Застосування вуглецю чотирихлористого
Чотирихлористий вуглець (тетрахлорметан, перхлорметан) – це хлорорганічна сполука, алкілгалогенід, безбарвна важка рідка речовина із запахом метилтрихлориду. Прозора і рухлива, але досить стійка. Не горить, у водному середовищі практично не розчиняється, з більшістю органічних розчинників змішується. Нагрівання разом з водою до 250 °C приводить до гідролізу, при цьому, якщо H2O недостатньо, формується дихлорид карбонілу, якщо в надлишку – вуглекислота. Нагрівання до 500 °C перетворює цю речовину в сукупність перхлоретилен + перхлоретан, додатково виділяється вільний хлор.
Молярна маса – 153,82 г/моль, густина – 1,5954 г/см3 (при 20 °C). Термовластивості: t плавлення – -22,87 °С, t кипіння – 76,75 °С. Формула: CCl4.
Отримують цю сполуку, хлоруючи метан/метилхлорид з нагріванням до 400-500 °C. Хімічні реакції, що виникають у такому температурному режимі, насичують взяту для синтезу речовину значною кількістю Cl. На виході з’являється композиція хлорметан + метиленхлорид + трихлорметан + перхлорметан. Далі необхідний компонент дістають шляхом дистиляції.
Тетрахлорметан застосовують як розчинник, що діє на жири, смоли, олії, лаки, каучук та інші матеріали. З його допомогою створюють фреони і здійснюють екстракцію, аналізують водні середовища на предмет наявності в їхньому складі нафтових продуктів шляхом ІЧ-спектроскопії. Задіюється в медичній галузі. Раніше застосовувався як наповнювач для вогнегасників, якими комплектувалася військова, авіаційна та інша техніка. Сьогодні в цих протипожежних установках утворює високий тиск.
Одна з основних сфер його використання – виробництво хлорфторвуглецевих холодоагентів для холодильних агрегатів. Крім того, може служити пропелентом, каталізатором полімерів. Перхлорметан, що має лимонний запах, задіюється в харчопромі та парфумерній галузі, зокрема під час синтезу ароматичних речовин (ментолу, гідроксицитронелалю, цитронелолу та ін.).
Ще один напрямок – хімчистки. Тут цей матеріал використовують для виведення плям.
Вуглець чотирихлористий – активна основа деяких препаратів, що поєднується зі значним переліком мінеральних добавок, жирів рослинного і тваринного походження, анестетиків та інших хімічних продуктів. Його вводять у ліки, дуже схожі за фармакологічним ефектом, наприклад, у дістокаїн, дістан, тетранол і т.д. Випускається в рідкому вигляді в скляних ємкостях або має форму желатинових капсул.
Будучи потужною політропною речовиною, активно задіюється в ветеринарії. Найбільший вплив виявляє стосовно круглих червів та дігенетичних сисунів. У той же час, цестоди його дії піддаються незначною мірою. Механізм функціонування оснований на впливі цього препарату на нервову систему паразитів. Спочатку вони збуджуються, але триває це зовсім недовго, потім же зазнають пригнічення й гинуть. Ось перелік недуг, при яких може знадобитися тетрахлорметан: параскаридоз, оксиуроз, стронгілятози, габронематоз і драшейоз у коней та ослів, фасціольоз і буностомоз у овець, а також деякі гельмінтозні хвороби у собак та птиці (курей, качок, гусей).
Працюючи з цим реактивом, пам’ятайте про його токсичність, не використовуйте занадто великих кількостей, будьте пильні й обережні.