Нікотинова кислота: застосування, вплив на здоров’я, користь і шкода...

Нікотинова кислота: застосування, вплив на здоров’я, користь і шкода...

Нікотинова кислота – речовина, також відома під назвами ніацин, 3-піридинкарбонова кислота, вітамін В3/PP. Значення цього вітаміну переоцінити складно, оскільки він бере участь у величезній кількості ОВР, формуванні ферментів, кровотворенні, ліпідному і вуглеводному обміні в живих клітинах, розширює невеликі судини. А ще слугує ліками. Але давайте про все по порядку.

Виглядає нікотинова кислота як твердий розсипчастий продукт, сформований кристалами. Забарвлення в масі – біле, смак – легкий кислий, запах не характерний. Що стосується розчинення, то якщо взяти воду, все залежить від її температури: у холодній воді речовина розчиняється погано, в гарячій – дещо краще. Слабкому розчиненню піддається в етиловому спирті, ще гірше розчиняється в ефірі.

Природні джерела ніацину: житній хліб, буряк, гарбуз, морква, гречка, квасоля, горіхи, манго, ананас, гриби, риба, м’ясо, печінка та нирки. У харчопромі він відомий як добавка до їжі E375. У медицині – як ефективний спосіб боротьби з пелагрою. Нестача зазначеного вітаміну до цієї самої пелагри і призводить.

Отримання

Початковий спосіб синтезу цієї речовини, датований 1867 р. виглядав як окислення нікотину хромовою кислотою. Потім, замість хромової, була застосована кислота азотна. Звідси і пішла класична назва. До речі, кілька десятків років після початкового синтезу не було відомо, що цей хім. продукт є вітаміном. Перші припущення з цього приводу виникли в 20-х рр. ХХ століття, а докази з’явилися лише в 1937 р. І з того часу цей матеріал стали активно використовувати для лікування пелагри.

Сьогодні вітамін РР виробляють і в лабораторній практиці, і в промисловості. Способи отримання існують різні, але всі зводяться до окислення похідних піридину. Це зокрема:

  • окислення β-піколіну;
  • окислення бензопіридину + декарбоксилювання піридин-2,3-дикарбонової кислоти, що утворюється в процесі;
  • окислення МЕП + декарбоксилювання піридин-2,5-дикарбонової кислоти і т.д.

Декарбоксилювання самого ж ніацину відбувається при t 260 °С і більше.

Властивості

Поєднуючись з такими речовинами, як кислоти і основи (луги), вітамін В3 формує солі. Нікотинати Ag і Cu (II) у водному середовищі не розчиняються. Осадження мідного нікотинату з розчину лежить в основі гравіметричного визначення ніацину.

Алкілування цієї сполуки легко здійснюється за піридиновим атомом азоту. Під час цього з’являються внутрішні четверинні солі, частину з яких можна бачити в рослинах.

Якщо розглядати реакції, які характерні цій субстанції, то це будуть стандартні реакції карбонових кислот: формування галогенангідридів, естерів, амідів та ін. Аміди 3-піридинкарбонової кислоти є в структурі кофактору кодегідрогеназ. Деякі аміди також використовуються як медикаменти.

Застосування

Основні сфери, в яких використовується нікотинова кислота:

- Медицина. Знаходить широке застосування в різних медичних цілях, оскільки впливає практично на всі органи і системи людини. Нестача загрожує запаленнями, діареями, недоумством. Це справжній помічник для кровоносної системи: покращує кровопостачання, мінімізує застої в області нирок і печінки. Також у функціональних обов’язках цієї кислоти – нормалізація окисних реакцій, зниження кількості холестерину в крові, поліпшення мікроциркуляції й постачання кров’ю головного мозку;

- Косметологія. За допомогою зовнішнього нанесення вітаміну РР покращують стан і вигляд шкіри, волосся. У зв’язку з дренажною дією, оперативним виведенням з організму надлишку рідини, усувають набряки. Розігріваючий ефект пояснює його введення в антицелюлітну косметику. Регулярне використання (обов’язково щодня) – запорука гарної підтягнутої шкіри обличчя, результативної боротьби з дрібними зморшками. Крім того, можливе внутрішнє застосування. Воно необхідне тоді, коли є потреба позбутися вугрів або прищів. Для досягнення бажаного ефекту слід пройти двотижневий курс вживання таблеток нікотинової кислоти (по 2 шт. в день);

- Харчопром. Тут цей продукт відомий як добавка до їжі Е375, що виконує роль стабілізатора забарвлення;

- Сільське господарство. Тварини, як і люди, відчувають потребу в ніацині. Він бере участь в диханні тканин, інтенсифікує функціонування шлунка і підшлункової залози. Задіюється проти пелагри, для розширення судин і з метою протитоксичного ефекту, при стоматитах, катарі шлунка і кишок, диспепсії, гепатиті, порушеннях крові і проблемах з обмінними процесами, при недостатності функції надниркових залоз і поганому загоєнні ран, виразок, екзем, а також при різного роду інтоксикаціях і для прискорення розвитку молодняка.

Потреба тварин у цій речовині може задовольнятися в ході її біологічного синтезу з триптофану або при вживанні спеціальних кормів. Таку їжу згодовують коням, коровам, свиням і поросятам, собакам, лисицям, песцям, соболям, норкам, курчатам. Варто враховувати, що в кишках свиней, собак і птиці ця сполука всмоктується з обмеженнями.

Нікотинова кислота: вплив на людський організм

Нікотинова кислота дуже благотворно позначається на організмі, чудово бореться з різними патологіями, добре впливає на волосся, нігті, шкіру. Завдяки їй можна і відчувати себе добре, і виглядати красиво.

Ось перелік основних впливів цієї субстанції на організм:

  • вітамінний ефект;
  • протипелагрійний вплив;
  • позитивні зміни крові, а саме її ліпідного складу. В3 прибирає надлишок холестерину, жирів, ЛПНЩ, підвищує рівень ЛПВЩ;
  • антиатерогенний вплив. Приводить до нормального стану абсорбцію і транспортувальні процеси надважливих для організму компонентів;
  • розширення дрібних кровоносних судин;
  • поліпшення мікроциркуляції. Підвищує згортання плазми, зменшує агрегування тромбоцитів;
  • невелика антикоагулянтна дія;
  • очищення організму (дезінтоксикація);
  • сприяння синтезу зорового пурпуру;
  • допомога в спадкових проблемах, що провокують порушення обміну речовин, унаслідок яких організм виробляє нікотинову кислоту в недостатньому обсязі.

Всмоктування речовини відбувається в шлунку і кишківнику, часткові біологічні перетворення – в печінці, виведення – разом з сечею, зазвичай, в незміненому вигляді. Але позаяк вітамін, що розглядається, є водорозчинним, він надовго в організмі не затримується. І якщо вчасно не поповнювати запаси ззовні, не є винятком посилення дефіциту з усіма супутніми наслідками.

Нікотинову кислоту як ліки назначають при таких захворюваннях:

  • неврити (патологічні стани периферійної нервової системи, спровоковані запаленнями);
  • отруєння, до яких призвело надмірне вживання алкогольних напоїв або ліків;
  • атеросклероз;
  • ішемії головного мозку і міокарда;
  • рани й виразки, що довго не загоюються;
  • підвищений вміст тригліцеридів у плазмі крові натще;
  • спазми периферійних артерій;
  • гіповітаміноз вітаміну РР;
  • гепатит;
  • пелагра;
  • коліти та ентероколіти;
  • діабетична ангіопатія, що виникла внаслідок цукрового діабету.

До речі, якщо лікувати застуду, поєднуючи таких два сильних засоби боротьби, як ніацин і аскорбінова кислота, можна значно інтенсифікувати ефект, завдяки доброму підвищенню вітаміном С імунітету.

Чи має цей препарат протипоказання? Має. Не слід застосовувати його людям, у яких діагностована виразка шлунка або є гострі ураження кишківника, у яких не належним чином функціонує печінка, надмірно багато сечової кислоти в крові, встановлена подагра, артеріальна гіпертензія перебігає з ускладненнями. Також протипоказання діють при індивідуальній підвищеній чутливості організму до цієї речовини.

Коротко про головне, або Користь нікотинової кислоти

Корисні аспекти, які пов’язані з вітаміном В3, можна розділити на кілька основних груп:

√ Правильний кровообіг. Стан крові вкрай важливий для всього організму. І нікотинова кислота робить цей стан таким, як належить. Вона скорочує в’язкість плазми, покращує плинність крові, проходить крізь склерозовані судини. Завдяки їй (при регулярному надходженні до організму) збільшується кількість анаболітичного гормону, відбувається належний контроль рівня холестерину. При застосуванні разом з вітаміном С мінімізуються ризики, що стосуються значного обсягу ліпопротеїну в плазмі.

√ Здорова шкіра. Шкірні покриви, завдяки ніацину, оновлюються і омолоджуються. Відбувається їх ефективне зволоження, досягнення гладкої структури, здорового вигляду, з’являється природний рум’янець. Це пояснюється тим, що він розширює судини периферійної системи кровообігу, стабілізує переміщення кисню по тканинах, інтенсифікує виведення зі шкіри вільних радикалів.

√ Гарне волосся. Зовнішнє використання зазначеного засобу приводить до місцевого розширення судин, унаслідок чого досягаються такі позитивні ефекти:

  • підвищується кровообіг у шкірі голови;
  • волосяні фолікули піддаються сильному впливу, в них надходять надважливі елементи;
  • активізується ріст волосся;
  • цибулини, що перебувають в стані спокою, «прокидаються»;
  • забезпечується зволоження, що унеможливлює надмірну сухість;
  • відбувається сприяння пігментам, у функціональних обов’язках яких – насичення волосся блиском і надання інтенсивності кольору;
  • формується бар’єр для появи сивини;
  • підвищується кількість кисню, що надходить у тканини;
  • клітини оновлюються, а пошкоджені цибулини стають здоровими, як результат – попереджається випадання волосся;
  • волосся зміцнюється по всій довжині.

З користю все зрозуміло – скажете ви. А як щодо шкоди? Відповідь така: якщо застосовувати нікотинову кислоту правильно, тобто протягом необхідного періоду, з дотриманням оптимальних кількостей і з урахуванням рекомендацій лікаря, корисна дія перекриє будь-які негативи. Дотримуючись простих правил, ви безсумнівно отримаєте очікуваний ефект.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.