Пірофосфат калію: застосування, користь і шкода
Пірофосфат калію (дифосфат калію, калій фосфорнокислий піро) – це сполука неорганічної етимології, сіль K і пірофосфорної кислоти (гептаоксодифосфат (V) водню). Має вигляд білої розсипчастої маси, сформованої позбавленими забарвлення гексагональними кристалами. Смак – кислуватий, запах відсутній. Розчинна у воді, в етиловому спирті розчиненню не піддається. Формує кристалогідрати. Отримання цієї речовини відбувається при нагріванні двозаміщеного фосфорнокислого калію з одночасним утворенням води.
Молярна маса – 330,34 г/моль, густина – 2,56 г/см³. Термовластивості: t плавлення, як і розкладання, становить 1104 °C. Формула: K4P2O7.
Сфери застосування пірофосфату калію
Цей продукт підлягає поділу на промисловий і харчовий види, кожен з яких використовується в своєму спектрі напрямків.
Головні процеси застосування промислового дифосфату калію:
- створення ЛФ-покриттів;
- виробництво антибактеріальних мийних засобів і композицій для видалення накипу;
- буріння нафтосвердловин;
- безціанисте цинкування;
- поверхнева обробка, антикорозійна обробка металів (заліза, свинцю, цинку та інших);
- текстильна галузь (служить допоміжною речовиною, диспергатором і буферним агентом, покращує якість відбілювання та фарбування текстилю шляхом вилучення з води невеликого обсягу іонів заліза);
- косметична сфера (виступає буферною речовиною);
- обробка води, водоочисні заходи (у зв’язку зі здатністю формувати стабільні комплекси з іонами Ca2+, Mg2+ в твердій воді, повсюдно застосовується як ефективний промисловий мийний засіб);
- виготовлення інсектицидів та антипіренів;
- очищення гончарної глини тощо.
У харчопромі K4P2O7 належить до групи харчових добавок з індексом Е450 (пірофосфати). Виступає стабілізатором, розпушує, регулює кислотний рівень і утримує вологу. Входить до складу емульгаторів, комплексоутворювачів та підсилювачів. Служить антиоксидантом і подовжує терміни зберігання, оскільки здатен уповільнювати окислювальні процеси в жирах. Добре запобігає втраті колірних характеристик, якщо його додати до консервованих фруктів. Стабілізація забарвлення і поліпшення органолептичних властивостей – одні з найбільш примітних якостей цієї добавки.
Дуже часто Е450 використовують при виготовленні рибо- і м’ясопродуктів. Добавка, застосовувана під час термічної обробки, приводить до набухання білків, збільшує вологозв’язування м’язової тканини, утримує вологу, в результаті чого підвищуються обсяг і маса готової їжі, а також поліпшується її структура і підвищується соковитість. Морожені продукти набухають, вихід шинки і ковбаси максимізується. Нерідко ця добавка присутня в складі фаршу і ковбас (дозволена доза – до 0,3 %).
Крім того, пірофосфатам характерний бактерицидний і антиоксидантний вплив, а відтак і збереження споживчих якостей продукції.
Е450 також вводять у:
- макаронні вироби для поліпшення смакових характеристик;
- молокопродукти, зокрема плавлені та кисломолочні сири, щоб запобігти передчасному старінню, розшаруванню і зморщуванню (9 г/кг);
- кондитерку, цукрову та хлібобулочну продукцію з метою регулювання кислотності, фіксації забарвлення і подовження термінів придатності (3 г/кг);
- консерви;
- рослинні вершки, спреди, молочні десерти, соуси для досягнення однорідності (до 5 г/кг);
- сухі суміші та концентрати, молочні, пекарські та яєчні порошки (до 10 г/кг);
- напої (лікеро-горілчані, газовані й сиропи) для запобігання висиханню, збереження заданої консистенції і гальмування кристалізації сахарози.
Пірофосфати дозволено застосовувати в харчовій галузі в усьому світі. Однак є обмеження по кількості. Максимально допустима доза – 70 мг/кг.
Пірофосфат калію: користь і шкода
Почнемо, мабуть, з користі. Чи приносить її дифосфат калію? Ні. Жодного корисного впливу на людський організм ця синтетична добавка не здійснює. Але і до небезпечних її не зараховують. Для застосування в харчопромі вона дозволена, оскільки вважається нешкідливою для людини в незначних дозах. Ключове слово – «незначних». Якщо ж вживати продукти з пірофосфатом калію дуже часто або ж з великим його вмістом, негативний вплив не забариться.
Коли пірофосфати в надмірних обсягах потрапляють до організму, можливі такі згубні ефекти:
- порушення обміну кальцію і фосфору, внаслідок чого в нирках утворюються солі, у дорослих виникає остеопороз, а у дітей – рахіт;
- збої у функціонуванні шлунково-кишкового тракту;
- больові відчуття в суглобах;
- збільшення рівня «поганого» холестерину, що, в свою чергу, призводить до появи судинних бляшок, порушень кровопостачання та інсультів.
За деякими даними, ця речовина ще й провокує розвиток злоякісних новоутворень.
Зверніть увагу!
Особливо стежити за кількістю пірофосфату калію, що надходить до організму разом з їжею, необхідно людям, чий раціон харчування містить значні обсяги морепродуктів. Останні, як відомо, є джерелом великого рівня природного фосфору.
Якщо Е450 в неправильних дозах присутній у косметиці, можуть виникнути алергії та подразнення слизових.
Іноді постає питання: чи є зв’язок між пірофосфатами і змінами ваги? Так ось, прямий вплив цієї добавки на появу зайвих кілограмів або схуднення не встановлений. Найчастіше на вагу впливають саме продукти, в які вона була введена: ковбаси, солодощі, газована вода і т.д.
Підсумуємо. Калій фосфорнокислий піро – важливий робочий матеріал для багатьох промислових галузей. Величезне значення має і для харчопрому. Взагалі харчові виробництва важко сьогодні уявити без задіяння Е450. Він покращує якість і вигляд продукції, зберігає оптимальну консистенцію, подовжує терміни придатності й виконує безліч інших позитивних впливів. Для застосування в продуктах харчування дозволений, але в обмежених кількостях, позаяк в іншому випадку здійснює певні негативні впливи. Тому дуже важливо стежити за складом продуктів, які купуються в магазинах, зокрема за присутністю в них Е450. У деяких випадках доцільніше відмовитися від м’ясних напівфабрикатів на користь натурального м’яса. Але робити це в глобальному сенсі немає необхідності – невеликі дози цієї сполуки цілком безпечні для людини.