Як швидко розморозити лобове скло автомобіля – поради та лайфхаки

Як розморозити скло автомобіля безпечно та швидко
З настанням зимового періоду автомобілісти стикаються з новими викликами, порівняно з попереднім теплим сезоном. Один із найпоширеніших – замерзання лобового скла під впливом дощу, снігу, морозу й температурних коливань. Справа для зими при зберіганні авто на вулиці звичайна, але, м’яко кажучи, неприємна. Замерзле скло не тільки створює незручності, не лише забирає час на підготовку транспортного засобу до поїздки, але й може бути небезпечним, адже обмежена видимість підвищує ризик аварійних ситуацій. Навіть при прогрітому салоні на скляних поверхнях може залишатися льодяна кірка. Розпочинати рух з нею максимально безвідповідально та ризиковано, навіть якщо вам здається, що огляд для початку більш-менш, а в процесі ставатиме кращим.
Як розморозити скло автомобіля правильно, не пошкодивши його і заощадивши час? Як звільнити склоочисники без ризику поломки? У цій статті ми розглянемо найефективніші способи, професійні та підручні засоби для розморозки автомобільного скла. А також поділимося лайфхаками, котрі допоможуть уникнути замерзання скла в майбутньому, аби воно не було постійним головним болем для водія.
Найефективніші способи розморожування лобового скла
Розморожування скла може займати багато часу та призводити до пошкоджень, якщо не знати правильних підходів. Якщо ж знати і відповідально ставитися до справи, легкість, швидкість, безпека та успіх гарантовані.
Серед найефективніших способів, як розморозити лобове скло, варто виділити такі:
- Використання підігріву. Увімкніть двигун і налаштуйте систему обігріву автомобіля так, щоб тепле повітря спрямовувалося на лобове скло. В кінці залишиться тільки змахнути залишки води склоочисниками і можна виїжджати на дорогу.
Тут зверніть увагу на два важливі нюанси:
- не можна виставляти максимальну температуру, щоб різкою зміною градуса не нашкодити склу. Найкраще використовувати повільне, поступове та прохолодне обдування;
- запускати двигун та включати обігрів потрібно майже одночасно. Якщо спочатку прогріти двигун, а потім направити на скло гаряче повітря, це може призвести до появи тріщин.
Прогрівання машини зсередини повітрям з пічки є найпопулярнішим та найпростішим варіантом розморожування автомобільних вікон, і не лише лобового, а й заднього та бічних. Однак це також і найдовший із можливих варіантів позбавлення від льодяних нашарувань, який потребує мінімум 10-20 хвилин, а часто й більше. А ще він, що цілком зрозуміло, передбачає витрату пального. Це теж у наш час доводиться враховувати, коли знаєш, скільки коштує бензин/дизель.
Вдатися до цього способу і заодно зекономити час та гроші на пальному можна, якщо використати його як допоміжний (такий, який інтенсифікує процес), поєднавши з іншими способами розморожування автоскла. Полегшити завдання та значно прискорити процес можна, зокрема, шляхом компонування з електрообігрівом лобового скла (якщо він є). На випадок, якщо пічка працює погано або й узагалі несправна, потрібно вміти справлятися з льодом інакшими методами.
Як варіант, можна спуститися у підземний паркінг, якщо, звісно, є така можливість, якщо він близенько і ви здатні доїхати до нього за умови нефункціонуючих склоочисників. У паркінгу крижана хватка стане слабшою, звільнити кожен двірник почергово буде простіше, позбавлення від зледенілого шару полегшиться та пришвидшиться.
- Тепла вода. Або як альтернатива тепла грілка. Ще один досить популярний, хоча і дещо сумнівний, спосіб позбавлення від льодяної кірки на передньому вікні. Теоретично можна вилити на скло склянку теплої води, після чого запустити двірники, щоб швидко прибрати залишки обмерзання. Однак таку маніпуляцію допустимо здійснювати лише в тому випадку, якщо у вас якісні, міцні та стійкі склоочисники, що, правду кажучи, буває далеко не завжди. Інакше використання теплої води небезпечне швидкою поломкою двірників, особливо, якщо надворі сильні морози. Також є ризик тріскання самого скла через різкий перепад температур, з огляду на що ми б рекомендували дуже добре подумати перед тим, як вдаватися до такого методу.
Якщо ж усе-таки надумаєте брати теплу воду чи грілку, то, по-перше, нехай вона буде дійсно теплою, а не гарячою з чайника. По-друге, використовуйте цей метод лише при помірних холодах, у великі морози віддаючи перевагу іншим способам, позаяк є величезна ймовірність, що ваша вода за секунди стане додатковим льодом, який також доведеться усувати. А по-третє, спробуйте поєднати теплу воду з невеликою кількістю солі – морської (при заморозках різної інтенсивності) або кухонної (лише якщо холод не надмірний). Цей компонент стане на заваді швидкому замерзанню води, вона не змінить свого агрегатного стану до моменту очищення.
- Механічний спосіб. Залучення скребка або інших пристосувань для видалення льодяного пласту. Та все ж таки найкраще – саме спеціального автомобільного скребка, купити який сьогодні нескладно. Можна обрати якість, модель, ціну та інші параметри, які підійдуть вам найбільше. Загалом це стандартний інструмент, котрий має бути в осінньо-зимовий сезон у кожній автівці. Він ефективно усуває сніг та кригу з лобового скла. Є дієвим, хоча й потребує певного часу. Працювати скребком слід акуратно, спочатку пропрацьовуючи верхню частину і поступово переміщуючись до нижньої.
- Розморожувачі. Використання спеціальних хімічних продуктів (ефективної сучасної автохімії) або підручних засобів (народних методів) для розморожування теж має неабияке поширення серед автомобілістів. Якісь матеріали можна купити, інші – без проблем знайти у своєму авто або навіть на кухні. Варіантів тут предостатньо. Обирати можна відповідно до ситуації й до того, що є під руками.
Використання спеціальних розморожувачів
Спеціальні розморожувальні рідкі матеріали – це один із найзручніших та найефективніших способів боротьби з льодом на скляних поверхнях машини. Вони:
- розм’якшують лід, полегшуючи його видалення;
- діють швидко, економлячи час;
- забезпечують захист скла від повторного замерзання.
Надійні розморожувачі швидкої дії гарантовано вирішують проблему крижаної кірки на автомобільних вікнах, не шкодячи ні їм, ні лакофарбовому покриттю. У продажу є різні варіанти таких засобів. Їхній склад передбачає наявність спеціальних компонентів для розморожування, оперативного перетворення криги на воду. Вони максимально прості у використанні. Алгоритм роботи з ними виглядає так:
- рівномірно розпилити засіб по замерзлій поверхні;
- зачекати кілька хвилин, поки почнеться хімічна реакція;
- видалити залишки криги за допомогою скребка або щітки.
Підручні засоби для швидкого розморожування
Якщо під рукою немає спеціальних засобів, якщо ви не встигли купити розморожувач чи не повважали таку покупку необхідною, можна скористатися підручними матеріалами. Є кілька домашніх варіантів, які можна зробити самостійно замість готових покупних продуктів. Для цього можете обрати один із таких інгредієнтів:
- сіль. Для приготування соляного розчину потрібно взяти кухонну сіль, змішати її з водою з розрахунку 2-3 ложки на літр, розпилити отриманий розчин з пульверизатора на скло, розправитися з підталим льодом за допомогою скребка та прибрати залишки вологи шматком тканини/серветкою. Будьте обережні з концентрацією, адже надлишок солі здатний пошкодити лакофарбове покриття автомобіля. Не перетримуйте розчин на поверхні й старайтеся уникати його контакту з кузовом. Воду краще використовувати теплу (не гарячу), щоб було забезпечене швидше розтавання солі. Але перед нанесенням на скло слід дочекатися, щоб розчин охолонув, аби не спровокувати появу тріщин. Як варіант, у приготованому соляному розморожувачі можна змочувати ганчірку і протирати нею скло стільки разів, скільки знадобиться для повного позбавлення від льодяної кірки. Або ж можна просто посипати захололе скло сіллю;
- спирт. Розчин спирту (ізопропілового, етилового чи якогось іншого) у воді швидко справляється з льодом і не завдає шкоди склу. Готується він у пропорції 2:1. Може компонуватися з невеликою кількістю засобу для миття посуду. Отриману субстанцію потрібно розпилити на замерзле скло (і спиртові, й інші розчини із цього списку дуже зручно наносити через розпилювачі, якими можуть слугувати звичайні пляшки від побутової хімії, до прикладу, з-під мийних засобів для скла). Намерзлий шар практично одразу почне танути. Залишиться тільки зняти зайве скребком і протерти поверхню насухо. Альтернативами описаному варіанту виступають просто поливання замерзлої ділянки звичайною горілкою або будь-яким спиртом, а також використання спиртовмісного засобу для миття скла;
- оцет. Ще один можливий варіант розморожування автоскла полягає у застосуванні оцту. Необхідно поєднати його з водою 1:3 та нанести на скло. Розчин оцтової кислоти потроху розчинить зледеніння, проникне у простір між ним та склом. Мине кілька хвилин – і ви зможете позбутися всього зайвого за допомогою скребка та ганчірки. Зверніть увагу: реалізацією цього методу не рекомендовано зловживати, аби не призвести до корозійного ураження металевих елементів.
Якщо нічого з перерахованого поблизу немає і розчин приготувати саме зараз не є можливим, маєте ще один варіант дій. Візьміть собі у помічники зимовий склоомивач (незамерзайку), який має у своєму складі спиртовий компонент, що сприяє швидкому розморожуванню лобового скла. Можете використати трохи продукту із пляшки/каністри або відлити з бачка і піти одним із двох шляхів. Перший – як і з попередніми матеріалами, налити рідину в пляшку з розпилювачем і обробити замерзле скло. Другий – полити незамерзайкою прямо із товарної ємності верхню частину скла, аби інтенсифікувати від’єднання криги від скляної поверхні, й можна буде знімати намерзлий шар просто руками цілими шматками, а на завершення залишиться протерти скло ганчіркою. В процесі можете трохи допомагати собі двірниками чи скребком. Але не запускайте штатний склоомивач, якщо здійснюється автоматичний запуск склоочисників після його включення. Якщо щітки примерзли, вони мають залишатися нерухомими до моменту відмерзання. Зазначимо: якісні незамерзайки прекрасно допомагають у питанні розморожування лобового скла, але якщо ви не впевнені у якості, краще зупиніться на спеціальному розморожувачі.
І ще. Щоб розморозити лобове скло авто, можна застосувати будівельний або автомобільний фен. Маючи такий девайс, ви зможете не лише ефективно та швидко позбавлятися від льодяної кірки, а й виконувати інші завдання, як от обдувати вологу з кузова після мийки. Досить корисна штука, якою не зайве комплектувати штатний набір автомобільного інвентаря.
Роль ізопропілового спирту в боротьбі із замерзанням скла
Вирішуючи питання, як швидко розморозити лобове скло, і обравши при цьому шлях використання спирту, важливо також розібратися, який саме із них застосовувати. Із практики виробництва розморожувальних рідин відомо, що до їх складу можуть вводитися етанол, етиленгліколь, пропіленгліколь, метанол та ізопропанол. Їх потрапляння на замерзле вікно супроводжується виділенням тепла і є досить помічним етапом в усуванні криги. Якому ж із цих спиртів найкраще надати перевагу? Ізопропіловому. І ось чому.
Славу ізопропілового спирту як незамінного компонента багатьох автомобільних рідин неможливо перебільшити. Він (найпростіший із вторинних одноатомних спиртів аліфатичного ряду) відомий своїми унікальними властивостями, які роблять його ідеальним вибором для зимового періоду. Маючи дуже низьку температуру замерзання (-88 ℃), він здобув широке застосування в автомобільній промисловості. З його участю створюють антифризи, склоомивачі, його навіть додають у бензин. Склоомивач на основі ізопропанолу ефективний і при -20 ℃. А в структурі пального цей спиртовий компонент покращує його якість, протистоїть обмерзанню та, відповідно, супутнім проблемам із запуском двигуна. Його недарма застосовують від обледеніння крил літаків, а в сукупності з етиленгліколем – й для обробки злітно-посадкових смуг з метою антиобледеніння. Ізопропанол швидко та ефективно розчиняє кригу, запобігає замерзанню, залишаючи захисний шар на поверхнях. А ще він безпечний у використанні, не пошкоджує скло та гумові ущільнювачі, є куди менш токсичним, порівняно із основною масою господарських розчинників.
Тож, якщо ви вирішуватимете, якому спирту надати перевагу для боротьби із замерзанням автомобільного скла, оберіть ізопропанол – не пошкодуєте.
Найпоширеніші помилки при розморожуванні скла
На якому б способі розморожування скла ви не зупинилися, пам’ятайте: навіть найкращі методи можуть виявитися неефективними, якщо допускати помилки. Серед найпоширеніших, зокрема, варто згадати про такі:
- використання гарячої води. Окріп може спричинити тріщини на склі через різкий перепад температур. Як ми вже згадували, вода має бути теплою, та навіть її використання не завжди оптимальне. З будь-якими змінами температури слід бути вкрай обережними;
- механічне видалення криги підручними засобами. Металеві предмети, надто грубі/гострі/жорсткі скребки, кредитні картки та багато чого іншого, застосовуваного автомобілістами для очищення скла через незнання про ймовірну шкоду – прямий шлях до численних подряпин і, як результат, швидкої потреби в його заміні. Не використовуйте, що під руку потрапило, завжди майте в авто спеціальний скребок;
- відривання склоочисників силою. Обережно ними поворухнути й перевірити, чи відходять, можна. Якщо так, то тонке намерзання обпаде саме і нічого страшного не трапиться. А ось від’єднання двірників від скляної поверхні силою – величезне табу, тільки якщо ви просто зараз не зібралися за новими щітками;
- запуск примерзлих двірників. Аналогічно, якщо не хочете прямо від дому їхати в автомагазин чи автосервіс, ніколи не запускайте склоочисники, які примерзли до скла. Вони все одно залишаться нерухомі, а ось моторчик та запобіжник мають всі шанси вийти з ладу й потребувати заміни;
- увага лише вітровому склу. Хоча саме воно найчастіше замерзає й найбільше потрібне для безпечної поїздки, заднє та бічні вікна теж важливо розморожувати, якщо на них присутній льодяний шар. Максимальної безпеки без повного огляду дорожньої обстановки не досягти.
Про те, що використання автомобіля без належного очищення скла само собою є найбільшою помилкою, яка суттєво знижує безпеку на дорозі, сподіваємося, узагалі не потрібно нагадувати. Благо, існує чимало ефективних способів боротьби зі зледенінням. Можете обрати будь-який із них, котрий підходить вам за всіма пунктами. А обравши, не допускайте помилок – й не матимете проблем.
Як запобігти замерзанню скла у майбутньому?
Якщо хочете спростити собі життя, аби щоранку не вступати у боротьбу з льодом, попрацюйте превентивно, чи то пак на випередження. Запобігти появі крижаної кірки на вікнах, уникнути щоденного розморожування можна по-різному і всього лиш дотримуючись простих рекомендацій.
Ми розділили їх на три групи: застосування спеціальних покриттів, нюанси паркування та догляд за авторідинами. Уміло поєднаєте всі поради в комплекс профілактики замерзання – зекономите сили та час на розморожуванні, а ще зможете обійти ймовірні ризики пошкоджень.
Використання спеціальних покриттів
Спеціальні покриття для автомобільного скла покликані створювати бар’єр, що запобігає льодоутворенню. Усіх їх можна поділити на дві групи:
- Механічні. Полягають просто-таки в накриванні скла будь-чим тканинним: великим рушником, покривалом, простирадлом чи чимось іншим, що можна пустити в розхід. Головне, щоб воно не було надто ворсистим, а його розміри були достатніми для покриття та фіксації. Або ж можна використати спеціальний чохол (накидку) для лобового скла автомобіля, який легко фіксується та надійно захищає від льоду, снігу й інших зовнішніх впливів (купити його в наш час зовсім не є проблемою). Накриваєте скло тканиною/чохлом, натягуєте й притискаєте передніми дверцятами. Основна частина нічних опадів залишиться на матеріалі, а те, що потрапить на скло, прибрати буде значно простіше.
Як варіант підручного засобу можна використати стару шторку від сонця, прикріпивши до неї гумки або шнурки. Робити потрібно те ж саме, що і з тканиною, фіксувати у двері або на бокових дзеркалах. Повністю лобове скло таке пристосування може не закрити, але достатню для огляду ділянку для початку їзди точно забезпечить. Кригу, яка з’явиться знизу або зверху скла, можна буде легко змахнути під час руху склоочисниками.
Вищий левел – накрити на ніч усю автівку брезентовим тентом, аби мінімізувати льодові утворення на всіх ділянках, не лише на вікнах, а й на ЛФП.
- Хімічні. Спеціальні покриття від обмерзання (антилід), які формують невидиму плівку-бар’єр і тим самим стоять на заваді появі льодяних нашарувань. Їх легко наносити на скло, а ефект тримається до кількох тижнів, залежно від характеристик продукту та умов експлуатації.
Також їхню роль може виконувати засіб антидощ. Хоч його основне призначення полягає в покращенні видимості в дощову погоду, зі зледенінням, якщо говорити про якісний продукт, йому теж цілком під силу впоратися. Однак врахуйте, що, якщо ваш зимовий склоочисник має спиртову основу, то він досить швидко змиє покриття антидощ і його доведеться поновлювати.
Ще можна спробувати вдатися до застосування спирту, особливо, якщо машина довго стоятиме надворі. Або ж використати силіконовий спрей, тонким шаром розподіливши його по склу. Але врахуйте, що такий спрей може провокувати кольорові плями від світла зустрічних автомобілів у нічний час.
Непоганий домашній варіант хімічного покриття скла від заморожування – розчин води та оцту. Візьміть ці компоненти у співвідношенні 3:1, змішайте, отриманим розчином обробіть вітрове та інші стекла, а ще дзеркала на ніч і наостанок витріть сухою чистою ганчіркою.
Ну і, звісно, куди ж без народних лайфхаків. Деякі автовласники радять для заощадження часу та збереження ідеального стану вітрового скла в зимовий період використовувати картоплю. Несподівано? Але на те він і лайфхак. Потрібно просто розрізати картоплину навпіл і розрізами натерти скло для створення шару-захисту, який стане на заваді затримці й замерзанню опадів на поверхні. Аналогічно можна використати картопляні шкірки, слідкуючи, щоб вони буди достатньо вологими для змащування.
Будь-який зі згаданих засобів не є 100 % гарантією, що льодом на скляній поверхні і не запахне. Проте точно, якщо льодяний пласт і утвориться, то позбутися його буде максимально легко. А ось що саме вибрати, вирішувати тільки вам.
Поради щодо паркування автомобіля
Щоб не перейматися з приводу того, як розморозити скло в машині, важливо зважати й на низку рекомендацій щодо паркування. Паркування автомобіля в зимовий період потребує особливого підходу, щоб уникнути покриття скла льодом. Правильний вибір місця та певні заходи перед залишенням авто можуть значно полегшити ранкову підготовку до поїздки.
Ось основне, чим би ми не радили нехтувати:
- якщо є можливість, обирайте криті місця, уникайте паркування просто неба. Паркування в гаражі чи під навісом значно зменшує ризик замерзання скла та льодоутворення. Якщо ж такої можливості немає, старайтеся ставити машину поближче до будинку, щоб тепло від нього було на заваді появі надмірних обсягів криги. Або хоча б розміщуйте авто лобовим склом у напрямку на схід, щоб сонце від початку потрапляло саме на нього;
- охолоджуйте салон. Перед тим, як залишити автомобіль на холоді, трохи потримайте його при ввімкненому двигуні та обдуві, але при відключеному обігріві, а потім повідкривайте двері й зачекайте ще кілька хвилин, щоб салон остаточно охолонув. Провітривши й охолодивши салон, ви зменшите температуру та вологість усередині. Так вдасться знизити різницю між температурами в авто і надворі, тим самим запобігти замерзанню скла, появі льодяної кірки на зовнішній поверхні та інею на внутрішній;
- піднімайте щітки склоочисника. Це дозволить запобігти їх примерзанню до скла, що значно спростить підготовку автомобіля до поїздки вранці. Як альтернатива – підкласти під них шматки фанери, сірникові коробки або щось інше, що не подряпає скло і що не шкода буде викинути. Тільки не пробуйте обробляти гумки двірників мастилами чи іншими матеріалами, які можуть, коли ви запустите систему очищення, залишити на вікні слід, і не тільки свій власний, а й від бруду та пилу, що захоплюються по дорозі.
Регулярний догляд за автомобільними рідинами
Щоб захистити лобове скло від зледеніння, важливо, окрім іншого, регулярно приділяти увагу автомобільним рідинам. Передусім це стосується рідкого матеріалу, який заливається в омивач і покликаний забезпечувати його ефективну роботу. Перевіряйте рівень і якість рідини для омивання скла. Використовуйте лише зимові варіанти, які містять спирти та захищають від замерзання.
Також має значення регулярна перевірка рівня і стану антифризу, а за потреби й його заміна. Він позначається на ефективності роботи системи обігріву. Напередодні зими слід переконатися, що антифриз має належний рівень захисту від низьких температур.
Увагу належить приділяти і мастилу. Старайтеся використовувати лише високоякісні продукти, які підходять для холодних кліматичних умов. Це важливий крок до збереження працездатності мотора в морози.
Як бачите, способів та засобів для боротьби з льодом на склі, а також для запобігання його появі, вистачає. Виберіть те, що підійде саме вам, переконайтеся, що воно працює – й надалі це стане звичайною доглядовою рутиною, яка не потребуватиме надміру ні сил, ні часу. Ефективно усувайте зледеніння, не допускайте поширених помилок а, якщо є можливість, здійснюйте профілактику, щоб могти швидко підготувати авто до поїздки взимку й уникнути будь-яких неприємностей.