Підживлення газону весною – як подбати про газон навесні

Чим підживити газон весною – ключові поради для догляду
Час весняного пробудження природи – це особливий період, коли кожен власник газону має подбати про його здоров’я та красу. Після зими трава ослаблена, земля виснажена, а нерівномірності росту і пожовтіння ділянок псують загальний вигляд зеленої галявини. Саме весняне підживлення допомагає трав’яній ділянці відновитися, наповнитися поживними компонентами та забезпечити густий, насичений і рівномірний покрив.
Газон є тією частиною саду, подвір’я, котрій треба чи не найбільше живлення і турботи. Він повсякчас зазнає впливів тієї чи іншої інтенсивності. І мова йде не лише про погодні фактори, не тільки про зміни, що провокуються ростом моху й бур’янів. На ньому також позначається діяльність людини: дитячі розваги, ігри з домашніми улюбленцями, пікніки та інші варіанти активного відпочинку дітей і дорослих. Аби усе це вдало поєднати зі здоровим, густим, зеленим і стійким до несприятливих факторів станом-виглядом трав’яного покриву, слід правильно вибрати сорт трав, зі знанням справи закласти газон, не робити пропусків у його поливі, а ще обов’язково подбати про підживлення, передусім навесні. Самостійно рослинність після зимових випробувань не відновиться так, як вам того хотілося б. Знадобиться їй допомогти. І найкращою допомогою стануть належні підживлення.
Саме підживлення є ключовим складником у комплексі заходів для догляду за газонним покриттям. Грамотний вибір добрив, їхнє своєчасне й регулярне внесення, відповідно до рекомендацій – це те, чим в жодному випадку не потрібно нехтувати. Це дає міць кореневій системі, стимулює її активне нарощування, підвищує стійкість до несприятливих погодних умов і допомагає траві швидко відновитися після зносу й вилягання. Це є піклуванням про здоров’я, якість і водночас про красу, адже тільки здоровий газон здатний по-справжньому тішити око. Особливо важливо навесні обрати відповідні засоби, правильно розрахувати дозування добрив й підготувати газон до нового сезону, як книжка пише.
У цій статті ми розглянемо, чому підживлення газону після зими є необхідним, які види добрив найкраще підходять для весняного догляду, як їх правильно застосовувати, про що варто пам’ятати та яких помилок не можна допускати, щоб забезпечити своїй зеленій зоні здоровий і доглянутий вигляд.
Чому важливо проводити підживлення газону весною?
Умови живлення трав’яного покриву корисними речовинами з часом погіршуються під впливом різноманітних факторів. Земля ущільнюється, дощі вимивають з неї азот та калій, спека й холод провокують стрес у рослин. Без регулярного внесення добрив у визначені терміни не обійтися. Систематичні підживлення (навесні, влітку та восени) балансують обсяги поживних компонентів, важливих для усіх фізіологічних процесів у рослинних організмах.
Весняне підживлення є надважливим етапом догляду за газоном, який насамперед сприяє його швидкому відновленню після зимового періоду. Після холодів ґрунтові шари втрачають значну частину поживних елементів, які необхідні для активного росту трав. Рослини ж, прокидаючись після зимового сну, мають потребу у живленні, аби спочатку активно відновилися й зміцнилися їх корені, а потім мала ресурси для розвитку і життєдіяльності зелена маса. І цю потребу вкрай важливо задовольнити за допомогою добрив. Рослини швидко поглинають поживні речовини, котрі спромігся зберегти за зиму верхній шар ґрунту. Але цього аж ніяк недостатньо. Якщо не почати вчасно діяти, негативні зміни газону (ослаблення, підвищена сприйнятливість до хвороботворних мікроорганізмів, втрата свіжого природного кольору, густоти тощо) не забаряться. Що дозволяє заповнити актуальні дефіцити й створити сприятливі умови для розвитку газонного покриву, так це внесення добрив з потрібними макро- та мікроелементами. Вони насичують такими необхідними елементами, як азотом, фосфором, калієм та ін. Сприяють росту й розвитку коріння. Допомагають відновити зелене забарвлення після зими, стимулювати ростові процеси та реалізувати підготовку до подальшого теплого сезону.
Підживлення є справжнім помічником у покращенні структури ґрунту. Тут мають значення органіка, мікроорганізми, рівень вологи та повітрообмін. Якщо за допомогою добрив навесні як слід повпливати на ці аспекти, вдасться не допустити загнивання через дощі й мінімізувати наслідки стресу від посушливої погоди.
Належно удобрити газон навесні – значить позитивно вплинути й на густоту покриву. Перше весняне добриво для газону закладає базу для активного нарощення зеленої маси під час весняних дощів. Живлення коренів сприяє рівномірному зростанню й запобігає утворенню лисих або пожовклих ділянок. Порожнечі, що вже виникли, закриваються, а постзимові пошкодження усуваються. Завдяки правильно підібраним добривам надалі газон стає більш стійким до механічних навантажень, активного використання та несприятливих погодних умов. Добре удобрена трава, що встеляє землю густим щільним килимом, менше піддається впливу бур’янів, шкідників і стає стійкішою до механічних впливів, захворювань та стресів, підвищується її імунітет.
Незаперечна перевага весняного підживлення – це поєднання таких двох аспектів, як забезпечення хорошого росту та неймовірне покращення кольору, насиченості (підвищення декоративної якості покриву). Поживні речовини стимулюють вироблення хлорофілу, завдяки чому газон набуває насиченого зеленого відтінку. Він стає справжньою окрасою подвір’я і чудовою основою для ландшафтного дизайну, прекрасно доповнює різні архітектурні стилі, наповнює простір затишком, комфортом та естетикою. Якщо йдеться про спортивний газон, то на додачу вдається реалізувати відповідність стандартам ігрового покриття.
Таким чином, перше збалансоване весняне підживлення газонного килима – це про забезпечення рослинам необхідного потенціалу для активного росту і розвитку, про здоров’я ґрунту й самого газону, про недопущення проблем, провокованих хворобами, шкідниками та стресовими факторами, а ще про красу. Його важливість не переоцінити.
Які добрива вносити весною?
Підживлення газону навесні, як, втім, і у інші періоди, потребує правильного вибору добрив, оскільки кожен тип має свої особливості та переваги. Важливо враховувати склад ґрунту, кліматичні умови, а також нужди самих трав. Вони можуть відчувати потребу в азоті, фосфорі, калії, магнію, цинку, залізі й інших елементах. Але що, коли саме та в яких обсягах, а ще за допомогою яких добрив поставки цих речовин забезпечувати – питання, котрі поки що залишаються відкритими та з якими ми вам допоможемо розібратися.
Існує три актуальні весною групи добрив: органічні, мінеральні та комплексні. Кожна із них має власну специфіку й використовується для досягнення варіативних результатів.
Органічні добрива – природне живлення для газону
Органічні добрива є чудовим вибором для тих, хто прагне доглядати за газоном природним способом. Вони містять усі необхідні поживні речовини, які поступово вивільняються та забезпечують довготривалий ефект.
До найпопулярніших органічних добрив для газону належать компост, курячий послід та кісткове борошно. Також можливе застосування перегною або біогумусу. Вони покращують структуру й вологоутримувальні властивості землі, що передусім цінно в сухих кліматичних умовах, в посушливий період. Вони підвищують ґрунтову родючість і сприяють активному розмноженню корисних мікроорганізмів. Розкидання їх (зокрема, компосту, котрий добре розклався) тонким шаром по поверхні – дієвий спосіб привернути увагу дощових хробаків, аби ті внесли поживні компоненти у профіль ґрунту й зробили їх доступними для коріння.
Мінеральні добрива – швидкий ефект для активного росту
Мінеральні добрива оперативно забезпечують газон поживними речовинами, які легко засвоюються рослинами. Вони містять важливі елементи, як от азот, фосфор, калій тощо, котрі сприяють активному росту, зміцненню системи коренів та підвищенню стійкості до несприятливих факторів.
Весною особливо важливим є N, оскільки він стимулює здорове зростання й покращує колір, відіграючи ключову роль у нарощенні маси та відновленні зеленого забарвлення. Азотові як основі хлорофілу характерна неабияка роль у фотосинтезі. Також він найкраще з-поміж усього іншого впливає на регенерацію та щільність покриву. Його дефіцит може заповнюватися за допомогою однокомпонентних добрив (до прикладу, аміачною селітрою) та багатокомпонентних (як от азофоскою). Фосфор допомагає кореневій системі зміцнитися, сприяє насиченості кольору, а калієм підвищується стійкість до хвороб.
Інші однокомпонентні МД, застосовувані навесні, можуть бути джерелами таких елементів:
- заліза (зміцнення та підтримка колірної інтенсивності);
- міді (стимуляція росту коріння, допомога в засвоєнні інших речовин, зокрема заліза);
- марганцю (участь у синтезі хлорофілу, протидія окислювальному стресу);
- молібдену (максимізація стійкості до захворювань);
- цинку (допомога у рості та розвитку);
- бору (покращення вуглеводного обміну, користь для цвітіння);
- хлору (адаптація до стресових умов, збереження продуктивності, участь у фотосинтезі).
Мінеральні добрива купити можна гранульовані, порошкові та в рідкій формі різної концентрації. Їх можна застосовувати як окремо, так і в різних комбінаціях для реалізації збалансованої програми живлення. Але зверніть увагу, що усіх їх потрібно застосовувати обережно й дозовано, аби не спровокувати опіки трав’яного покриву надмірним використанням.
Комплексні добрива – збалансований догляд
Комплексні добрива (наприклад, азотно-фосфорно-калійні) поєднують у собі переваги органічних і мінеральних компонентів. Вони містять усі необхідні поживні речовини в оптимальних пропорціях, що дозволяє забезпечити газон повноцінним живленням.
Такі добрива аналогічно можуть випускатися у вигляді гранул, порошку або рідких розчинів. Їхнє застосування дозволяє досягти швидкого ефекту та водночас довготривалого результату. Комплексні добрива підходять для різних типів ґрунтів і можуть використовуватися як основне підживлення навесні.
Як правильно підживлювати газон весною?
Регулярні підживлення газону можна умовно розділити на три етапи протягом вегетаційного періоду:
- Весна (кінець березня-початок квітня). Передусім для відновлення й ростової стимуляції.
- Літо (травень-червень). Ціль – підтримка трав’яної галявини в належному стані в розпал сезону.
- Осінь (середина серпня-початок жовтня). Завдання, що реалізується – підготовка газону до зимових викликів.
Коли перше підживлення газону навесні доповнюється літнім, а потім і осіннім, це дає найкращі результати.
Правильне підживлення газону навесні – це процедура догляду, яка починається з вибору вдалого часу. Оптимально удобрювати трав’яну галявину, коли повністю зійде сніг і встановиться стабільна температура землі 10-12 ℃. Як було зазначено, зазвичай такі умови можна спостерігати наприкінці березня або на початку квітня. Важливо слідкувати за погодою, аби встигнути підживити до того, як настане пора сильних дощів та вітрів. Окрім першого підживлення весною, можливе і друге. Повторно удобрювати можна орієнтовно через місяць-півтора (в травні, з настанням активної фази росту). Підживлення добре здійснювати перед дощем або одразу після нього полити галявину, щоб добрива швидше проникли в ґрунтову структуру й почали діяти.
Перед внесенням добрив необхідно підготувати газон, що тільки почав прокидатися після зими: прибрати залишки сухих трав, листя, торішній мох та сміття (здійснити скарифікацію), розпушити землю і провести аерацію, щоб поліпшити доступ кисню до коренів. За можливості добре також виконати аналіз ґрунту, аби з’ясувати, яких саме поживних компонентів не вистачає. У випадку, якщо буде встановлено, що земля не має потреби у додатковому живленні, використовувати мінеральні добрива не слід.
Ще зверніть увагу на таке: якщо є витоптані/підморожені ділянки, треба прибрати повсть та ін. рослинні відходи, виконати перекопування землі й підсіяти травостій. Щоб не нашкодити при цьому якості й загальному відтінку, насіння трав слід залучати аналогічне до тих, які вже ростуть на цьому місці.
Короткі орієнтири стосовно підготовчих заходів:
- аерація (профілактичне провітрювання ґрунту, насичення його повітрям). Виглядає як проколювання дернини вилами для створення отворів для повітря та води. Провітрює газон, сприяє водопоглинанню і засвоєнню добрив, добре позначається на структурі газонної землі, а ще інтенсифікує ростові процеси в молодих травинках, збільшуючи масу коренів. Після аерації потрібно хоча б тиждень зачекати, щоб трава відновилася;
- розпушування. Здійснюється веркутером. Передбачає формування в ґрунті вузьких надрізів з підрізанням коріння. Підрізаються як відмерлі рослини на поверхні, так і частково коріння живих рослин, а це є стимулом для активного росту;
- скарифікація (видалення старих трав, бур’янів, моху за допомогою скарифікатора методом вичісування). Допомагає покращити стан ґрунту, еластичність покриву та його стійкість до патогенних мікроорганізмів, стимулює рясне кущіння та здоровий розвиток;
- очищення (позбавлення ділянки від бур’янів, листя, моху вручну або з використанням гербіциду). Обприскування гербіцидом слід виконувати до скошування газону, у бездощову погоду. Як тільки бур’яни пожовтіють (зачекати доведеться буквально кілька днів), можна буде скошувати. При цьому важливо, щоб протягом трьох днів після гербіцидної обробки на газон не виходили діти і тварини. Щоб позбутися моху, його достатньо посипати піском, створивши бар’єр для сонячних променів. Трава через пісок проросте швидко, а мох припинить свою життєдіяльність;
- перевірка pH. Дозволяє встановити актуальність вапнування і підібрати правильний тип добрива. Газони потребують вапна. З часом значення рН ґрунту знижуються під впливом різноманітних факторів. Якщо при аналізі встановите, що pH нижчий, ніж 5,5, потрібно буде вапнувати, інакше трава не отримуватиме достатніх обсягів корисних речовин. Зазвичай вапнування проводиться раз на 2-3 роки, але перевіряти рівень кислотності бажано регулярно, на початку кожної весни.
Коли підготовка буде завершена, можна переходити безпосередньо до внесення добрив, дотримуючись такої етапності:
- Розсипання добрива. Здійснювати потрібно по сухому і рівномірно, щоб не перевищувати дозування.
- Полив газону. Вперше – одразу після підживлення. Надалі – з регулярністю раз-двічі на тиждень. Час однієї процедури – мінімум 20 хвилин. Завдяки цьому газон матиме глибші корені й краще переноситиме посушливі періоди.
- Скошування. Не менше, ніж на залишену висоту 5 см. Що вищими будуть стебла, то активніше відбуватиметься фотосинтез і зеленішим буде газон. Візьміть до уваги, що ніколи не слід прибирати більше третини висоти, аби не спровокувати ослаблення газонного покриву.
Як внести добрива – тут можливі варіанти. Спосіб можна обрати ручний або механізований (автоматичний). Великі площі обробляють за допомогою розкидачів чи спеціальних пристроїв. Для невеликих ділянок зручніше використовувати ручний метод, рівномірно розподіляючи добриво по поверхні газону та враховуючи, з чим маєте справу – з органічними чи мінеральними продуктами, з порошком, гранулами або рідиною. Органіка в укладанні на газон трохи складніша, але з нею виключається ризик надмірного підживлення. Рідкі або порошкові матеріали задіювати слід при зрошенні газону. Найпростішим варіантом у використанні є гранульовані мінеральні добрива, їх найлегше розподілити рівномірно, розкидаючи вручну, хрест-навхрест або автоматичним розкидачем.
Зверніть увагу! Правильне застосування добрив неможливе без чіткого виконання інструкції. У різних продуктах можуть суттєво відрізнятися склад, концентрація та норми внесення. Так, до прикладу, добрива з високим вмістом азоту найчастіше вносяться по 15-20 г на м², а комплексні – по 25-40 г на м², але й тут можливі винятки. Врахування рекомендацій виробника допоможе взяти потрібний об’єм препарату й обрати чіткий алгоритм дій. Дотримуватися дозування та не використовувати добрива у надмірних кількостях вкрай важливо, щоб уникнути негативних наслідків для рослин, таких як пошкодження, ослаблення, переростання абощо. Також це має значення, щоб не допустити сильне засолення субстрату, а з ним і ускладнене поглинання травою живлення із ґрунту. Іноді, якщо переборщити з азотом, й узагалі можна спалити зелений покрив.
На якому б весняному добриві для газону ви не зупинили вибір, якщо воно відповідатиме потребам рослин і застосовуватиметься, відповідно до інструкції, то гарантуватиме прекрасні результати.
Найкращі добрива для підживлення газону весною
Весною газон потребує фосфорних, калійних і особливо азотних добрив. Найкращими варіантами, які допоможуть йому швидко відновитися після зими, є аміачна селітра, амоній сульфат, карбамід та комплексні суміші, що містять макро- і/або мікроелементи (наприклад, нітроамофоска). Можливе використання спеціальних удобрювальних комплексів для газону з усією необхідною поживною базою (вони нерідко доповнюються маркуванням «Весна»). Також добре себе зарекомендували органічні добрива у вигляді перегною та біогумусу, які сприяють покращенню структури ґрунту та стимулюють здоров’я під час росту трав’яного килима.
Трохи інформації про найефективніші мінеральні добрива:
- нітроамофоска (азофоска). Це універсальне комплексне садове добриво, яке містить три основні поживні елементи (насичене азотом, фосфором і калієм) з повільним вивільненням, у легкодоступній для рослин формі. У ньому – ідеальне поєднання NPK (16-16-16). З-поміж мікроелементів можуть бути присутні магній, мідь, цинк та бор, залежно від виробника. Нітроамофоска забезпечує рівномірність росту на початку сезону та озеленення, покращує колір, стимулює укорінення, розвиток і зміцнює кореневу систему, підвищує стресостійкість й опірність захворюванням;
- сульфат амонію (амоній сірчанокислий). Ефективне азото- й сіркоджерело, яке сприяє активному росту трав. Він особливо корисний для кислих ґрунтів, оскільки має властивість їх нейтралізувати. Забезпечує рівномірне азотонадходження, піклуючись про здоров’я зелені й нормалізуючи ростові процеси. Не допускає посиленого росту, небезпечного виникненням хвороб;
- селітра аміачна (амоній азотнокислий). Висококонцентрований азотний препарат швидкої дії, який оперативно засвоюється рослинами. Підживлення газону селітрою забезпечує стрімке зростання газону й надає йому насичений зелений відтінок. Якщо правильно використовувати це добриво на регулярній основі, вдасться посприяти загальному здоров’ю зеленої зони, її стійкості до недуг і стресів (зміцненню імунітету);
- сечовина (карбамід). Одне з найкращих добрив для активного нарощування зеленої маси. Воно містить високу концентрацію N в доступній для рослин формі, що робить його ідеальним вибором для весняного підживлення газону. Поступово вивільняючи цю речовину протягом тривалого часу, реалізує рівномірний та тривалий вплив. Є хорошим у плані зменшених ризиків опіків. Вуглець у ньому також працює на покращення структури ґрунту.
Серед інших мінеральних добрив, на які теж можна звернути увагу навесні: нітрофоска, амофос, суперфосфат і хелат заліза, а також інші селітри, крім згаданої (кальцієва та магнієва).
Помилки при підживленні газону навесні
Весняне удобрення газону – важливий процес, що сприяє його швидкому відновленню після зимового періоду. Однак неправильний підхід до підживлення може завдати більше шкоди, ніж користі. На практиці нерідко допускаються типові помилки, які призводять до виснаження трав’яного покриву, його пожовтіння або навіть загибелі.
Однією з головних проблем є надмірне внесення добрив, коли в гонитві за швидким результатом власники газонів використовують занадто велику кількість поживних компонентів. Це може призвести до опіків кореневища та порушення водного балансу ґрунту. Іншою частою помилкою є вибір неправильного складу добрив – наприклад, внесення великої азотної кількості тоді, коли газон має більшу потребу у фосфорі або калії. Також важливо правильно підготувати землю перед удобренням, оскільки без аерації та видалення залишків сухих трав навіть найкращі добрива можуть бути неефективними. Відповідно, відсутність належної підготовки може стати ще одним промахом у догляді.
Розгляньмо докладніше три основні помилки, яких варто уникати, аби забезпечити своєму газону здорове функціонування і насичене зелене забарвлення.
Надмірне внесення добрив і його наслідки
Найпоширеніша помилка – це надмірна кількість добрива, що вноситься за один раз. Ми вже говорили про це, але хочемо сказати ще раз, зробивши акцент на надважливому моменті, щоб уберегти вас від чималих та досить прикрих негараздів.
Газонна трава потребує збалансованого живлення, а не поживні речовини в надлишку. Перебір з азотом, фосфором чи калієм може викликати хімічні опіки кореневої системи і зеленої маси, через що газон почне жовтіти й втрачати свою силу.
Окрім цього, перевищення дозування мінеральних добрив може спричинити зменшення водопроникності ґрунту, що призведе до застою води й утворення грибкових захворювань. Особливо небезпечне перенасичення азотними сполуками, оскільки воно може стимулювати надмірність росту листової маси на шкоду кореневій системі. Це зробить газон вразливим до механічних пошкоджень і посухи.
Щоб уникнути таких негативів, слід завжди дотримуватися рекомендованих дозувань добрив і рівномірно розподіляти їх по всій поверхні газону.
Вибір неправильного складу добрив
Ще одна серйозна помилка – використання добрив без урахування конкретних потреб газонних трав.
Навесні основний акцент слід робити на азотних підживленнях, адже саме N стимулює активний ріст та надає насиченого зеленого кольору. Однак, якщо робити внесення лише азотних добрив без фосфору та калію, коренева система може залишитися слабкою, що негативно позначиться на стійкості газону в літній період. Недостатня кількість калійного компонента знижує опірність до хвороб і несприятливих погодних умов.
Також важливо враховувати кислотність ґрунту: деякі добрива можуть змінювати pH, що вплине на здатність засвоювати поживні речовини травою.
Перед внесенням добрив слід провести аналіз ґрунту, щоб визначити його потреби, та на основі отриманих даних обрати збалансовані суміші, які містять усі необхідні елементи в правильних пропорціях. Зауважимо, що попередній аналіз ґрунту – це вельми помічний захід у сільському господарстві, про вирощування яких би культур не йшлося. Він дозволяє точно дізнатися, якого живлення потребує земля, відкоригувати її властивості й максимізувати кінцеві результати.
Недостатня підготовка ґрунту перед удобренням
Якщо добрива вносяться на непідготовлений газон, їхня ефективність значно знижується. Перед підживленням необхідно провести низку важливих заходів, зокрема, прибрати сухі травинки, розпушити поверхню й виконати аерацію.
Аерація дозволяє наситити землю киснем, що сприяє кращому засвоєнню корисних речовин. Якщо добрива вносяться на занадто ущільнену землю, вони можуть залишитися на поверхні або накопичитися у верхньому шарі, не дістаючись кореневій системі. Це не тільки зменшує ефективність підживлення, а й створює ризик «перегоряння» трав’яного настилу через високу концентрацію добрив зверху.
Належна підготовка ґрунту перед удобренням допоможе забезпечити рівномірний розподіл добрив і сприятиме здоровому росту трав.
Як доглядати за газоном після весняного підживлення?
Знати, чим підживити газон весною та безпомилково здійснити внесення добрив – це дуже важливо. Однак, потрібно пам’ятати, що загалом, весняне підживлення – це лише початок у догляді за газоном. Після нього трава потребує правильного догляду, щоб поживні речовини ефективно засвоїлися та не завдали їй шкоди. Подальший безпомилковий догляд дозволить зберегти зелений килим у чудовому стані протягом усього сезону.
Перший і чи не найважливіший тут крок – рясне, але рівномірне зволоження, що має значення і для здоров’я, й для зовнішнього вигляду газонних трав. Загалом після весняного підживлення контролювати рівень вологи в ґрунті варто на постійній основі. Вода допомагає добривам проникати глибше в ґрунтові шари та запобігає їхньому накопиченню на поверхні, що небезпечно опіками листя. Також вона необхідна, щоб корені не пересихали й зберігали стійкість до хвороб та шкідників. Але її не має бути забагато, інакше можна зменшити ефективність корисних речовин. Оптимально поливати газон вранці або ввечері (вдень, у спекотну погоду результати поливу зменшуються через випаровування). Як часто, залежить від кліматичних умов, типу ґрунту, кількості опадів та інших факторів.
Ще одним важливим моментом є регулярне скошування. Після підживлення газон починає активно рости, тому необхідно підтримувати його оптимальну висоту – близько 4-6 см. Важливо використовувати гострі леза газонокосарки, щоб не пошкоджувати рослини та не створювати нерівномірних зрізів, які можуть призвести до ослаблення. Ще потрібно регулярно змінювати напрям обрізки, аби не провокувати зношування травинок в одному напрямку. Правильна регулярна стрижка газону – це, як і у випадку з поливом, одночасно й про здоров’я, і про красу. Якщо обрізати траву як належить, корені ростимуть глибше та зміцнюватимуться.
Додатково слід звернути увагу на аерацію. Якщо газон активно використовується для відпочинку або спорту, земля може ущільнюватися, що ускладнює доступ кисню та поживних речовин до коріння. Використання аератора або звичайних садових вил допоможе розпушити ґрунт і сприятиме кращому розвитку зеленого килима.
Не слід забувати й про боротьбу з бур’янами та шкідниками. Поживні речовини стимулюють нарощування не лише газонної трави, а й бур’янів. Після підживлення важливо періодично перевіряти ділянку та якнайшвидше видаляти небажані рослини. Це має значення не лише з естетичного погляду, а й тому, що бур’яни – конкуренти газону у використанні корисних компонентів і вологи. Вони здатні суттєво нашкодити вашій галявині. Усувати бур’яни можна вручну, шляхом прополювання, найкраще – коли вони тільки з’являються. Також з цією метою можна застосовувати хімію, але проявляючи обережність, щоб не пошкодити газон.
Що стосується шкідників, а ще хвороб, то боротьба з ними є не менш значущою, позаяк вони супроводжуються серйозними ризиками. Та найкраще не потім боротися, а завчасно здійснювати профілактику, підтримуючи газон у хорошому стані. Якщо ж уже помітите ознаки присутності того чи іншого, негайно вживайте заходів за допомогою хімічних засобів чи природних методів.
І, власне, підживлення навесні, навіть коли у вашому розпорядженні – найкраще добриво для газону, й догляд за ним надалі протягом усього вегетаційного періоду – завдання не з найпростіших. Однак, якщо добре розібратися в справі, набити руку, поцікавитися рекомендаціями професіоналів, турбота про здоров’я та красу газонного покриття здатна забезпечити неймовірні результати, не завдаючи зайвих клопотів. Дотримуючись наведених у статті рекомендацій, ви зможете зробити свій газон своєю гордістю, розуміючи, що усі затрачені зусилля того варті.