів, залежно від того, яка епізоотія.

Щоб ліквідувати мікоплазмоз у племінних господарствах, рекомендовано обробляти тилозиновим розчином інкубаційні яйця. Це ефективний спосіб усунути вертикальний шлях поширення інфекції. При цьому актуалізується температурно-диференційний метод обробки з таким розподілом етапів: початкова витримка яєць при 37 °С + 5-15 хвилинне занурення в охолоджений до 4 °С р-чин тартратної солі тилозину з концентрацією 2 грами на літр + закладка на інкубацію. Така сама схема підійде, якщо знадобиться обробляти індичі яйця. Але тут варто врахувати погіршену проникність їх шкаралупи, а відтак підвищити концентрацію антибіотика до 3 г/л і в обов’язковому порядку вдатися до максимального часу експозиції (15 хвилин).

Тилозин тартрат для свиней

Досвідчені свинарі не з чуток знають, для чого ця сполука може стати в нагоді в свинарстві. Вона приходить на допомогу, якщо виникає дизентерія, гастроентероколіт бактеріальної природи, атрофічний риніт або проліферативна ентеропатія. В такому випадку необхідно використовувати 0,125-0,25 г/л питної води або ж брати кількість речовини, виходячи з розрахунку 5 мг/кг ваги тварини. Курс лікування може тривати від трьох до десяти днів. Коли зникнуть клінічні симптоми хвороби, важливо не зупинитися, тим самим не зашкодивши всьому процесу лікування. Щоб закріпити результат, необхідно ще добу після зникнення симптомів продовжувати терапію. Термін очікування у свиней, як і в випадку з птицею, становить п’ять днів.

Що стосується поєднання ліків з кормом, то в такому випадку на тонну їжі необхідно брати 10-100 грамів тилозин тартрату і здійснювати лікування до шести тижнів. Точні обсяги і період терапії залежать від того, яка складність перебігу, наскільки конкретна мікрофлора виявляє чутливість до діючої речовини та як склалася епізоотична ситуація. До речі, терміну очікування при цьому немає.

Тилозин тартрат для великої рогатої худоби

Матеріал, який ми з вами розглядаємо, є популярним профілактичним засобом, якщо у ВРХ дають про себе знати абсцеси печінки, спровоковані Fusobacterium necrophporum і Actinomyces pyogenes. Ліки в такому випадку беруться у розмірі 10-20 грамів на кожну тонну кормової суміші. Це виходить близько 100 мг речовини на добу для особини. Скільки часу здійснювати подібні заходи, залежить від епізоотії. Терміну очікування немає.

При такому недугу, як бронхопневмонія телят, лікувальний розчин на основі води або молока споюють в індивідуальному порядку з розрахунку 5 мг/кг маси тіла двічі на добу протягом одного-двох тижнів.

Додаткові рекомендації щодо застосування

Щоб поліпшити конверсію корму, максимізувати приріст, посприяти травному процесу при залученні разом з кормом, Tylosin у вигляді мікрогрануляту необхідно використовувати в таких обсягах:

  • курчатам-бройлерам – 40-50 г/т протягом усього часу вирощування;
  • ремонтному молодняку курей-несучок – 20-50 г/т до досягнення віку 16 тижнів;
  • свиням у ролі престартера і стартера – 20-100 г/т, гроуера – 20-40 г/т, фінішера – 10-20 г/т.

Якщо будете використовувати тилозин тартрат разом з питною водою, не поєднуйте повні обсяги того й іншого відразу. Спочатку змішайте цей ветеринарний препарат з невеликою кількістю води, помішуючи, забезпечте розчинення. А після цього вже додавайте решту воду, поступово доводячи розчин до потрібної концентрації.

У випадку компонування мікрогрануляту з кормом вдавайтеся до ступінчастого змішування. Крім того, можна додавати препарат у премікс, а потім змішувати з усією іншою кормовою масою.

Щоб збільшити фармакоефект і мінімізувати ризик виникнення резистентності до тилозину, його можна компонувати з нітрофурановими препаратами, сульфаніламідом та еритроміцином.

Побічні дії та протипокази

Тилозин тартрат за впливом на теплокровні тваринні організми належить до речовин помірно небезпечного значення. Якщо його застосовувати в рекомендованих кількостях, не перевищуючи дозувань, не варто побоюватися жодних негативів, зокрема виникнення алергійних реакцій, сенсибілізуючого ефекту, місцевих подразнень і резорбтивно-токсичної дії. Нічого подібного не трапиться, оскільки в субтерапевтичних дозах побічні явища цього реактиву не проявляються. У дуже рідкісних випадках (при індивідуальній чутливості) лікувальні дози можуть викликати у свиней алергії, які супроводжуються еритемами, сверблячкою, набряками слизової оболонки прямої кишки. Але вони відразу ж самостійно припиняються, коли скасувати прийом препарату. У додатковому лікуванні потреба не виникає.

Основні протипоказання:

  • персональна нехарактерна чутливість до тилозину;
  • кури-несучки, індички і цесарки, що дають яйця для харчових потреб людини;
  • лактуючі корови;
  • разом з такими ліками, як пеніциліни, цефалоспорини, лінкоміцин, тіамулін, кліндаміцин і левоміцетин, тому що, як було згадано вище, вони істотно знижують ефективність зазначеного препарату.

Техніка безпеки

Важливо розуміти, що ця речовина, маючи безліч плюсів, здатна нести і певну небезпеку, причому не тільки тваринам, а й людям, які працюють з нею. Щоб звести до нуля будь-які ризики, при використанні цієї субстанції не нехтуйте спецодягом і ЗІЗ. Головним чином, вам знадобляться респіратор, захисні окуляри та гумові рукавиці. Під час роботи не можна їсти, пити і курити, а після її закінчення необхідно обов’язково добре вимити руки та інші частини тіла, які були відкриті. Якщо препарат випадково потрапить на шкіру або слизові, не варто зволікати, а відразу потрібно промити ділянку контакту великою кількістю мильної води.

Забій тварин і птиці з метою отримання м’яса дозволений через п’ять діб після останнього використання речовини разом з водою. Якщо ж тилозин тартрат додавався в їжу, термінів очікування немає. При вимушеному забої в період раніше, ніж встановлені терміни, м’ясо можна згодовувати хутровим звірам або пускати в якості сировинного матеріалу на виготовлення м’ясо-кісткового борошна.

Упаковка і зберігання

Стандартне упакування для цього хім. продукту – герметичні двошарові мішки з поліетилену, поміщені в коробки або бочки з паперу. Фасування може відбуватися по 15 або 25 кг.

Зберігання повинне здійснюватися, згідно з нормами, зазначеними для ліків зі списку Б, тобто з пересторогою. Основні моменти:

  • сухе приміщення, захищене від світлового випромінювання;
  • температурний режим – 0-25 °С;
  • відсутність доступу для дітей і тварин;
  • окремо від харчової та кормової продукції;
  • не більше двох років з дня виробництва.

Де купити тилозин тартрат в Україні?

Якщо для вас актуальна покупка тилозин тартрату оптом (дрібним або великим), компанія «Система Оптимум» – до ваших послуг! Ми багато років працюємо в зазначеному сегменті. За цей час встигли вивчити потреби, запити і побажання аудиторії. Завжди намагаємося зробити покупцеві найвигіднішу пропозицію. Кожна партія товару відповідає високим якісним параметрам. Ціни на різні обсяги – в доступних межах, а при великих оптових замовленнях ще й можливе отримання знижки в індивідуальному порядку. Доставку по всій Україні здійснюємо оперативно, попередньо підібравши варіанти, що влаштовують обидві сторони, доставки і оплати. Одним словом, купити тилозин тартрат у нас – значить відчути комфорт, вигоду та надійність. Звертайтеся!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.